MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 2.7.2018 10:58:15

Akın Bodur

 MHP, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı itiraz, 2´yi karşı 1 oyla reddedildi. Hatay´da itiraz haklarını kullanan MHP, yarın Yüskek Seçim Kurulu´na (YSK) itirazda bulunacak. YSK kararı kesin nitelik taşıyor. MHP´liler, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, itirazlara ilişkin olarak, "Antakya 1. Bölge, Hassa ve Reyhanlı İlçe Seçim Kurulları, itirazlarımızı kısmen kabul ederek, Antakya 1.Bölge´de + 4 oy, Hassa´da + 31 oy ve Reyhanlı´da + 2 oy Milliyetçi Hareket Partisinin hanesine yazılmıştır. Kalan diğer 14 ilçe seçim kurulu itirazlarımızı reddetmiştir. İtirazlarımızın ret edilmesi nedeni ile yasaya göre bir üst merci olan il seçim kuruluna, ilçe seçim kurullarının kararlarının yasaya aykırı olduğu ve oy sayımlarının yeniden yapılmasını somut delillerimiz ile birlikte 27.06.2018 ve 28.06.2018 tarihlerinde talep etmiştik. Hatay İl seçim Kurulu Başkanlığı, 17 ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yaptığımız itirazlarımızın reddine karar vermiştir. Dolayısıyla yasalara göre Hatay ilimizdeki hukuki süreç tamamlanmıştır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ret kararının geleceğini tahmin ettiğimiz için artık Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı kararlarına karşı Yüksek Seçim Kurulu´na (YSK) itiraz yolu ile müracaat edilecektir. Yasalara göre süreç henüz bitmemiş ve devam etmektedir. Yasaların bizlere tanıdığı hakları sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz."

´Kimin milletvekili olduğu değil, ittifak olarak neyin kazanıldığına bakılmalı´
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise kazananın cumhur ittifakı olduğunu, ittfakın 6 milletvekili bulunduğunu ve isimlerin, ittifaktan daha önemli olmadığını ifade etti. Kimyeci, Antakya´da katıldığı bir redyo programında, 24 haziran seçimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında ilk kez ülkemizin devlet başkanını seçmiş olduk. Gururluyuz, mutluyuz, heyecanlıyız. Milletimizin 24 Haziran´da dünya lideri Cumhurbaşkanımızı tercih etmiş olmasından dolayı ne kadar şükran duysak, ne kadar minnet duysak azdır. Çünkü Cumhurbaşkanımız son 16 yılda ülkemizi, ülkemizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün koymuş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin çok üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda büyük yatırımlar, büyük kalkınma hamleleri yaparak, bizlere Türk milletinin bir ferdi olmanın gururunu yaşatıyor. Cumhurbaşkanımız son 16 yılda bağımsızlığımızı tesis etme bağlamında da çok önemli hizmetlere imza attı. Bir yandan ülkemizi dünyanın en güçlü 16. ülkesi haline getirirken, diğer yandan bağımsızlığımızın sembolü olan ve güçlü ordu, güçlü devlet anlayışı ile mehmetçiğimizin ihtiyaç duyduğu her türlü ekipmanı, silah ve mühimmat sistemlerini geliştirerek dış devletlere olan bağlılığımızdan kurtararak, ülkemize gerek ekonomik ve gerekse askeri ambargolarla diz çöktürmek isteyenlere karşı yapmış olduğu mücadelelerle ülkemizi gelecek vizyonlarını aydınlık bir çerçevede kurgulayarak, ne kadar öngörülü bir lider olduğunu ispatlamıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, vatandaşlarımızın gerek gündelik yaşam kalitesi yükseltme konusunda maddi ve manevi alanlardaki yaşantısını güzelleştirecek hamleler yaparak, gerekse bir çok boyutta üretim seferberliği ile örnek alınan ülke haline gelmesinde önemli mesafeler katettik. Son 16 yılda dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke olduk. Geçtiğimiz 2017 yılında dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olduk. Böylece hayatın her alanındaki atılımlar ile dünya genelini kapsayacak vizyon projeler ile bakışıyla, ufkuyla, çağın ilerisinde bir ülke haline getirmesi bizim için en büyük gurur. Yeni sürecin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurulacak olan kabine ile çok güzel, çok başarılı işler yapılacağına millet olarak inanıyoruz."
Kimyeci, cumhur ittifakının ülke ve Hatay´a etkileri de şöyle değerlendirdi: "Cumhur ittifakını, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin işbirliği ile çok önemli buluyorum. Ülkemiz devletini, milletini, bayrağını seven bir anlayışla Cumhur ittifakı altında bir arada bulundu. Devlet, millet, bayrak sevdasıyla bir arada duran bir cenaha karşılık, terör yanlısı, on binlerce insanımızın ölümüne sebep olan ve terörü silahı kullanarak ülkemizi bölmek, parçalamak, siz çöktürmek isteyen cenahlarla birlikte olunan bir yapı görüyoruz. O açıdan Türk milletinin feraseti dünyada örnek teşkil ediyor. Bu olumsuzluklara bir dur demek için Cumhur ittifakı çok önemli. Bu duruşa vatandaşımızın çok güçlü bir desteği oldu. Hatay ve Türkiye genelinde bazı illerde seçim sonuçlarından kaynaklı bazı sıkıntıların oldu ancak bunların her seçimde yaşanan olağan durumlar. İlk seçim sonuçlarına dayalı yapılan açıklamaların geçerliliği yok. Sandıkların yüzde 100´ünün açılarak sağlıklı bir şekilde sayılmasından sonraki sonucun geçerli oldu. Yurt dışı oylarının dağılımı da il ve ilçe bazındaki etkisi de önemli olduğunu sonuç olarak Yüksek Seçim Kurulunun kararını beklemenin en doğrusu olacak. Cumhur ittifakının Hatay´da 6 vekilinin oldu. Sandıkların yüzde100 açılması ve yurt dışı oylarının dahil olması ile değişiklikten kaynaklı vekillerin değişti ancak isim olarak kimin milletvekili olduğu değil, cumhur ittifakı olarak neyin kazanıldığına bakılması gerekir. MHP ve AK Parti olarak değil Cumhur İttifakı olarak bakmak gerekir.
Kaynak:

"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
"Devlet yönetiminde duygusallık olmaz"
2019 yılı bütçe görüşmelerine TBMM Plan Bütçe Komisyonunda devam edildi.
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
İskenderun için AKP´den 12 kişi başvuru
AKP´den İskenderun Belediye başkanlığı aday adaylığı için başvuru sayısı şimdilik 12 kişi. Başvurular 16 Kasım´da sona erecek.
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Milletvekilinden soru önergeleri yanıtlanmıyor şikayeti
Suzan Şahin, TBMM Başkanı Yıldırım´ı göreve davet etti
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi, seçim çalışmasını başlattı
Vatan Partisi (VP), 31 Mart 2019´ta yapılacak seçimlere yönelik Hatay´da seçim çalışmasını başlattı.
“Projelerle geleceğiz”
“Projelerle geleceğiz”
Milletvekili Özel´den İskenderun ve Büyükşehir için iddialı çıkış
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler için çıkışı 5 Kasım pazartesi günü başlatacak AKP´de İskenderun belediye başkanlığı için aday adaylık yoklamaları da başladı.
"Gençler desteklenmeli"
"Gençler desteklenmeli"
CHP İskenderun gençlik kollarının ziyareti
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Kabul edilseydi TBMM Hatay´ın sorunlarını araştıracaktı
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş, hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını belirterek, “Ankara´dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere ilişkin CHP´de aday adaylık başvuruları cuma günü tamamlandı.
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
İskenderun Belediye Başkanlığna talip olan CHP´li avukat Nalan Akkülah, kenti halkla birlikte idare etmeyi amaçladığını söyledi.
Siyaset ısınıyor
Siyaset ısınıyor
AKP Hatay´da büyükşehir Belediyesine yoğunlaşacak. Mevcut başkanlar ise anketle soruluyor
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP Arsuz Gençlik Kolları, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Hatay´daki kesintiler meclis gündeminde
CHP´de takvim sürüyor
CHP´de takvim sürüyor
Arsuz´da 10, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi