Mera alanına kimyasal tesis
Hatay´da Erzin´e bağlı Aşağıburnaz Mahallesi, Gaziçiftliği Mevkii´nde kimyasal üretim tesisi ile “Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesinin halkın bilgilendirme toplantısı 12 Kasım´da yapılacak. Erzin Belediye Başkanı, petrokimya tesisinin kirletici ve deniz canlılığını olumsuz etkisine dikkat çekerek, “Bu tesisi istemiyoruz” dedi.
Tarih: 7.11.2021 18:17:37

Sadet Berkyürek/İskenderun

Erzin Atatürk Çiftliği yakınında, Burnaz kıyısında, mera alanının da içine katılarak teklif edilen Endüstri Bölgesi´nde plastik hammaddesi kimyasal madde üretim tesisi projesi için çalışma başlatıldı. Erzin Belediye Başkanı Ökkeş Elmasoğlu, mera ve tarımsal alanın yanı sıra deniz canlılığını da olumsuz etkileyecek, yılda 350 bin ton plastik hammaddesi kimyasal üretim hedeflenen projeye, ‘kirletici´ özelliğinden dolayı karşı olduklarını bildirdi.

Konuya ilişkin sivil toplumu bilgilendirmeyi sürdüreceklerini, demokratik ve hukuki mücadeleyi sürdüreceklerini belirten Başkan Elmasoğlu, “Bizler yatırıma kesinlikle karşı değiliz ama zaten kirli olan ve yeni bir büyük kirleticiye tahammülü olmayan tarımsal veya diğer sanayi yatırımları yerine havamızı ve çevreyi böylesine kirletecek, narenciye bahçelerimizi, tarımımızı bitirme noktasına getirecek deniz canlılığını tehdit edecek, mera alanımızı daraltacak, su kaynaklarını daha da azaltacak ve kirletecek böyle bir tesisi istemiyoruz” ifadesini belirtti.

Halkın bilgilendirilmesi toplantısı 12 Kasım´da

Cevre Etki değerlendirme ÇED sürecinin 26 Ekim tarihinde başlatılan “Propandan Polipropilen Üretme Tesisi, Su Alma Yapısı ve Derin Deniz Deşarjı” Projesi için halkın bilgilendirilmesi toplantısı, 12 Kasım Cuma günü Aşağı Burnaz Mahallesi camisinde saat 10.00´da başlayacak. Sosyal medya hesaplarından da yaptığı paylaşımda belediye Başkanı Elmasoğlu, itiraza hazırlandıklarını açıkladı. Elmasoğlu, şunları kaydetti: “Erzin´imizde suyu, havayı, toprağı ve bütün hayatı kirletecek, zehirleyecek, yok edecek kimyasal tesis istemiyoruz.12 Kasım Cuma günü saat 10:00 da Aşağı Burnaz Mahallesi Camiindeki ÇED toplantısında itirazlarımızı tutanağa geçirtiyor ve kimyasal tesis istemediğimizi kuvvetli bir şekilde ifade ediyoruz.”

Başvuru Özel Endüstri Bölgesi talebi ile…

Hatay´ın Erzin ilçesi sınırları içerisinde Byport Petrol Ürünleri Terminal Hizmetleri Anonim Şirketi tarafından yapılması planlanan Propandan Polipropilen Üretme Tesisi, Su Alma Yapısı Ve Derin Deniz Deşarjı projesi için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na da, Özel Endüstri Bölgesi ilan edilmesi talebi ile başvuru yapıldı.

Soğutma suyu denizden

‘Kara tarafı ve deniz tarafı´ olmak üzere iki ayrı alanda gerçekleştirilecek petrokimya tesisinde, üretim ve soğutmada gerekli suyun denizden karşılanması planlanıyor. Tanıtım dosyasına göre proje kapsamında kıyı kenar çizgisinin deniz tarafında derin deniz deşarjı (su alma yapısı, su alma hattı, derin deniz deşarj hattı, difüzörler, pompa binası) sistemlerinin tesis edilecek ve işletilecek. Tesislerde meydana gelecek sıcaklık artışının 10 derece ile sınırlandırılacağı ifade edilirken, deniz suyu sıcaklığını etkileyip etkilemeyeceği ise belirtilmiyor.

Tarla ve merada vasıf değişikliği istenecek

Proje ile ilgili başvuru dosyasında Tesisin yapılması planlanan sahada kayıtlı mera vasıflı araziler için mera tahsis amacı değişikliği talebinde bulunulacağı, hayvan otlatma ve hayvan yetiştiriciliği faaliyetlerinin olumsuz etkilenmemesi için ‘gerekli tedbirler´in alınacağı da tanıtım dosyasında ifade ediliyor.

‘Endüstriyel tesisler Körfezi kirletiyor´ uyarısı

Su kaynaklarının kirlilik durumu ile ilgili ise endüstriyel tesislerin İskenderun Körfezi´ni kirlettiği bilgisine de yer veriliyor: “İskenderun Körfezi´ni kirleten ana kirleticiler; İSDEMİR, Gübretaş, Yazıcı Demir-Çelik gibi fabrikalar ile petrol taşımacılığı için körfeze gelen gemilerin yaptığı kirliliklerdir. Ayrıca Adana ili sınırlarında kurulu bulunan endüstriyel tesis ve yerleşim yerleri de körfezi kirletmektedir. Ayrıca İskenderun, Dörtyol karayolu üzerinde bulunan tesislerde oluşan arızalar ve kaçak bağlantılardan kaynaklı denize endüstriyel atıksular verilmektedir.”
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Mera alanına kimyasal tesis
TMMOB´dan zam raporu
TMMOB´dan zam raporu
TMMOB ve bağlı odaları, yüksek oranlı zamlara itiraz etti, bunun milyonlarca yurttaşı soğuk ve karanlık günlere mahkum edeceği uyarısında bulundu.
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay iş çevrelerinden zam tepkisi
Hatay´da faaliyet gösteren ticaret, esnaf ve ziraat odaları, ticaret borsaları ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri, zamların geri çekilmesi çağrısı yaptı, işletmelerin darboğazına dikkat çekti, ´işten çıkartmalar başlayabilir´ uyarısı yaptı.
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekli, maaşa ´asgari ücret´ düzeyinde zam istedi
Emekliler, en düşük maaşlarının asgari ücretin üzerinde ve 5 bin lira olmasını istedi ve hükümeti bu konuda düzenleme yapmaya çağırdı.
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları´na, ´en iyi iş insanı ödülü´
Rıdvanoğulları Şirketler Grubu AŞ. sahibi Hataylı iş insanı Emre Rıdvanoğulları, beach tesisi ile "Avrupa´nın en iyi iş insanı ödülünü" aldı.
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´ten ‘geçinemiyoruz´ açıklaması
DİSK´e bağlı Genel-İş Sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, son dönemde gelen zamları hatırlatarak "geçinemiyoruz" dedi.
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
Yılmaz: Tedarik zinciri olumsuz etkilendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent H. Yılmaz, faiz indiriminin neden olduğu döviz kurundaki artışın tedarik zincirinin her alanında olumsuz etkilere sebep olduğunu belirtti.
İcralık kişi oranı artıyor
İcralık kişi oranı artıyor
Ülkenin ekonomide yaşadığı ciddi dalgalanmayı eleştiren siyasetçiler, hükümetin ekonomi politikasını eleştirdi ve buna karşı muhalefeti birleşmeye çağırdı.
İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir isçisi ‘Karabük standardı´ istiyor
İsdemir işçisi, işyerinde yetkili sendika Çelik-İş´in yapacağı şube genel kurulu öncesinde çoklu adaya genel merkez yönetiminin Karabük´te olduğu gibi ´tarafsız´ olmasını istediği belirtildi.
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
Hataylı yatırımcılara ABD avantajları anlatıldı
İskenderun, Dörtyol ve Antakya Ticaret ve Sanayi Odaları tarafından ortaklaşa düzenlenen toplantıda ABD´ye yapılacak avantajlı yatırımlar değerlendirildi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
Eğitimcilerden bütçe eylemi
2022 bütçe teklifinin TBMM ihtisas komisyonundaki çalışmaları devam ederken, Eğitim-Sen, bütçeyle ‘geçinemiyoruz´ diyenlerin nefes almasının sağlanmasını istedi.
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Kardeş Oda´ heyeti İskenderun´da
Ordu Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi ile meclis üyelerinden oluşan heyet İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası İTSO´yu ziyaret etti. Ziyarette ‘bağların güçlendirilmesi ve ortak projelerin hayata geçirilmesi´ yönünde yaklaşımlar değerlendirildi.
Murat Kayış, başkan adayı
Murat Kayış, başkan adayı
Özçelik-İş´te seçim süreci başlıyor
“Fiyatlar el yakıyor”
“Fiyatlar el yakıyor”
Cumhuriyet Halk Partisi Antakya İlçe Başkanı Ümit Kutlu Perşembe Pazarını ziyaret ederek, ürün fiyatlarını inceledi.
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
"Gübreden KDV ve ÖTV kaldırılsın"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, son bir yılda 16 kez zam yapılarak fiyatı yüzde 400 artan ve AKP hükümeti tarafından ihracatı yasaklanan gübreden KDV ve ÖTV´nin kaldırılması için kanun teklifi verdi.
İsdemir´in alanı ‘özel endüstri bölgesi´ oldu
İsdemir´in alanı ‘özel endüstri bölgesi´ oldu
İskenderun Demir Çelik A.Ş.´nin tesisleri, idari birimleri, site yerleşiminin de içinde yeraldığı, bir bölümü orman arazisi olarak görünen alan ‘özel endüstri bölgesi´ ilan edildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi