MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 2.7.2018 10:58:15

Akın Bodur

 MHP, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı itiraz, 2´yi karşı 1 oyla reddedildi. Hatay´da itiraz haklarını kullanan MHP, yarın Yüskek Seçim Kurulu´na (YSK) itirazda bulunacak. YSK kararı kesin nitelik taşıyor. MHP´liler, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, itirazlara ilişkin olarak, "Antakya 1. Bölge, Hassa ve Reyhanlı İlçe Seçim Kurulları, itirazlarımızı kısmen kabul ederek, Antakya 1.Bölge´de + 4 oy, Hassa´da + 31 oy ve Reyhanlı´da + 2 oy Milliyetçi Hareket Partisinin hanesine yazılmıştır. Kalan diğer 14 ilçe seçim kurulu itirazlarımızı reddetmiştir. İtirazlarımızın ret edilmesi nedeni ile yasaya göre bir üst merci olan il seçim kuruluna, ilçe seçim kurullarının kararlarının yasaya aykırı olduğu ve oy sayımlarının yeniden yapılmasını somut delillerimiz ile birlikte 27.06.2018 ve 28.06.2018 tarihlerinde talep etmiştik. Hatay İl seçim Kurulu Başkanlığı, 17 ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yaptığımız itirazlarımızın reddine karar vermiştir. Dolayısıyla yasalara göre Hatay ilimizdeki hukuki süreç tamamlanmıştır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ret kararının geleceğini tahmin ettiğimiz için artık Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı kararlarına karşı Yüksek Seçim Kurulu´na (YSK) itiraz yolu ile müracaat edilecektir. Yasalara göre süreç henüz bitmemiş ve devam etmektedir. Yasaların bizlere tanıdığı hakları sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz."

´Kimin milletvekili olduğu değil, ittifak olarak neyin kazanıldığına bakılmalı´
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise kazananın cumhur ittifakı olduğunu, ittfakın 6 milletvekili bulunduğunu ve isimlerin, ittifaktan daha önemli olmadığını ifade etti. Kimyeci, Antakya´da katıldığı bir redyo programında, 24 haziran seçimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında ilk kez ülkemizin devlet başkanını seçmiş olduk. Gururluyuz, mutluyuz, heyecanlıyız. Milletimizin 24 Haziran´da dünya lideri Cumhurbaşkanımızı tercih etmiş olmasından dolayı ne kadar şükran duysak, ne kadar minnet duysak azdır. Çünkü Cumhurbaşkanımız son 16 yılda ülkemizi, ülkemizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün koymuş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin çok üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda büyük yatırımlar, büyük kalkınma hamleleri yaparak, bizlere Türk milletinin bir ferdi olmanın gururunu yaşatıyor. Cumhurbaşkanımız son 16 yılda bağımsızlığımızı tesis etme bağlamında da çok önemli hizmetlere imza attı. Bir yandan ülkemizi dünyanın en güçlü 16. ülkesi haline getirirken, diğer yandan bağımsızlığımızın sembolü olan ve güçlü ordu, güçlü devlet anlayışı ile mehmetçiğimizin ihtiyaç duyduğu her türlü ekipmanı, silah ve mühimmat sistemlerini geliştirerek dış devletlere olan bağlılığımızdan kurtararak, ülkemize gerek ekonomik ve gerekse askeri ambargolarla diz çöktürmek isteyenlere karşı yapmış olduğu mücadelelerle ülkemizi gelecek vizyonlarını aydınlık bir çerçevede kurgulayarak, ne kadar öngörülü bir lider olduğunu ispatlamıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, vatandaşlarımızın gerek gündelik yaşam kalitesi yükseltme konusunda maddi ve manevi alanlardaki yaşantısını güzelleştirecek hamleler yaparak, gerekse bir çok boyutta üretim seferberliği ile örnek alınan ülke haline gelmesinde önemli mesafeler katettik. Son 16 yılda dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke olduk. Geçtiğimiz 2017 yılında dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olduk. Böylece hayatın her alanındaki atılımlar ile dünya genelini kapsayacak vizyon projeler ile bakışıyla, ufkuyla, çağın ilerisinde bir ülke haline getirmesi bizim için en büyük gurur. Yeni sürecin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurulacak olan kabine ile çok güzel, çok başarılı işler yapılacağına millet olarak inanıyoruz."
Kimyeci, cumhur ittifakının ülke ve Hatay´a etkileri de şöyle değerlendirdi: "Cumhur ittifakını, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin işbirliği ile çok önemli buluyorum. Ülkemiz devletini, milletini, bayrağını seven bir anlayışla Cumhur ittifakı altında bir arada bulundu. Devlet, millet, bayrak sevdasıyla bir arada duran bir cenaha karşılık, terör yanlısı, on binlerce insanımızın ölümüne sebep olan ve terörü silahı kullanarak ülkemizi bölmek, parçalamak, siz çöktürmek isteyen cenahlarla birlikte olunan bir yapı görüyoruz. O açıdan Türk milletinin feraseti dünyada örnek teşkil ediyor. Bu olumsuzluklara bir dur demek için Cumhur ittifakı çok önemli. Bu duruşa vatandaşımızın çok güçlü bir desteği oldu. Hatay ve Türkiye genelinde bazı illerde seçim sonuçlarından kaynaklı bazı sıkıntıların oldu ancak bunların her seçimde yaşanan olağan durumlar. İlk seçim sonuçlarına dayalı yapılan açıklamaların geçerliliği yok. Sandıkların yüzde 100´ünün açılarak sağlıklı bir şekilde sayılmasından sonraki sonucun geçerli oldu. Yurt dışı oylarının dağılımı da il ve ilçe bazındaki etkisi de önemli olduğunu sonuç olarak Yüksek Seçim Kurulunun kararını beklemenin en doğrusu olacak. Cumhur ittifakının Hatay´da 6 vekilinin oldu. Sandıkların yüzde100 açılması ve yurt dışı oylarının dahil olması ile değişiklikten kaynaklı vekillerin değişti ancak isim olarak kimin milletvekili olduğu değil, cumhur ittifakı olarak neyin kazanıldığına bakılması gerekir. MHP ve AK Parti olarak değil Cumhur İttifakı olarak bakmak gerekir.
Kaynak:

Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Belenli kime oy verdi?
Belenli kime oy verdi?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekililği seçiminde Belenlilerin kullandığı oy belirlendi. Belen´de mahallelere göre oy dağılımı belli oldu.
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
Gül: Tek gidip çift geleceğiz
24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin yaptığı itirazla tüm sandıkların yeniden sayılmasını isteyen MHP, Hatay´da yaptığı başvurularına olumsz yanıt alınca konuyu bugün YSK´ya iletme kararı aldı.
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
Arsuz Mahallelerinde partiler kaç oy aldı?
24 Haziran Pazar günü yapılan Cumhurbaşkanlığı ve TBMM 27. dönem milletvekilliği seçimine katılan siyasi partilerin Arsuz´da aldığı oyların mahalle ve sandıklara göre dağılımı belli oldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi