MHP, YSK´ya gidiyor
Yurtdışı oylarının Hatay´a ilave edilmesiyle bir milletvekilliği kaybeden MHP, itirazlarını sonuna kadar sürdüreceğini belirtti. MHP YSK üyesi Abdullah Bahadır, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına itirazda bulunduklarını anımsattı.
Tarih: 2.7.2018 10:58:15

Akın Bodur

 MHP, Hatay´ın 15 ilçesinde tüm oyların yeniden sayımı yapılması için Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığına yaptığı itiraz, 2´yi karşı 1 oyla reddedildi. Hatay´da itiraz haklarını kullanan MHP, yarın Yüskek Seçim Kurulu´na (YSK) itirazda bulunacak. YSK kararı kesin nitelik taşıyor. MHP´liler, sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, itirazlara ilişkin olarak, "Antakya 1. Bölge, Hassa ve Reyhanlı İlçe Seçim Kurulları, itirazlarımızı kısmen kabul ederek, Antakya 1.Bölge´de + 4 oy, Hassa´da + 31 oy ve Reyhanlı´da + 2 oy Milliyetçi Hareket Partisinin hanesine yazılmıştır. Kalan diğer 14 ilçe seçim kurulu itirazlarımızı reddetmiştir. İtirazlarımızın ret edilmesi nedeni ile yasaya göre bir üst merci olan il seçim kuruluna, ilçe seçim kurullarının kararlarının yasaya aykırı olduğu ve oy sayımlarının yeniden yapılmasını somut delillerimiz ile birlikte 27.06.2018 ve 28.06.2018 tarihlerinde talep etmiştik. Hatay İl seçim Kurulu Başkanlığı, 17 ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yaptığımız itirazlarımızın reddine karar vermiştir. Dolayısıyla yasalara göre Hatay ilimizdeki hukuki süreç tamamlanmıştır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi ret kararının geleceğini tahmin ettiğimiz için artık Hatay İl Seçim Kurulu Başkanlığı kararlarına karşı Yüksek Seçim Kurulu´na (YSK) itiraz yolu ile müracaat edilecektir. Yasalara göre süreç henüz bitmemiş ve devam etmektedir. Yasaların bizlere tanıdığı hakları sonuna kadar kullanmaya devam edeceğiz."

´Kimin milletvekili olduğu değil, ittifak olarak neyin kazanıldığına bakılmalı´
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci ise kazananın cumhur ittifakı olduğunu, ittfakın 6 milletvekili bulunduğunu ve isimlerin, ittifaktan daha önemli olmadığını ifade etti. Kimyeci, Antakya´da katıldığı bir redyo programında, 24 haziran seçimlerine ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı: "Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi kapsamında ilk kez ülkemizin devlet başkanını seçmiş olduk. Gururluyuz, mutluyuz, heyecanlıyız. Milletimizin 24 Haziran´da dünya lideri Cumhurbaşkanımızı tercih etmiş olmasından dolayı ne kadar şükran duysak, ne kadar minnet duysak azdır. Çünkü Cumhurbaşkanımız son 16 yılda ülkemizi, ülkemizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün koymuş olduğu muasır medeniyetler seviyesinin çok üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda büyük yatırımlar, büyük kalkınma hamleleri yaparak, bizlere Türk milletinin bir ferdi olmanın gururunu yaşatıyor. Cumhurbaşkanımız son 16 yılda bağımsızlığımızı tesis etme bağlamında da çok önemli hizmetlere imza attı. Bir yandan ülkemizi dünyanın en güçlü 16. ülkesi haline getirirken, diğer yandan bağımsızlığımızın sembolü olan ve güçlü ordu, güçlü devlet anlayışı ile mehmetçiğimizin ihtiyaç duyduğu her türlü ekipmanı, silah ve mühimmat sistemlerini geliştirerek dış devletlere olan bağlılığımızdan kurtararak, ülkemize gerek ekonomik ve gerekse askeri ambargolarla diz çöktürmek isteyenlere karşı yapmış olduğu mücadelelerle ülkemizi gelecek vizyonlarını aydınlık bir çerçevede kurgulayarak, ne kadar öngörülü bir lider olduğunu ispatlamıştır. Cumhurbaşkanımız ülkemizin kalkınmasını, gelişmesini, vatandaşlarımızın gerek gündelik yaşam kalitesi yükseltme konusunda maddi ve manevi alanlardaki yaşantısını güzelleştirecek hamleler yaparak, gerekse bir çok boyutta üretim seferberliği ile örnek alınan ülke haline gelmesinde önemli mesafeler katettik. Son 16 yılda dünya üzerinde en hızlı büyüyen ülke olduk. Geçtiğimiz 2017 yılında dünyanın en hızlı gelişen ülkesi olduk. Böylece hayatın her alanındaki atılımlar ile dünya genelini kapsayacak vizyon projeler ile bakışıyla, ufkuyla, çağın ilerisinde bir ülke haline getirmesi bizim için en büyük gurur. Yeni sürecin, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kurulacak olan kabine ile çok güzel, çok başarılı işler yapılacağına millet olarak inanıyoruz."
Kimyeci, cumhur ittifakının ülke ve Hatay´a etkileri de şöyle değerlendirdi: "Cumhur ittifakını, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli´nin işbirliği ile çok önemli buluyorum. Ülkemiz devletini, milletini, bayrağını seven bir anlayışla Cumhur ittifakı altında bir arada bulundu. Devlet, millet, bayrak sevdasıyla bir arada duran bir cenaha karşılık, terör yanlısı, on binlerce insanımızın ölümüne sebep olan ve terörü silahı kullanarak ülkemizi bölmek, parçalamak, siz çöktürmek isteyen cenahlarla birlikte olunan bir yapı görüyoruz. O açıdan Türk milletinin feraseti dünyada örnek teşkil ediyor. Bu olumsuzluklara bir dur demek için Cumhur ittifakı çok önemli. Bu duruşa vatandaşımızın çok güçlü bir desteği oldu. Hatay ve Türkiye genelinde bazı illerde seçim sonuçlarından kaynaklı bazı sıkıntıların oldu ancak bunların her seçimde yaşanan olağan durumlar. İlk seçim sonuçlarına dayalı yapılan açıklamaların geçerliliği yok. Sandıkların yüzde 100´ünün açılarak sağlıklı bir şekilde sayılmasından sonraki sonucun geçerli oldu. Yurt dışı oylarının dağılımı da il ve ilçe bazındaki etkisi de önemli olduğunu sonuç olarak Yüksek Seçim Kurulunun kararını beklemenin en doğrusu olacak. Cumhur ittifakının Hatay´da 6 vekilinin oldu. Sandıkların yüzde100 açılması ve yurt dışı oylarının dahil olması ile değişiklikten kaynaklı vekillerin değişti ancak isim olarak kimin milletvekili olduğu değil, cumhur ittifakı olarak neyin kazanıldığına bakılması gerekir. MHP ve AK Parti olarak değil Cumhur İttifakı olarak bakmak gerekir.
Kaynak:

CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi