Muhsine Korkmaz, CHP´de kadın kolları başkanı
17 Aralık´ta yapılan seçimin bitmesine 45 dakika kala iptal edilen CHP İskenderun Kadın Kollarının seçimi, dün yapıldı.
Tarih: 4.1.2018 10:35:05

Akın Bodur/İskenderun

2.195 kadının oy hakkının bulunduğu dünkü seçimde 784 oy kullanıldı. 5 oy geçersiz sayılırken, kırmızı listede yarışan Nilgün Selçuk 386 oy aldı, beyaz listeyle yarışan Muhsine Korkmaz´ın listesi ise 393 oy aldı ve seçimi Muhsine Korkmaz´ın listesi kazandı. Buna göre Muhsine Korkmaz´ın listesi sekiz oy farkıyla seçimi kazandı. Oy sayımına ilişkin itiraz üzerine sayım yeniden yapıldı ve sonuç değişmedi.
Kongrenin, iptal edilen kongrenin devamı sayılması üzerine dün yapılan seçimde yeni bir divan oluşturulmadı, konuşmalar yapılmadı, eski yönetimin ibrası gerçekleşmedi ve bütçesi aklanmadı. Önceki rengi sarı ve beyaz olan oy pusulasının rengi dünkü seçimde kırmızı ve beyaz oldu.
İskenderun Belediye Kültür Sarayı´nda dün yapılan kadın kolları seçimi, iptal edilenin devamı sayılması üzerine, iptal edilen kongrede oluşturulan divan görevine devam etti ve dün sadece oy kullanımı yapıldı. CHP İskenderun Kadın Kollarının iki listeyle gidilen ve iptal edilen seçimi, 17 Aralık Pazar günü Amanos Düğün Salonu´nda yapılmıştı. Kadın kolları başkanı ve 8 YK üyesi ile 48 il delegesinin belirlendiği seçimde, 2 bin 195 kadın üyenin oy hakkı bulundu. İptal edilen seçimde iki oy sandığı kullanılırken, dün yapılan seçimde ise 4 oy sandığı bulundu. CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin´in de katıldığı dün yapılan CHP İskenderun kadın Kolları yönetiminin belirlendiği seçimde, ´kongrenin devamı niteliğinde´ kabul edilmesi üzerine Hatay İl Kadın Kolları Başkanı avukat Filiz Haksöz başkanlığındaki eski divan üstlenmeye devam etti. Partinin ilçe yöneticileri, gazetemize yaptığı açıklamada, iptal edilen seçiminin olması nedeniyle divanın oluşturulmadığını belirtirken, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi avukat Suzan Şahin de iptal edilen seçimin ´sıfırdan başlaması´ gerektiğini ifade etti ve bunu ilçe yönetimine, divana aktardığını söyledi. CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Şahin, "Bu kongre, iptal edilen kongrenin devamı ise, o halde o kongrede kullanılan oylar nerede? O kongrede oy kullananların neden yeniden oy kullanılması istendi?" dedi.
İskenderun CHP´de kadın kollarının seçimi, iptal edilen seçimin devamı olarak kabul edilirken, o seçimde kullanılan ve sandığa atılan oylar ise sayılmadı.
Hukuk kurallarına göre iptal edilen seçimin, tamamen yenilenmesi gerekiyor. Bu da yeniden bir divan oluşumu, YK´nın faaliyeti ile bütçenin ibra edilmesini getiriyor. Ancak, yönetim kurulu ve üyeleri arasında birçok avukatın bulunduğu İskenderun CHP´nin yaptığı kadın kolları seçiminde bunlar gerçekleşmedi ve bir anlamda hukuk kuralları da kısmen ihlal edilmiş oldu. Bu durum, seçime ilişkin bir itirazın yapılması halinde seçimlerin yeniden iptal edilmesini ve tamamen yenilenmesini getirebilir.

YK değişmedi, il delegeleri değişti
CHP İskenderun Kadın Kollarının dün yapılan genel kuruluna önceki seçimde olduğu gibi başkan adayları olarak Nilgün Selçuk ve Muhsine Korkmaz´ın listeleri yarıştı, ancak önceki il delege listesinde yer alan bazı isimler değişti. Başkan adaylarından Muhsine Korkmaz´ın listesi şu isimlerden oluştu: Nuray Salkım, Fatma Mine Ülker, Aynur Ayaz, Mine Tekil, Sevilay Yıldırım, Meryem Kocaman, Filiz Yeşildağ ve Kafiye Kılıç.
Nilgün Selçuk´un listesi ise şu isimlerle seçime girdi: Fatma İnsan, Selva Reyhani Tümkaya, Suzan Bıçakçı, Müfide Koç, Nursen Diken, Fehime Sultanoğlu, Özlem Bezirgan ve Müyesser Aynur.
Kaynak:

SP´nin Payas adayı Baysal
SP´nin Payas adayı Baysal
Aday adaylığı dosyasını verdi ama aday işlemi gördü
"Mühendis atamaları ne oldu?"
"Mühendis atamaları ne oldu?"
Hatay Milletvzekili Mehmet Güzelmansur, Dünya Mühendisler Günü´nde, Meclis´te yaptığı konuşmada Türkiye´de mühendislerin yaşadığı sorunların çığ gibi büyüdüğünü ve işsizlik ordusunun büyük bir kısmının atama bekleyen mühendislerden oluştuğunu da söyledi.
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP´li gençlerin kaymakam ziyareti
AKP İskenderun Gençlik Kolları Başkanı Kenan Ak ve üyeleri, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden´i makamında ziyaret ederek kutladı.
´Belirlenen isim´ açıklandı
´Belirlenen isim´ açıklandı
CHP´nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı Lütfü Savaş
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
"Çözüm projeleri olanlar seçilmeli"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP), Dörtyol´da "milli ekonomi modeli´ konulu seminer düzenledi.
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP, kadınları partisine davet etti
MHP Hatay il Kadın Kolları ve Defne İlçe Kadın Kolları, 05 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının verilmesinin 84. yıl dönümünde Defne´nin Armutlu Mahallesinde kadınlarla buluştu.
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay´da otoban ücretsiz olsun
Hatay Milletvekili Şahin, önerge verdi
Temelli: yok hükmündedir
Temelli: yok hükmündedir
Demirtaş ve Önder hakkındaki istinad mahkemesi kararı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
Kurtul, aday adaylarının dosyalarını aldı
AKP´de İskenderun Belediye Meclisi üyeliği başvurusu 34 oldu
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
"Milli gelir 2 bin dolar düştü"
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, komşu ülke Suriye´de yaşanan olayların Hatay´ı olumsuz etkilediğini belirtti.
AKP´de adaylık istifası
AKP´de adaylık istifası
31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Hatay Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak partinin il başkanı İbrahim Güler´i belirleyen AKP, ilçelerde aday belirleme çalışmalarını sürdürüyor.
Ümit Günay CHP´den aday adayı
Ümit Günay CHP´den aday adayı
YSK´nın seçim takvimi başladı, İSTE´den istifa etti
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Baysal, Payas SP´nin aday adayı
Tosçelik Fen Lisesi´nde görev yapan Fatih Baysal, seçim takviminin başlaması üzerine kamudaki görevinden ayrıldı ve Saadet Partisi Payas Belediye Başkan adaylığını açıkladı.
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
CHP´den ´kardeşlik yemeği´
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, partisinin yerel seçimlere katılacak adaylarını sürdüğü bir süreçte "Barış, kardeşlik ve dayanışma" yemeği düzenledi.
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
Kamu çalışanlarının istifa süreci başladı
31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlere aday olan katılacak kamu çalışanları için istifa süreci bugün başlıyor. Kamu çalışanları, 15 Aralık tarihine kadar istifa edip, aday olmaları halinde aday gösterilmez ya da seçilemezse görevlerine geri dönebiliyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi