Muhtarlar Günü kutlandı
19 Ekim Muhtarlar Günü, dün törenle kutlandı. İstanbul´da 19 Ekim 1829 tarihinde yapılan nüfus sayımı ve bu doğrultuda neşredilen Hatt-ı Hümayun´un muhtarlık kurumunun tesisine giden yolu açması üzerine, bu tarihten hareketle dönemin Başbakanlığı´nın 19.10.2015 tarih ve 11 sayılı genelgesi ile her yıl 19 Ekim gününün Muhtarlar Günü olarak kutlanmasına karar verildi.
Tarih: 19.10.2021 18:00:35

 

Nesrin Geyik/İskenderun
 İskenderun´da muhtarlar, İskenderun Muhtarlar Derneği öncülüğünde Atatürk Anıtına çelenk sunup, saygı duruşunda bulundu. Törende konuşan Kavaklıoluk Mahallesi Muhtarı Fethi Bakır, muhtar kimdir sorusunu açıkladı ve muhtarlık görevinin önemli olduğunu ifade etti. İskenderun Atatürk Anıtı´nda törene, kaymakam İskender Yönden, belediye başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Oğuz Emre Çiçek, jandarma komutanı yüzbaşı Yusuf Yıldırım da katıldı.
Muhtarlar Günü nedeniyle Akdeniz Muhtarlar Federasyonu Başkanı ve Hatay Muhtarlar Derneği Başkanı Mahmut Gülcü, Hatay İl İdare ve Denetim Müdürü Lütfi Şaklar ile birlikte Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyarete etti. Muhtarlar ve beraberindeki heyeti makamında kabul edip, onlarla bir süre sohbet eden vVali Doğan, “Muhtarlar, bulunduğu mahallede devletin tüm kurumlarını temsil etmekte ve halkla devlet kurumları arasında köprü vazifesi görmektedir. Bu önemli kamu görevini ifa eden bütün muhtarların gününü kutluyorum" düşüncesini ifade etti. Gülcü de kabulünden dolayı vali Doğan´a teşekkür etti. İskenderun Kaymakamı İskender Yönden de Muhtarlar Gününü kutladığı açıklamasında, şu değerlendirmeye yer verdi: "Muhtarlık müessesesi; kültürümüz ve sosyal yaşamın önemli birer yapı taşlarından olmakla birlikte, yerel demokrasilerin en eski örneğini temsil ettiği gibi yüce devletimizin her noktadaki kurumsal temsilcisi olarak da hizmet paydaşlarımız olduğu aşikârdır. Milletin, devlete ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlar olduğu bilinciyle yönetim anlayışımızda önemli bir yer tutan muhtarlık müessesesi, günümüzün şartları ve koşullarında kendini yenileyen ve geliştiren müesseselerin başında geldiği gibi en ücradaki yerleşim yerine bile çağdaş kamu yönetimi anlayışını taşıyarak, iyi gün kötü gün ayırt etmeksizin halkın her daim yanında ve hizmetinde olduğu da şüphesizdir."
Muhtarların yerel yönetimler ile vatandaşlar arasında köprü vazifesi gördüğünü ifade eden İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı da, "Toplumda çok önemli işlevleri olan ve yerel yönetimin temel ayaklarından biri olan muhtarlık idaresi, çok önemli bir görevi ifa etmektedir. Belediye ve halkın arasında önemli bir köprü görevi gören muhtarlıklar aynı zamanda halkın sesi olmakta. Belediyenin çalışma ve projelerini muhtarlarımızın bilgisine sunduğumuz gibi, muhtarlar da mahallelerde yapılmakta olan çalışmalar ile ilgili sürekli fikir alışverişinde bulunuyoruz. Belediye olarak bu kenti birlik ve beraberlik içinde yönetmeye devam edecek; halka daha güzel ve kalıcı hizmetler sunacağız" açıklamasını yaptı. Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir de, "Demokrasi zincirinin ilk halkasını oluşturan muhtarlık teşkilatı; devletimizin her noktadaki kurumsal temsilciliğidir. Muhtarlar, bulunduğu mahalle veya köyde vatandaşlarla devlet kurumları arasında bir köprü vazifesi görmektedir. Vatandaşların devletimize ihtiyaç duyduğunda çalacakları ilk kapının muhtarlıklar olduğu bilinci devlet anlayışımızda da önemli bir yer tutmaktadır" değerlendirmesinde bulundu. Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya´da 95 muhtar ve aileleri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Belediye başkanı Yılmaz, "Muhtarlar bizim gücümüze güç katıyor. Biz de bu güçle vatandaşlara en iyi hizmeti sunmak için çalışıyoruz" diye konuştu. CHP Hatay İl Başkanı Ramiz Parlar ise "Kamu yönetiminin temel unsurlarından olan muhtarlar, yönetime katılım noktasında ve halk ile temas konusunda etkin bir role sahiptir. Muhtarlar, bölgelerinde yaşayan vatandaşlar ile devlet kurumları arasındaki ilişkilerde de aracı olarak çoğu sorunu ilk dile getiren kamu görevlileridir ve devlet ile halk arasında bu anlamda aracıdırlar" düşüncesini ifade etti.
Kaynak:

“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
“İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz”
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, “İskenderun ile Arsuz´u bir bütün olarak görüyoruz” dedi.
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP´li kadınlar ‘şiddetle mücadeleye´ dikkat çekti
AKP Hatay İl Kadın Kolları Başkanı Zehra Zeren, kadına yönelik şiddetle mücadelesine dikkat çekmek için 81 ilde eş zamanlı basın açıklaması gerçekleştirdi.
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Kadınlara KADES bilgilendirmesi
Akıllı telefonlar aracılığıyla indirilebilen, şiddet mağduru veya şiddet tehdidi altında bulunan kadınlar tarafından kullanıldığında tek tuşla olay yerine en yakın ekibin ivedilikle geçmesine kolaylık sağlayan Kadın Acil Destek Uygulaması (KADES) uygulamasının tanıtımı devam ediyor.
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
Araç lastiği kesmeye 1 gözaltı
İskenderun´da üç aracın lastiklerini kestiği iddiasıyla bir kişi polis tarafından gözaltına alındı.
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
Demokrasiden uzaklaştıkça kadına şiddet artıyor
CHP´li kadınların ülke genelinde olduğunu gibi Hatay İl ve ilçelerde de gerçekleştirdiği eşzamanlı açıklamada talepleri dile getirdi, partinin ´Altı Ayda Altı Kolaylık´ başlıklı yol haritası hatırlatıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi Çocuk Hakları ve Danışma Merkezi açıldı
Arsuz Belediyesi, Hatay Barosu ve ECPAT Türkiye arasında, Çocuk Hakları ve Danışma Merkezinin kurulması ve yürütülmesine ilişkin protokol imzalandı.
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
Kadınlar İskenderun´da da sokaktaydı
İskenderun Kadın Platformunun evsahipliğinde kadınlar, şiddete ve hak ihlallerine düdük çalarak, alkış tutarak dikkat çekti.
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Künefe pişirmeyle ´uluslararası tanıtım yapıldı´
Antakya El Sanatları Müzesinde düzenlenen 6. Orontes Uluslararası Çağdaş Sanat Festivali´ni ziyaret eden Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz´ın eşi Saadet Yılmaz, gelen sanatçılara künefe yaptı.
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz´a ´çadır-karavan projesi´
Arsuz Belediyesi, ekiplerin kentteki mahallelerde çalışmalarına devam ettiğini bildirdi.
ÇTV´nin ikinci taksidi
ÇTV´nin ikinci taksidi
Emlak vergisi ve iş yerleri için çevre temizlik vergisinin (ÇTV) 2. taksitinin son ödeme tarihi 30 Kasım.
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Cankurtaranlar, 78 hayatı kurtardı
Hatay Büyükşehir Belediyesinin, Samandağ´ın Çevlik sahilinde yaşanan boğulma vakalarına karşı aldığı önlemlerin sonuç verdiği belirtildi.
Kaçakçılık operasyonu
Kaçakçılık operasyonu
Reyhanlı´da silah sesi ile polisin yaptığı operasyonda, kaçakçılığa ulaşıldı.
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Kadına şiddetin araştırılmasını istedi
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatımoğulları Oruç, kadına yönelik artan erkek şiddetinin önlenmesi için yükümlü olunan CEDAW ve Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunu´nun etkin bir biçimde uygulanması ve kadınlara yönelik erkek şiddetinin engellenmesi amacıyla TBMM Başkanlığına Meclis Araştırması icin önerge verdi.
Komutanın vali ziyareti
Komutanın vali ziyareti
Jandarma Genel Komutanlığı Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Tuğgeneral Semih Okyar, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
"Eleştiri adıyla küfür olamaz"
Samandağ Belediye Meclisi´nin CHP´li üyeleri, hiç kimsenin eleştiri hakkı adı altında küfür ve hakaret etme hakkı olmadığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi