Milletvekili Şahin: Orman yolları ´araştırılsın´
Şahin, yangına müdahalenin hızlanması için Meclis´e önerge verdi
Tarih: 1.12.2018 11:08:33

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, doğal tahribatı önlemesi, bir takım doğal afetlerin engellenmesi, oluşan afetlerin en az zararla atlatılması, oksijen kaynağı, ekolojik sistemin dengeleyici unsuru gibi işlevleri bulunan ormanlarıda çıkacak olası yangınlara erken müdahale edilmesi ve en az zararla yangınların söndürülebilmesi amacıyla orman yollarının ve yangın emniyet yollarının inşasının araştırılarak tespit edilmesi ve çözüm önerilerinin belirlenmesi için Meclis Araştırma Önergesi verdi.

TBMM Başkanlığına verdiği araştırma önergesiyle ormanların korunmasının da amaçlandığını ifade eden Hatay Milletvekili Şahin, Türkiye´nin ormanlarını tehdit eden orman yangınlarına karşı alınması gereken önlemler konusunda yapılacak çalışmaların disiplinler arası bir çalışma olması gerektiğini ifade etti. İlk ve erken müdahelenin önemli olduğu bir yangında ulaşım unsuru ihmal edildiğinde telafisi mümkün olmayan sonuçların doğabileceğini anlatan milletvekili Şahin, anayasanın 169. maddesi ve Orman Kanunu´na göre ormanların korunmasının devletin güvencesi altında olduğunu, erken müdahale için hükümetin orman yangın yollarını biran evvel tamamlanması gerektiğini kaydetti. Şahin, TBMM Başkanlığına verdiğie, tesis edilen yangın emniyet yol ve şeritlerinin öngörülen işlevlerini eksiksiz olarak yerine getirebilmeleri için genel orman yol ağları ile birlikte planlanmaları, planlama ilkelerinin rasyonel olarak belirlenmeleri ve planlamaya ilişkin verilerin sağlıklı bir şekilde ortaya konması gerektiğini anlattı.

Emniyet yol ve şeritleri neden önemli?

Milletvekili Şahin, araştırma önergesinde şunlara yer verdi: "Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi ülkemizde de ormanların sürdürülebilir yönetimini tehlikeye atan etkenlerin başında orman yangınları gelmektedir. Ülkemiz yüzölçümünün yüzde 27.2´sini oluşturan ve toplam alanı 21.188.746 hektar olan ormanlarımızın öncelikle korunması büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle ülkemizdeki orman yolları ile yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yangınları ile mücadeledeki rolü çok önemlidir. Orman yangınlarına erken müdahelede ulaşım olanakları önemli bir faktör olarak karşımıza çıkmaktadır. Yangın noktası ile yangın ekipleri arasındaki ulaşım mesafesinin kısa olması, yangına erken müdahelede önemli rol oynamaktadır. Yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yol şebeke planına dahil olması durumunda, yangına erken müdahele olanağı daha kısa mesafede ve daha kısa sürede gerçekleştirilmektedir. 2006 yılı verilerine göre ülkemizin 201.810 kilometre olan toplam orman yol ihtiyacının 143.251 kilometresi, 25.544 km olan yangın emniyet yolu ihtiyacının17.832 kilometresi ve 8.899 kilometre yangın emniyet şeridinin yapımı tamamlanmıştır. Daha açık bir ifade ile 1937 tarihli 3116 sayılı Orman Kanunu ile orman yolları, yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yangınlarının önlenmesindeki işlevleri belirtilmiş, ancak 81 yıl geçmesine rağmen bu tesislerin inşaası henüz tamamlanamamıştır. Anayasamızın 169. maddesi ile Orman Kanunu´nun 68-110. maddeleri orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesi ile ilgili organizasyon oluşturma ve koruma görevini Orman Genel Müdürlüğü´ne vermektedir. Orman yangınlarının önlenmesi ve söndürülmesiyle ilgili her türlü faaliyet; 01.01.1995 tarihinden itibaren yürürlüğe giren 285 sayılı ´Orman Yangınlarının Önlenmesi ve Söndürülmesinde Uygulama Esasları´ tebliğine göre yürütülmektedir. Türkiye´de orman yol ağı planlaması çalışmalarına 1964 yılında başlanmış ve çalışmalar 1974 yılında sonuçlandırıldı. Bu planlarda salt prodüktif ormanların işletmeye açılmasının amaçlanmış olması, baltalık ve bozuk ormanlarda yapılacak üretim ve ağaçlandırma çalışmaları ile orman yangınları ile mücadele çalışmalarının gözönünde tutulması bu planların revizyonu gerektiren yeni düzenleme ile toplam orman yolu gereksinimi 201.810 kilometre olarak belirlendi."

"Hatay´da bir yılda 50 hektar orman alanı kül oldu"

Hatay´da son bir yılda Arsuz, Erzin, Dörtyol, Antakya, Soğukoluk ve Belen olmak üzere bir çok orman yangını meydana geldiği bilgisini de paylaşan Milletvekili şahin, Hatay´daki bu yangınlarda orman bitkilerinin ve hayvanların telef olduğunu, yaklaşık 50 hektar orman alanının kül olduğunu vurguladı. Şahin, şunları ifade etti: "Yangına geç müdahale edilmesi ve yanan alanın büyük olmasının nedeni; orman müdürlüklerinin sorumluluğunda olan orman yangın yollarının yetersizliğidir. Ekipler yangınlara ya geç müdahale etmek zorunda kalıyor ya da hava desteği olmadan müdahale edemiyor. Bu da güzel ülkemizin akciğerleri olan ormanlarda kaybımızı artırıyor. Ormancılık faaliyetlerinin yürütülmesinde, yangınlara erken müdahelede yeterli ve bakımlı bir yol şebekesinin varlığı büyük önem taşımaktadır. Bu yollara bağlanacak yangın emniyet yol ve şeritleri ormandaki ulaşım sistemini daha etkin hale getirmektedir. Ülkemiz ormanlarının korunmasında koruyucu, önleyici ve yangınların söndürülmesi sırasında çok önemli fonksiyonları olan orman yolları, yangın emiyet yol ve şeritlerinin inşa çalışmaları yasal zorunluluklara rağmen bitirilememiştir. Orman Kanunu ile orman yolları, yangın emniyet yol ve şeritlerinin orman yangınlarının önlenmesindeki işlevleri belirtilmiş, ancak 81 yıl geçmesine rağmen bu tesislerin inşası henüz tamamlanamamıştır. Mevcut yapım programı ve 2018 yılı verilerine göre orman yollarının inşası (tesis edilme programına göre yılda 1000 kilometre inşa edilirse) 47 yıl sonra 2065 yılında, yangın emniyet yollarının inşası (tesis edilme programına göre yılda 200 km inşa edilirse) ise 27 yıl sonra 2045 yılında tamalanması öngörülmektedir. Bu nedenle orman yolları, yangın emniyet yol ve şeritlerinin genel planlama ve uygulama esasları içerisinde orman yangınlarına en hassas bölgelerde yoğunlaşmak üzere en kısa sürede bitirilmesi gerekmektedir."
Kaynak:

EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV´dan ziyaret tepkisi
EHDAV Başkanı Ali Yeral, Diyanet İşleri Başkanının Atatürk ve alevilere yönelik hakaret biçiminde açıklamaları bulunduğu belirtilen bir kişiye yaptığı bir ziyareti eleştirdi.
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
DAÇE: iklim değişikliğinin sonuçları hissedilmeye başlandı
Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri (DAÇE) Samandağ´da yaptığı ortak toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
"Doğru bilgi ´kent efsaneleri´ni azaltır"
Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Genel Koordinatörü İbrahim Vurgun Kavlak, doğru bilgilendirmenin her konuda ´kent efsaneleri´ni azaltacağını söyledi.
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD´den Meclis´e ´tasarıyı çekin´ çağrısı
İHD Hatay: Kamuoyuna “Sağlıkta Şiddet Yasası” diye sunulan ve iktidar vekilleri tarafından meclise sunulan teklif, çok daha ağır bir ihlal içermektedir
Işığın peşinden geldik
Işığın peşinden geldik
Suriyeli gazeteci Hakkı:
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İhraç edilenler görevlerine iade edilsin
İskenderun KESK, ihraç edilen emekçileri olarak ıslak imzalı dilekçeleri kamu denetçiliği kurumu başkanlığına gönderdiğini açıkladı.
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim sendikasından ‘birleşme´ çağrısı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Karataş: Demokrasi ve emek eksenindeki güçler birleşmeli
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
KESK Ankara Gar katliamını kınadı
Ankara Gar´ıa düzenlenen IŞİD saldırısında yaşamını yitirenler Antakya´da yapılan açıklamayla da anıldı.
Batman saldırısına kınama
Batman saldırısına kınama
“Karanlık oyunlar sahnede”
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Savaş: Ekonomik dalgalanmada dış güçlerin etkisine inanıyorum
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, ekonomik krizin HBB´ye yansımasını değerlendirdi.
Akar bir kez daha sınırda
Akar bir kez daha sınırda
Genelkurmay Başkanı Akar, karakollarda incelemede bulundu
Reyhanlı şehitleri anıldı
Reyhanlı şehitleri anıldı
11 Mayıs 2013 tarihinde Reyhanlı´da bombalı araçla düzenlenen terör saldırısında yaşamını yitirenler, anıldı.
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
16 ilin valisi güvenlik toplantısında buluştu
Hatay Valisi Erdal Ata, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başkanlığında Diyarbakır´da düzenlenen ve 16 ilin valisinin katıldığı Bölge Güvenlik Toplantısı´na katıldı.
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Topal: Hatay´da uyuşturucu kullanımı yaşı 12´ye düştü
Uyuşturucuya Meclis araştırması isteyen CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, tedavi merkezlerine başvuru yapan bağımlıların yüzde 10´unun Hatay´da yaşadığını ve uyuşturucu kullanım yaşının Hatay´da 12 yaşa kadar düştüğünü savundu.
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
Ehliyet ve pasaportlar, ´emniyetten´
İskenderun kaymakamlığı, 02 Nisan´da nüfus müdürlerinden verilmesi gereken ehliyet ve pasaport işlemlerinin, İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü binasındaki tadilat bitinceye kadar, İskenderun Emniyet Müdürlüğü Pasaport Büro Amirliği tarafından verilmeye devam edileceğini açıkladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi