MHP´den vekilliğin düşmesine itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP, seçim kurullarına itirazda bulundu.
Tarih: 27.6.2018 11:48:19

Akın Bodur/İskenderun

MHP MYK Üyeleri Gencer Özdemir ve Abdullah Bahadır ile Ankara´dan gelen hukukçular ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı, Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etti. AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de dün partisinin Hatay il binasında düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti.
Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" açıklamasını yaptı.

MHP´liler adliye binası önünde toplandı
Antakya Adliyesi önünde toplanan MHP´liler, milletvekilliği düşen İbrahim Gül´e destek amaçlı protesto gösterisi de yaptı. Adliye önünde toplanan kalabalığın "Ülkücü hareket engellenemez" sloganları arasında konuşan Gül, gerekli tüm itirazların yapıldığını, partisinin genel merkezinin de konuya el attığını ve takipçisi olduğunu ifade ederek, tahriklere kapılmaması ve galeyana gelinmemesini istedi.

1. bölgede sayım yapılacak
MHP´nin dün yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alındı, Antakya 2. bölgenin sayımına ilişkin yapılan itiraz ise reddedildi.
Tüm sandıklara, sandıkta yapılan oy sayımı sonrası itiraz olmadığı ve tutanak tutulmadığı için itiraz yapılamıyor. Yapılsa da seçim kurulları itirazı reddediyor. Seçim kurulları, sadece seçim sonucunu etkileyecek nitelikteki itirazları değerlendiriyor, diğerlerini reddederek karara bağlıyor.
Hatay oylarıyla MHP´den milletvekili seçilen İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybettmiş, Gül´ün yerine AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay´ın 11. sıra milletvekili olmuştu.

AKP: Seçim, yurtiçi ve yurtdışı oylarla tamamlanır
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti. Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" dedi.

"Milletvekilliği pazarlığı sözkonusu olamaz"
Hatay milletvekilleri Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkerim Özel, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu´nun da arasında bulunduğu belediye başkanları, ilçe ve il yöneticilerinin de katılıdğı basın toplantısında konuşan AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, MHP´nin yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölgede 78 sandığın yeniden sayılacağını söyledi. AKP il başkanı Güler, bir soru üzerine de milletvekilliği dağılımının iki parti arasında yapılacak pazarlıkla olabilecek bir konu olmadığını belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Lütfi Kaşıkcı İbrahim Gül
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Milletvekilleri Ankara yolunda
Milletvekilleri Ankara yolunda
24 Haziran seçimlerinde partilerinden aday gösterilen ve seçim sonuçlarıyla mazbatasını alarak, milletvekili olarak parlamentoda Hatay´ı temsil etme hakkı kazanan AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik, CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, dünden itibaren TBMM´ye kayıt yaptırmak üzere Ankara yolculuğuna başladı.
"Sandıkları yeniden sayalım"
"Sandıkları yeniden sayalım"
24 Haziran seçimlerinde MHP adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfi Kaşıkçı, partisinin YSK´ya yaptığı itirazı değerlendirdi.
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
"MHP, kurumsal kimliğiyle işin peşinde"
24 Haziran´da yapılan milletvekilliği seçim sonuçlarına yurtdışı oylarının dahil edilmesiyle Hatay´da ikinci milletvekilliğini kaybeden MHP, YSK´ya itiraz etti.
Onlar artık milletvekili
Onlar artık milletvekili
24 Haziran´da yapılan 27. dönem milletvekilliği seçiminde Hatay´dan AKP, CHP, MHP ve HDP adayı olarak seçimi kazanan milletvekillerine mazbataları verilmeye başlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi