Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
Tarih: 1.12.2018 11:08:33

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, doğal tahribatı önlemesi, bir takım doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin en az zararla atlatılması, oksijen kaynağı, ekolojik sistemin dengeleyici unsuru gibi işlevleri bulunan ormanlarıda çıkacak olası yangınlara erken müdahale edilmesi ve en az zararla yangınların söndürülebilmesi amacıyla orman yollarının ve yangın emniyet yollarının inşasının araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

TBMM Başkanlığına verdiği araştırma önergesiyle ormanların korunmasının da amaçlandığını ifade eden Hatay Milletvekili Şahin, Türkiye´nin ormanlarını tehdit eden orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yapılacak çalışmaların disiplinler arası bir çalışma olması gerektiğini ifade etti. İlk ve erken müdahelenin önemli olduğu bir yangında ulaşım unsuru ihmal edildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçların doğabileceğini anlatan milletvekili Şahin, anayasanın 169. maddesi ve Orman Kanunu´na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunu, erken müdahale için hükümetin orman yangın yollarını biran evvel tamamlanması gerektiğini kaydetti. Şahin, TBMM Başkanlığına verdiğie, tesis edilen yangın emniyet yol ve şeritlerinin öngörülen işlevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmeleri için genel orman yol ağları ile birlikte planlanmaları, planlama ilkelerinin rasyonel olarak belirlenmeleri ve planlamaya ilişkin verilerin sağlıklı bir şekilde ortaya konması gerektiğini anlattı.

Emniyet yol ve şeritleri neden önemli?

Milletvekili Şahin, araştırma önergesinde şunlara yer verdi: "Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ormanların sürdürülebilir yönetimini tehlikeye atan etkenlerin başında orman yangınları gelmektedir. Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 27.2´sini oluşturan ve toplam alanı 21.188.746 hektar olan ormanlarımızın öncelikle korunması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki orman yolları ile yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yangınları ile mücadeledeki rolü çok önemlidir. Orman yangınlarına erken müdahelede ulaşım olanakları önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yangın noktası ile yangın ekipleri arasındaki ulaşım mesafesinin kısa olması, yangına erken müdahelede önemli rol oynamaktadır. Yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yol şebeke planına dahil olması durumunda, yangına erken müdahele olanağı daha kısa mesafede ve daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. 2006 yılı verilerine göre ülkemizin 201.810 kilometre olan toplam orman yol ihtiyacının 143.251 kilometresi, 25.544 km olan yangın emniyet yolu ihtiyacının17.832 kilometresi ve 8.899 kilometre yangın emniyet şeridinin yapımı tamamlanmıştır. Daha açık bir ifade ile 1937 tarihli 3116 sayılı Orman Kanunu ile orman yolları, yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yangınlarının önlenmesindeki işlevleri belirtilmiş, ancak 81 yıl geçmesine rağmen bu tesislerin inşaası henüz tamamlanamamıştır. Anayasamızın 169. maddesi ile Orman Kanunu´nun 68-110. maddeleri orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesi ile ilgili organizasyon oluşturma ve koruma görevini Orman Genel Müdürlüğü´ne vermektedir. Orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesiyle ilgili her türlü faaliyet; 01.01.1995 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 285 sayılı ´Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Uygulama Esasları´ tebliğine göre yürütülmektedir. Türkiye´de orman yol ağı planlaması çalışmalarına 1964 yılında başlanmış ve çalışmalar 1974 yılında sonuçlandırıldı. Bu planlarda salt prodüktif ormanların işletmeye açılmasının amaçlanmış olması, baltalık ve bozuk ormanlarda yapılacak üretim ve ağaçlandırma çalışmaları ile orman yangınları ile mücadele çalışmalarının gözönünde tutulması bu planların revizyonu gerektiren yeni düzenleme ile toplam orman yolu gereksinimi 201.810 kilometre olarak belirlendi."

"Hatay´da bir yılda 50 hektar orman alanı kül oldu"

Hatay´da son bir yılda Arsuz, Erzin, Dörtyol, Antakya, Soğukoluk ve Belen olmak üzere bir çok orman yangını meydana geldiği bilgisini de paylaşan Milletvekili şahin, Hatay´daki bu yangınlarda orman bitkilerinin ve hayvanların telef olduğunu, yaklaşık 50 hektar orman alanının kül olduğunu vurguladı. Şahin, şunları ifade etti: "Yangına geç müdahale edilmesi ve yanan alanın büyük olmasının nedeni; orman müdürlüklerinin sorumluluğunda olan orman yangın yollarının yetersizliğidir. Ekipler yangınlara ya geç müdahale etmek zorunda kalıyor ya da hava desteği olmadan müdahale edemiyor. Bu da güzel ülkemizin akciğerleri olan ormanlarda kaybımızı artırıyor. Ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde, yangınlara erken müdahelede yeterli ve bakımlı bir yol şebekesinin varlığı büyük önem taşımaktadır. Bu yollara bağlanacak yangın emniyet yol ve şeritleri ormandaki ulaşım sistemini daha etkin hale getirmektedir. Ülkemiz ormanlarının korunmasında koruyucu, önleyici ve yangınların söndürülmesi sırasında çok önemli fonksiyonları olan orman yolları, yangın emiyet yol ve şeritlerinin inşa çalışmaları yasal zorunluluklara rağmen bitirilememiştir. Orman Kanunu ile orman yolları, yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yangınlarının önlenmesindeki işlevleri belirtilmiş, ancak 81 yıl geçmesine rağmen bu tesislerin inşası henüz tamamlanamamıştır. Mevcut yapım programı ve 2018 yılı verilerine göre orman yollarının inşası (tesis edilme programına göre yılda 1000 kilometre inşa edilirse) 47 yıl sonra 2065 yılında, yangın emniyet yollarının inşası (tesis edilme programına göre yılda 200 km inşa edilirse) ise 27 yıl sonra 2045 yılında tamalanması öngörülmektedir. Bu nedenle orman yolları, yangın emniyet yol ve şeritlerinin genel planlama ve uygulama esasları içerisinde orman yangınlarına en hassas bölgelerde yoğunlaşmak üzere en kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir."
Kaynak:

Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
Arsuz CHP´de Emine Bulut cinayeti protestosu
CHP Arsuz İlçe kadın kolları Başkanı Uslu: Haklarımıza saldıranlar bu cinayete ortaktır
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İSTE: AYM kararı gözden geçirmeli
İskenderun Teknik Üniversitesi, ´Barış İçin Akademisyen İnisiyatifi´ açıklamasına imza atan akademisyenlerle ilgili Anayasa Mahkemesi kararını doğru bulmadığını açıkladı
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
Avukatlardan ´adalet nöbeti´
İstanbul´da başlayan Adalet Nöbeti Hatay ile devam etti. Hatay Adliyesi önündeki nöbet bir çok baro başkanı ve baro temsilcisi, barolara kayıtlı avukatların katılımı ile gerçekleştirildi.
"Savaş, travma nedenidir"
"Savaş, travma nedenidir"
Kadın Çalışmaları Derneği yöneticisi Salime Tarihçi, sığınmacılara yönelik projede Suriyeli kadınları hukuk ve sağlık hakkı konusunda bilgilendirdi.
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Güzelmansur: Ölüm aylığı geliri tam bağlansın
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu hayatını kaybeden çalışanın ailesine ölüm aylığı ve ölüm gelirinin aynı anda bağlanmasında yapılan kesintinin ortadan kaldırılması için kanun teklifi verdi. Uygulamada
Avukatlardan adalet nöbeti
Avukatlardan adalet nöbeti
Hatay Barosu Başkanı Av. Ekrem Dönmez, avukatların adalet aradığı bir ülkede yargı sisteminin tehlikede olduğu belirtti.
Kamusen´den ek gösterge istemi
Kamusen´den ek gösterge istemi
Türkiye Kamu-Sen Hatay Temsilcisi Hayrettin Şahin, kamu çalışanlarına 3600 ek gösterge uygulamasının gerçekleşmesini istediklerini belirtti.
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
EHDAV´dan Viyana mahkemesine başvuru
Ali Yeral: Haşimi-Muhammedi-Alevi Ehl-i Beyt ve 12 İmam İslam´ına bağlıyız, bundan da büyük gurur duyuyoruz
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Avukatlar, yeşil pasaport istiyor
Baro başkanları toplandı
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türk Eğitim Sen Hatay Şubesi: Maaş artışı güncellenmeli
Türkiye İstatistik Kurumu tarafından Aralık ayı enflasyon verilerinin açıklanmasıyla 2018 enflasyon oranının yüzde 20,30 olarak gerçekleştiğini ifade eden Türk Eğitim Sen Şube Başkanı Solğun, gelinen noktada 2018 ve 2019 enflasyon hedefini güncellediğine göre, 2019 için yapılacak olan yüzde 9´luk maaş zammı da bu doğrultuda güncellenmesi gerektiğini belirtti.
Bir kez daha ´iptal´ istendi
Bir kez daha ´iptal´ istendi
İskenderun Körfezi´ndeki üç termik santral davası
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Tel Rıfat şehidi uğurlandı
Şehit üstteğme Kalo´nun cenazesi Hatay´dan memleketi İstanbul´a gönderildi
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Sınıra askeri araç sevkiyatı
Gaziantep, Kilis ve Adana bölgesinden Hatay sınırına iki gün süreyle askeri araç sevk edildi.Hatay´ın Suriye sınırına sevk edilen askeri araçlar arasında tank, fırtına obüsü ve zırhlı araçlar da bulunuyor.
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi