Muhsine Korkmaz, CHP´de kadın kolları başkanı
17 Aralık´ta yapılan seçimin bitmesine 45 dakika kala iptal edilen CHP İskenderun Kadın Kollarının seçimi, dün yapıldı.
Tarih: 4.1.2018 10:35:05

Akın Bodur/İskenderun

2.195 kadının oy hakkının bulunduğu dünkü seçimde 784 oy kullanıldı. 5 oy geçersiz sayılırken, kırmızı listede yarışan Nilgün Selçuk 386 oy aldı, beyaz listeyle yarışan Muhsine Korkmaz´ın listesi ise 393 oy aldı ve seçimi Muhsine Korkmaz´ın listesi kazandı. Buna göre Muhsine Korkmaz´ın listesi sekiz oy farkıyla seçimi kazandı. Oy sayımına ilişkin itiraz üzerine sayım yeniden yapıldı ve sonuç değişmedi.
Kongrenin, iptal edilen kongrenin devamı sayılması üzerine dün yapılan seçimde yeni bir divan oluşturulmadı, konuşmalar yapılmadı, eski yönetimin ibrası gerçekleşmedi ve bütçesi aklanmadı. Önceki rengi sarı ve beyaz olan oy pusulasının rengi dünkü seçimde kırmızı ve beyaz oldu.
İskenderun Belediye Kültür Sarayı´nda dün yapılan kadın kolları seçimi, iptal edilenin devamı sayılması üzerine, iptal edilen kongrede oluşturulan divan görevine devam etti ve dün sadece oy kullanımı yapıldı. CHP İskenderun Kadın Kollarının iki listeyle gidilen ve iptal edilen seçimi, 17 Aralık Pazar günü Amanos Düğün Salonu´nda yapılmıştı. Kadın kolları başkanı ve 8 YK üyesi ile 48 il delegesinin belirlendiği seçimde, 2 bin 195 kadın üyenin oy hakkı bulundu. İptal edilen seçimde iki oy sandığı kullanılırken, dün yapılan seçimde ise 4 oy sandığı bulundu. CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin´in de katıldığı dün yapılan CHP İskenderun kadın Kolları yönetiminin belirlendiği seçimde, ´kongrenin devamı niteliğinde´ kabul edilmesi üzerine Hatay İl Kadın Kolları Başkanı avukat Filiz Haksöz başkanlığındaki eski divan üstlenmeye devam etti. Partinin ilçe yöneticileri, gazetemize yaptığı açıklamada, iptal edilen seçiminin olması nedeniyle divanın oluşturulmadığını belirtirken, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi avukat Suzan Şahin de iptal edilen seçimin ´sıfırdan başlaması´ gerektiğini ifade etti ve bunu ilçe yönetimine, divana aktardığını söyledi. CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Şahin, "Bu kongre, iptal edilen kongrenin devamı ise, o halde o kongrede kullanılan oylar nerede? O kongrede oy kullananların neden yeniden oy kullanılması istendi?" dedi.
İskenderun CHP´de kadın kollarının seçimi, iptal edilen seçimin devamı olarak kabul edilirken, o seçimde kullanılan ve sandığa atılan oylar ise sayılmadı.
Hukuk kurallarına göre iptal edilen seçimin, tamamen yenilenmesi gerekiyor. Bu da yeniden bir divan oluşumu, YK´nın faaliyeti ile bütçenin ibra edilmesini getiriyor. Ancak, yönetim kurulu ve üyeleri arasında birçok avukatın bulunduğu İskenderun CHP´nin yaptığı kadın kolları seçiminde bunlar gerçekleşmedi ve bir anlamda hukuk kuralları da kısmen ihlal edilmiş oldu. Bu durum, seçime ilişkin bir itirazın yapılması halinde seçimlerin yeniden iptal edilmesini ve tamamen yenilenmesini getirebilir.

YK değişmedi, il delegeleri değişti
CHP İskenderun Kadın Kollarının dün yapılan genel kuruluna önceki seçimde olduğu gibi başkan adayları olarak Nilgün Selçuk ve Muhsine Korkmaz´ın listeleri yarıştı, ancak önceki il delege listesinde yer alan bazı isimler değişti. Başkan adaylarından Muhsine Korkmaz´ın listesi şu isimlerden oluştu: Nuray Salkım, Fatma Mine Ülker, Aynur Ayaz, Mine Tekil, Sevilay Yıldırım, Meryem Kocaman, Filiz Yeşildağ ve Kafiye Kılıç.
Nilgün Selçuk´un listesi ise şu isimlerle seçime girdi: Fatma İnsan, Selva Reyhani Tümkaya, Suzan Bıçakçı, Müfide Koç, Nursen Diken, Fehime Sultanoğlu, Özlem Bezirgan ve Müyesser Aynur.
Kaynak:

"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
"Devlet işleri ciddiyet gerektirir"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte Atatürk Anıtı arkasındaki İskelenin İskenderun halkına tamamen kapatılmasına asla müsammaha göstermeyeceklerini ifade etti.
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
CHP İskenderun Gençlik: Geçit vermeyeceğiz
Karma eğitime yönelik Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yönetmelik değişikliğine yönelik CHP İlçe Gençlik Kolları imza kampanyası başlattı.
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
“2011´den bugüne kaç mülteci giriş-çıkış yaptı”
Bakan Soylu için önerge veren Milletvekili Suzan Şahin: Yaşam olanakları Suriye topraklarında taşınmalı
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
AKP´li kadınların hedefi yerel seçim
Hatay Kadın Kolları İl Başkanı Sara Gök, Yayladağı´nda partilileriyle kahvaltılı toplantıda araya geldi.
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
"Krizden çıkışın tek yolu yeni bir siyaset"
İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke´nin de arasında bulunduğu CHP´nin ekonomik ve siyasal krizden çözüm heyeti Hatay´da açıklama ve ziyaretlerde bulundu.
Gök, görevi devraldı
Gök, görevi devraldı
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
TKP, İskenderun´da yeniden örgütlendi
Ülke genelinde yeniden teşkilatlanmaya başlayan Türkiye Komünist Partisi (TKP), İskenderun´da da örgütlendi. TKP İskenderun İlçe Başkanlığına Vasil Koçkazı getirildi ve yeni yönetim de oluşturuldu.
"En makulü Suriye ile anlaşma"
"En makulü Suriye ile anlaşma"
Hatay eski Milletvekili ve İYİ Parti Merkez Disiplin Kurulu Üyesi Adnan Şefik Çirkin, Türkiye-Suriye sınırının Hatay sınırındaki komşu ülke Suriye´nin İdlip bölgesinde yaşanan olayları yorumladı.
"Bina var, laboratuvar yok"
"Bina var, laboratuvar yok"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, İskenderun´a gümrük kimyasal analiz laboratuvarı kurulmasını soru önergesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi´ne (TBMM) taşıdı.
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
"Göç dalgasının sorumluluğu bize ait değil"
Sınır bölgesinde eşi Hamdiye Soylu ve beraberlerindeki heyetle birlikte incelemelerde bulunmak üzere Hatay´a geldi.
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Şahutoğlu: Temel değerimiz İskenderun
Önümüzdeki yıl yapılacak yerel seçimlerde CHP´den İskenderun Belediye Başkan aday adaylığı çalışması yapan Yılmaz Şahutoğlu, yöredeki muhtarlarla kahvaltıda bir araya geldi.
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
"Demokrasi ve özgürlüğün partisiyiz"
CHP 95 yaşında
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
AKP kadın kolları başkanı Gök´e kutlama ziyareti
Dingil ve Soydan, AKP´nin Hatay Kadın Kolları Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´ü ayrı ayrı ziyaret ederek kutladı
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
"Dünya´nın en büyük örgütlü kadın teşkilatıyız"
AKP Kadın Kolları Hatay İl Başkanlığı görevine atanan Sara Gök´e kutlama ve ´hayırlı olsun´ ziyaretleri sürüyor. Gök, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcilerini kabul etmeye devam ediyor.
Milletvekilinin ´irtifbat ofisi´ açıldı
Milletvekilinin ´irtifbat ofisi´ açıldı
İskenderun´da, bir kez daha Hatay milletvekilinin iletişim bürosu kuruldu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi