Muhasebecilere ´yapılandırma´ semineri
Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası tarafından bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve kanun ile getirilen düzenlemelere ilişkin eğitim semineri düzenlendi.
Tarih: 8.6.2018 09:34:57

Nesrin Geyik/İskenderun

İTSO´da düzenlenen seminerde konuşan TÜRMOB Eğitmeni Halim Bursalı, katılımcılara ‘7143 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve kanun ile getirilen amil af´ konusunda bilgi verdi.
Seminerin açılışında konuşan İskenderun Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Merih Hasan Yıldırım, “Bizim meslekte kanunlar ve mevzuatlar sürekli değişiyor. Bu nedenle sürekli en son mevzuatların dikkate alın. Çok güncel değişimlerin yaşandığı bir günde yaşıyoruz. Bu nedenle bilgi aktarımında çok dikkatli olalım. Sizin vereceğiniz bir bilgi bir hafta 10 gün sonra değiştiğinde o mükellef veya bilgi verdiğiniz kişiye mahcup olabilirsiniz, sıkıntıya düşebilirsiniz. Temennimiz zaman içinde sistem değişecek ve taşlar yerine oturacak” dedi.
TÜRMOB Eğitmeni Bursalı da, “Bazı alacakların yeniden yapılandırılması ve kanunla getirilen mali af mükelleflerimiz için bir fırsattır. Bu fırsatın iyi değerlendirilmesi, mevzuatın iyi bilinmesi gerekir. Bu kapsamda muhasebeci mali müşavirlerimize önemli görevler düşmektedir” dedi. Bursalı, kesinleşmiş veya dava safhasında bulunan alacaklar, inceleme veya tahriyat aşamasında bulunan alacaklar, matrah ve vergi artırımı, işletme kayıtlarının düzeltilmesi (kasa oraklar cari hesap stok ve demirbaş), varlıkların milli ekonomiye kazandırılması, Sosyal Güvenlik Kurumu alacaklarına ilişkin düzenlemeler, emeklilerin silinen SGDP borçları, Bağ-Kur 4 B borçlu sürelerin dondurulması veya ihyası, Genç Bağ-Kurlu (4 B) girişimcilere prim desteği, GSS borçlarının yapılandırılması ve gelir testine girme imkanı maddeler hakkında bilgi verdi. Seminerde, Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik Ruhsatı almaya hak kazanan Leyla Tanış´a belgesi de törenle verildi.

HBB´den yapılandırma açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi de, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında HBB´ye borcu olan mükelleflere çağrıda bulundu. Emlak, çevre temizlik, ilan reklam vergileri ile harç ve ecrimisil borçları gibi alacakların yeniden yapılandırılmasına başlandığını ifade eden Daire Başkanlığı, borcu olan vatandaşların borçlarını taksitle ödeyebileceğini belirtilen açıklamada, kanundan yaralanmak isteyenlerin 31 Temmuz 2018 tarihine kadar Hatay Büyükşehir Belediyesine başvurmaları gerektiği belirtildi. Defne Belediyesi de kanun kapsamındaki yapılandırmaya başladıkları duyurusunu yaptı.
Kaynak:

Zil, karne için çalacak
Zil, karne için çalacak
İskenderun´da 56.530 öğrenci ve 3.451 öğretmen tatile çıkıyor
´Cinayetlerde çarpık değerler de etkili´
´Cinayetlerde çarpık değerler de etkili´
Üniversiteli Buket´in öldürülmesine kadınlar tepki gösterdi
“Şiir ve müzik dili olan diller yaşıyor”
“Şiir ve müzik dili olan diller yaşıyor”
Eğitimci-yazar Müslüm Kabadayı, dillerin kültürlerin de taşıyıcı olduğunu belirterek, şiir ve müzik dili olan dillerin yaşamayı sürdürdüğünü söyledi.
Sosyal medyadan yapılan daveti kabul etti
Sosyal medyadan yapılan daveti kabul etti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, sosyal medya üzerinden kendisini öğrencisi olduğu Altınözü Anadolu İmam Hatip Lisesi´ne davet eden İsmail Aslan adlı öğrencinin davetini kabul etti ve okulu ziyarete gitti.
"Suriye koordinasyon toplantısı"
"Suriye koordinasyon toplantısı"
Hatay Valisi Rahmi Doğan Başkanlığında, Antakya´da Suriye Koordinasyon Toplantısı yapıldı.
Afrin Barajında ´su tahliyesi´
Afrin Barajında ´su tahliyesi´
Hatay ve bölgeyi etkileyen şiddetle yağış, Tahtaköprü Barajı sonrası Afrin 18 Mart Barajında da yükselen su seviyesinin düşürülmesi amacıyla kontrollü bir şekilde su tahliyesine başlandı.
Hassa´ya Atıksu Arıtma Tesisi
Hassa´ya Atıksu Arıtma Tesisi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), ilde yapılan sekiz Atıksu Arıtma Tesisi´nin üzerine bir yenisinin daha eklendiğini belirtti.
Özel okulda ´robot gösterisi´
Özel okulda ´robot gösterisi´
İskenderun Teknik Üniversitesi tarafından, ´sosyal sorumluk projesi´ kapsamında TEK Okullarında "RobİSTE´den dinle" adlı bir etkinlik düzenlendi.
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Ücretli öğretmenlere kadro istedi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ücretli öğretmenlerin kadro sorununu bir kez daha parlamento gündemine taşıdı ve ücretli öğretmenlere Şubat´ta 1.200 kadro verilmesini istedi.
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Yağmurla tıkanan kanallar ´açıldı´
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU) ekipleri, bölgede süren şiddetli yağmurları ile tıkanan kanalları açma ve su birikintilerini hızlı deşarj etme çalışmasını sürdürdü.
Fırtına ve yağış uyarısı
Fırtına ve yağış uyarısı
Metoroloji müdürlüğü, bölgenin yağışlı olacağı okonusunda uyarıda bulundu. Hatay Valiliği yöre halkını şiddetli yağış, Samandağ Belediyesi de fırtına beklendiğini bildirdi.
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Dere yatağında kaymakam incelemesi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Üçgüllük Mahallesindeki Ada bölgesinde vatandaşın talebi doğrultusunda dere yatağında incelemede bulundu.
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Koro, ezgileri Yargıtay başkanları için seslendirdi
Yargıtay´ın 150. yıl dönümünde, Yargıtay Başkanlar Kurulu Toplantısı için Hatay´da bulunan Yargıtay başkanları için akşam yemeği düzenlendi.
Nezaket ziyareti sürüyor
Nezaket ziyareti sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin birçok noktasında yeni park yaptıklarını ifade etti.
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Arsuz´a hastane istemi sürüyor
Kampanyaya destek veren Arsuz Belediyesi de "Arsuz, hastanesine bir an önce kavuşmak istiyor" açıklaması yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi