Mimarlık öğrencilerinin ziyareti
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Mimarlık Mühendislik Fakültesi 3. sınıf öğrencileri İTSO´yu ziyaret ettiler.
Tarih: 24.2.2018 09:05:00

İskenderun Teknik Üniversitesi sahasına yapılması planlanan Kültür ve Kongre Merkezinin tasarım projesi için İskenderun´a gelen MKÜ Mimarlık bölümü öğrencilerine İSTE Mimarlık Fakültesi Dekanı Yrd. Doç. Dr. Sinem Özyurt Ökten, İSTE Mimarlık Bölümü Araştırma Görevlisi Melis Diker de eşlik etti. Ziyarette öğrenciler, proe hakkında, İTSO Meclis üyesi, Hesap İnceleme Komüsyonu Başkanı aynı zamanda MKÜ Mimarlık bölümü öğretim görevlisi Müfit Tennioğlu ile İTSO Genel Sekreteri Figen Gül Dönmez´e bilgi verdi.
Öğrencilere İTSO hakkında bilgi veren Tennioğlu da, "İTSO olarak son yıllarda en çok önem verdiğimiz konuların başında eğitim yer almaktadır. Oda üyeleri ve personellerine yönelik en fazla eğitimler bu dönemde olmuştur. İskenderun´da üniversitelere en çok katkıyı veren kuruluşların başında da İTSO gelmektedir. Bu da odamızın eğitime ne kadar önem verdiğini göstermektedir. Bunun yanında başarılı üniversite öğrencilere karşılıksız burs verilmekte. Odamızın eğitime desteği her zaman çok büyük olmuştur" dedi. İTSO Genel sekreteri Dönmez de, odanın çalışması ve işleyişi hakkında üniversitelileri bilgilendirdi ve "İTSO üniversite öğrencilerimize çeşitli burslar verilmektedir. Toplamda 1001 öğrenciye kredi ve burslar verilmektedir. Bu krediler okul bitene kadar öğrencilere verilmeye devam ediyor. Tek şartı ise öğrenci sınıfta kalmaması ve okulun başında bizlere müracaat etmesi. Oda bünyesinde 25 adet bilgisayarlı bir oda oluşturduk. Burada muhasebe ve bilgisayarla verilecek her türlü eğitimi vermeyi amaçlıyoruz. Oda bünyesinde toplam 22 guruptan oluşan Meslek Komite üyeleri bulunmaktadır. Toplamda 137 organ üyesi, oda bünyesinde çeşitli faaliyetlerde yer almakta. Oda dae İTSO Eğitim ve Kalkınma Vakfı da bulunmaktadır. Vakıf yönetimi de 11kişiden oluşmaktadır" diye konuştu.
Kaynak:

“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi