MHP´den vekilliğin düşmesine itiraz
Yurt dışı oylarıyla Hatay´da milletvekili sayısı 2´den 1´e düşen MHP, seçim kurullarına itirazda bulundu.
Tarih: 27.6.2018 11:48:19

Akın Bodur/İskenderun

MHP MYK Üyeleri Gencer Özdemir ve Abdullah Bahadır ile Ankara´dan gelen hukukçular ile MHP Hatay İl Başkanı Murat Adal ve 24 Haziran seçimlerinde milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı, Antakya´da Seçim Kurulu´na verdiği dilekçede, yurtdışı oyları ve bazı sandıklarda seçim sonuçlarına itiraz etti. AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de dün partisinin Hatay il binasında düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti.
Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" açıklamasını yaptı.

MHP´liler adliye binası önünde toplandı
Antakya Adliyesi önünde toplanan MHP´liler, milletvekilliği düşen İbrahim Gül´e destek amaçlı protesto gösterisi de yaptı. Adliye önünde toplanan kalabalığın "Ülkücü hareket engellenemez" sloganları arasında konuşan Gül, gerekli tüm itirazların yapıldığını, partisinin genel merkezinin de konuya el attığını ve takipçisi olduğunu ifade ederek, tahriklere kapılmaması ve galeyana gelinmemesini istedi.

1. bölgede sayım yapılacak
MHP´nin dün yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölge ile Reyhanlı ve Hassa´da itiraz edilen sandıklarda oyların yeniden sayımı için karar alındı, Antakya 2. bölgenin sayımına ilişkin yapılan itiraz ise reddedildi.
Tüm sandıklara, sandıkta yapılan oy sayımı sonrası itiraz olmadığı ve tutanak tutulmadığı için itiraz yapılamıyor. Yapılsa da seçim kurulları itirazı reddediyor. Seçim kurulları, sadece seçim sonucunu etkileyecek nitelikteki itirazları değerlendiriyor, diğerlerini reddederek karara bağlıyor.
Hatay oylarıyla MHP´den milletvekili seçilen İbrahim Gül, yurt dışı oylarının dağılımı sonrası milletvekilliğini kaybettmiş, Gül´ün yerine AKP´li Sabahat Özgürsoy Çelik, Hatay´ın 11. sıra milletvekili olmuştu.

AKP: Seçim, yurtiçi ve yurtdışı oylarla tamamlanır
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler de düzenlediği basın toplantısında, partilerin seçimi yurtiçi ve yurtdışı oylarıyla tamamladığını, yurtdışından Hatay´da partisine 14.392 oy geldiğini ifade etti. Yurtdışı oylarının birçok seçimde milletvekili sayısını değiştirebildiğini, MHP´nin Mersin´de; CHP´nin Çanakkale, Osmaniye, Burdur, İstanbul´da; AKP´nin de Hatay, Aydın, Kars, Elazığ´da milletvekili sayısını arttırdığını belirten Güler, "Ortaya çıkan tabloya karşı herkes yasal olarak itiraz hakkına sahiptir. Yapılan tüm itirazların dikkatle inceleneceğine inancımız tamdır" dedi.

"Milletvekilliği pazarlığı sözkonusu olamaz"
Hatay milletvekilleri Sabahat Özgürsoy Çelik, Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi, Abdulkerim Özel, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu´nun da arasında bulunduğu belediye başkanları, ilçe ve il yöneticilerinin de katılıdğı basın toplantısında konuşan AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, MHP´nin yaptığı itiraz üzerine Antakya 1. bölgede 78 sandığın yeniden sayılacağını söyledi. AKP il başkanı Güler, bir soru üzerine de milletvekilliği dağılımının iki parti arasında yapılacak pazarlıkla olabilecek bir konu olmadığını belirtti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Lütfi Kaşıkcı İbrahim Gül
“Projelerle geleceğiz”
“Projelerle geleceğiz”
Milletvekili Özel´den İskenderun ve Büyükşehir için iddialı çıkış
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
AKP´de aday adaylığı yoklamaları başladı
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimler için çıkışı 5 Kasım pazartesi günü başlatacak AKP´de İskenderun belediye başkanlığı için aday adaylık yoklamaları da başladı.
"Gençler desteklenmeli"
"Gençler desteklenmeli"
CHP İskenderun gençlik kollarının ziyareti
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Önerge AKP oylarıyla reddedildi
Kabul edilseydi TBMM Hatay´ın sorunlarını araştıracaktı
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
“3 kişi için gelen bütçeyi 4 kişiye harcıyoruz”
Hatay Büyükşehir Belediye başkanı Lütfü Savaş, hangi partiden olduğuna bakmaksızın herkese eşit bir şekilde hizmet ulaştırdıklarını belirterek, “Ankara´dan da aynı hassasiyeti bekliyoruz” dedi.
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
Arsuz´da 13, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
31 Mart 2019´da yapılacak yerel seçimlere ilişkin CHP´de aday adaylık başvuruları cuma günü tamamlandı.
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
Kenti halkla birlikte yöneteceğiz
İskenderun Belediye Başkanlığna talip olan CHP´li avukat Nalan Akkülah, kenti halkla birlikte idare etmeyi amaçladığını söyledi.
Siyaset ısınıyor
Siyaset ısınıyor
AKP Hatay´da büyükşehir Belediyesine yoğunlaşacak. Mevcut başkanlar ise anketle soruluyor
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP´li gençler Kılıçdaroğlu ile görüştü
CHP Arsuz Gençlik Kolları, partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nu ziyaret etti.
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Güzelmansur, kesintinin zararına tazminat önerdi
Hatay´daki kesintiler meclis gündeminde
CHP´de takvim sürüyor
CHP´de takvim sürüyor
Arsuz´da 10, İskenderun´da 6, Belen´de 3 başvuru
CHP´nin seçilmişleri Arsuz´da buluştu
CHP´nin seçilmişleri Arsuz´da buluştu
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha´nın evsahipliğinde gerçekleştirilen ve yerel seçimlere yönelik birlik-beraberlik mesajının verildiği Birlik Beraberlik ve Dayanışma kahvaltısı, CHP´nin Hatay´daki seçilmişlerini buluşturdu.
Şahutoğlu´ndan ‘adil hizmet´ sözü
Şahutoğlu´ndan ‘adil hizmet´ sözü
Dr. Yılmaz Şahutoğlu, CHP´den İskenderun Belediye Başkanlığı için aday adaylığını Cumartesi günü parti binası önündeki caddede gerçekleştirilen açık hava toplantısında açıkladı.
"İskenderun´u Avrupa şehri yapacağım"
"İskenderun´u Avrupa şehri yapacağım"
Dr. Muhsine Korkmaz, İskenderun Belediye Başkanlığına aday adaylığını açıkladı
Kulüpten Bozdoğan´a destek
Kulüpten Bozdoğan´a destek
Akdeniz Gençlik Kulübü Başkanı Onur Ağca ve YK üyeleri Ersan Ağca, Mehmet Yaran, Bestami Okur, CHP´den İskenderun Belediye Başkanlığı için aday adayılığını açıklayan Bülent Bozdoğan´ı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi