"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Tarih: 5.7.2018 11:24:44

Akın Bodur

Milletvekiliğini yurtdışı oylarıyla kaybeden ve Hatay´ın 11. milletvekilliğini AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik´e kaptıran MHP adayı İbrahim Gül, partisinin hukukçularının Yüksek Seçim Kurulu´na itiraz ettiğini ve bunun sonucunun beklendiğini ifade ederek, "MHP, kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir. Hatay ve halkının iradesine sahip çıkacaktır" dedi.

Gül: Açılan 132 sandıktan MHP´ye artık 45 oy çıktı
Hatay´da AKP, CHP ve HDP milletvekilleri önceki gün mazbatalarını alırken, seçime ilişkin itiraz sürecinin devam ettiğini belirten MHP adayı İbrahim Gül, dün sosyal medya üzerinden görüntülü açıklama yaptı. Gül, "Seçimin üzerinden 10 gün geçti ama yapılan itirazlar nedeniyle Hatay´da milletvekili seçim sonuçları kesinleşmiş değildi" dedi. Seçim gecesi Hatay´da oy farkıyla partisi MHP´nin iki milletvekilliğini kazandığını, buna ilişkin seçim kurulundan aldıkları yazının ellerinde olduğunu, ertesi sabah da saat 10.00 dolayında seçim sonuçlarını yazdıkları dilekçe ile isteyip, yanıt aldıklarını ve bunda da iki milletvekilliğini kazandıklarını gördüklerini anlatan Gül, şunları söyledi: "Aradan zaman geçince Hatay oylarına yurtdışı oylarının eklenmediği ve eklendiğinde, MHP´nin ikinci milletvekilliğini kaybettiği ve AKP 5. sıra adayının milletvekilliğini kazandığı ilişkin netice söylendi. Biz de o saatten itibaren MHP Genel Merkezi, Hatay il teşkilatının girişimiyle hakkımızı aramaya başladık. Hatay´daki 17 seçim bölgesinin 17´sinde de itiraz ettik, sandıkların tekrar açılmasını ve sayılmasını istedik. İtirazlarımıza ilişkin Reyhanlı´da 6 sandık, Antakya 1. bölgede 66 sandık, Belen´de 42 sandık, Hassa´da 1 sandık, İskenderun 1. bölgede 7 sandık , İskenderun ikinci bölgede 8 sandık olmak üzere toplam 132 sandığın açılmasına müsade edildi.
Hatay´da 3.125 sandık varken, yalnızca 132 sandığın açılması hak mıdır, doğru mudur? Açılan sandık sayısının oranı yüzde 3´tür. Sandıkların sadece yüzde 3´ü açılmasına rağmen MHP´ye artı 45 oy yazıldı. MHP 95 oy daha alsa ikinci milletvekilliğini kazanıyor. Bu durumu Hataylı hemşerilerimin vicdanına bırakıyorum."

"95 oyla, milletvekilliği MHP´ye geçiyor"
Hatay´ın son milletvekilliği için MHP ile AKP arasında çok az oy farkı bulunduğunu anlatan Gül, "95 oy alırsak ikinci milletvekilliğini kazanıyoruz" dedi. 172 oy farkının bulunduğu Düzce´de AKP´nin yaptığı itiraz üzerine tüm sandıkların açıldığını ve seçimi 50 oy farkı ile MHP´nin kazandığını anlatan Gül, "Ak Partili yetkililerinin vicdanına sesleniyorum; Düzce´de 172 oy gerideyken sandıkları sayarken, İskenderun´da, Hatay´da bunu niye yapmadınız? Niye cesaret etmediniz buna? Biz hakkımızı aramaya devam edeceğiz. Kanunların öngördüğü ölçüde tüm müracatlarımızı yaptık. YSK´nın da yaptığımız itirazımızı değerlendireceğini ve hak yerinin bulup, MHP´nin ikinci milletvekilliğini alacağına inanıyorum" diye konuştu. "Bizim arayışımız devam edecek" değerlendirmesini yapan Gül, sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamasında, şunları söyledi: "Hatay´da sonuçları aldığımız gün ikinci milletvekilliğini kazanmışken, o gün Ak Parti 5. sıra adayının kimlerle Hatay Adliyesine geldiğinin araştırılıp, sorgulanmasını istiyoruz. Yapılan hileleri anlatan ses kasetlerini de... İradesine sahip çıkılmasını isteyen hemşerilerimiz hiç endişe etmesin, biz oyların peşindeyiz ve tecellisi için de elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. MHP genel başkanı ve genel merkez hukukçuları bu işin üzerinde. Yapılacak gayretleri yaptık, yapıyoruz. İnşallah hakkımız olanı almanın sevinci ve mutluluğu ile döneceğiz. İnanıyorum ki halk yerini bulacaktır. Hatay´da bize sahip çıkan herkes bunu bilsin. Kimse dedikodulara itibar etmesin, söylentilerle hareket etmesinler ve bizi dinleyip, bizi takip etsin. MHP kurumsal kimliğiyle bu işin peşindedir ve Hatay halkının iradesine sahip çıkacaktır."

YSK´ya ´tam kanunsuzluk´ itirazı
İbrahim Gül dün sosyal medya üzerinden yaptığı bir paylaşımda da şunlara yer verdi: "Hatay ilimizde yer alan bazı ilçelerdeki sandıkların iptali istemi ile Yüksek Seçim Kuruluna olağan üstü itiraz yoluyla tam kanunsuzluk yoluna MHP MYK Üyesi ve YSK temsilcisi avukat Bahadır Alperen Bey ile birlikte başvurumuzu yaptık. Yüksek Seçim Kurulu´na çok ciddi somut deliller taşıyan başvurumuza ilişkin vereceği karar hayırlara vesile olur inşallah."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: İbrahim Gül Lütfi Kaşıkcı
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Belenli kime oy verdi?
Belenli kime oy verdi?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçiminde Belenlilerin kullandığı oy belirlendi. Belen´de mahallelere göre oy dağılımı belli oldu.
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimine katılan siyasi partilerin Arsuz´da aldığı oyların mahalle ve sandıklara göre dağılımı belli oldu.
MHP, YSK´ya gidiyor
MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi