Mesai saatleri eskiye döndü
Hatay Valiliği, yilde eni mesai saatlerini 08.00-17.00 olarak duyurdu.
Tarih: 3.3.2021 17:48:42

Yeni normale dönüş ile mesai saatlerinde eskiye dönüş yaşandı. Açılma kararı alınan bazı işyerleri işletmelerini açıp, müşteri almaya başlarken, birçok işyeri ise halen kapalı durumda bulunuyor. Ekonomik gerekçelerle kaçılmayan işletmelerin bazılarının tam kapatma kararı aldığı belirtiliyor. En çok açılan sektörler kafe ve lokantalar oldu.

Akın Bodur/İskenderun
Sağlık Bakanlığının ´sarı renke´ ifade ettiği ve koronavirüs açısından orta riskli il arasında gösterdiği Hatay´da normale dönüşün ani kararı, yaşama geçti. bazı ilkokullarda yüz yüze eğitim başlarken, birçok okulda hazırlık sürüyor. İskenderun´da belediyenin okullarda koronavirüse yönelik dezenfekte yapması da isteniyor. Yeni normalleşme ile kentte kamu kurumlarında yeni mesai saatlerinde de eskiye dönüş yaşandı. Hatay Valiliği, yeni mesai saatlerine 08.00-17.00 olarak duyurdu. Bu mesai saatlerinde öğle yemek saati de bulunuyor.

İşyerlerinin açılış saatine yeni düzenleme
İçişleri Bakanlığı, valiliklere gönderdiği genelgede, iş yerlerinin çalıma saatlerinin belirlediğini açıkladı. Koronavirüs salgınıyla mücadele virüsün yayılım hızını düşürmek amacıyla alınan tedbirler kapsamında daha önce valiliklere gönderilen genelgeleri ile bazı iş yerlerinin açılış ve kapanış saatlerine sınırlamalar getirildiği anımsatılan genelgede, "Sağlık Bakanlığınca tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri belirlenerek, her bir risk grubunda uygulanacak tedbirler kamuoyu ile paylaşıldığı vurgulanan genelgede, düşük, orta ve yüksek risk grubunda bulunan illerde, lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb. gibi yeme içme yerleri ile kıraathane ve çay bahçesi gibi iş yerleri için 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile müşterilerine iş yerinde hizmet sunacak şekilde çalışabilme imkânı getirildi. Daha önce açılış-kapanış saatleri belirlenmiş olan iş yerlerinin de (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış-kapanış saatlerinin düşük, orta ve yüksek risk grubundaki illerde 07.00-20.00 saatleri arası olarak belirlendi" ifadesine yer verildi. Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, ilde faaliyet gösteren bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb. işyerlerinin açılış­kapanış saatlerinin 07.00-­20.00 arası olarak belirledi. Vali vekili Aydun Tetikoğlu başkanlığında olağanüstü toplanan Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu, 03.03.2021 tarih ve 2021/09 sayılı kararında, şunlara yer verildi:

"Daha önce açılış-­kapanış saatleri belirlenmiş olan işyerlerinin il genelinde (bakkal, market, manav, kasap, berber, kuaför ve güzellik salonu, terzi, ayakkabıcı vb.) açılış­-kapanış saatlerinin 07.00­?20.00 saatleri arası olarak belirlenmesine, kaymakamlarca uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun İlgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli İşlemlerin başlatılmasına oy birliğiyle karar verildi."

Mesai saatleri eskiye döndü
İskenderun Kaymakamlığı, kentetki kamu kurumlarına ilişkin mesai saati açıklamasında şunlara yer verdi: "Covid-19 kapsamında kurum ve kuruluşlarda normalleşme ve alınacak tedbirler, genelgesi gereğince, valilik makamı tarafından farklı bir karar belirtilmediği sürece; 02 Mart 2021 tarihi itibariyla kamu kurum ve kuruluşlarımız normal düzenleri ve mesai saatlerinde 08.00-17.00 çalışmalarına başlayacaktır."

Eğitim kurumlarında açılma kriteri
İskenderun Kaymakamlığı, orta riskli iller grubunda bulunan Hatay genelinde 2 Mart 2021 Salı gününden itibaren ´Eğitim Kurumlarımızın Açılması ve Uygulama´ kriterlerinin belirlendiğini ifade etti ve ilkokullar ile ortaokul 5,6, 7. sınıflarda haftada 2 gün seyretilmiş yüz yüze eğitimin yapılacağını kaydetti. Buna göre, liselerin son sınıflarında ise haftada 16-24 saat olacak şekilde seyreltilmiş sınıflarda eğitim verilecek. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kentte eğitim veren okullardan Naciye Suna Oktay Tekin İlkokulu´nu ziyaret etti. Kaymakam Yönden, kontrollü normalleşme süreci kapsamında yaptığı incelemede, öğrencilerle sohbet edip, derslerinde başarı diledi, öğretmen ve okul idarecilerinden bilgi aldı.

Güven, Arsuz´a çağırdı
Sağlık Bakanlığının illeri renkle 4 kategoride değerlendirip, bunları koronavirüs haritasına açıkladığını anımsatan Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, "Sarı renkle ifade edilen orta riskli Hatay, Mavi renkle ifade edilen düşük riskli bölge yapmak için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız" açıklamasını yaptı. Güven, koronavirüse dair 1 Mart´ta açıklanan ve uygulanmaya başlayanan ´yeni kontrollü normalleşme sürecine´ ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Hatay´ın orta riskli bölge olması ve uzun süredir sadece paket servis veya al götür şeklinde hizmet veren esnaflarımızın yeniden işletmelerini açarak müşteri kabul etmeye başlamaları hepimizi mutlu etmiştir. Tatil ve turizm cenneti Arsuz´da faaliyet gösteren tüm esnafların maske-mesafe-hijyen kurallarına uygun olarak çalışacak. Bölge halkını ilçemizde ağırlamaktan mutlu olacağız. Bol oksijenli temiz bir havada lezzetli balık, ızgara ve meze çeşitleriyle hizmet veren Arsuzlu işletmelere hayırlı işler bol kazançlar dilerken, ilkbahar aylarının başında denize nazır ve yayla mekanlarında bol oksijenli bir ortamda ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz."

Virüse karşı aşılama sürüyor
Hatay´da koronavirüse karşı aşılama çalışmaları dü sürüyor. Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, aşı sırasının gelmesi üzerine koronavirüs aşısını Samandağ 1 No´lu Aile Sağlığı Merkezinde yaptırdığını açıkladı. Eryılmaz, "Sıranın gelmesiyle birlikte Koronavirüs aşımızı yaptırdık. Halkımızın da sıralarının gelmesiyle birlikte aşılarını yaptırmalarını rica ediyorum. Nem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını tehlikeye atmamak için hijyen, sosyal mesafe ve maske kurallarına da uymalıyız" dedi ve virüsle mücadele eden sağlık çalışanlarına teşekkür edip, salgının en kısa sürede bitmesinini dilediğini ifade etti.
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası da, Hatay´ın da içinde bulunduğu kısıtlamaların büyük ölçüde kalkmasının, hastalık riskinin bittiği anlamına gelmediğini belirtti. Oda açıklamasında şunlara yer verildi: "Alınan tedbirlere uyalım. Uymayanları uyaralım. Hep birlikte çok kötü günler geçirdik çok üzüldük, maddi manevi sıkıntılı süreçten geçtik. Virüs ile mücadelenin hala devam ettiğini unutmayalım. Yeni bir karar alınıncaya kadar Hatay orta risk grubunda değerlendirilmiştir. Bu riski tehlikeye atmayalım. İş ve sosyal hayatımız başta olmak üzere ev ve iş yerlerinde hayatımızın her anında virüs ile mücadelemizin devam ettiğini bilelim. İş yerleri ve sosyal yaşamımızda kontrolü elden bırakmayalım. ki, güzel günlere pep birlikte kavuşalım."

"Koronadan koruyan besin yok"
İskenderun´da özel sağlık hizmeti veren Gelişim Hastanesinin diyetisyeni Eray Albayrak, covid 19´u önleyecek kanıtlanmış bir besin takviyesinin olmadığını belirtti. Hipokrat´ın “Besinler ilacınız; ilacınız besinler olsun" sözünü anımsatan diyetisyen Albayrak, covıd -19 ile birlikte insanlarda meydana gelen fiziksel ve mental yönden yaşanılan problemlerin, sağlıklı besin arayışını arttırdığını anlatarak, şunları belirtti: "2021 yılında amaca yönelik beslenme daha net şekilleniyor. Kalp sağlığını desteklemek için zeytinyağı, bağışıklık sistemini güçlendirmek için C vitamini veya sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemek için kombucha (probiyotikler) tüketimini örnekleri sıralanabilir. Bbu ürünler sağlık ve zindelik yaratmanın savunulması konusunda besin endüstrisinde ses getirecek olsa da, bunların arkasındaki araştırmalar ne yazık ki eksik. Özellikle de covıd-19 ile ilişkilendirilmesi konusunda. Bugüne kadar, covıd-19 gibi bir hastalığı önleyecek veya iyileştirecek kanıtlanmış besin, şifalı bitki veya besin takviyesi bulunmamaktadır. 2020 sonrası ve 2021 yılı ile birlikte dürüstlük ve şeffaflığa artan tüketici ilgisi göz önüne alındığında, besin endüstrisinin mesajlarına dikkat etmesi ve bilim tarafından desteklenmeyen sağlık iddialarında bulunmaktan kaçınması gerekecektir."

Hekimin adının parka verilmesine teşekkür
Geçen ay yakalandığı koronavirüs (covid-19) hastalığından kurtulamayarak, Antakya´da yaşamını yitiren Dr. Adnan Ezelsoy´un eşi Defne Belediye Başkanı İbrahım Güzel´i ziyaret etti. Dr. Ezelsoy´un eşi Mukaddes Ezelsoy, Güzel´e yaptığı ziyarette, eşinin kentteki ´Sevgi Park´na bir parka adının verilmesine teşekkür etti. Eşinin isminin Sevgi Parkında yaşatılmasının kendileri açısından çok değerli ve gurur verici olduğunu ifade eden Mukaddes Ezelsoy, bunun kendilerini çok duygulandıklarını ifade etti. Güzel de, “Yardımseverliği, insaniyeti ve kişiliği ile herkesin gönlünde taht kuran sağlık şehidimiz Dr. Adnan Ezelsoy´un adını sonsuza dek parkımızda yaşatacağız" dedi.

Toplu taşımadaki kısıtlama kaldırıldı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, ilndeki toplu taşıma araçlarını kullanılan vatandaşlar için açıklama yaptı. HBB açıklamasında, "Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu´nun 01. 03. 2021 tarihli 2021/8 sayılı kurul kararı gereği 65 yaş üstü ve 20 yaş altı gençlerin sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırıldı. Kısıtlamaların kaldırılması ile 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşların toplu taşıma araçlarını kullanabilecek" ifadesine yer verildi.
Kaynak:

Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Salgında bulaş oranı en yüksek seviyede
Gözlerde bahar alerjisi
Gözlerde bahar alerjisi
Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Merih Gül, göz hastalıklarından alerjik konjiktivit için alınabilecek önlemler hakkında bilgi verdi.
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
HTO, Sağlıkta Şiddet Yasası istedi
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, sağlıkta şiddetin sona ermesi için ilgili ve yetkililerin bu konda çalışma yapmasını istedi.
HTO´dan Osmaniye açıklaması
HTO´dan Osmaniye açıklaması
Hatay Tabip Odası (HTO) yönetimi, Osmaniye Devlet Hastanesinde meslektaşları bir hekime karşı sözel ve psikolojik saldırı yapıldığını savundu ve bunu kınadığını açıkladı.
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
3 çocuktan 2´sinde virüs görülüyor
Koronavirüs, İskenderun ve Hatay´da yayılmasını sürdürüyor.
Ulusal Kanser Haftası
Ulusal Kanser Haftası
1-7 Nisan tarihleri arası Ulusal Kanser Haftası kapsamında farkındalık açıklamaları yapıldı.
Pazar günü sokak yasağı var
Pazar günü sokak yasağı var
Hatay´da günlük vaka sayısı 243
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
"Vaka sayısında Suriyeliler yok"
Koronavirüsle mücadele ve hastalığın yayılmasına karşı denetimler sürerken, ilde her 100 binde koronavirüslü sayısının 81,77 olduğu açıklandı.
Dünya Tüberküloz Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz hastalığına, günde 30 bin kişinin yakalandığına ve 4.500 kişinin de hayatını kaybettiğini belirten Dr. Çiğdem Zuhur, 24 Mart Dünya Tüberküloz Günü´nde hala verem hastalığının tehdit oluşturmaya devam ettiğini ifade etti.
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
Gelişim´den ‘hastaneler zinciri´
İskenderun Gelişim ve Palmiye Hastanesi Genel Koordinatörü H. Ozan Yaşar, “Uluslararası standartlarda hastaneler zinciri oluşturuyoruz” dedi.
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
Pulmoner Rehabilitasyon Haftası
14-20 Mart, Pulmoner Rehabilitasyon Haftasında farkındalık çalışması yapılıyor. Hatay İl Sağlık Müdürlüğü, "Nefes al, hareket et, yaşadığını fark et" yaklaşım ile yöre halkını hastalığa karşı farkındalığa çağırdı.
Defne´ye sağlık merkezi
Defne´ye sağlık merkezi
Hatay İl ve Defne İlçe Sağlık Müdürlüğü işbirliğiyle hazırlanan, Defne Belediyesinin tadilat desteği verdiği Defne Sağlık merkezi düzenlenen törenle halkın hizmetine sunuldu.
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
“Yitirdiklerimiz gönlümüzde, taleplerimiz dilimizde”
Hatay Tabip Odası, Hatay Dişhekimleri Odası, Sağlık Emekçileri Sendikası ile Hatay Psikologlar Derneği adına ortak açıklamada, “Kovid-19 meslek hastalığıdır, önerdiğimiz yasa tasarısı kabul edilsin” talebinde bulundu.
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hukukçulara öncelikli aşı istedi
Hatay Milletvekili avukat Suzan Şahin, Covid-19 pandemisi sürecinde adliyelerde halk ile yakın temasta bulunarak görev yapan hakim, savcı ve avukatların aşı uygulanacak grup sıralamasında öncelikli olmasını istedi.
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay´da ‘denetimli´ normalleşme
Hatay Valisi Doğan ve İskenderun Kaymakamı Yönden ilk ‘dinamik denetimlerini gerçekleştirdi. Arsuz Kaymakamı Sarı, sürecin startını ekip liderleri toplantısında verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi