Narenciye fiyatları tartışıldı
Narenciye hasat sezonu açılıyor ama üretici fiyat konusunda sıkıntılı.
Tarih: 13.9.2018 10:07:01

Akın Bodur/İskenderun

Dörtyol´da narenciye üreticilerin, ürünlerinin dalında satış fiyatlarının belirlenmesi amacıyla toplantı düzenledi. Üreticiler, 45 kuruş zararla satış yaptıklarını belirtti ve narenciyenin dalında 1 lira 20 kuruşa satılması yönünde tavsiye kararı aldı. Erzin, Dörtyol ve Payas´taki tarım arazilerinde, 250 bin dekarlık alanda narenciye bahçesi bulunuyor.
Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Hacı İbrahim Seçer, Dörtyol Ziraat Odası Başkanı İbrahim Seyhan, Erzin Ziraat Odası Başkanı Ahmet Keskin, Ernar Narenciye Kooperatifi Başkanı Mehmet Nuri Ulu, Erzin Sulama Kooperatifi Başkanı Ahmet Karakurumer, Yeşilkent Sulama Kooperatifi Başkanı Mustafa Vural´ın katıldığı toplantıda kilo başına narenciye üretim maliyeti hesaplandı, maliyetlerinin artışı nedeniyle üreticilere ürünlerini 1 lira 20 kuruş veya üstünde bir fiyat ile satmaları önerildi. Toplantıda konuşan Dörtyol Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Seçer, ”Demokrasimizin kaynağı olan sivil toplum örgütlerimizin temsilcileriyle narenciye ürünlerinin yetiştirilmesinin maliyet hesabı yapıldı. Karşımıza çıkan rakam dekar başına 4 bin 500 lira. Ekonomik verimliliğe haiz olan bir narenciye bahçesinin 5 yaşında ürün vermeye başladığını düşünürsek, bu yaştan sonraki narenciye bahçelerinin dekar başına vermiş olduğu ürün miktarı da 3 ton ile 9 ton arasında değişir. Bizim hesaplamalarımıza göre bir kilogram narenciye ürünü 1,20 TL´ye üretilmekte. Tarımsal faaliyetimizle ürettiğimiz ürünler, ihracat kabiliyeti olan narenciye türleri. Bu ürünlerin girdilerini de genel manada ithal ederek temin ediyoruz. Türkiye, narenciye ihracatı yapıyor, ama narenciye üretimi için girdilerini ithal ediyor. Yaşanılan döviz kuru dalgalanmalarından narenciye sektörü de olumsuz yönde etkilenmekte. Özellikle üretim yapmak için elde kullandığımız ithal edilen ürünler tarımsal ilaç, gübre ve akaryakıttan oluşmakta. Üreticimiz, mahsulünü dalında götürü olarak ya da kilogram değerlendirmesi yapılarak satıyor. Ürün fiyatlarından dolayı elde ettiği gelirle, ürünü yetiştirmek için kullanmış olduğu tarımsal ilaç, gübre ve enerji bedellerinin ödemesini yapıyor. Ancak bu ödemeler, gün fiyatı üzerinden değerlendirilerek yapılıyor. Bu fiyatlamalardan üreticiler muzdarip durumda. Sektörde yaşanılan girdi fiyat istikrarsızlığından meydana gelen piyasa şartları düşünüldüğünde, üreticilerimiz ürünlerini 1 lira 20 kuruş veya üstünde bir fiyat ile satmalı. Mevcut piyasa şartlarında Satsuma Mandalinası 70-75 kuruşa alıcı buluyor. Piyasada yaşanılan hadiseler değerlendirildiğinde, üreticilerin ürünleri kilo başına 45 kuruş düşük fiyata alıcı bulmaktadır. Çözüm ortaklarımıza ve üreticilerimize tavsiyemiz, ürünlerini belirttiğimiz fiyatlar üzerinden değerlendirerek satmaları” dedi.
Kaynak:

Arsuz´da ÇED toplantısı ´iptal edildi´
Arsuz´da ÇED toplantısı ´iptal edildi´
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, doğal yaşamı sekteye uğratacak her türlü duruma karşı olduklarını söyledi.
Paskalya duası ´barışa´
Paskalya duası ´barışa´
Katolikler ve Protestanlar ile Doğu Kiliseleri Paskalya´yı kutladı, ortodokslar bu hafta kutlayacak
Hatay Kitap Fuarı açıldı
Hatay Kitap Fuarı açıldı
3. Hatay Kitap Fuarı, 20 Nisan Cumartesi günü açıldı.
“Dur demek için buluşalım”
“Dur demek için buluşalım”
Sivil toplumdan Arsuz´a krom madeni tepkisi var. Bugünkü toplantı için çağrıda bulunan Arsuz Belediye Başkanı Dr. Asaf Güven, toplantıya birlikte katılma davetinde bulundu.
Çocuklar, koltuklara oturacak
Çocuklar, koltuklara oturacak
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları başladı
Dostları Kubilay Aksay´ı anıyor
Dostları Kubilay Aksay´ı anıyor
Gazetemizin yazı işleri eski müdürlerinden, gazeteci-yazar, siyasetçi, CHP Hatay Milletvekili adayı, merhum Kubilay Aksay, ailesi ve dostları tarafından bugün Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneğinde düzenlenecek etkinlikle anılacak.
Kursiyerler pastaları beğeniye sundu
Kursiyerler pastaları beğeniye sundu
Hatay Büyükşehir Belediyesi Meslek Edindirme Kurslarına (HATMEK) kutalan kursiyerler, eğitim sürecinde öğrendikleriyle ürettikleri pastaları konukları için ürünleri sergiledi.
SHD: Arsuz´da ekolojik tahribat önlenmeli
SHD: Arsuz´da ekolojik tahribat önlenmeli
Arsuz´a bağlı Kale köyünde maden ocağının alan genişletme girişimine SHD´den uyarı
Koro şefleri konservatuvarda buluştu
Koro şefleri konservatuvarda buluştu
Antakya Devlet Konservatuarı´nın Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Tekin, koro şefleri ile biraraya geldi.
Berat Kandili kutlanacak
Berat Kandili kutlanacak
Yayımlanan mesajlarda bugün, kardeşliğin, dostluğun, sevginin, barışın ve bağışlanmanın ümit edildiği gece olarak tanımlandı.
“Suriyeli nüfus sağlık hizmetini de zorluyor”
“Suriyeli nüfus sağlık hizmetini de zorluyor”
Dörtyol´a AB ve Fransa desteğiyle yeni hastane
İHD´den ‘mazbata´ eleştirisi
İHD´den ‘mazbata´ eleştirisi
İnsan Hakları Derneği (İHD) İskenderun Şubesi Eşbaşkanı Hülya Ateş, YSK´nın KHK´ler eliyle ihraç edilmelerini gerekçe göstererek yerel seçimi kazananlara mazbatalarını vermemesini hukuksuzluk ve siyasi bir karar olarak nitelendirdi.
Şahin´den ‘sendikal rekabet´ eleştirisi
Şahin´den ‘sendikal rekabet´ eleştirisi
Türkiye Kamu Çalışanları Sendikaları Konfederasyonu Türkiye Kamu-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin, Memur Sendikaları Konfederasyonu Memur-Sen´in Genel Başkanı Ali Yalçın´ın açıklamalarıyla konfederasyonlarını hedef aldığını belirterek, “Kamu çalışanları nihayet gerçeği görmüş, baskılardan bunalmış ve Memur-Sen´e ‘Artık yeter´ demiştir” değerlendirmesini yaptı.
Kadınlara kivi yetiştiriciliği kursu
Kadınlara kivi yetiştiriciliği kursu
Erzin İlçe Tarım Müdürlüğü ve Halk Eğitim Merkezi tarafından projelendirilen Kivi Yetiştiriciliği Kursu, Kuyuluk, Kızlar Çayı ve Başlamış mahallelerinde başladı.
Ortodontistlerin bölge toplantısı
Ortodontistlerin bölge toplantısı
Türk Ortodonti Derneği, geleneksel bölge toplantısını, Mustafa Kemal Üniversitesinin ev sahipliğinde Antakya´da düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi