Muhsine Korkmaz, CHP´de kadın kolları başkanı
17 Aralık´ta yapılan seçimin bitmesine 45 dakika kala iptal edilen CHP İskenderun Kadın Kollarının seçimi, dün yapıldı.
Tarih: 4.1.2018 10:35:05

Akın Bodur/İskenderun

2.195 kadının oy hakkının bulunduğu dünkü seçimde 784 oy kullanıldı. 5 oy geçersiz sayılırken, kırmızı listede yarışan Nilgün Selçuk 386 oy aldı, beyaz listeyle yarışan Muhsine Korkmaz´ın listesi ise 393 oy aldı ve seçimi Muhsine Korkmaz´ın listesi kazandı. Buna göre Muhsine Korkmaz´ın listesi sekiz oy farkıyla seçimi kazandı. Oy sayımına ilişkin itiraz üzerine sayım yeniden yapıldı ve sonuç değişmedi.
Kongrenin, iptal edilen kongrenin devamı sayılması üzerine dün yapılan seçimde yeni bir divan oluşturulmadı, konuşmalar yapılmadı, eski yönetimin ibrası gerçekleşmedi ve bütçesi aklanmadı. Önceki rengi sarı ve beyaz olan oy pusulasının rengi dünkü seçimde kırmızı ve beyaz oldu.
İskenderun Belediye Kültür Sarayı´nda dün yapılan kadın kolları seçimi, iptal edilenin devamı sayılması üzerine, iptal edilen kongrede oluşturulan divan görevine devam etti ve dün sadece oy kullanımı yapıldı. CHP İskenderun Kadın Kollarının iki listeyle gidilen ve iptal edilen seçimi, 17 Aralık Pazar günü Amanos Düğün Salonu´nda yapılmıştı. Kadın kolları başkanı ve 8 YK üyesi ile 48 il delegesinin belirlendiği seçimde, 2 bin 195 kadın üyenin oy hakkı bulundu. İptal edilen seçimde iki oy sandığı kullanılırken, dün yapılan seçimde ise 4 oy sandığı bulundu. CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin´in de katıldığı dün yapılan CHP İskenderun kadın Kolları yönetiminin belirlendiği seçimde, ´kongrenin devamı niteliğinde´ kabul edilmesi üzerine Hatay İl Kadın Kolları Başkanı avukat Filiz Haksöz başkanlığındaki eski divan üstlenmeye devam etti. Partinin ilçe yöneticileri, gazetemize yaptığı açıklamada, iptal edilen seçiminin olması nedeniyle divanın oluşturulmadığını belirtirken, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi avukat Suzan Şahin de iptal edilen seçimin ´sıfırdan başlaması´ gerektiğini ifade etti ve bunu ilçe yönetimine, divana aktardığını söyledi. CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Şahin, "Bu kongre, iptal edilen kongrenin devamı ise, o halde o kongrede kullanılan oylar nerede? O kongrede oy kullananların neden yeniden oy kullanılması istendi?" dedi.
İskenderun CHP´de kadın kollarının seçimi, iptal edilen seçimin devamı olarak kabul edilirken, o seçimde kullanılan ve sandığa atılan oylar ise sayılmadı.
Hukuk kurallarına göre iptal edilen seçimin, tamamen yenilenmesi gerekiyor. Bu da yeniden bir divan oluşumu, YK´nın faaliyeti ile bütçenin ibra edilmesini getiriyor. Ancak, yönetim kurulu ve üyeleri arasında birçok avukatın bulunduğu İskenderun CHP´nin yaptığı kadın kolları seçiminde bunlar gerçekleşmedi ve bir anlamda hukuk kuralları da kısmen ihlal edilmiş oldu. Bu durum, seçime ilişkin bir itirazın yapılması halinde seçimlerin yeniden iptal edilmesini ve tamamen yenilenmesini getirebilir.

YK değişmedi, il delegeleri değişti
CHP İskenderun Kadın Kollarının dün yapılan genel kuruluna önceki seçimde olduğu gibi başkan adayları olarak Nilgün Selçuk ve Muhsine Korkmaz´ın listeleri yarıştı, ancak önceki il delege listesinde yer alan bazı isimler değişti. Başkan adaylarından Muhsine Korkmaz´ın listesi şu isimlerden oluştu: Nuray Salkım, Fatma Mine Ülker, Aynur Ayaz, Mine Tekil, Sevilay Yıldırım, Meryem Kocaman, Filiz Yeşildağ ve Kafiye Kılıç.
Nilgün Selçuk´un listesi ise şu isimlerle seçime girdi: Fatma İnsan, Selva Reyhani Tümkaya, Suzan Bıçakçı, Müfide Koç, Nursen Diken, Fehime Sultanoğlu, Özlem Bezirgan ve Müyesser Aynur.
Kaynak:

Hatay gençliğinin yeni başkanı Kazar
Hatay gençliğinin yeni başkanı Kazar
CHP Hatay İl Gençlik Kolları Başkanlığına ise Defneli Ali Kemal Kazar seçildi.
"Çıkış yolu, O´nun ilkeleri"
"Çıkış yolu, O´nun ilkeleri"
Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Dörtyol´da, "Atatürk Vatandır" adlı sempozyum düzenledi. Ağustos 2017´den itibaren her hafta bir ilde sempozyum düzenlendiğini belirten BTP yöneticileri, 2018 yılı etkinliğinin İzmir´den sonra Dörtyol´da yapıldığını kaydetti.
OHAL, sorunları çözmedi
OHAL, sorunları çözmedi
CHP Belen İlçe Başkanı Fevzi Yüksel, ülkenin 18 aydır OHAL ve Kanun hükmünde Kararnamelerle (KHK) ile yönetildiğini, ancak bunun hiçbir sorunu çözmediğini ifade etti. Yüksel, "OHAL bir kamburdur. Bu kamburu ülkeden kaldırmak lazım" dedi.
Ülke adeta fermanla yönetiliyor
Ülke adeta fermanla yönetiliyor
CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, hükümetin uyguladığı politikalar sonucu ülkenin uçurumun kenarına geldiğini savundu.
CHP´li kadınlara yeni başkan
CHP´li kadınlara yeni başkan
CHP Antakya İlçe Kadın Kolları yeni yönetimini belirledi.
İyi Parti´ye bina
İyi Parti´ye bina
İyi Parti İskenderun ilçe örgütü, parti binasına tabelasını taktı.
CHP´nin yeni yönetimi görevde
CHP´nin yeni yönetimi görevde
Geçtiğimiz günlerde yapılan genel kurulda tek listeli başkan adayı ile yönetimini belirleyen CHP´nin yeni yönetimi, görevi teslim aldı.
MHP ve BBP´den Güler´e ziyaret
MHP ve BBP´den Güler´e ziyaret
MHP Hatay İl Başkanı Lütfü Kaşıkçı ve Büyük Birlik Partisi (BBP) İl Başkanı Nevin Zeytineli, AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler´e hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
CHP´de sokak yerine yazılı açıklama
CHP´de sokak yerine yazılı açıklama
CHP Genel Merkezinin, 6. kez uzatılacak OHAL´i protesto etmek amacıyla örgütlerine gönderdiği ve dün saat 11.30´ta sokağa çıkılıp, açıklama yapılması çağrısına, Hatay´da uygulanmadı.
CHP´li kadınlar, yönetimlerini seçmeyi sürdürüyor
CHP´li kadınlar, yönetimlerini seçmeyi sürdürüyor
Hatay CHP´de kadın kolları seçimlerini sürdürüyor. Kumlu, Kırıkhan ve Samandağ´da seçimler yapıldı. Kadınların seçiminde CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin ile il kadın kolları başkanı Filiz haksöz de divanda görev aldı.
Barolardan, meslektaşlarına destek
Barolardan, meslektaşlarına destek
Hatay Barosu BaşkanıEkrem Dönmez, Antalya Barosu eski başkanı ve yönetimi hakkında açılan davaya katıldı.
Partide kırgınlığa yer yok
Partide kırgınlığa yer yok
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Sabahat Özgürsoy Çelik, partisinin bir aşk ve vefa hareketi olduğunu, bu harekette kırgınlık ve küskünlüğe yer olmadığını ifade etti.
AKP´li Güler´´in Altınözü incelemesi
AKP´li Güler´´in Altınözü incelemesi
AKP Hatay İl başkanı İbrahim Güler, Altınözü Belediyesi tarafından geçtiğimiz günlerde tamamlanan sosyal tesisste incelemede bulundu.
AKP´li Güler´den Bahçeli´ye teşekkür
AKP´li Güler´den Bahçeli´ye teşekkür
AKP Hatay İl Başkanı İbrahim Güler, 2019 seçimlerinde cumhurbaşkanı adayı çıkartmayacaklarını ve Recep Tayyip Erdoğan´ı destekleyeceklerini ifade eden Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli´ye teşekkür etti.
CHP´de devir cuma günü
CHP´de devir cuma günü
Hafta sonu yaptığı genel kurulla Hatay´da il yönetimi, disiplin kurulu üyeleri ve kurultüy delegelerini belirleyen CHP´de devir teslim töreni 12 Ocak Cuma günü yapılacak. Aynı gün mazbatalarını alacağını ifade eden CHP Hatay İl başkanı Servet Mullaoğlu, saat 14.00´da CHP Hatay İl binamızda da devir teslim törenini gerçekleştirileceğini ifade etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi