"Narenciye sektörü tehdit altında"
Dörtyol´da faaliyet gösteren Amanos Çevre Derneği Başkanı Sabri Özkan ve dernek sekreteri Hasan Hüseyin Aksoy, Kuzuculu´da açılmak istenen Alçı, Grafit, Mermer Ocağı ve ÇED raporları üzerine bilgi verdi ve ocağa karşı verdikleri savaşımı anlattı.
Tarih: 21.10.2021 15:33:02

Nesrin Geyik/İskenderun


Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ve Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortaklaşa düzenlediği çarşamba sohbetine katılan Özkan, Dörtyol´un Kuzuculu Mahallesi Bülke yaylası ve mevkiinde Deli Çay güzergâhında Metan Kömürcülük A.Ş tarafından açılmak istenen alçı ve grafit ocağına karşı tepki gösterdi. Ocağın kurulması halinde Kuzuculu yöresinin ormanlarının ve geçim kaynağı olan narenciyenin zarar göreceğini ifade eden Özkan, "Grafiti biz işleyemiyoruz. Ham olarak bizden alıyorlar 500 dolara, çöplüğünü zararını biz çekiyoruz. Geri 9 bin 800 dolara satıyorlar. Biz cezalandırılıyoruz. ÇED raporu sürecinde, toplantı yapılması planlanan okula, orada toplantı yapılabilir diye rapor vermesi gerek. Dörtyol´da doğayı koruma amacıyla bir araya geldik. Birlik olmayı öğrendik. O yöredeki herkes narenciyeyle geçiniyor. Bahçeler zarar görecek. On bin dönüm alanın içindeki ağaçları kesilecek. Biz isteriz bir ağaç bile kesilmesin. Orada her yer okul, her yer öğrenci. Nerden geçirecek, mahallenin içinden mi? Mesela Arsuzda ki hiç bir halk onların iş teklifini kabul etmedi. Alacağı 5 kişi, sahada 15 kişi. Geçen hafta bir hada başvuru yaptı. Dik durursak, bir daha engelleriz. Halk birlik olursa engelleriz. Biz ayak izimiz kalsın istiyoruz. Platformun zengin, çeşitli olması bizim için şans oldu" diye konuştu.
Kaynak:

Atatürk üzerine sohbet
Atatürk üzerine sohbet
Hataylı emekli general Naim Babüroğlu (62), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) İskenderun Şubesini ziyaret etti.
Açılış, Selin´in konseriyle
Açılış, Selin´in konseriyle
Füsun Sayek 16. Sağlık ve Kültür Etkinlikleri
3 ilçede KADES bilgilendirmesi
3 ilçede KADES bilgilendirmesi
Hatay Emniyet Müdürlüğü görevlileri, Samandağ ve Arsuz´da Kadın Destek Uygulaması (KADES) kapsamında vatandaşları bilgilendirdi.
AKP, 21 yaşında
AKP, 21 yaşında
İskenderun AKP, ilçe yönetim kurulu toplantılarını ve İskenderun belediye Meclisi Grup Toplantılarını düzenli olarak yapmayı sürdürüyor.
Mahkeme, encümen kararını iptal etti
Mahkeme, encümen kararını iptal etti
Arsuz Belediyesinin 2015 yılında yapılan imar uygulamasına karşı dava açan Mati Bulut ve Zeki Bulut´u haklı bulan Hatay 1. İdare Mahkemesi, belediyenin 06 Ekim 2015 gün ve 412 sayılı encümen kararını iptal etti.
19 kilo esrara baskın
19 kilo esrara baskın
Samandağ, Yayladağı ve Antakya´da jandarma timlerinin yaptığı operasyonlarda 19 kilo kubar esrar ve 198 kök kenevir bitkisi ele geçirildi.
Geçilmez kanyonu, ´artık geçilecek´
Geçilmez kanyonu, ´artık geçilecek´
Hatay Orman Bölge Müdürlüğü, ilde tespit edilen iki ayrı ekoturizm alanına yönelik hazırlanmaya başlanan projelerin yıl sonuna kadar yaşama geçirilmesinin planlandığını açıkladı.
Ersen, Rengin´in klibini tanıttı
Ersen, Rengin´in klibini tanıttı
"Rengin bir akşamüstü seninle/Zengin bir sofrada yani kalbinde/Ah turuncu rüyalar her gecemde/Güneşin kucağında her nefeste/Bu gece kalbimi zorladım/Sanırım çok seni yokladım/Yalan değil hiç korkmadım/Küf rengiydi günahlarım" adlı dizeleriyle oluşan Rengin" adlı eserinin klibini sade bir törenle tanıttı, İskenderunlu Ersen. "Temmuz", "Elveda", "Yalancısın" ve "Görünmez aşk" gibi eserleri bulunan, şarkı sözü yazıp, beste de yapan Ersen, ´Rengin´ adlı şarkıyı pandemi salgını döneminde bestelediğini söyledi.
HADO´nun Gazimağusa seferi başladı
HADO´nun Gazimağusa seferi başladı
19 Mayıs´ta ilk seferini Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti´nin Girne kentine yapan Hatay Deniz Otobüsü HADO, ikinci durağı Gazimağusa seferini gerçekleştirdi.
Parklarda ´yenileme çalışması´
Parklarda ´yenileme çalışması´
Antakya Belediyesi, ekiplerin kentin 95 mahallesinde bulunan park ve yeşil alanlarda yenileme, bakım, onarım, temizlik, bitki ekimi, ağaçlandırma, budama, çim biçme ve yenileme çalışmalarına devam ettiğini duyurdu.
Belediye çalışanına ´iş güvenliği´ eğitimi
Belediye çalışanına ´iş güvenliği´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, çalışan personelin iş sağlığı ve güvenliği için yaptığı eğitimlere devam ediyor.
Hatay´da kaçakçılık operasyonları
Hatay´da kaçakçılık operasyonları
Hatay´da kaçakçılık olaylarına yönelik operasyonlar düzenlendi.
Aranan 19 kişi yakalandı
Aranan 19 kişi yakalandı
Hatay´da çeşitli suçlardan arananlara yönelik çalışmalar da sürüyor. Aranan 19 kişinin yakalandığı açıklandı.
Motor kaputunda otomatik silah
Motor kaputunda otomatik silah
Belen´de durdurulan bir aracın motor kaputunda 1 adet yarı otomatik silah ele geçirildi, olayla ilgili 2 kişi gözaltına alındı.
Çiftçiye tohum ve fide yardımı
Çiftçiye tohum ve fide yardımı
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Hatay´da kırsal kalkınma projesi ile tarımcı vatandaşların kalkındırmayı hedeflediklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi