"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Tarih: 5.7.2018 11:24:44

Akın Bodur

Milletvekiliğini yurtdışı oylarıyla kaybeden ve Hatay´ın 11. milletvekilliğini AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül, partisinin hukukçularının Yüksek Seçim Kurulu´na itiraz ettiğini ve bunun sonucunun beklendiğini ifade ederek, "MHP, kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir. Hatay ve halkının iradesine sahip çıkacaktır" dedi.

Gül: Açılan 132 sandıktan MHP´ye artık 45 oy çıktı
Hatay´da AKP, CHP ve HDP milletvekilleri önceki gün mazbatalarını alırken, seçime ilişkin itiraz sürecinin devam ettiğini belirten MHP adayı İbrahim Gül, dün sosyal medya üzerinden görüntülü açıklama yaptı. Gül, "Seçimin üzerinden 10 gün geçti ama yapılan itirazlar nedeniyle Hatay´da milletvekili seçim sonuçları kesinleşmiş değildi" dedi. Seçim gecesi Hatay´da oy farkıyla partisi MHP´nin iki milletvekilliğini kazandığını, buna ilişkin seçim kurulundan aldıkları yazının ellerinde olduğunu, ertesi sabah da saat 10.00 dolayında seçim sonuçlarını yazdıkları dilekçe ile isteyip, yanıt aldıklarını ve bunda da iki milletvekilliğini kazandıklarını gördüklerini anlatan Gül, şunları söyledi: "Aradan zaman geçince Hatay oylarına yurtdışı oylarının eklenmediği ve eklendiğinde, MHP´nin ikinci milletvekilliğini kaybettiği ve AKP 5. sıra adayının milletvekilliğini kazandığı ilişkin netice söylendi. Biz de o saatten itibaren MHP Genel Merkezi, Hatay il teşkilatının girişimiyle hakkımızı aramaya başladık. Hatay´daki 17 seçim bölgesinin 17´sinde de itiraz ettik, sandıkların tekrar açılmasını ve sayılmasını istedik. İtirazlarımıza ilişkin Reyhanlı´da 6 sandık, Antakya 1. bölgede 66 sandık, Belen´de 42 sandık, Hassa´da 1 sandık, İskenderun 1. bölgede 7 sandık , İskenderun ikinci bölgede 8 sandık olmak üzere toplam 132 sandığın açılmasına müsade edildi.
Hatay´da 3.125 sandık varken, yalnızca 132 sandığın açılması hak mıdır, doğru mudur? Açılan sandık sayısının oranı yüzde 3´tür. Sandıkların sadece yüzde 3´ü açılmasına rağmen MHP´ye artı 45 oy yazıldı. MHP 95 oy daha alsa ikinci milletvekilliğini kazanıyor. Bu durumu Hataylı hemşerilerimin vicdanına bırakıyorum."

"95 oyla, milletvekilliği MHP´ye geçiyor"
Hatay´ın son milletvekilliği için MHP ile AKP arasında çok az oy farkı bulunduğunu anlatan Gül, "95 oy alırsak ikinci milletvekilliğini kazanıyoruz" dedi. 172 oy farkının bulunduğu Düzce´de AKP´nin yaptığı itiraz üzerine tüm sandıkların açıldığını ve seçimi 50 oy farkı ile MHP´nin kazandığını anlatan Gül, "Ak Partili yetkililerinin vicdanına sesleniyorum; Düzce´de 172 oy gerideyken sandıkları sayarken, İskenderun´da, Hatay´da bunu niye yapmadınız? Niye cesaret etmediniz buna? Biz hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Kanunların öngördüğü ölçüde tüm müracatlarımızı yaptık. YSK´nın da yaptığımız itirazımızı değerlendireceğini ve hak yerinin bulup, MHP´nin ikinci milletvekilliğini alacağına inanıyorum" diye konuştu. "Bizim arayışımız devam edecek" değerlendirmesini yapan Gül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, şunları söyledi: "Hatay´da sonuçları aldığımız gün ikinci milletvekilliğini kazanmışken, o gün Ak Parti 5. sıra adayının kimlerle Hatay Adliyesine geldiğinin araştırılıp, sorgulanmasını istiyoruz. Yapılan hileleri anlatan ses kasetlerini de... İradesine sahip çıkılmasını isteyen hemşerilerimiz hiç endişe etmesin, biz oyların peşindeyiz ve tecellisi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. MHP genel başkanı ve genel merkez hukukçuları bu işin üzerinde. Yapılacak gayretleri yaptık, yapıyoruz. İnşallah hakkımız olanı almanın sevinci ve mutluluğu ile döneceğiz. İnanıyorum ki halk yerini bulacaktır. Hatay´da bize sahip çıkan herkes bunu bilsin. Kimse dedikodulara itibar etmesin, söylentilerle hareket etmesinler ve bizi dinleyip, bizi takip etsin. MHP kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir ve Hatay halkının iradesine sahip çıkacaktır."

YSK´ya ´tam kanunsuzluk´ itirazı
İbrahim Gül dün sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda da şunlara yer verdi: "Hatay ilimizde yer alan bazı ilçelerdeki sandıkların iptali istemi ile Yüksek Seçim Kuruluna olağan üstü itiraz yoluyla tam kanunsuzluk yoluna MHP MYK Üyesi ve YSK temsilcisi avukat Bahadır Alperen Bey ile birlikte başvurumuzu yaptık. Yüksek Seçim Kurulu´na çok ciddi somut deliller taşıyan başvurumuza ilişkin vereceği karar hayırlara vesile olur inşallah."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi