Narenciye fiyatları tartışıldı
Narenciye hasat sezonu açılıyor ama üretici fiyat konusunda sıkıntılı.
Tarih: 13.9.2018 10:07:01

Akın Bodur/İskenderun

Dörtyol´da narenciye üreticilerin, ürünlerinin dalında satış fiyatlarının belirlenmesi amacıyla toplantı düzenledi. Üreticiler, 45 kuruş zararla satış yaptıklarını belirtti ve narenciyenin dalında 1 lira 20 kuruşa satılması yönünde tavsiye kararı aldı. Erzin, Dörtyol ve Payas´taki tarım arazilerinde, 250 bin dekarlık alanda narenciye bahçesi bulunuyor.
Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, Dörtyol Ziraat Odası Başkanı İbrahim Seyhan, Erzin Ziraat Odası Başkanı Ahmet Keskin, Ernar Narenciye Kooperatifi Başkanı Mehmet Nuri Ulu, Erzin Sulama Kooperatifi Başkanı Ahmet Karakurumer, Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural´ın katıldığı toplantıda kilo başına narenciye üretim maliyeti hesaplandı, maliyetlerinin artışı nedeniyle üreticilere ürünlerini 1 lira 20 kuruş veya üstünde bir fiyat ile satmaları önerildi. Toplantıda konuşan Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Seçer, ”Demokrasimizin kaynağı olan sivil toplum örgütlerimizin temsilcileriyle narenciye ürünlerinin yetiştirilmesinin maliyet hesabı yapıldı. Karşımıza çıkan rakam dekar başına 4 bin 500 lira. Ekonomik verimliliğe haiz olan bir narenciye bahçesinin 5 yaşında ürün vermeye başladığını düşünürsek, bu yaştan sonraki narenciye bahçelerinin dekar başına vermiş olduğu ürün miktarı da 3 ton ile 9 ton arasında değişir. Bizim hesaplamalarımıza göre bir kilogram narenciye ürünü 1,20 TL´ye üretilmekte. Tarımsal faaliyetimizle ürettiğimiz ürünler, ihracat kabiliyeti olan narenciye türleri. Bu ürünlerin girdilerini de genel manada ithal ederek temin ediyoruz. Türkiye, narenciye ihracatı yapıyor, ama narenciye üretimi için girdilerini ithal ediyor. Yaşanılan döviz kuru dalgalanmalarından narenciye sektörü de olumsuz yönde etkilenmekte. Özellikle üretim yapmak için elde kullandığımız ithal edilen ürünler tarımsal ilaç, gübre ve akaryakıttan oluşmakta. Üreticimiz, mahsulünü dalında götürü olarak ya da kilogram değerlendirmesi yapılarak satıyor. Ürün fiyatlarından dolayı elde ettiği gelirle, ürünü yetiştirmek için kullanmış olduğu tarımsal ilaç, gübre ve enerji bedellerinin ödemesini yapıyor. Ancak bu ödemeler, gün fiyatı üzerinden değerlendirilerek yapılıyor. Bu fiyatlamalardan üreticiler muzdarip durumda. Sektörde yaşanılan girdi fiyat istikrarsızlığından meydana gelen piyasa şartları düşünüldüğünde, üreticilerimiz ürünlerini 1 lira 20 kuruş veya üstünde bir fiyat ile satmalı. Mevcut piyasa şartlarında Satsuma Mandalinası 70-75 kuruşa alıcı buluyor. Piyasada yaşanılan hadiseler değerlendirildiğinde, üreticilerin ürünleri kilo başına 45 kuruş düşük fiyata alıcı bulmaktadır. Çözüm ortaklarımıza ve üreticilerimize tavsiyemiz, ürünlerini belirttiğimiz fiyatlar üzerinden değerlendirerek satmaları” dedi.
Kaynak:

Mobil Paylaşım´dan kışlık giyim
Mobil Paylaşım´dan kışlık giyim
Antakya Belediyesi Sosyal Belediyecilik çalışmaları kapsamında hizmete sunduğu mobil paylaşım aracı, Avsuyu Mahallesi´nde engelli ve yaşlı bir ailenin ev eşyası ve kışlık giyim ihtiyacını karşıladı.
Cadde trafiğinde ´sosyal deney´
Cadde trafiğinde ´sosyal deney´
İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından projelendirilen ve Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi Kurulu (UKOME) kararıyla gündeme alınan Antakya Atatürk Caddesi´nin çift yönlü ulaşım çalışması sürüyor.
"Depreme karşı bina tasarımı" konfransı
"Depreme karşı bina tasarımı" konfransı
İnşaat Mühendisleri Odası İskenderun Temsilciliği tarafından "Türkiye deprem yönetmeliği ve deprem etkisi altındaki binaların tasarımı´ konulu konferans düzenledi.
Reyhanlı´da yağışlar sele yol açtı
Reyhanlı´da yağışlar sele yol açtı
Dokuz mahalle olumsuz etkilendi
"Ayrım yapan ülkeye zarar verir"
"Ayrım yapan ülkeye zarar verir"
İçişleri Bakanlığına Mülkiye Başmüfettişi olarak atanan Hatay Valisi Erdal Ata, bölgeye hizmet veren kurumların bölge ve il müdürleri ile vedalaşma toplantısı düzenledi.
Muhasebecilere ´e defter´ semineri
Muhasebecilere ´e defter´ semineri
İskenderun´da, muhasebeci ve mali müşavirlere yönelik "e-fatura, e-defter, e-arşiv, e-imza, e-bordro, e-mutabakat ve e-yedekleme" konulu eğitim semineri düzenlendi.
7 ilçede elektrik kesintisi
7 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Belen, Payas, Dörtyol, Antakya, Defne ve Kumlu ilçelerinin bazı bölgelerinde elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım çalışması nedeniyle yarın elektrik verilmeyecek.
Öğrenme güçlüğüne dikkat çektiler
Öğrenme güçlüğüne dikkat çektiler
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), okuma yazma matematik gibi akademik becerilerde görülen gelişimsel bir özel öğrenme güçlüğü olarak bilinen disleksi için farkındalık yaratmak üzere önemli bir etkinliğe imza attı.
"Kimse bize birilerini işaret etmesin"
"Kimse bize birilerini işaret etmesin"
CHP İskenderun İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimlerde kente belediye başkanlığı için sağ partilerden CHP´ye aday öneren ya da aday transfer etmek isteyenleri eleştirdi.
"Ek zam" mektubu
"Ek zam" mektubu
İskenderun´da faaliyet gösteren Türkiye Kamu Sen´e bağlı sendikalar, "ek zam" talebni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Eroğana mektup göndererek, iletti.
"Fotoğrafın anlamı olması gerekli"
"Fotoğrafın anlamı olması gerekli"
Fotoğraf sanatçısı Meriç Aktar, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Antakya Meslek Yüksekokulu öğrencilerine verdiği söyleşide fotoğraf ve fotoğrafçılığı anlattı.
Özel güvenlik bölgesi uzatıldı
Özel güvenlik bölgesi uzatıldı
Hatay´ın Suriye sınırındaki ilçelerin, sınıra yakın yerleşim alanlarındaki özel güvenlik bölgesi uygulaması, Hatay Valiliği kararıyla 15 gün süreyle uzatıldı.
Baronun sahil güvenlik ziyareti
Baronun sahil güvenlik ziyareti
Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez ve yönetim kurulu üyeleri Sevinç Çakıcı, Mehmet Bilgili ve Hüseyin Derin, İskenderun Sahil Güvenlik Grup Komutanı Yarbay Çağın Taşkın´ı ziyaret etti.
CHP´li gençlerin Ankara ziyareti
CHP´li gençlerin Ankara ziyareti
CHP İskenderun Gençlik Kolları, Anıtkabir´e gitti ve Atatürk´ün manevi huzuruna çıktı.
Organ bağışı bilgilendirmesi
Organ bağışı bilgilendirmesi
İskenderun Toplum Sağlığı Merkezi, Sağlık Bakanlığı´nın düzenlediği Organ ve Doku Bağışı Haftası kapsamında İskenderun Belediyesi çalışanlarına organ bağışı konusunda bilgilendirmede bulundu.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi