Muhsine Korkmaz, CHP´de kadın kolları başkanı
17 Aralık´ta yapılan seçimin bitmesine 45 dakika kala iptal edilen CHP İskenderun Kadın Kollarının seçimi, dün yapıldı.
Tarih: 4.1.2018 10:35:05

Akın Bodur/İskenderun

2.195 kadının oy hakkının bulunduğu dünkü seçimde 784 oy kullanıldı. 5 oy geçersiz sayılırken, kırmızı listede yarışan Nilgün Selçuk 386 oy aldı, beyaz listeyle yarışan Muhsine Korkmaz´ın listesi ise 393 oy aldı ve seçimi Muhsine Korkmaz´ın listesi kazandı. Buna göre Muhsine Korkmaz´ın listesi sekiz oy farkıyla seçimi kazandı. Oy sayımına ilişkin itiraz üzerine sayım yeniden yapıldı ve sonuç değişmedi.
Kongrenin, iptal edilen kongrenin devamı sayılması üzerine dün yapılan seçimde yeni bir divan oluşturulmadı, konuşmalar yapılmadı, eski yönetimin ibrası gerçekleşmedi ve bütçesi aklanmadı. Önceki rengi sarı ve beyaz olan oy pusulasının rengi dünkü seçimde kırmızı ve beyaz oldu.
İskenderun Belediye Kültür Sarayı´nda dün yapılan kadın kolları seçimi, iptal edilenin devamı sayılması üzerine, iptal edilen kongrede oluşturulan divan görevine devam etti ve dün sadece oy kullanımı yapıldı. CHP İskenderun Kadın Kollarının iki listeyle gidilen ve iptal edilen seçimi, 17 Aralık Pazar günü Amanos Düğün Salonu´nda yapılmıştı. Kadın kolları başkanı ve 8 YK üyesi ile 48 il delegesinin belirlendiği seçimde, 2 bin 195 kadın üyenin oy hakkı bulundu. İptal edilen seçimde iki oy sandığı kullanılırken, dün yapılan seçimde ise 4 oy sandığı bulundu. CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin´in de katıldığı dün yapılan CHP İskenderun kadın Kolları yönetiminin belirlendiği seçimde, ´kongrenin devamı niteliğinde´ kabul edilmesi üzerine Hatay İl Kadın Kolları Başkanı avukat Filiz Haksöz başkanlığındaki eski divan üstlenmeye devam etti. Partinin ilçe yöneticileri, gazetemize yaptığı açıklamada, iptal edilen seçiminin olması nedeniyle divanın oluşturulmadığını belirtirken, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi avukat Suzan Şahin de iptal edilen seçimin ´sıfırdan başlaması´ gerektiğini ifade etti ve bunu ilçe yönetimine, divana aktardığını söyledi. CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Şahin, "Bu kongre, iptal edilen kongrenin devamı ise, o halde o kongrede kullanılan oylar nerede? O kongrede oy kullananların neden yeniden oy kullanılması istendi?" dedi.
İskenderun CHP´de kadın kollarının seçimi, iptal edilen seçimin devamı olarak kabul edilirken, o seçimde kullanılan ve sandığa atılan oylar ise sayılmadı.
Hukuk kurallarına göre iptal edilen seçimin, tamamen yenilenmesi gerekiyor. Bu da yeniden bir divan oluşumu, YK´nın faaliyeti ile bütçenin ibra edilmesini getiriyor. Ancak, yönetim kurulu ve üyeleri arasında birçok avukatın bulunduğu İskenderun CHP´nin yaptığı kadın kolları seçiminde bunlar gerçekleşmedi ve bir anlamda hukuk kuralları da kısmen ihlal edilmiş oldu. Bu durum, seçime ilişkin bir itirazın yapılması halinde seçimlerin yeniden iptal edilmesini ve tamamen yenilenmesini getirebilir.

YK değişmedi, il delegeleri değişti
CHP İskenderun Kadın Kollarının dün yapılan genel kuruluna önceki seçimde olduğu gibi başkan adayları olarak Nilgün Selçuk ve Muhsine Korkmaz´ın listeleri yarıştı, ancak önceki il delege listesinde yer alan bazı isimler değişti. Başkan adaylarından Muhsine Korkmaz´ın listesi şu isimlerden oluştu: Nuray Salkım, Fatma Mine Ülker, Aynur Ayaz, Mine Tekil, Sevilay Yıldırım, Meryem Kocaman, Filiz Yeşildağ ve Kafiye Kılıç.
Nilgün Selçuk´un listesi ise şu isimlerle seçime girdi: Fatma İnsan, Selva Reyhani Tümkaya, Suzan Bıçakçı, Müfide Koç, Nursen Diken, Fehime Sultanoğlu, Özlem Bezirgan ve Müyesser Aynur.
Kaynak:

 İnce, yarın Hatay´da
İnce, yarın Hatay´da
24 Haziran´da yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerine yönelik siyasi parti ve adaylar çalışmalarını sürdürüyor.
"45 dakikada sonuçlar açıklanacak"
"45 dakikada sonuçlar açıklanacak"
AKP İskenderun İlçe Başkanlığı tarafından oluşturulan Sonuç Alım Sistemi (SAS) çağrı merkezi görevlileri kısa sürede seçim sonuçlarını bildirecek.
CHP´nin sandık görevlilerine eğitim
CHP´nin sandık görevlilerine eğitim
CHP İskenderun ilçe örgütü, 24 Haziran´da yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili seçimlerinde sandık başında görev yapacak üyelerini düzenlediği seminerle bilgilendirdi.
"Erdoğan´ı başkan yapacağız"
"Erdoğan´ı başkan yapacağız"
AKP, İskenderun ilçe binasında partilileriyle bayramlaştı. bayramlaşmaya Hatay Milletvekili ve TBMm İdare Amiri Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hatay eski Milletvekili Mehmet Alğan, 24 Haziran seçimlerine katılan milletvekili adayları Abdulkadir Özel, Abdulkerim Güen ve Ecrin Nazlı İnan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve muhtarlar ile partiler de katıldı.
MHP´li aday Lütfi Kaşıkçı: Hatay´ın milletvekiliği için yola çıktık
MHP´li aday Lütfi Kaşıkçı: Hatay´ın milletvekiliği için yola çıktık
MHP Hatay milletvekili adayı Lütfi Kaşıkçı, Antakya´da esnafla bir araya geldi. Antakya´da uzun çarşı esnafını ziyaret eden MHP´li Kaşıkçı, "MHP olarak, ülkücüler olarak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oyumuzu Erdoğan´a vereceğiz.
AKP´li Özel´den Sarımazı´da pazar ziyareti
AKP´li Özel´den Sarımazı´da pazar ziyareti
AKP Hatay Milletvekili adayı Abdulkadir Özel, 24 Haziran seçim çalışması kapsamında, Belen´in Sarımazı mahallesinde kurulan Salı Pazarını ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşlarla görüştü ve Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde, AKP ve MHP´nin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan ile AKP adaylarına destek istedi.
"24 Haziran, tünelin son çıkış yolu"
"24 Haziran, tünelin son çıkış yolu"
CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, partisinin ve halkın asıl bayramı 25 Haziran ve 09 Temmuz´da yapacağını söyledi.
Barajı aşamazsak ülke karanlığa gider
Barajı aşamazsak ülke karanlığa gider
HDP Hatay milletvekili adayı Kerem Nalbant, 24 Haziran seçimlerinde Hatay ve ülke genelindeki adayların sol ve sosyalistlerden, özgürlük, hukuk ve adaleti savunan adaylardan oluştuğunu ifade etti.
Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor
Hatay´da kardeşlik dili ağır basıyor
HDP Hatay milletvekili adayı Hülya Kavuk, iktidarın ´ötekileştirme dili´nin, her yere yansıdığını, bunun kullanılan dilde de görüldüğünü söyledi.
AK Parti döneminde esnafa kredi ve destek verildi
AK Parti döneminde esnafa kredi ve destek verildi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, partisi AKP´nin Hatay milletvekili adayları ve AKP İlçe Başkanı Bestami Bilgili ile birlikte kentte esnaf ziyaretinde bulundu. AKP heyeti, İskenderun Balık Semt Pazarı ve Raif Paşa caddesindeki, esnaf ve vatandaşları ziyaret etti.
Türkiye, önemli bir kararın eşiğinde
Türkiye, önemli bir kararın eşiğinde
CHP Hatay milletvekili adayı Suzan Şahin, seçim çalışmalarına ziyaretlerle devam ediyor.
SP´li Çalışkan: Seçim işbirliği en çok SP´ye yarayacak
SP´li Çalışkan: Seçim işbirliği en çok SP´ye yarayacak
Saadet Partisi (SP) Hatay milletvekili adayları seçim çalışmalarını Kırıkhan ve Altınözü´nde sürdürdü.
Sandıkları kadınlara emanet etti
Sandıkları kadınlara emanet etti
İskenderun seçim bürosu açılışında ülkede 2 milyon 500 bin yeni seçmenin bulunduğunu anımsatan Buldan, gençlerden oy istedi ve sandıkları kadınlara emanet etti. Buldan, “Bizi ayakta tutan gençlik ve kadınlar, analardır. Bütün sandıkları kadınlara emanet ediyorum” dedi.
"Vatan Partisinin iktidar günleri geldi"
"Vatan Partisinin iktidar günleri geldi"
Vatan Partisi (VP) Hatay milletvekili adayları, Payas sanayi sitesinde esnfa gezisi yaptı, partisine destek istedi.
Özel, cumhurbaşkanı adaylarını eleştirdi
Özel, cumhurbaşkanı adaylarını eleştirdi
Buluttepe´de seçmenleriyle buluşan, çocuklara oyuncak dağıtan AKP Hatay milletvekili adayı Abdulkadir Özel, seçmeni sandığa gitmeye davet etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi