Milletvekili Şahin: Günde 40-50 canı toprağa veriyoruz
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Hatay´da 45 günde 1.186 kişinin salgın nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtti ve "Hatay´da günde ortalama 40-50 canımızı toprağa veriyoruz" açıklamasını yaptı.
Tarih: 17.12.2020 09:37:37

Milletvekili Şahin, şu açıklamayı yaptı: "Kasım ayında 437, 16. gününe kadar Aralık ayında 749 Hataylı vatandaşın ölüm bulaşıcı hastalık, yani Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Hatay´da günde ortalama 40-50 canımızı toprağa veriyoruz. Yoğun bakımlar dolu, hastanelerde yatak yok, vaka sayımızda azalma yok. 45 günde 1186 can yitip gitti. Tek bir kayıba daha tahammülümüz kalmadı. En yüksek sesle her platformda sesimizi AKP hükümetine duyurmaya çalışıyoruz. Bunca vatandaşı kaybettikten sonra Hatay´a filyasyon ekibi desteği verildi, solunum cihazı, ambulans sayısı artırıldı. Yazık Hatay´a, Türkiye´ye. Vaka sayılarını, vefat sayılarını gerçeğin 4-5 katı az göstermekle başarı hikayesi yazılmaz. Başarı hikayesi, ülkeyi en az 28 gün kapatarak kapsamlı karantina uygulayıp sokağa çıkma kısıtlaması getirip virüsü hapsederek, bu süreçte de hasta vatandaşlar iyileştirilerek olur. Uzmanlara, bilime kulağını tıkayıp, başhekimlik, dekanlık, rektörlük hayali kuran sözde doktor ve uzmanları televizyonlara çıkarıp, milletini değil sadece ekonomi ve halka verecekleri desteği yandaşlarına harcama amaçlarını düşünen AKP hükümetine bir kez daha çağrımızı yapıyoruz; gerekli önlemler alınmaz ve can kayıpları artmaya devam ederse bile bile bu ölümlere yol açılmıştır. Bu cinayettir! Anayasal suçtur! Yarın (bugün) Sağlık Bakanı Hatay´a geliyor. Umarım yaşadığımız vahameti gözleriyle görür ve vicdan sahibi bir insanın yapacağı gibi talimatlarını uyguladığı Saray´a halimizi anlatır da can kayıplarımız son bulur. Yaşama hakkının ekonomik siyasi bir bedeli var mı hesaplanabilir bir şey mi ? Ekonomiden de siyasetten de daha değerlidir bir tek insanın canı. Artık ocaklara ateş düşmesin. Yanıyor, ölüyor Hatay. Sesimizi duymak için kaç kişinin daha ölmesi gerekli? Ülkeyi 28 günlük karantinaya almak şart! Hatay´a karantina şart."

Kırmızıoğlu: Sosyal yaşama ara verilmeli

10 metrekare bir hastane odasında hastamın derdine derman olmaya çabalarken "bir nefesin" en büyük zenginlik olduğunu anlarken yaşananları yazıyla aktaran İskenderun´da görev yapan doktor Mehmet Riyat Kırmızıoğlu da sosyal iletişim sitesinde yaptığı paylaşımda şunlara yer verdi: "Canlarını hiçe sayarak sizin için çabalayan sağlık çalışanları. Birbirine endişe ile bakan hastalar. Hastane bahçesinde sessiz ve çaresiz bekleyen hasta yakınları... Gördünüz biliyorum! Çünkü ben oradaydım, gördüm. Sizler için beraberce ben de mücadele ettim. Alırken farkında bile olmadığınız ´bir nefesin´ değerini, sağlıklıyken hiç bilmediğiniz yatak ve yoğun bakım doluluk oranını, sağlık alt yapısının ve sağlık iş gücünün kapasitesinin ne demek olduğunu da öğrenmiş oldunuz. Bizlerin Tıp fakültelerinde öğrendiği salgını, yaşayarak öğrenmenin acı bilançosuyla karşı karşıya kaldınız. Bir yıl oldu artık hepsini biliyorsunuz. Sosyalleşmenin nasıl yanlış anlaşıldığını, vurdumduymazlığın kartopu misali nasıl da toplumu büyük bir felakete götürdüğünü, halen fark edemediğinizi de daha önceden gördüm. Sosyal yaşama ara vermeniz ve yeniden kurgulamanız gerek. Maskeyle mesafeyle ve hijyen kuralları ile bir kez daha yüzleşmeniz gerek. Nefes almak, yaşamak istiyorsanız tabi ki, karar sizin."

İskenderun´da 2.500 eve dezenfekte

İskenderun Belediyesinin de son iki ayda 2.500´e yakın evde dezenfekte çalışması yaptığı belirtildi. Gazetemize açıklama yapan İskenderun Belediyesinde görevli bir kişi, "Koronavirüs hastalığına yakalanan ya da bir hastayla temaslı olduğu bilinen veya korona endişesiyle evini dezenfekte etmek isteyip, belediyeye bu isteğini iletenlerin evleri dezenfekte edildi. Belediye temizlik işleri müdürlüğü ekipleri, İskenderun´da son iki ayda 2.500 evde dezenfekte çalışmasında bulundu. Bu çalışma devam ediyor" açıklamasında bulundu.

Özelde korona testi 550 liraya ´yükseltiliyor´

Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, özel hastanelerde 250 lira olması gereken covid-19 testi, İskenderun´da ´pandemir hastanesi´ ilan edilen bir özel hastanede, görevlilerinin test yaptırmak isteyen kişiyi hekime yönlendirmesi ve ardından muayene ücreti+akciğer filmi çekimi ücreti sonrası 550 liraya yükseltilerek yapıldığı öne sürüldü. Kentte yaşaşan bir yurttaş, gazetemize yaptığı açıklamada, "Biz bunu yaşadık. Aileden 3 kişi test yaptırmak için gittik ve her birimiz aynı muamele ile karşılaşarak, her testi 550 liraya yaptırdık" değerlendirmesini yaptı. Hastane görevlileri ise sadece test yaptırmak isteyenlerden 250 lira alındığını, ancak hekime muayene olan ve akciğer gilmi çekilenlerin 550 liraya yakın bir rücret ödediğini belirtti. Bazı kişiler ise "Özel hastanede sadece test yaptırmak isteyenler hekim muayenesine girmesin ki, 250 lira ödeyerek kurtulabilsin" değerlendirmesinde bulundu. İskenderun Devlet Hastanesinde ise testler ücretsiz yapılıyor, ancak burada yığılma olması ve hastalık belirtisi göstermeyenlere test yapılmaması nedeniyle birçok kişi covid-19 testi için özel hastanelere gidiyor.

"Virüs kapanların yüzde 75´i semptom vermiyor"

Hatay´daki koronavirüs vakalarındaki son durum hakkında bilgi veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, "İnsanlar şu anda tedirgin oldukları için kendi kabuklarına çekilmiş durumda. 1 Mart 2021 tarihinden itibaren bu durumu takip etmekteyim. Biz vakaların hangi sebepten dolayı vefat ettiklerini biliyoruz. Hatay´da Mart ayında hiç kayıp vermemişiz. Daha sonraki aylarda kayıplarımız giderek arttı. Kasım ayında 359, 1-16 Aralık arasında da 739 kişiyi kaybetmişiz” açıklamasını yaptı. Kendisinin tıp hekimi, enfeksiyon hastalıkları ve mikrobiyoloji uzmanı olduğunu ifade eden Savaş, şu değerlendirmede bulundu: "Bu hastalığın sebeplerini, semptomlarını, komplikasyonlarını çok iyi bilirim. Bu iş kapanmadan zor önlenir. Hükümet, büyükşehir belediyesi, ilçe belediyeleri, sivil toplum kuruluşları, odalarımız ve hayırseverlerimiz ile birlikte insanlarımızı evde tutabilecek imkânları sağlamamız lazım. Özellikle gündelik para ile geçinen insanlarımıza evde kalacak imkânları sunduktan sonra bu hastalığı 15 gün içerisinde çok az sayıya indiririz. Birlik ve beraberlik ile bu yükün altından kalkılır. İmece usulü herkes kendi gücü doğrultusunda 15 günlük imkânlar sunulduğu zaman hep birlikte bu işin üstesinden gelinebilinir. Sadece 65 yaş ve üstü hastalığı olanların değil gencecik insanların da koronavirüsten dolayı hayatlarını kaybediyor. Bu virüsle baş etmek için evde kalmamız lazım. Çünkü Hatay´da kasım ayından itibaren çok hızlı bir yükselme var. Virüs kapanların yüzde 75´i semptom vermiyor. Bu kişilerde semptom olmadığı için de toplum içinde rahat bir şekilde dolaşabiliyorlar. Yüzde 25´i test yaptığında hasta olduğunu öğrenene kadar 3-4 gün geçiyor. Bu şekilde olunca da virüsün bulaşma durumu artıyor. Hatay´da kasım ayının ortalarından itibaren sobalar da yakıldığında aynı ortamda vakit geçirildiği için de virüsün bulaşma riski daha da artıyor."
Kaynak:

Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay´da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kalktı; restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi 07.00-19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecek, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu ile ilgili düzenleme kaldırıldı
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´dan, kalabalık vezor koşullarda haber için koşturan, muhabir, foto muhabiri ve kameramanların covid 19´a karşı aşılanmalarını talep etti.
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hatay Tabip Odası, tedbirlerin kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesini istedi.
Fabrikalara pandemi ziyareti
Fabrikalara pandemi ziyareti
Koronavirüs (covid-19) toplumu etkilemeyi sürdürüyor.
HBB ekipleri gıda denetiminde
HBB ekipleri gıda denetiminde
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Antakya ve Defne ilcelerinde 42 kasabı denetledi.
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Op. Dr. Merih Gül, koronavirüs enfeksiyonu geçiren hastalarda, bağışıklık sisteminden kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Yüz yüze eğitimin yapılacağı okullarda temizlik çalışması da başladı.
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ekipleri haşere, larva ve uçkun mücadelesi kapsamında 19 bin 948 rögarda sıcak sisleme çalışması yaptı.
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Adana İl Koordinatörü Esen Ezgi Karadağ ve Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Buse Harmanda, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Hatay´da İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ Belediyesi dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
Aort damarı yırtılan Mehmet Arslan, İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla hayata döndü.
Güven: Genel sağlık durumum iyi
Güven: Genel sağlık durumum iyi
Kovit-19 testi pozitif çıkan AKP İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdulkerim Güven, sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.
İdlib bölgesi değerlendirildi
İdlib bölgesi değerlendirildi
İdlib bölgesinde sağlık alanında yapılan çalışmalar, bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile koordinatörlüğü yürüten Hatay Valiliğinde değerlendirildi.
Hambolat: Erken tanıyla iyileşme olasılığı da yüksek
Hambolat: Erken tanıyla iyileşme olasılığı da yüksek
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Dünya Kanser Gününde erken teşhisin hayat kurtardığını anımsattı.
KETEM´de tarama ücretsiz
KETEM´de tarama ücretsiz
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, Dünya Kanser Gününde erken teşhisin önemini anımsattı ve halkı ücretsiz tarama için KETEM´ e beklediklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi