Narenciye fiyatları tartışıldı
Narenciye hasat sezonu açılıyor ama üretici fiyat konusunda sıkıntılı.
Tarih: 13.9.2018 10:07:01

Akın Bodur/İskenderun

Dörtyol´da narenciye üreticilerin, ürünlerinin dalında satış fiyatlarının belirlenmesi amacıyla toplantı düzenledi. Üreticiler, 45 kuruş zararla satış yaptıklarını belirtti ve narenciyenin dalında 1 lira 20 kuruşa satılması yönünde tavsiye kararı aldı. Erzin, Dörtyol ve Payas´taki tarım arazilerinde, 250 bin dekarlık alanda narenciye bahçesi bulunuyor.
Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, Dörtyol Ziraat Odası Başkanı İbrahim Seyhan, Erzin Ziraat Odası Başkanı Ahmet Keskin, Ernar Narenciye Kooperatifi Başkanı Mehmet Nuri Ulu, Erzin Sulama Kooperatifi Başkanı Ahmet Karakurumer, Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural´ın katıldığı toplantıda kilo başına narenciye üretim maliyeti hesaplandı, maliyetlerinin artışı nedeniyle üreticilere ürünlerini 1 lira 20 kuruş veya üstünde bir fiyat ile satmaları önerildi. Toplantıda konuşan Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Seçer, ”Demokrasimizin kaynağı olan sivil toplum örgütlerimizin temsilcileriyle narenciye ürünlerinin yetiştirilmesinin maliyet hesabı yapıldı. Karşımıza çıkan rakam dekar başına 4 bin 500 lira. Ekonomik verimliliğe haiz olan bir narenciye bahçesinin 5 yaşında ürün vermeye başladığını düşünürsek, bu yaştan sonraki narenciye bahçelerinin dekar başına vermiş olduğu ürün miktarı da 3 ton ile 9 ton arasında değişir. Bizim hesaplamalarımıza göre bir kilogram narenciye ürünü 1,20 TL´ye üretilmekte. Tarımsal faaliyetimizle ürettiğimiz ürünler, ihracat kabiliyeti olan narenciye türleri. Bu ürünlerin girdilerini de genel manada ithal ederek temin ediyoruz. Türkiye, narenciye ihracatı yapıyor, ama narenciye üretimi için girdilerini ithal ediyor. Yaşanılan döviz kuru dalgalanmalarından narenciye sektörü de olumsuz yönde etkilenmekte. Özellikle üretim yapmak için elde kullandığımız ithal edilen ürünler tarımsal ilaç, gübre ve akaryakıttan oluşmakta. Üreticimiz, mahsulünü dalında götürü olarak ya da kilogram değerlendirmesi yapılarak satıyor. Ürün fiyatlarından dolayı elde ettiği gelirle, ürünü yetiştirmek için kullanmış olduğu tarımsal ilaç, gübre ve enerji bedellerinin ödemesini yapıyor. Ancak bu ödemeler, gün fiyatı üzerinden değerlendirilerek yapılıyor. Bu fiyatlamalardan üreticiler muzdarip durumda. Sektörde yaşanılan girdi fiyat istikrarsızlığından meydana gelen piyasa şartları düşünüldüğünde, üreticilerimiz ürünlerini 1 lira 20 kuruş veya üstünde bir fiyat ile satmalı. Mevcut piyasa şartlarında Satsuma Mandalinası 70-75 kuruşa alıcı buluyor. Piyasada yaşanılan hadiseler değerlendirildiğinde, üreticilerin ürünleri kilo başına 45 kuruş düşük fiyata alıcı bulmaktadır. Çözüm ortaklarımıza ve üreticilerimize tavsiyemiz, ürünlerini belirttiğimiz fiyatlar üzerinden değerlendirerek satmaları” dedi.
Kaynak:

Karayollarına park, başladı
Karayollarına park, başladı
Kent parkı´nın temeli önceki gün atıldı
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Gemide ölen hayvanlar ne oluyor?
Telef olanlar gemide kıyıyıp, dışkıylarıyla birlikte uluslararası sulara atılıyormuş
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
TKDK´dan salça üreticileriyle toplantı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü´nce düzenlenen kurumun destek verdiği sektörlerin temsilcilerine yönelik bilgilendirme toplantıları sürüyor.
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay mutfağı, Gastronomi Festivalinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından 20-22 Eylül tarihleri arasında düzenlenen ‘Uluslararası Gastronomi Festivali´ne katıldı.
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Belen´de ´ulaşımda dönüşüm´
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB), Belen bölgesinde toplu taşıma alanında faaliyet gösteren Belen ve Cırtıman kooperatiflerinin yüzde 100 dönüşüme katılarak yeni araçlarla vatandaşa hizmet vermeye başladığını bildirdi.
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Hatay´ın tüm renkleri ele alınmalı
Belediye, Hatay Günlerinden çekildi
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Cırtıman´ın ´eğitim´ sorunu
Mahalleye taşımalı eğitim servisi bu yıl verilmedi. 120 öğrenci okulsuz
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
´Döner´e coğrafi işaretleme çabası
DOĞAKA ve İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında "İskenderun dönerinin coğrafi işaretler" tescilinin alınması ve çalışmalar yapılması ile ilgili protokol imzalandı.
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
"Aile mutlu olursa, birey dışarıda mutluluğu aramaz"
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesi, “Bilinçli aile, başarılı gençlik” konulu seminer düzenledi.
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi