Nardüzü´ne meydan planı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Mahallesine yapılacak olan Kent Meydanı´nın temelini törenle attı.
Tarih: 13.1.2018 07:30:52

 

Temel atma törenine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin de katıldı.
Törende kent meydanıyla ilgili bilgiler veren Arsuz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Aşkın Yetimoğlu, 6 bin 180 metrekarelik alanda halkın özel günlerde sosyal, kültürel, siyasal ve ticari amaçlar için kullanması ve kentsel yaşamın geçtiği önemli bir kamusal mekan oluşturmak amacıyla oluşturulacak Nardüzü Kent Meydanında 7 adet dükkan, 1 adet cafe-çocuk oyun alanları, WC ve amfi tiyatro alanının bulunacağını söyledi.
Arsuz Belediye Başkanı Culha da, kenti bir bütün olarak planladıklarıın, halkın talep ve beklentilerini büyük oranda karşılamaya çalıştıklarını ifade etti ve Kent Meydanı projesinin Nardüzü mahallesine yakışacağını söyledi. Nardüzü Mahallesi´nde eski belediye binasını kadın kültür evine dönüştürerek önemli bir hizmeti gerçekleştirdiklerini belirten Culha, eksik hizmetlerin giderilmesi adına her türlü gayreti sarfetmeye devam ettiklerini, imarla ilgili planlamalarda da konsensüs sağlanarak İmar Kanununun 18. maddesinin uygulamasını gerçekleştirdiklerini belirtti. Mahalleleri birleştirecek bağlantı yolları ve köprülerin yapımının da tamamlandığın anlatan Culha, belediyenin sorumluluğu olmamasına rağmen, derelerin ıslahı ve elektrik kesintilerine son verecek çalışmaların hızlı bir şekilde yapıldığını ve belediye olarak takibini yaptıklarını belirtti.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş ise, Arsuz´a hizmet akışını hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirterek, Nardüzü Mahallesi´ne büyükşehir belediyesi olarak çok amaçlı taziye ve ibadet amaçlı da kullanılabilecek salonun temelini atacaklarını ifade etti. Arsuz´un altyapı kanalizasyon sorununun çözümü için kredinin tahsisini beklediklerini belirten Savaş, ilk kazmayı da bu yıl içerisinde vuracaklarını anlattı.
Hafta sonu yapılan genel kurulda CHP Hatay İl Başkanlığı girevine getirilen ancak gödevi devir almadan il başkanı olarak konuşan Servet Mullaoğlu da, seçilmesi sonrası Arsuzlularla buluştuğu ilk tören olduğunu kaydetti.

Kent Meydanı projesinde neler var?
Arsuz´un Nardüzü Mahallesi 5407 ve 351 nolu parsellerin bulunduğu yaklaşık 6180 metrekarelik alanda yapılacak Kent Meydanı projesinin, halkın özel günlerini kutlaması, sosyal, kültürel, siyasal ve ticari faaliyetlerin yapılması, kentsel yaşamın geçtiği önemli bir kamusal mekan oluşturulması amacıyla yapıldığını, 7 adet dükkan, 1 adet cafe-çocuk oyun alanları, WC ve amfi tiyatro alanının bulunacağı açıklandı. Nardüzü Kent Meydanı Projesi kapsamında mevcut dükkanların yıkılarak yerine yeni dükkanların bulunduğu alan halkın çok amaçlı kullanımına açılacak. Yapılacak dükkanların üstü çatı ile örtülüp, çay-kahvelerini içilecek alan oluşturuldu. Meydanda ise anfi tiyatro, spor aletleri, fıskiye, umumi tuvaletler, gezinti yeri ve oturma bankları, ağaç ve yeşillenecek bir alan oluşturulacak.
Kaynak:

Her hafta bir sanatçı
Her hafta bir sanatçı
Her hafta çarşama günü söyleşi, perşembe günleri de sinema günleri düzenleyen Ayna İskenderun Kültür Sanat derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği, pazartesi günleri de müzik dinletisi yapacak.
Akademisyenlerin kaymakam ziyareti
Akademisyenlerin kaymakam ziyareti
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Dörtyol Meslek Yüksekokulu Müdürü Bahettin Abdulcabbar Gözübenli ve akademisyenler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´e nezaket ziyaretinde bulundu.
Karasayar: Sanat kursları desteklenmeli
Karasayar: Sanat kursları desteklenmeli
Parlamentonun tatile girmesi üzerin İskenderun´da bazı açılışlara katılıp, ziyaretlerde bulunan Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, Arsuz Halk Eğitim Merkezi Karaağaç Resim, Ahşap Süsleme ve Boyama Sanat Merkezini ziyaret etti.
TOKİ konutları satışa sunuldu
TOKİ konutları satışa sunuldu
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte yapımı devam eden TOKİ konutlarının açık satış yöntemi ile satışa sunulduğunu belirtti.
Mimarlardan belediyeye ziyaret
Mimarlardan belediyeye ziyaret
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, sivil toplum kuruluşları ile her zaman diyalog halinde olduklarını belirtti.
Antarktika´da masadayız ama yeme hakkımız yok
Antarktika´da masadayız ama yeme hakkımız yok
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), ülkemizin bilim üssü kurmayı hedeflediği buzlarla kaplı Antarktika´da çalışmalar yapan İstanbul Üniversitesi Su Bilimleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bayram Öztürk´ü konuk etti. İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda konferans veren Prof. Dr. Öztürk, Antarktika izlenimlerini anlattı.
İskenderun İHD: KHK´lar iptal edilsin
İskenderun İHD: KHK´lar iptal edilsin
İnsan hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi, OHAL´in kaldırılmasını ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin (KHK) iptal edilmesini istedi.
Muhtarların ´teşekkür ziyareti´
Muhtarların ´teşekkür ziyareti´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, mahalle ayrımı yapmadan kentin her köşesine eşit şekilde hizmet götürdüklerini belirtti.
İskenderun´da çello resitali
İskenderun´da çello resitali
Belçikalı çello sanatçısı Nicolas Deletaille, İskenderun´da çello resitali verdi.
Sınıra sevk sürüyor
Sınıra sevk sürüyor
Türkiye´nin çeşitli birliklerinden Suriye sınırına takviye amacıyla gödenilen askeri araçların gelişi sürüyor.
Kocatepe´ye çok amaçlı pazar
Kocatepe´ye çok amaçlı pazar
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentin Kocatepe mahallesine çok amaçlı kapalı semt pazarının yapıldığını belirtti.
Bakanlar Kurulu kararına iptal davası
Bakanlar Kurulu kararına iptal davası
Danıştay´ın iptal kararına rağmen, Bakanlar Kurulu kararıyla, İskenderun´un 6 mahallesinde 78,6 hektar büyüklüğündeki alanın ´riskli alan´ ilan edilmesine yeniden dava açıldı.
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun Kaymakamlığından yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğümüzce; Halkımızın güven, huzur ve sükûnu başta olmak üzere, gençlerimizin ve çocuklarımızın, kötü ve zararlı alışkanlıklardan (alkol düşkünlüğü, uyuşturucu madde bağımlılığı, suç işleme, kumar ve benzeri kötü ve zararlı alışkanlıklar) korunması amacıyla yürütülen çalışmalar titizlikle ve hassasiyetle sürdürülmektedir.
´Güvenlik güçlerinin yanındayız´
´Güvenlik güçlerinin yanındayız´
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, güvenlik güçlerinin her zaman yanlarında olduklarını belirtti.
Orman yangını eğitimi
Orman yangını eğitimi
Uluçınar Orman İşletme Şefliği ve Arsuz Orman İşletme Şefliği, yangın sezonuna hazırlığı kapsamında yangın ekiplerine yönelik eğitimi ve tatbikat düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi