Mileyha sulak alanında temizlik
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Samandağ´daki Mileyha sulak alanda temizlik çalışması yaptı.
Tarih: 16.6.2021 15:50:17

Antakya/SES

 HBB personeli, EXPO gönüllüleri, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşın katıldığı yürüyüşe katılanlar, denize yakın olan ve birçok biyolojik çeşitliliği içinde barındıran Mileyha sulak alanda temizlik çalışması yaptı ve alanı tanıma fırsatı buldu.
Mileyha sulak alan hakkında bilgi veren HBB Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanı Ahmet Dolğun, “Toplumun dikkatini çekmek için, çevre bilinci oluşturmak ve çevre korunması noktasında çeşitli etkinlikler düzenliyoruz. Ülkemizde 86 adet sulak alan var. İlde ulusal düzeyde öneme haiz Gölbaşı Gölümüz mevcut. Mahalli öneme haiz Hassa´da sulak alanımız mevcut. Şu anda bulunduğumuz alan yaklaşık 273 kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Mileyha sulak alanında dökülen evsel atıklar ve inşaat atıklarını temizliyoruz. Ancak vatandaşlarımız bu konuda maalesef bilinçsiz. Toplum olarak bilinçli olup çevreye ve doğaya sahip çıkmazsak maalesef ki doğa da çevre de bize sahip çıkmayacak ve sağlıklı ve huzurlu bir ortamda yaşama şansımız olmayacak. Erzin´den Yayladağı´na kadar olan kıyı şeridinde 85 işçi, 2 tekne, 2 kum eleme traktörü ve 2 sıkıştırmalı çöp kamyonu ile birlikte hizmetlerimizi yürütüyoruz ve sahillerimizi temizliyoruz. Dışarıdan ve içeriden denizlerimizi kullanmaya gelenleri daha sağlıklı bir ortamda ağırlamaya çalışıyoruz. Doğa ve çevre olmazsa olmazlarımızdır. Doğa bizsiz çok rahat ve huzurlu bir şekilde yaşayabilir ama biz doğasız nefes bile alamayız. Bu etkinlikteki amacımız çevre bilincini oluşturmak ve çevre bilincini geliştirmektir. Lütfen doğamıza sahip çıkalım" dedi. HBB´den yapılan açıklamaya göre, yaban hayatı uzmanı ve fotoğrafçı Emin Yoğurtçuoğlu, “Hatay Mileyha alanında Çevre Haftası etkinliği için buluştuk. Yüzlerce arkadaşımız geldi ve birçok kuşu gördük. Mileyha´nın kuşlar ve diğer hayvanlar için öneminden bahsettik. Burası birçok insana, kuşa ve doğaya ev sahipliği yapacak. Bu tarz yerlerin çocukların, sporcuların, ilgili insanların sahiplenmesi ve izlemesi bizim için çok önemli. Çünkü burası dünyadaki en önemli alanlardan bir tanesi. Hep beraber Mileyha´yı koruyalım” dedi. Samandağ Çevre Koruma ve Turizm Derneği Başkanı Mişel Atik de Yeşil Deniz Kaplumbağaları açısından Samandağ´ın önemli bir bölge olduğunu anımsattı. Antakya Doğa Sanat ve Turizm Derneği Başkanı Samim Kayıkçı ise, “Buranın adı tuzlu ve bataklık olmasından geliyor. Doğayı koruyacağımız zaman bütün alanları korumak zorundayız. Kuş açısından çok değerli bir alandayız. Burası kuşların göç yolculuğundaki durağıdır. Bu alan pek çok canlı için hem beslenecekleri bir alan hem de yuvalayacakları bir alandır. Hep birlikte bu alanlara sahip çıkmamız lazım" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

250 kilo ´kaçak tütün´ ele geçti
250 kilo ´kaçak tütün´ ele geçti
Hatay İl Jandarma Komutanlığı ekipleri bir ihbar üzerine Gaziantep´ten gelen bir araçta yapılan aramada, 9 çuval içerisinde 250 kilo küçük tütün ele geçirildi. tütünün piyasa değerinin 35 bin lira olduğu açıklandı.
Böke, AKPM´de komite başkanı
Böke, AKPM´de komite başkanı
CHP Genel Sekreteri, İzmir Milletvekili ve Arsuzlu Prof. Dr. İskender Sayek´in kızı Selin Sayek Böke, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi Başkanlığına seçildi.
Havadan yol denetimi
Havadan yol denetimi
Hatay İl Jandarma Komutanlığına bağlı trafik ekipleri, havadan ve karadan trafik denetimi gerçekleştirildi.
Vali yardımcısı Bozacıoğlu emekli oluyor
Vali yardımcısı Bozacıoğlu emekli oluyor
Yaş haddinden dolayı emekliye ayrılacak olan Hatay Vali Yardımcısı Şenol Bozacıoğlu onuruna veda yemeği düzenlendi.
Öğretmen adaylarının yüzde 4,61´i atandı
Öğretmen adaylarının yüzde 4,61´i atandı
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer´in, 31 Ocak´ta yapılacak 15 bin öğretmen atamasının yarısının İstanbul´a yapılacağını ifade etmesini, önergeyle parlamentoya taşıdı.
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, önerisi
Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu, önerisi
Şahin, belediyelerde kurulmasının zorunlu olmasını öneren yasa teklifini TBMM´ye verdi
Meclis´in ´ücretsiz çay kararı kaldırıldı´
Meclis´in ´ücretsiz çay kararı kaldırıldı´
İskenderun Belediye Meclisinin CHP´li üyesi Ali Mutlu, meclisin iki yıl önce aldığı 65 yaş üstü yurttaşlara belediyenin sosyal tesislerinde ücretsiz çay ve kahve kararının, millet parkındaki sosyal tesiste uygulanmadığını ve meclis kararının kaldırıldığı belirtti.
´Eşel mobil sistemi devreye alınmalı´
´Eşel mobil sistemi devreye alınmalı´
Akaryakıt zamlarının olumsuz etkilerinin önüne geçilmesi amacıyla parlamentoda Millet İttifakının verdiği önerge üzerinde konuşan Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, akaryakıt zamlarına vatandaşın dayanacak gücünün kalmadığını ve eşel mobil sisteminin devreye alınması gerektiğini söyledi.
"Dörtyol ve Erzin, Hatay´dan ayrılıyor mu?"
"Dörtyol ve Erzin, Hatay´dan ayrılıyor mu?"
İYİ Parti Hatay İl Başkanı Şefik Çirkin, Osmaniye´nin büyükşehir yapılacağı yönündeki kendisine ulaşan söylentileri sosyal iletişim sitesinde paylaştı ve "Dörtyol ve Erzin, Hatay´dan ayrılıyor mu" diye sordu.
2.955 araç ´kontrol edildi´
2.955 araç ´kontrol edildi´
Şehirlerarası ve şehir içi karayollarında ticaret amaçlı yük ve yolcu taşımacılığı faaliyetlerinin trafik kurallarına uygun olarak yürütülmesi amacıyla Hatay´da 3 gün süreyle yapılan yol kontrollerinde 2.955 aracın kontrol edildiği açıklandı.
"Geride bir kırık gözlük ve kalem bıraktı"
"Geride bir kırık gözlük ve kalem bıraktı"
İskenderun´da CHP ilçe binasında düzenlenen anma töreni, Mustafa Kemal Atatürk ve devrim şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı´nın okunması ile başladı.
"Demokrasi ile güçlendirilmiş cumhuriyet lazım"
"Demokrasi ile güçlendirilmiş cumhuriyet lazım"
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesi, Uğur Mumcu ile ´devrim ve demokrasi şehitlerini´ düzenlediği konferansla andı.
Hatay AKP´den suç duyurusu
Hatay AKP´den suç duyurusu
AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, katıldığı bir televizyon programında kullandığı ifade ile cumhurbaşkanına hakaret ettiği iddiasıyla tutuklanan gazeteci Sedef Kabaş ile Uğur Dündar´ın moderatörlüğündeki aynı programa katılan CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu hakkında suç duyurusunda bulundu.
LGBTİ´li hasta tutukluların sağlık sorunu
LGBTİ´li hasta tutukluların sağlık sorunu
İskenderun Cezaevinde tutuklu bulunan buerger hastası Ş.Y.´nin, İHD İskenderun Şubesine yaptığı başvuruda yanlış tedavi gördüğünü ve bu nedenle ayağını kaybetme tehlikesinin olduğunu anlatması, önergeyle parlamentoya taşındı.
Karne tatili başladı
Karne tatili başladı
İskenderun´da ilk, orta ve lise eğitim veren 149 okuldaki 2.483 sınıfta eğitim alan 56.558 öğrenci aldığı karne ile yarı yıl tatiline girdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi