MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 2.7.2018 10:58:15

Akın Bodur

 MHP, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı itiraz, 2´yi karşı 1 oyla reddedildi. Hatay´da itiraz haklarını kullanan MHP, yarın Yüskek Seçim Kurulu´na (YSK) itirazda bulunacak. YSK kararı kesin nitelik taşıyor. MHP´liler, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, itirazlara ilişkin olarak, "Antakya 1. Bölge, Hassa ve Reyhanlı İlçe Seçim Kurulları, itirazlarımızı kısmen kabul ederek, Antakya 1.Bölge´de + 4 oy, Hassa´da + 31 oy ve Reyhanlı´da + 2 oy Milliyetçi Hareket Partisinin hanesine yazılmıştır. Kalan diğer 14 ilçe seçim kurulu itirazlarımızı reddetmiştir. İtirazlarımızın ret edilmesi nedeni ile yasaya göre bir üst merci olan il seçim kuruluna, ilçe seçim kurullarının kararlarının yasaya aykırı olduğu ve oy sayımlarının yeniden yapılmasını somut delillerimiz ile birlikte 27.06.2018 ve 28.06.2018 tarihlerinde talep etmiştik. Hatay İl seçim Kurulu Başkanlığı, 17 ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yaptığımız itirazlarımızın reddine karar vermiştir. Dolayısıyla yasalara göre Hatay ilimizdeki hukuki süreç tamamlanmıştır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ret kararının geleceğini tahmin ettiğimiz için artık Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı kararlarına karşı Yüksek Seçim Kurulu´na (YSK) itiraz yolu ile müracaat edilecektir. Yasalara göre süreç henüz bitmemiş ve devam etmektedir. Yasaların bizlere tanıdığı hakları sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz."

´Kimin milletvekili olduğu değil, ittifak olarak neyin kazanıldığına bakılmalı´
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise kazananın cumhur ittifakı olduğunu, ittfakın 6 milletvekili bulunduğunu ve isimlerin, ittifaktan daha önemli olmadığını ifade etti. Kimyeci, Antakya´da katıldığı bir redyo programında, 24 haziran seçimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında ilk kez ülkemizin devlet başkanını seçmiş olduk. Gururluyuz, mutluyuz, heyecanlıyız. Milletimizin 24 Haziran´da dünya lideri Cumhurbaşkanımızı tercih etmiş olmasından dolayı ne kadar şükran duysak, ne kadar minnet duysak azdır. Çünkü Cumhurbaşkanımız son 16 yılda ülkemizi, ülkemizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün koymuş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin çok üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda büyük yatırımlar, büyük kalkınma hamleleri yaparak, bizlere Türk milletinin bir ferdi olmanın gururunu yaşatıyor. Cumhurbaşkanımız son 16 yılda bağımsızlığımızı tesis etme bağlamında da çok önemli hizmetlere imza attı. Bir yandan ülkemizi dünyanın en güçlü 16. ülkesi haline getirirken, diğer yandan bağımsızlığımızın sembolü olan ve güçlü ordu, güçlü devlet anlayışı ile mehmetçiğimizin ihtiyaç duyduğu her türlü ekipmanı, silah ve mühimmat sistemlerini geliştirerek dış devletlere olan bağlılığımızdan kurtararak, ülkemize gerek ekonomik ve gerekse askeri ambargolarla diz çöktürmek isteyenlere karşı yapmış olduğu mücadelelerle ülkemizi gelecek vizyonlarını aydınlık bir çerçevede kurgulayarak, ne kadar öngörülü bir lider olduğunu ispatlamıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, vatandaşlarımızın gerek gündelik yaşam kalitesi yükseltme konusunda maddi ve manevi alanlardaki yaşantısını güzelleştirecek hamleler yaparak, gerekse bir çok boyutta üretim seferberliği ile örnek alınan ülke haline gelmesinde önemli mesafeler katettik. Son 16 yılda dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke olduk. Geçtiğimiz 2017 yılında dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olduk. Böylece hayatın her alanındaki atılımlar ile dünya genelini kapsayacak vizyon projeler ile bakışıyla, ufkuyla, çağın ilerisinde bir ülke haline getirmesi bizim için en büyük gurur. Yeni sürecin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurulacak olan kabine ile çok güzel, çok başarılı işler yapılacağına millet olarak inanıyoruz."
Kimyeci, cumhur ittifakının ülke ve Hatay´a etkileri de şöyle değerlendirdi: "Cumhur ittifakını, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin işbirliği ile çok önemli buluyorum. Ülkemiz devletini, milletini, bayrağını seven bir anlayışla Cumhur ittifakı altında bir arada bulundu. Devlet, millet, bayrak sevdasıyla bir arada duran bir cenaha karşılık, terör yanlısı, on binlerce insanımızın ölümüne sebep olan ve terörü silahı kullanarak ülkemizi bölmek, parçalamak, siz çöktürmek isteyen cenahlarla birlikte olunan bir yapı görüyoruz. O açıdan Türk milletinin feraseti dünyada örnek teşkil ediyor. Bu olumsuzluklara bir dur demek için Cumhur ittifakı çok önemli. Bu duruşa vatandaşımızın çok güçlü bir desteği oldu. Hatay ve Türkiye genelinde bazı illerde seçim sonuçlarından kaynaklı bazı sıkıntıların oldu ancak bunların her seçimde yaşanan olağan durumlar. İlk seçim sonuçlarına dayalı yapılan açıklamaların geçerliliği yok. Sandıkların yüzde 100´ünün açılarak sağlıklı bir şekilde sayılmasından sonraki sonucun geçerli oldu. Yurt dışı oylarının dağılımı da il ve ilçe bazındaki etkisi de önemli olduğunu sonuç olarak Yüksek Seçim Kurulunun kararını beklemenin en doğrusu olacak. Cumhur ittifakının Hatay´da 6 vekilinin oldu. Sandıkların yüzde100 açılması ve yurt dışı oylarının dahil olması ile değişiklikten kaynaklı vekillerin değişti ancak isim olarak kimin milletvekili olduğu değil, cumhur ittifakı olarak neyin kazanıldığına bakılması gerekir. MHP ve AK Parti olarak değil Cumhur İttifakı olarak bakmak gerekir.
Kaynak:

CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP´nin meclisi şekillenmeye başladı
CHP belediye meclis üyelikleri için il ve ilçelerde hazırlanan aday listeleri Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısında onaylanacak. Kesinleşmeyen İskenderun meclis aday listesinin ilk üç sırasında Meclis üyesi Müge Kılınç´ın babası Bestami Kılınç, Ali Mutlu ve Bülent Kırmızıoğlu yeralıyor.
Karanfil dağıttılar
Karanfil dağıttılar
Cumhuriyet Halk Partisi İskenderun Belediye Başkan Adayı Dr. Yılmaz Şahutoğlu, 14 Şubat Sevgililer günü dolayısıyla cadde esnafını ziyaret etti, karanfil dağıttı.
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Seçim çalışmasını esnaf ziyaretiyle başlattı
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan, seçim çalışmalarını esnaf ziyaretiyle başlattı.
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
"Serzenişimiz var ama ittifakın arkasındayız"
İYİ Parti İskenderun ilçe Başkanı Zafer Kıvrak, ´millet ittifakı´ kapsamında, kentte ittifakın arkasında durduklarını ifade etti ve "Her kim ki bizi çantada keklik görür veya kendi ekseninde lanse etmeye çalışır bu acziyet göstergesidir" açıklamasını yaptı.
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
SP´nin Dörtyol adayı Karakoyun
Kırıkhan ve Defne adaylarını da belirledi
İttifaktan ev ziyareti
İttifaktan ev ziyareti
Belen´de seçim çalışmalarını sürdüren ´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, seçim çalışmaları kapsamında ev ziyaretlini sürdürüyor.
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
"Emeklilerin ´intibak yasası´ çıkacak"
Vatan Partisi İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki iki emekli derneğini ziyaret ederek, sorunlarını dinledi ve seçilmesi halinde emeklilerle ilgili gerçekleştireceği projelerini anlattı.
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
“Arsuz tek çatıda birleşecek”
Madenli Belediye Başkanlığı döneminde ‘Arsuz tek çatıda birleşmeli´ yönündeki talebiyle de bilinen, bugün CHP´den tek çatının başkan adayı Arsuz Belediye Başkan adayı Dr. Asaf Güven, hedeflerini kurucu dönemin gerçekleşmeleri üzerine inşa edeceklerini belirtti.
Partilerde ´liste çalışması´
Partilerde ´liste çalışması´
31 Mart Pazar günü yapılacak yerel seçimlere katılacak siyasi partiler, İskenderun Belediye Meclisi üye aday listelerini şekillendirmeyi sürdürüyor.
"Aday olup, başkasına çalışmam"
"Aday olup, başkasına çalışmam"
Önceki gün yapılan seçim bürosu açılışıyla Demokrat Parti´den (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun Belediye Başkanlığı için adaylığı açıklanan Mete Aslan, ülke ve kent halkına seçimlerde ´cumhur ittifakı´ ve ´millet ittifakı´nın adaylarının dayatılmaya çalışıldığını ve ´alternatif´ yok denilmeye çalışıldığını söyledi.
"Her zaman tek yumruk olduk"
"Her zaman tek yumruk olduk"
Cumhur ittifakının Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı (HBB) adayı AKP´li İbrahim Güler, ilçelerde seçim bürosu açılışlarını ve toplantılarını sürdürüyor.
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
İttifak, ´parçalanıyor´ mu?
Demokrat Parti (DP), 31 Mart yerel seçimleri için İskenderun´da belediye başkanlığı için Mete Aslan´ı aday olarak açıkladı.
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
İttifaktan ‘birlik ve dayanışma´ buluşması
Adaylık tamam, tartışma meclis listesine ertelendi
VP adayının kaymakam ziyareti
VP adayının kaymakam ziyareti
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, seçim ziyaretlerine başladı.
İYİ Part ve DSP´den üç aday
İYİ Part ve DSP´den üç aday
CHP ve İYİ Parti´nin oluşturduğu ´Millet İttifakı´, 31 Mart Pazar günü yapılacak olan mahalli idareler seçiminde Dörtyol ve Belen´de belediye başkan adaylarını belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi