"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Tarih: 5.7.2018 11:24:44

Akın Bodur

Milletvekiliğini yurtdışı oylarıyla kaybeden ve Hatay´ın 11. milletvekilliğini AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül, partisinin hukukçularının Yüksek Seçim Kurulu´na itiraz ettiğini ve bunun sonucunun beklendiğini ifade ederek, "MHP, kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir. Hatay ve halkının iradesine sahip çıkacaktır" dedi.

Gül: Açılan 132 sandıktan MHP´ye artık 45 oy çıktı
Hatay´da AKP, CHP ve HDP milletvekilleri önceki gün mazbatalarını alırken, seçime ilişkin itiraz sürecinin devam ettiğini belirten MHP adayı İbrahim Gül, dün sosyal medya üzerinden görüntülü açıklama yaptı. Gül, "Seçimin üzerinden 10 gün geçti ama yapılan itirazlar nedeniyle Hatay´da milletvekili seçim sonuçları kesinleşmiş değildi" dedi. Seçim gecesi Hatay´da oy farkıyla partisi MHP´nin iki milletvekilliğini kazandığını, buna ilişkin seçim kurulundan aldıkları yazının ellerinde olduğunu, ertesi sabah da saat 10.00 dolayında seçim sonuçlarını yazdıkları dilekçe ile isteyip, yanıt aldıklarını ve bunda da iki milletvekilliğini kazandıklarını gördüklerini anlatan Gül, şunları söyledi: "Aradan zaman geçince Hatay oylarına yurtdışı oylarının eklenmediği ve eklendiğinde, MHP´nin ikinci milletvekilliğini kaybettiği ve AKP 5. sıra adayının milletvekilliğini kazandığı ilişkin netice söylendi. Biz de o saatten itibaren MHP Genel Merkezi, Hatay il teşkilatının girişimiyle hakkımızı aramaya başladık. Hatay´daki 17 seçim bölgesinin 17´sinde de itiraz ettik, sandıkların tekrar açılmasını ve sayılmasını istedik. İtirazlarımıza ilişkin Reyhanlı´da 6 sandık, Antakya 1. bölgede 66 sandık, Belen´de 42 sandık, Hassa´da 1 sandık, İskenderun 1. bölgede 7 sandık , İskenderun ikinci bölgede 8 sandık olmak üzere toplam 132 sandığın açılmasına müsade edildi.
Hatay´da 3.125 sandık varken, yalnızca 132 sandığın açılması hak mıdır, doğru mudur? Açılan sandık sayısının oranı yüzde 3´tür. Sandıkların sadece yüzde 3´ü açılmasına rağmen MHP´ye artı 45 oy yazıldı. MHP 95 oy daha alsa ikinci milletvekilliğini kazanıyor. Bu durumu Hataylı hemşerilerimin vicdanına bırakıyorum."

"95 oyla, milletvekilliği MHP´ye geçiyor"
Hatay´ın son milletvekilliği için MHP ile AKP arasında çok az oy farkı bulunduğunu anlatan Gül, "95 oy alırsak ikinci milletvekilliğini kazanıyoruz" dedi. 172 oy farkının bulunduğu Düzce´de AKP´nin yaptığı itiraz üzerine tüm sandıkların açıldığını ve seçimi 50 oy farkı ile MHP´nin kazandığını anlatan Gül, "Ak Partili yetkililerinin vicdanına sesleniyorum; Düzce´de 172 oy gerideyken sandıkları sayarken, İskenderun´da, Hatay´da bunu niye yapmadınız? Niye cesaret etmediniz buna? Biz hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Kanunların öngördüğü ölçüde tüm müracatlarımızı yaptık. YSK´nın da yaptığımız itirazımızı değerlendireceğini ve hak yerinin bulup, MHP´nin ikinci milletvekilliğini alacağına inanıyorum" diye konuştu. "Bizim arayışımız devam edecek" değerlendirmesini yapan Gül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, şunları söyledi: "Hatay´da sonuçları aldığımız gün ikinci milletvekilliğini kazanmışken, o gün Ak Parti 5. sıra adayının kimlerle Hatay Adliyesine geldiğinin araştırılıp, sorgulanmasını istiyoruz. Yapılan hileleri anlatan ses kasetlerini de... İradesine sahip çıkılmasını isteyen hemşerilerimiz hiç endişe etmesin, biz oyların peşindeyiz ve tecellisi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. MHP genel başkanı ve genel merkez hukukçuları bu işin üzerinde. Yapılacak gayretleri yaptık, yapıyoruz. İnşallah hakkımız olanı almanın sevinci ve mutluluğu ile döneceğiz. İnanıyorum ki halk yerini bulacaktır. Hatay´da bize sahip çıkan herkes bunu bilsin. Kimse dedikodulara itibar etmesin, söylentilerle hareket etmesinler ve bizi dinleyip, bizi takip etsin. MHP kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir ve Hatay halkının iradesine sahip çıkacaktır."

YSK´ya ´tam kanunsuzluk´ itirazı
İbrahim Gül dün sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda da şunlara yer verdi: "Hatay ilimizde yer alan bazı ilçelerdeki sandıkların iptali istemi ile Yüksek Seçim Kuruluna olağan üstü itiraz yoluyla tam kanunsuzluk yoluna MHP MYK Üyesi ve YSK temsilcisi avukat Bahadır Alperen Bey ile birlikte başvurumuzu yaptık. Yüksek Seçim Kurulu´na çok ciddi somut deliller taşıyan başvurumuza ilişkin vereceği karar hayırlara vesile olur inşallah."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi