"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Tarih: 5.7.2018 11:24:44

Akın Bodur

Milletvekiliğini yurtdışı oylarıyla kaybeden ve Hatay´ın 11. milletvekilliğini AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül, partisinin hukukçularının Yüksek Seçim Kurulu´na itiraz ettiğini ve bunun sonucunun beklendiğini ifade ederek, "MHP, kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir. Hatay ve halkının iradesine sahip çıkacaktır" dedi.

Gül: Açılan 132 sandıktan MHP´ye artık 45 oy çıktı
Hatay´da AKP, CHP ve HDP milletvekilleri önceki gün mazbatalarını alırken, seçime ilişkin itiraz sürecinin devam ettiğini belirten MHP adayı İbrahim Gül, dün sosyal medya üzerinden görüntülü açıklama yaptı. Gül, "Seçimin üzerinden 10 gün geçti ama yapılan itirazlar nedeniyle Hatay´da milletvekili seçim sonuçları kesinleşmiş değildi" dedi. Seçim gecesi Hatay´da oy farkıyla partisi MHP´nin iki milletvekilliğini kazandığını, buna ilişkin seçim kurulundan aldıkları yazının ellerinde olduğunu, ertesi sabah da saat 10.00 dolayında seçim sonuçlarını yazdıkları dilekçe ile isteyip, yanıt aldıklarını ve bunda da iki milletvekilliğini kazandıklarını gördüklerini anlatan Gül, şunları söyledi: "Aradan zaman geçince Hatay oylarına yurtdışı oylarının eklenmediği ve eklendiğinde, MHP´nin ikinci milletvekilliğini kaybettiği ve AKP 5. sıra adayının milletvekilliğini kazandığı ilişkin netice söylendi. Biz de o saatten itibaren MHP Genel Merkezi, Hatay il teşkilatının girişimiyle hakkımızı aramaya başladık. Hatay´daki 17 seçim bölgesinin 17´sinde de itiraz ettik, sandıkların tekrar açılmasını ve sayılmasını istedik. İtirazlarımıza ilişkin Reyhanlı´da 6 sandık, Antakya 1. bölgede 66 sandık, Belen´de 42 sandık, Hassa´da 1 sandık, İskenderun 1. bölgede 7 sandık , İskenderun ikinci bölgede 8 sandık olmak üzere toplam 132 sandığın açılmasına müsade edildi.
Hatay´da 3.125 sandık varken, yalnızca 132 sandığın açılması hak mıdır, doğru mudur? Açılan sandık sayısının oranı yüzde 3´tür. Sandıkların sadece yüzde 3´ü açılmasına rağmen MHP´ye artı 45 oy yazıldı. MHP 95 oy daha alsa ikinci milletvekilliğini kazanıyor. Bu durumu Hataylı hemşerilerimin vicdanına bırakıyorum."

"95 oyla, milletvekilliği MHP´ye geçiyor"
Hatay´ın son milletvekilliği için MHP ile AKP arasında çok az oy farkı bulunduğunu anlatan Gül, "95 oy alırsak ikinci milletvekilliğini kazanıyoruz" dedi. 172 oy farkının bulunduğu Düzce´de AKP´nin yaptığı itiraz üzerine tüm sandıkların açıldığını ve seçimi 50 oy farkı ile MHP´nin kazandığını anlatan Gül, "Ak Partili yetkililerinin vicdanına sesleniyorum; Düzce´de 172 oy gerideyken sandıkları sayarken, İskenderun´da, Hatay´da bunu niye yapmadınız? Niye cesaret etmediniz buna? Biz hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Kanunların öngördüğü ölçüde tüm müracatlarımızı yaptık. YSK´nın da yaptığımız itirazımızı değerlendireceğini ve hak yerinin bulup, MHP´nin ikinci milletvekilliğini alacağına inanıyorum" diye konuştu. "Bizim arayışımız devam edecek" değerlendirmesini yapan Gül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, şunları söyledi: "Hatay´da sonuçları aldığımız gün ikinci milletvekilliğini kazanmışken, o gün Ak Parti 5. sıra adayının kimlerle Hatay Adliyesine geldiğinin araştırılıp, sorgulanmasını istiyoruz. Yapılan hileleri anlatan ses kasetlerini de... İradesine sahip çıkılmasını isteyen hemşerilerimiz hiç endişe etmesin, biz oyların peşindeyiz ve tecellisi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. MHP genel başkanı ve genel merkez hukukçuları bu işin üzerinde. Yapılacak gayretleri yaptık, yapıyoruz. İnşallah hakkımız olanı almanın sevinci ve mutluluğu ile döneceğiz. İnanıyorum ki halk yerini bulacaktır. Hatay´da bize sahip çıkan herkes bunu bilsin. Kimse dedikodulara itibar etmesin, söylentilerle hareket etmesinler ve bizi dinleyip, bizi takip etsin. MHP kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir ve Hatay halkının iradesine sahip çıkacaktır."

YSK´ya ´tam kanunsuzluk´ itirazı
İbrahim Gül dün sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda da şunlara yer verdi: "Hatay ilimizde yer alan bazı ilçelerdeki sandıkların iptali istemi ile Yüksek Seçim Kuruluna olağan üstü itiraz yoluyla tam kanunsuzluk yoluna MHP MYK Üyesi ve YSK temsilcisi avukat Bahadır Alperen Bey ile birlikte başvurumuzu yaptık. Yüksek Seçim Kurulu´na çok ciddi somut deliller taşıyan başvurumuza ilişkin vereceği karar hayırlara vesile olur inşallah."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
2019 yılı bütçe görüşmelerine TBMM Plan Bütçe Komisyonunda devam edildi.
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
AKP´den İskenderun Belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuru sayısı şimdilik 12 kişi. Başvurular 16 Kasım´da sona erecek.
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Suzan Şahin, TBMM Başkanı Yıldırım´ı göreve davet etti
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi (VP), 31 Mart 2019´ta yapılacak seçimlere yönelik Hatay´da seçim çalışmasını başlattı.
“Projelerle geleceğiz”
“Projelerle geleceğiz”
Milletvekili Özel´den İskenderun ve Büyükşehir için iddialı çıkış
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler için çıkışı 5 Kasım pazartesi günü başlatacak AKP´de İskenderun belediye başkanlığı için aday adaylık yoklamaları da başladı.
"Gençler desteklenmeli"
"Gençler desteklenmeli"
CHP İskenderun gençlik kollarının ziyareti
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Kabul edilseydi TBMM Hatay´ın sorunlarını araştıracaktı
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş, hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını belirterek, “Ankara´dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere ilişkin CHP´de aday adaylık başvuruları cuma günü tamamlandı.
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
İskenderun Belediye Başkanlığna talip olan CHP´li avukat Nalan Akkülah, kenti halkla birlikte idare etmeyi amaçladığını söyledi.
Siyaset ısınıyor
Siyaset ısınıyor
AKP Hatay´da büyükşehir Belediyesine yoğunlaşacak. Mevcut başkanlar ise anketle soruluyor
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP Arsuz Gençlik Kolları, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Hatay´daki kesintiler meclis gündeminde
CHP´de takvim sürüyor
CHP´de takvim sürüyor
Arsuz´da 10, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi