MHP´den vekilliğin düşmesine itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP, seçim kurullarına itirazda bulundu.
Tarih: 27.6.2018 11:48:19

Akın Bodur/İskenderun

MHP MYK Üyeleri Gencer Özdemir ve Abdullah Bahadır ile Ankara´dan gelen hukukçular ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı, Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etti. AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de dün partisinin Hatay il binasında düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti.
Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" açıklamasını yaptı.

MHP´liler adliye binası önünde toplandı
Antakya Adliyesi önünde toplanan MHP´liler, milletvekilliği düşen İbrahim Gül´e destek amaçlı protesto gösterisi de yaptı. Adliye önünde toplanan kalabalığın "Ülkücü hareket engellenemez" sloganları arasında konuşan Gül, gerekli tüm itirazların yapıldığını, partisinin genel merkezinin de konuya el attığını ve takipçisi olduğunu ifade ederek, tahriklere kapılmaması ve galeyana gelinmemesini istedi.

1. bölgede sayım yapılacak
MHP´nin dün yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alındı, Antakya 2. bölgenin sayımına ilişkin yapılan itiraz ise reddedildi.
Tüm sandıklara, sandıkta yapılan oy sayımı sonrası itiraz olmadığı ve tutanak tutulmadığı için itiraz yapılamıyor. Yapılsa da seçim kurulları itirazı reddediyor. Seçim kurulları, sadece seçim sonucunu etkileyecek nitelikteki itirazları değerlendiriyor, diğerlerini reddederek karara bağlıyor.
Hatay oylarıyla MHP´den milletvekili seçilen İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybettmiş, Gül´ün yerine AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay´ın 11. sıra milletvekili olmuştu.

AKP: Seçim, yurtiçi ve yurtdışı oylarla tamamlanır
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti. Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" dedi.

"Milletvekilliği pazarlığı sözkonusu olamaz"
Hatay milletvekilleri Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkerim Özel, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu´nun da arasında bulunduğu belediye başkanları, ilçe ve il yöneticilerinin de katılıdğı basın toplantısında konuşan AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, MHP´nin yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölgede 78 sandığın yeniden sayılacağını söyledi. AKP il başkanı Güler, bir soru üzerine de milletvekilliği dağılımının iki parti arasında yapılacak pazarlıkla olabilecek bir konu olmadığını belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Lütfi Kaşıkcı İbrahim Gül
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
CHP´li Şahin´den ´Cemevi´ önergesi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Cemevlerinin hukuki durumunu önergeyle TBMM´ye taşıdı.
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi