Mera alanına kimyasal tesis
Hatay´da Erzin´e bağlı Aşağıburnaz Mahallesi, Gaziçiftliği Mevkii´nde kimyasal üretim tesisi ile “Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesinin halkın bilgilendirme toplantısı 12 Kasım´da yapılacak. Erzin Belediye Başkanı, petrokimya tesisinin kirletici ve deniz canlılığını olumsuz etkisine dikkat çekerek, “Bu tesisi istemiyoruz” dedi.
Tarih: 7.11.2021 18:17:37

Sadet Berkyürek/İskenderun

Erzin Atatürk Çiftliği yakınında, Burnaz kıyısında, mera alanının da içine katılarak teklif edilen Endüstri Bölgesi´nde plastik hammaddesi kimyasal madde üretim tesisi projesi için çalışma başlatıldı. Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, mera ve tarımsal alanın yanı sıra deniz canlılığını da olumsuz etkileyecek, yılda 350 bin ton plastik hammaddesi kimyasal üretim hedeflenen projeye, ‘kirletici´ özelliğinden dolayı karşı olduklarını bildirdi.

Konuya ilişkin sivil toplumu bilgilendirmeyi sürdüreceklerini, demokratik ve hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Başkan Elmasoğlu, “Bizler yatırıma kesinlikle karşı değiliz ama zaten kirli olan ve yeni bir büyük kirleticiye tahammülü olmayan tarımsal veya diğer sanayi yatırımları yerine havamızı ve çevreyi böylesine kirletecek, narenciye bahçelerimizi, tarımımızı bitirme noktasına getirecek deniz canlılığını tehdit edecek, mera alanımızı daraltacak, su kaynaklarını daha da azaltacak ve kirletecek böyle bir tesisi istemiyoruz” ifadesini belirtti.

Halkın bilgilendirilmesi toplantısı 12 Kasım´da

Cevre Etki değerlendirme ÇED sürecinin 26 Ekim tarihinde başlatılan “Propandan Polipropilen Üretme Tesisi, Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesi için halkın bilgilendirilmesi toplantısı, 12 Kasım Cuma günü Aşağı Burnaz Mahallesi camisinde saat 10.00´da başlayacak. Sosyal medya hesaplarından da yaptığı paylaşımda belediye Başkanı Elmasoğlu, itiraza hazırlandıklarını açıkladı. Elmasoğlu, şunları kaydetti: “Erzin´imizde suyu, havayı, toprağı ve bütün hayatı kirletecek, zehirleyecek, yok edecek kimyasal tesis istemiyoruz.12 Kasım Cuma günü saat 10:00 da Aşağı Burnaz Mahallesi Camiindeki ÇED toplantısında itirazlarımızı tutanağa geçirtiyor ve kimyasal tesis istemediğimizi kuvvetli bir şekilde ifade ediyoruz.”

Başvuru Özel Endüstri Bölgesi talebi ile…

Hatay´ın Erzin ilçesi sınırları içerisinde Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Propandan Polipropilen Üretme Tesisi, Su Alma Yapısı Ve Derin Deniz Deşarjı projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na da, Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi talebi ile başvuru yapıldı.

Soğutma suyu denizden

‘Kara tarafı ve deniz tarafı´ olmak üzere iki ayrı alanda gerçekleştirilecek petrokimya tesisinde, üretim ve soğutmada gerekli suyun denizden karşılanması planlanıyor. Tanıtım dosyasına göre proje kapsamında kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında derin deniz deşarjı (su alma yapısı, su alma hattı, derin deniz deşarj hattı, difüzörler, pompa binası) sistemlerinin tesis edilecek ve işletilecek. Tesislerde meydana gelecek sıcaklık artışının 10 derece ile sınırlandırılacağı ifade edilirken, deniz suyu sıcaklığını etkileyip etkilemeyeceği ise belirtilmiyor.

Tarla ve merada vasıf değişikliği istenecek

Proje ile ilgili başvuru dosyasında Tesisin yapılması planlanan sahada kayıtlı mera vasıflı araziler için mera tahsis amacı değişikliği talebinde bulunulacağı, hayvan otlatma ve hayvan yetiştiriciliği faaliyetlerinin olumsuz etkilenmemesi için ‘gerekli tedbirler´in alınacağı da tanıtım dosyasında ifade ediliyor.

‘Endüstriyel tesisler Körfezi kirletiyor´ uyarısı

Su kaynaklarının kirlilik durumu ile ilgili ise endüstriyel tesislerin İskenderun Körfezi´ni kirlettiği bilgisine de yer veriliyor: “İskenderun Körfezi´ni kirleten ana kirleticiler; İSDEMİR, Gübretaş, Yazıcı Demir-Çelik gibi fabrikalar ile petrol taşımacılığı için körfeze gelen gemilerin yaptığı kirliliklerdir. Ayrıca Adana ili sınırlarında kurulu bulunan endüstriyel tesis ve yerleşim yerleri de körfezi kirletmektedir. Ayrıca İskenderun, Dörtyol karayolu üzerinde bulunan tesislerde oluşan arızalar ve kaçak bağlantılardan kaynaklı denize endüstriyel atıksular verilmektedir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mera alanına kimyasal tesis
İSDEMİR´e odalardan kutlama
İSDEMİR´e odalardan kutlama
İstanbul Sanayi Odası´nın (İSO), Türkiye´nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2021 Araştırması´nda Türkiye´nin ilk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesine giren İSDEMİR A.Ş., İskenderun ve Dörtyol ticaret ve sanayi odaları adına verilen plaketle kutlandı.
İskenderun döneri tescilleniyor
İskenderun döneri tescilleniyor
İTSO´nun girişimleri ile Belen Kömürçukuru pekmezi, kaytaz böreği ve oruğunun ‘coğrafi işaretler´ olarak tescillendiği ve sırada İskenderun dönerinin olduğu belirtildi.
Toplantıyı video konferansla yönetti
Toplantıyı video konferansla yönetti
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz ayı meclis toplantısı, toplantıyı video konferans yöntemiyle yöneten Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında gerçekleştirildi.
Mazot fiyatı, bayram ziyaretini etkiledi
Mazot fiyatı, bayram ziyaretini etkiledi
Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve otobanlardaki fiyat güncellemelerinin, otobüs firmalarını zorladığını belirten Hatay Milletvekili Suzan Şahin, uçak biletlerine bir taban fiyat gelmesi gerektiğini, mazotta KDV indirimi yapılmaması halinde ulaşım sektöründeki mağduriyetlerin son bulmayacağını ifade etti.
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Kaşıkçı´dan tersane önerisi
Türkiye Büyük Millet Meclisi Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu´nun dünkü oturumunda yaptığı konuşmada MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, hem körfezin stratejik konumunun hem de bölgede yassı sac üretiminin dikkate alınarak İskenderun Körfezi´ne bir tersane kurulması fikrinin değerlendirilmesini önerdi.
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Akaryakıt vergisine yüzde 208 artış
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, dünyanın birçok ülkesinin ekonomik kriz sürecinde vergi indirimine giderken, ülkede iktidarın akaryakıtta vergiye yüzde 208 arttırdığını belirtti.
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
İsdemir´de 3 nolu kok bataryası devrede
Devreye alınan yeni batarya ile İsdemir, yan ürün satış hacmini büyütmeyi, enerji tasarrufu sağlamayı ve metalürjik kok üretimini artırarak ithalatın önüne geçmeyi amaçlıyor.
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
Türkiye´ye İskenderun´dan mesaj
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı İbrahim Kaynar, 5.Olağan Genel Kurulun ardından yaptığı değerlendirmede, “Meslektaşlarımıza karşı olan sorumluluğumuz daha da arttırmış bulunmaktadır” dedi.
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İbrahim Kaynar İSMMO´nun yeni dönem başkanı
İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası´nın yeni dönem başkanlığına İbrahim Kaynar getirildi.
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
´Bayram ikramiyesi asgari ücret olsun´ teklifi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, emeklilere verilen bayram ikramiyelerinin 1.100 TL´den asgari ücret tutarı olan 4250 TL´ye artırılması için kanun teklifi verdi.
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Çiftçiye ÖTV ve TDV´´siz mazot teklifi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, çiftçinin ve tarım ürünü taşıyan araçların kullandığı motorinde ÖTV ve KDV´nin sıfırlanması için kanun teklifi verdi.
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İskenderun Körfez güvenliği için toplantılar
İMEAK Deniz Ticaret Odası Şubesi´nin ev sahipliğinde Kaymakam İskender Yönden´in başkanlığında ilgili birimlerin temsilcilerinin katılımıyla ‘İskenderun Körfezi Güvenlik´ toplantısı gerçekleştirildi.
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Şanverdi, Irak´la ticarette kolaylık istedi
Türkiye Irak Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi Irak´ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Nazdar İhsan Şırzad´ı Türkiye Büyük Meclisi´nde konuk etti.
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
Milletvekilleri balıkçıların sorunlarını dinledi
CHP heyeti Samandağ, Arsuz, İskenderun ve Payas´ta sektörün sorunlarına çözüm için balıkçılarla görüştü.
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP heyetinden Tahtaköprü Barajına inceleme
AKP Hatay İl Başkanı Av. Adem Yeşildal, AKP Hatay Milletvekilleri Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkadir Özel Sabahat Özgürsoy Çelik, İlçe Belediye Başkanları, İl ve İlçe Yöneticilerinden oluşan AkP Heyeti, Tahta köprü Barajı´nda incelemelerde bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi