"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
Tarih: 18.9.2018 13:44:59

Elif Günay-Akın Bodur/Antakya

İletişim uzmanları Dr. Pınar Yıldız ve Ceren Erol, toplumların dönüşmesinde medyanın çok önemli bir güç olduğunu, bu nedenle de medyanın kullandığı dilin önem taşıdığını söyledi.

"Medya bu haliyle mevcut olan ayrımcılığı pekiştirebiliyor"
Antakya Savon Otel´de yapılan, mülteci ve kadın dernekleri ile gazeteci, akademisyen ve öğrencilerin katıldığı atölye çalışmasında konuşan iletişim uzmanı Ceren Erol, basının mültecilerin yaşadığı sorun ve beklentilerine ne kadar yer verdiğinin önemli olduğunu söyledi. Erol, "Çünkü, medya toplumların yönlendirilmesi açısından önemli. Yaygın medya, mültecileri nefret söylemleriyle dile getiriyor, onları yük olarak gösteriyor. Medya bu haliyle gerçek yaşamda mevcut olan ayrımcılığı pekiştirebiliyor. Ayrımcılığın kök salmasına yol açabiliyor. Medya, tarafsız, objektif ve nesnel olmalı. Taraf olmak kaçınılmazsa, ´kimden yana taraf olacağız´ sorusunu kendine sormalı" değerlendirmesini yaptı.

"Hak odaklı habercilik, genel geçer habercilikten farklı"
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği, Yuva Derneği, Mor Dayanışma Derneği, Yeşilpınar Kadınları Derneği, Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliğinin temsilcilerinin katıldığı "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde, "Hak odaklı habercilik" üzerine bilgi veren Erol, şöyle konuştu: "Hak odaklı habercilik, etik ve politik olarak sorumlu bir edim olarak tanımlanmaktadır. Hak odaklı haberciliği, genel geçer habercilikten ayıran nokta budur."
İletişim uzmanı Ceren Erol, haberin kullanım şekli, yer alma büyüklüğü, haberin inşası, fotoğraf kullanımının da bu sürecin bir parçası olduğunu belirtti.

Dr. Yıldız: Haber tarafsız değildir
"Kadın odaklı habercilik" üzerine bilgi veren iletişim doktoru Pınar Yıldız da "Aslında her haber okuyucusunu belirli bir yöne yönlendirir. Doğrusu haber tarafsız değildir. Her haber, bilgisi, kurgusuyla bir taraftan, taraflılıktan söz eder. Medya, hak ihlallerini haberleştirirken bile yeni bir hak ihlaline yol açabiliyor" diye konuştu. Dr. Yıldız, yaygın medyanın birçok haberinde özellikle görsellerle mağdur ve kadınları ´çaresiz, güçsüz´ gösterdiğini de kaydetti.
Projenin yöneticileri Dr. Yıldız ve Erol, "Medyada mülteciler: Yaygın medya mülteci kadınları nasıl görüyor?" konusunda da genel olarak yaygın medyanın Suriyeli mülteci haberlerinin cinsiyetçi ve ayrımcılık içerdiğini ifade etti. 2011-2015 yılları arasındaki süreçte yaygın beş gazetenin inclemesinde, Suriyeli kadınlara ilişkin 147 haberin çıktığını ifade etti. Dr. Yıldız, "haber, bakılan taraftan ama belirli bir denge içerisinde verilmelidir" dedi.

Hatay´da 349 Suriyeli üniversite eğitimi alıyor
İletişim uzmanları Dr. Yıldız ve Erol, Suriyeli mülteci kadınların uğradığı hak ihlallerinde dil farkı, dili yeterince kullanamama, bilgi sahibi olmama, nereye başvurulacağını bilmeme gibi nedenlerle hak ihlallerine karşı başvuru yapamadığını, medyanın, özellikle yerel medyanın bu konuda mültecileri bilgilendirmesi gerektiğini de vurguladı.
Toplantıda, katılımcıların sorusu üzerine Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Temsilcisi Çiğdem Altunok da Suriyeliler hakkında doğru bilinen birçok yanlışın olduğunu söyledi. Altunok, Hatay´da üniversite eğitimi alan Suriyeli sayısının 349, ülke genelinde ise bu sayının 20.701 olduğunu, bunların tamamının diğer ülke vatandaları gibi belirli bir kontenjan dahilinde sınavla üniversiteye girdiğini ve sınavsız üniversite eğitimi olmadığını belirtti. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği temsilcisi, Türkiye´de 3 milyon 500 bin dolayında Suriyeli mültecinin bulunduğunu, bunlardan 1 milyon 400 bin kişiye, AB´den gelen fon kapsamında Kızılay aracılığıyla ´Kızılaykart´la aktarılıdğını, rakamın ise kişi başına 120 lira olup, bunun her ay değil, belirli dönemlerde ödendiğini, engelli ve çocuk sayısına göre bu rakamın çok az değişebildiğini belirterek, proje bitince yardımın da biteceğini anlattı.
Atölye çalışmasına katılan dernek ve BM Mülteciler Yüksek Komiserliğinin temsilcileri, gazeteci, akademisyen ve öğrenciler, "Mülteciler için hak odaklı habercilik: Haber yazımı" ile "Mülteci kadınlarla ilgili haberleri yeniden yazıyoruz" çalışmasıyla daha önce yayınlanmış bir haberi yeniden ele aldı; projeyi de haberleştirdi.
Atölye çalışmasında, medya ve sivil toplum kuruluşları işbirliğinin güçlendirilmesine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu, medya ve sivil toplum kuruluşların işbirliğinin geliştirmesi için eksikliklerin giderilmesine yönelik işbirliği önerildi.
Kaynak:

´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İskenderun´da ´halkla buluşma ve eğitim´ toplantısı
İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü ve Hatay Valiliğinin genelgesi kapsamında kentte uygulanan “Halk ile Buluşma ve Eğitim İstişare Toplantısı” sürüyor.
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Çocuk Meclisi yönetimini belirledi
Belen Belediyesi Çocuk Meclisi, 2018-2019 eğitim-öğretim yılının ilk toplantısı yaptı.
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
Kolej öğrencileerinin belediye ziyareti
İskenderun yöresinde özel eğitim veren Yükseliş Koleji öğrencileri, "Yerel yönetimler gezisi" kapsamında, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´yı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi