MHP´den vekilliğin düşmesine itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP, seçim kurullarına itirazda bulundu.
Tarih: 27.6.2018 11:48:19

Akın Bodur/İskenderun

MHP MYK Üyeleri Gencer Özdemir ve Abdullah Bahadır ile Ankara´dan gelen hukukçular ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı, Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etti. AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de dün partisinin Hatay il binasında düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti.
Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" açıklamasını yaptı.

MHP´liler adliye binası önünde toplandı
Antakya Adliyesi önünde toplanan MHP´liler, milletvekilliği düşen İbrahim Gül´e destek amaçlı protesto gösterisi de yaptı. Adliye önünde toplanan kalabalığın "Ülkücü hareket engellenemez" sloganları arasında konuşan Gül, gerekli tüm itirazların yapıldığını, partisinin genel merkezinin de konuya el attığını ve takipçisi olduğunu ifade ederek, tahriklere kapılmaması ve galeyana gelinmemesini istedi.

1. bölgede sayım yapılacak
MHP´nin dün yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alındı, Antakya 2. bölgenin sayımına ilişkin yapılan itiraz ise reddedildi.
Tüm sandıklara, sandıkta yapılan oy sayımı sonrası itiraz olmadığı ve tutanak tutulmadığı için itiraz yapılamıyor. Yapılsa da seçim kurulları itirazı reddediyor. Seçim kurulları, sadece seçim sonucunu etkileyecek nitelikteki itirazları değerlendiriyor, diğerlerini reddederek karara bağlıyor.
Hatay oylarıyla MHP´den milletvekili seçilen İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybettmiş, Gül´ün yerine AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay´ın 11. sıra milletvekili olmuştu.

AKP: Seçim, yurtiçi ve yurtdışı oylarla tamamlanır
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti. Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" dedi.

"Milletvekilliği pazarlığı sözkonusu olamaz"
Hatay milletvekilleri Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkerim Özel, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu´nun da arasında bulunduğu belediye başkanları, ilçe ve il yöneticilerinin de katılıdğı basın toplantısında konuşan AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, MHP´nin yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölgede 78 sandığın yeniden sayılacağını söyledi. AKP il başkanı Güler, bir soru üzerine de milletvekilliği dağılımının iki parti arasında yapılacak pazarlıkla olabilecek bir konu olmadığını belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Lütfi Kaşıkcı İbrahim Gül
Adaylar seçim kurulunda
Adaylar seçim kurulunda
Siyasi partiler 31 Mart yerel seçimlerine yönelik meclis listelerini kesinleştirerek dün seçim kurullarına teslim etti.
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP´li Güven´den kurumlara ziyaret
CHP Arsuz Belediye Başkan adayı Asaf Güven, CHP Arsuz İlçe Başkan Yardımcısı Nejdet Kıyılı ve beraberindeki heyetle Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ile bazı kurumları ziyaret etti ve projelerini anlattı.
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Çelik, SP´nin İskenderun adayı
Saadet Partisi (SP), 31 Mart yerel seçimleri için aday listelerinin seçim kuruluna teslim edilmesine kısa bir süre kala İskenderun ve Antakya adaylarını da belirleyerek açıkladı.
DP adayının kaymakam ziyareti
DP adayının kaymakam ziyareti
Demokrat Parti (DP) İskenderun Belediye Başkan adayı Mete Aslan ve beraberindeki heyet, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Bir ilçe önergesi daha
Bir ilçe önergesi daha
10 mahallenin birleştirilip, Denizciler´in ilçe yapılması istendi
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
"Kentin, HBB ile buluşması lazım"
´Millet ittifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı olan CHP´li Yılmaz Şahutoğlu, kentin Karayılan mahallesinde ev ziyareti yaptı, Buluttepe mahallesinde yurttaşlarla görüştü ve muhtararla kahvaltıda buluştu.
"Adayların projeleri yok"
"Adayların projeleri yok"
Saadet Partisi (SP) Genel İdare Kurulu (GİK) üyesi Necmettin Çalışkan, Hükümetin yerel seçimleri devletin beka meselesi olarak nitelemesini eleştirdi.
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
´İttifak´, eksen mi değiştiriyor?
İskenderun Belediye Meclisi MHP´li üyesi Osman Çolak, ´cumhur ittifakı´ndan meclise yeniden üyelik başvurusu yapmadığını belirtti; AKP´den İskenderun Belediye Başkan aday adayı olan Nevzat Barak da, seçimde DP adayına destek vereceğini açıkladı.
Gül, destek istedi
Gül, destek istedi
´Cumhur İttifakı´nın Belen Belediye Başkan adayı MHP´li İbrahim Gül, mahalle ziyaretlerini sürdürüyor.
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
´Sorunlar, işbirliğiyle çözülecek"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, bölgesel sorunlara ilişkin partisinin çözüm önerilerinin Türkiye´nin ekonomik ve terör konusundaki çözümü olduğunu savundu.
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Ölüm aylığı primini azaltacak önerge
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yaşamını yitiren esnaf ve memurların ailelerine ölüm aylığı bağlanması için gerekli olan 1.800 gün (5 yıl) prim gün şartını 1.080 güne (3 yıl) indirmesi için TBBB Başkanlığına kanun teklifi verdi.
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
"Sporun tabana yayılması projelerimiz var"
Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve beraberindeki heyet, inceleme ve görüşmeler yapmak üzere cuma günü Hatay´a geldi.
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
"Dinlere laiklik temelinde yaklaşıyoruz"
Vatan Partisi (VP) İskenderun Belediye Başkan adayı Beşir Baysoy, kentteki Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur ve yönetimini ziyaret etti.
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
"İskenderun, barışın, güvenin kenti olacak"
Şahutoğlu, seçim bürosunu açtı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
Tosyalı, aşevinde yemek dağıttı
´Cumhur İttifakı´nın İskenderun Belediye Başkan adayı AKP´li Fatih Tosyalı, 31 Mart seçim çalışmaları kapsamında ziyarterini sürdürdü, kentin sanayi sitesindeki aşevinde çırak ve kalfalarla yemek dağıttı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi