Nardüzü´ne meydan planı
Arsuz Belediyesi, Nardüzü Mahallesine yapılacak olan Kent Meydanı´nın temelini törenle attı.
Tarih: 13.1.2018 07:30:52

 

Temel atma törenine, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, CHP Hatay İl Başkanı Servet Mullaoğlu, CHP Kadın Kolları MYK Üyesi Suzan Şahin, CHP Arsuz İlçe Başkanı Faik Çekin de katıldı.
Törende kent meydanıyla ilgili bilgiler veren Arsuz Belediyesi Fen İşleri Müdürü Aşkın Yetimoğlu, 6 bin 180 metrekarelik alanda halkın özel günlerde sosyal, kültürel, siyasal ve ticari amaçlar için kullanması ve kentsel yaşamın geçtiği önemli bir kamusal mekan oluşturmak amacıyla oluşturulacak Nardüzü Kent Meydanında 7 adet dükkan, 1 adet cafe-çocuk oyun alanları, WC ve amfi tiyatro alanının bulunacağını söyledi.
Arsuz Belediye Başkanı Culha da, kenti bir bütün olarak planladıklarıın, halkın talep ve beklentilerini büyük oranda karşılamaya çalıştıklarını ifade etti ve Kent Meydanı projesinin Nardüzü mahallesine yakışacağını söyledi. Nardüzü Mahallesi´nde eski belediye binasını kadın kültür evine dönüştürerek önemli bir hizmeti gerçekleştirdiklerini belirten Culha, eksik hizmetlerin giderilmesi adına her türlü gayreti sarfetmeye devam ettiklerini, imarla ilgili planlamalarda da konsensüs sağlanarak İmar Kanununun 18. maddesinin uygulamasını gerçekleştirdiklerini belirtti. Mahalleleri birleştirecek bağlantı yolları ve köprülerin yapımının da tamamlandığın anlatan Culha, belediyenin sorumluluğu olmamasına rağmen, derelerin ıslahı ve elektrik kesintilerine son verecek çalışmaların hızlı bir şekilde yapıldığını ve belediye olarak takibini yaptıklarını belirtti.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Savaş ise, Arsuz´a hizmet akışını hızlı bir şekilde gerçekleştirdiklerini belirterek, Nardüzü Mahallesi´ne büyükşehir belediyesi olarak çok amaçlı taziye ve ibadet amaçlı da kullanılabilecek salonun temelini atacaklarını ifade etti. Arsuz´un altyapı kanalizasyon sorununun çözümü için kredinin tahsisini beklediklerini belirten Savaş, ilk kazmayı da bu yıl içerisinde vuracaklarını anlattı.
Hafta sonu yapılan genel kurulda CHP Hatay İl Başkanlığı girevine getirilen ancak gödevi devir almadan il başkanı olarak konuşan Servet Mullaoğlu da, seçilmesi sonrası Arsuzlularla buluştuğu ilk tören olduğunu kaydetti.

Kent Meydanı projesinde neler var?
Arsuz´un Nardüzü Mahallesi 5407 ve 351 nolu parsellerin bulunduğu yaklaşık 6180 metrekarelik alanda yapılacak Kent Meydanı projesinin, halkın özel günlerini kutlaması, sosyal, kültürel, siyasal ve ticari faaliyetlerin yapılması, kentsel yaşamın geçtiği önemli bir kamusal mekan oluşturulması amacıyla yapıldığını, 7 adet dükkan, 1 adet cafe-çocuk oyun alanları, WC ve amfi tiyatro alanının bulunacağı açıklandı. Nardüzü Kent Meydanı Projesi kapsamında mevcut dükkanların yıkılarak yerine yeni dükkanların bulunduğu alan halkın çok amaçlı kullanımına açılacak. Yapılacak dükkanların üstü çatı ile örtülüp, çay-kahvelerini içilecek alan oluşturuldu. Meydanda ise anfi tiyatro, spor aletleri, fıskiye, umumi tuvaletler, gezinti yeri ve oturma bankları, ağaç ve yeşillenecek bir alan oluşturulacak.
Kaynak:

Asayiş ve güvenliği görüştüler
Asayiş ve güvenliği görüştüler
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk başkanlığında önceki gün gerçekleştirilen Muhtarlarla Buluşma Toplantısında mahallelerin genel durumu ile sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi, genel asayiş ve güvenlik durumu hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.
Oda başkanlarından HADO ricası
Oda başkanlarından HADO ricası
HESOB Başkanı A. Kadir Teksöz ve oda başkanları İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i ziyaret ederek İskenderun Belediyesi´nin HADO´ya yer gösterilmemesini değerlendirdi.
Mezarlıklara ücretsiz servis
Mezarlıklara ücretsiz servis
İskenderun belediyesi Ulaşım müdürlüğü tarafından mezarlıklara ücretsiz servis hizmeti başlatıldı.
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Nüfus müdürlüğü, eski binasında
Tadilatı tamamlanan binada hizmete başladı
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Sahile Mimar Sinan parkı
Sahile Mimar Sinan parkı
İskenderun Belediyesi, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği işbirliği ile sahilde 400 metrekarelik alana Mimar Sinan Parkı yapılacak. Pakta Mimar Sinan´ın büstü de yer alacak. Park projesi için sponsor desteği de alınacağı açıklandı.
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesinin atölye hazırlıkları tamamlanarak eğitimlere başlandı.
´Anneler yaşamın ışığı´
´Anneler yaşamın ışığı´
Anneler Günü dün kutlandı. Birçok kişi annesine ya hediye aldı, ya da bir öpücükle onların gününü kutladı ve sevgisini ifade etti.
Kimlik izdihamı
Kimlik izdihamı
İskenderun´da yaşayan Suriye uyruklu göçmenler, dün sabah saatlerinden itibaren geçici kimlik koruma kartı almak için sıraya girdi.
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Naciye-Suna-Oktay Tekin İlkokulu´ndaki toplantıda böledeki okulların sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi.
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Meydan mahallesine taziye evi
Meydan mahallesine taziye evi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Meydan Mahallesine taziye evinin yapılacağını söyledi.
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe Mahallesi´nde gelen talepler doğrultusunda projesi hazırlanan taziye evinin yer tespiti yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi