Müteahhitin takibe düşen kredisi yüzde 2.348 arttı
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, inşaat sektöründe döviz kurundaki dalgalanmanın faizler üzerinde yarattığı artış nedeniyle konut satışlarının hızla düştüğü, sektörde yer alan müteahhitlerin de borçlarını ödemekte zorlandığını belirterek, yaşanan ekonomik kriz ve daralmanın konut satışlarını azaltırken, sektörde bulunan birçok firmanın kapanma eşiğine geldiği ve buna bağlı olarak işsizlik oranlarının da hızla arttığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Tarih: 17.9.2019 09:49:41

Akın Bodur/İskenderun

 İnşaat sektörünü canlandırmak için yapılan faiz düşürme hamlesinin sektörün içinde bulunduğu karamsar tabloya umut ışığı olamadığını savunan CHP´li Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği önergesinin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından yanıtlanmasını istedi. Şahin, önergesinde Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak´a şu soruları yönetti: "Hem konut alıcıları hem de konut satıcıları açısından yaşanan borç artışının nedeni nedir? Müteahhitlerin takibe düşen kredi oranının yüzde 2.348 arttığı Hatay ili için özel bir önlem alınacak mıdır? Alınacak ise bu tedbirler nelerdir? İnşaat sektöründe konut alıcıları ve müteahhitlerin borçlarının azaltılması ve kredilerin geri ödemesinin kolaylaştırılması konusunda bir çalışmanız var mıdır? Var ise bu çalışmalar nelerdir? İnşaat sektörünün yaşadığı borç krizinin çözülmesi için faizlerin düşürülmesi dışında başka önlemler alınacak mıdır? Alınacak ise bu önlemler nelerdir? Bu önlemler hangi hedeflere yönelik olacaktır? İnşaat sektöründeki borç krizinin çözülmesi adına bakanlığınızın kısa, orta, uzun vadede beklentileri nelerdir? Konut alıcıları ve satıcıları için tapu, harç vb. vergilerin düşürülmesi yönünde çalışmanız olacak mıdır? Olacak ise bu çalışmalar ne zaman hata geçirilecektir? İnşaat sektörüne yönelik teşvik verilmesi düşünülmekte midir?"
İnşaat sektörünün üretim tarafında yer alan müteahhitler ve tüketim tarafında olan yatırım ya da kullanım amaçlı konut, bina, yol, köprü vb. talep eden vatandaşın borçlarını ödeyemeyip, bu nedenle takibe düşen kredilerin hızla arttığını ifade eden milletvekili Şahin, geçte yıl yüzde 3,2 olan takibe düşen kredilerin Türkiye ortalamasının, bu yıl yüzde 6,9 oranına çıktığını belirttiği değerlendirmesinde şunlara yer verdi: "Takibe düşen kredinin olmadığı neredeyse hiçbir ilimiz yok iken birçok ilimizde neredeyse 3 kata varan oranlarda artış yaşanmıştır. Bankacılık Devlet Denetleme ve Düzenleme Kurumu verilerine göre inşaat sektöründe bazı illerde kredilerin takibe düşme oranı 20 kattan fazla artış gösterirken, takibe düşen konut kredisi oranının yüzde 2.348 ile en çok arttığı il Hatay olmuştur. Hatay bu oranla konut sektörünün en yoğun olduğu İstanbul´u bile geride bırakmış, Hatay´da inşaat sektörüne verilen her 100 liralık kredinin 93´ü takibe düşmüştür. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak´ın, günü kurtarmak ve ekonomi iyiye gidiyor izlenimi vermek için uygulamaya soktuğu faiz düşürme hamlesi, sektörün içinde bulunduğu karamsar tabloya umut ışığı olamadı. Derhal konut alıcıları ve satıcıları için tapu, harç vb. vergilerin düşürülmesi yönünde çalışmalar yapılarak sektör aktörlerine teşvik verilmeli, milletimizi perişan eden ekonomik krizin olumsuz etkileri hafifletilmelidir. İnşaat sektörünün rantı uğruna ülkeyi beton yığınlarına mahkum edenler, ekonomide gelinen son noktada iflas eden müteahhitleri ve azalan rantı görünce sektörü ölüme mi terk etti acaba?"
Kaynak:

CHP´den çevre incelemesi
CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçen 72.000 doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin zam tepkisi
Milletvekilinin zam tepkisi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı farklı bir paylaşımda da elektrik, doğalgaz, akaryakıt vs. yapılan zamlara tepki gösterdi.
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP, Abant´ta milletvekili kampı düzenledi.
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da pamuk hasatında çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM´de yaptığı açıklamayla ifade etti.
Topal, toprak satışının peşinde
Topal, toprak satışının peşinde
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istediği önergesinin ardından parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında, ülke topraklarının yabancı sermayeye satılmasına karşı olduklarını ifade etti.
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
İlçe ziyaretlerini sürdüren AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan´da kaymakamlık, yerel gazeteler, esnaflar ve oda başkanlarıyı ziyaret etti, partisinin ilçe binasında yönetici ve üyeleriyle görüştü.
İlin iki takımının karşılaşması
İlin iki takımının karşılaşması
Bölgesel Amatör Ligi
Şahin´den kreş önergesi
Şahin´den kreş önergesi
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunluğu olduğunu, hükümetin hem kamu kurumlarda hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletmek adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapmasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Belediyeye başkan ziyareti
Belediyeye başkan ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, HBB Genel sekreteri Nihat Tazearslan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı makamında ziyaret etti.
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Milletvekili Topal, ilin yarısının yabancıya ait olduğunu savundu
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
Saadet Partisi (SP) Hatay il teşkilatı, ilçe başkanlarının katılımıyla Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu´nda istişare toplantısı düzenledi.
Hatay´da AKP´ye katılım
Hatay´da AKP´ye katılım
Milli Beka Hareketi üyelik formunu doldurdu
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
Şahin, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunlarını Meclis´e taşıdı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi