MHP Hatay Milletvekili Kaşıkçı: Dokunulmazlığımı kaldırın
Hakkında fezleke düzenlenen milletvekilleri arasında bulunan Kaşıkçı, TBMM Başkanlığına dilekçeyle başvuruda bulundu
Tarih: 5.3.2021 12:59:37

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, 2010 yılında Dörtyol´da yaşanan bazı olayları organize ettiği iddiasıyla yargılanırken, iki buçuk yıl önce milletvekili seçilmesi üzerine davadan ´ayırma ve kendisine ilişkin durma´ kararı sonrası savcılığın hazırladığı fezleke, TBMM Başkanlığına ulaştı. Hatay Milletvekili Kaşıkçı, hazırlanan fezleke ile dokunulmazlığının kaldırılması istenilen 8 milletvekili arasında yer aldı.

8 milletvekili hakkında 10 fezleke

Dokunulmazlıklarının kaldırılması istemiyle, CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, HDP Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan, HDP Batman Milletvekili Feleknas Uca, HDP Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, AKP Muğla Milletvekili Mehmet Yavuz Demir ve HDP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydemir hakkında toplam 10 fezleke Meclis başkanlığana ulaşmış bulunuyor.

Kaşıkçı´dan basın toplantısı

Kaşıkçı ise düzenlediği basın toplantısında, 04 Mart 2021 tarihinde Meclis başkanlığına yaptığı başvuru ile dokunulmazlığının kaldırılmasını istediğini belirtti. TBMM Başkanlığı´na ulaşan kendisi hakkındaki dokunulmazlık dosyasıyla ilgili yaptığı basın toplantısında konuşan Hatay Milletvekili Kaşıkçı, "Hakkımda hazırlanan dokunulmazlık dosyasının genel kurula gelmesi halinde ´evet´ oyu kullanacağım" dedi.

Meclis´e, ´dokunulmazlığımı kaldırın´ başvurusunda bulundu

Hakkındaki dokunulmazlık dosyasının içeriğini paylaşan MHP´li Kaşıkçı, 26 Temmuz 2010 tarihinde Dörtyol´da 4 polisin teröristlerce şehit edilmesi sonrası yaşanan olaylarda, Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Dörtyol ilçe binasının ateşe verilmesi ve bazı işyerlerine yönelik saldırıları organize ettiği iddiasıyla Dörtyol Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 23 Mayıs 2011´de hakkında iddianame düzenlediğini belirtti. Kaşıkçı, "Fetullahçı terör örgütünün yasa dışı dinlemeyle elde ettiği illegal ses kayıtlarından montajlanarak oluşturulan ve internete sızdırılan konuşmalar dayanak yapılıp, delil kabul edilerek hazırlanan iddianamede; HDP (o dönem BDP) isimli siyasi partinin Dörtyol´da bulunan binasının ateşi verilerek yakılmasını ve bazı vatandaşların iş yerlerine yönelik saldırıları organize ettiğim iddia edilmiştir. Hakkımda hiçbir delil olmaması nedeniyle, FETÖ yöntemlerine uygun gizli tanık/ihbarcı üretilmiş ve dosyaya dahil edilmiştir. Bununla da yetinilmemiş, yine FETÖ yöntemlerine uygun olarak gelişmeler FETÖ´ye müzahir Zaman Gazetesi manşetlerine taşınarak hakkımda, bütünüyle gerçek dışı algı yönetimi oluşturulmak istenmiştir. İşte FETÖ tarafından organize edilen ve aslında ülkücü camiaya yönelik bir itibar suikastı halini alan algı yönetimi neticesinde açılan bu dava, FETÖ tarafından imal edilen delillilerin yetersiz kalması ve delil de elde edilmemesi nedeniyle yıllarca sürüncemede kalmıştı" açıklamasını yaptı. Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, dokunulmazlığının kaldırılması ile ilgili TBMM Başkanlığı´na dilekçe verdiğini duyuran milletvekili Kaşıkçı, fezlekesi olan tüm milletvekillerine de çağrıda bulundu ve şunları söyledi: "Bu tarihi bir fırsattır. Hakkında fezleke olan milletvekilleri de dokunulmazlıklarının kaldırılmasını talep etsinler. Hakkımda hazırlanan dokunulmazlık dosyasının genel kurula gelmesi halinde ´evet´ oyu kullanacağım. Meclis´ten biran önce dokunulmazlığımın kaldırılmasını talep etmekteyim. Bu nedenle, şahsımın dokunulmazlığımın kaldırılmasından ne bir endişesi ne bir kaygısı ve ne de bir korkusu bulunmaktadır. Dokunulmazlığımın kaldırılarak bağımsız Türk mahkemeleri huzurundaki yargılamanın devam etmesine olanak tanınmasını, FETÖ´yle yarım kalan hesaplaşmamın tarihi bir fırsatı olarak görüyorum."
Kaynak:

81 yaşındaki hükümlü için önerge
81 yaşındaki hükümlü için önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İskenderun T Tipi Cezaevi´nde hükümlü olan Sıddık Güler´in (81), hipertansiyon ve iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıkları nedeniyle yürüyemediği için tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmesini, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Hakkında kayıp hibe atlarla ilgili soruşturma başlatılan Hatay´a bağlı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, partisi MHP´den istifa etti. İstifayı MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz duyurdu.
Paranın akıbeti Arapça soruldu
Paranın akıbeti Arapça soruldu
CHP Arsuz, 128 milyar doların akıbetini bu kez Arapça ile sordu
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Saadet Partisi Payas ilçe kongresinde Ramazan Öksüz, yeniden ilçe başkanlığına getirildi.
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan ve beraberindeki heyet, Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetimine yeni binalarına taşınmaları nedeniyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanlığı da, Bakan Berat Albayrak döneminde dövizi sabit tutmak için harcandığı belirtilen 128 milyar doların akıbetini afişle sordu.
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
HDP İskenderun İlçe eş başkanları Hülya Ateş Ve Nevzat Güzel, Akçay Mahallesi´nde ÇED toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır´ın olduğu heyet, İskenderun´da değerlendirmede bulundu.
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Hassa´da inşaatın 6. katından düşerek yaşamını yitirmiş
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Milletvekili Güzelmansur´dan KOD 29 yorumu
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ilin kırsal alanında yaşanan internet sorununu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Türk Tabipler Birliği´nin (TTB), Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu´nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan´ı "Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü" olarak belirlediğini ve ülkenin her yerinde sağlık kurumları önünde Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını andığı gün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk´un, ´Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?´ açıklamasını parlamentoya taşıdı.
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
Hatay Milletvekilleri DSİ yatırımlarını inceledi.
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik hak ihlallerinin iyileştirilmesinde panzehirin eşitlik olduğunu belirtti.
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İyi Parti Hatay İl Başkanlığına ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi