Narenciyeye taban fiyat istendi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, narenciyeye taban fiyat istedi.
Tarih: 9.9.2019 11:09:03

Akın Bodur/İskenderun

 Hatay´ın ekonomisinin büyük ölçüde narenciyeye dayalı olduğunu ve 250.305 dekar alanda 972 bin ton narenciye üretimi yapıldığını ifade eden milletvekili Şahin, "Türkiye´nin turunçgil üretiminin yüzde 21´i Hatay´dan sağlanmaktadır. Dörtyol, Erzin ve Payas ilçeleri özdeşleşen narenciye, ülke ve bölge ekonomisi açısından ihraç potansiyeli olan önemli bir ürün özelliği taşımaktadır. Ancak narenciye üreticisinin şartları zor, girdi maliyetleri pahalı, taban fiyatı olmamasından kaynaklı geri ödemeleri sıkıntılı. Narenciye üreticilerinin birçoğu borçlu, yasal takipte olmayan üretici neredeyse yok. Ürünü alınmayan, malları ipotekli, borç yükü altında ezilen narenciye üreticisi kullanacak kredi limiti bile kalmadı" açıklamasını yaptı.
Ülkede tarım sektörünün ithalata bağımlı hale getirilmesinden kaynaklı olarak narenciye üreticisinin de olumsuz yönde etkilendiğini, narenciye üretiminde girdilerin, ithal edilmesinden dolayı tarımsal ilaç, gübre ve akaryakıt gibi maliyetlerin artmasına neden olduğunu, döviz kurundaki dalgalanmalar nedeniyle üreticilerin zor durumda kaldığını belirten Şahin, "Girdi fiyatlarındaki istikrarsızlığın yanında üreticiler emeğinin karşılığını da alamamakta, narenciyenin bir taban fiyatı olmaması üreticinin hayallerini, beklentilerini, borçlarını belirsiz bir geleceğe ertelemesine neden olmaktadır. Çünkü birçok üründe uygulanan taban fiyatı narenciye de yok! Zaten borç ekip haciz biçen üreticiler çocuğunu evlendiremiyor, borçlarını ödeyemiyor, kısacası önünü göremiyor. Narenciye üreticisine verilmeyen destek çocukların okul masrafı, genç kızların düğün hayalleri, geçim derdi ve esnafımızın geleceğini de zora sokmaktadır. Hatay´ın geleceği söz konusudur. Narenciye hasat sezonu yaklaşırken narenciye üreticimize destek ve ürününe taban fiyatı talep ediyoruz. Milli tarımdan bahsedenleri, narenciye üreticisinin sorunlarını görmeye, kendi çiftçisinin sorunlarını çözmeye davet ediyoruz. İki senedir dönem dönem yağan şiddetli dolu Hatay´da narenciye bahçelerine büyük hasarlar verdi, ürünler heba oldu. Erzin´de 40 bin dönümlük, Dörtyol´da 10 bin dönümlük alandaki narenciye zarar gördü. Narenciyenin yüzde 100 hasar gördüğü alan ise 20 bin dönüm. Bu doğal afet karşısında yapılan tek şey ise çiftçinin Ziraat Bankası´na olan borçlarının bir yıl ötelenmesi oldu. Oysa ki doğal afetlerden kaynaklı oluşan bu zararla çiftçi borçlarını ödeyemez, geçimini de sağlayamaz bir duruma geldi. ‘Çiftçinin dolu yağışından dolayı gördüğü zararın telafisi için bölge afet bölgesi ilan edilmeli, çiftçiye tazminat ve iki yıl sonra ödemeli faizsiz ek kredi verilmeli´ çağrılarımız, AKP hükümeti tarafından görmezden gelindi" görüşünü kaydetti.

"Narenciye yüzde 37 oranında azaldı"
TARSİM sigortalı olanlara gelecek yıl bakımı için ek kredi gerektiğini, Sübvansiyonlu tarım kredi miktarının artırılmasını, dönüm bazlı kredinin 2500´den 4000´e çıkarılmasını öneren milletvekili Şahin, "Aksi halde narenciye üreticisi için 2020 yılı kabus yılı olacak. Bir an önce hükümetin Hataylı çiftçiye destek olması, teşvik vermesi gerekmektedir" sözleriyle hükümete seslendi. Hatay Milletvekili Şahin, açıklamasını şöyle sürdürdü: "2006´da tarıma destek olmak amacıyla çıkarılan kanun ile devlet, Gayrisafi Milli Hasılanın en az yüzde 1´ini tarıma vermek zorundadır. Ancak maalesef 2007 yılından bu yana hiçbir zaman destek yüzde 1´i bulmadı. Yüzde 0,5 ile 0,7 arasında değişti. Çiftçi devletten beklenen desteği göremedi. Hatay örneğinde olduğu gibi Türkiye´nin önemli geçim kaynağı patates ve tütün üretimi de yasaklandı. Ülkede yıllar boyu yerli yersiz kalemlere hoyratça harcama yapılırken üretimin bel kemiği olan tarıma, Anayasa´mızın emrettiği devlet desteği dahi verilmiyor. 2007´den 2019´a kadar, tarım kanuna göre destek miktarının 150 milyar lira olması gerekirken, bu destek bugüne kadar bu miktarın yarısı kadar gerçekleşmiştir. Yani devlet çiftçiye borçludur. İthalatın had safhaya çıktığı bu dönemde çiftçiye hakkını vermek, üretimi artırmak, devlet teşviği gerekmektedir. Kendi yerli çiftçisine üvey evlat muamelesi yapan AKP hükümetine seslendirerek tekrar soruyorum: Devlet çiftçiye olan borcunu ne zaman ödeyecektir?"
Hükümeti, milli politikalar üretmeye, yerli tarım ve çiftçiye sahip çıkmaya davet eden milletvekili Şahin, şunları belirtti: "Hatay´da tarım sektöründe genel olarak örgütlenme, kalite ve pazarlama konularında önemli sorunlar bulunmaktadır. Üretici örgütlerinin daha aktif olmaları, ürünlerin pazarlanmasına yönelik konseyler kurulması tarımsal üretimden elde edilecek geliri önemli miktarda artıracaktır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre Türkiye´de ihracatı azalıp fiyatı artan ürünlerin başında narenciye geliyor, meyve ve sebze ihracatı gittikçe düşüyor. 2019´un ilk 6 ayında geçen yılın aynı dönemine göre ihracat miktarı bazında yüzde 22, değer bakımından ise yüzde 18 azaldı. En büyük düşüş narenciye ürünlerinde oluyor. Narenciye ihracatı geçen yıla göre miktar bazında yüzde 31, değer bakımından yüzde 37 oranında düşüş kaydetti. Buğday, arpa, çay, mısır, pamuk gibi ürünlerde taban fiyat uygulaması yapılırken narenciyeye taban fiyat uygulanmıyor. Çiftçi her yönden darbe yiyor. AKP hükümeti ise bu sorunları gidermek yerine adeta katmerleyince çiftçi iflas etsin, tarım alanları ekilmesin, Türkiye dışa bağımlı olsun diye gayret gösteriyor. Dörtyol´un ülke turunçgil üretimi noktasındaki özel durumu düşünüldüğünde bölgede hala bir soğuk hava deposu ve entegre tesis yoktur. Meyve üreticisine yönelik soğuk hava deposu ve meyve şoklama-paketlemesi de yapabilecek entegre bir tesisin hayata geçirilebilmesi üretici ve bölge halkının öncelikli talebidir. Bölgedeki meyve yetiştiricisinin ürününün korunması, uzun süre muhafaza edilmesi ve daha değerli olarak piyasaya satılması konusunda önemli bir avantaj sunacak olan entegre tesisin özellikle en çok üretim yapılan Dörtyol ilçesine yapımı meyve üreticisi gibi ülke ekonomisinin de ihtiyacıdır."
Kaynak:

Kurum kreşi ´millet bahçesi´ oldu
Kurum kreşi ´millet bahçesi´ oldu
Hatay Milletvekili ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK) üyesi Suzan Şahin, 22 bin personeli bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı´nın Atatürk Kültür Merkezi alanındaki kurum kreşinin ´millet bahçesine dönüştürülmesini´ önergeyle parlamentoya taşıdı.
“Politikaları ilerlemeyi engelliyor”
“Politikaları ilerlemeyi engelliyor”
Şahin; AKP´yi uluslararası şartlara uymaya çağırdı
VP´den Diyarbakır kampanyası
VP´den Diyarbakır kampanyası
Vatan Partisi Hatay il örgütü çocukları PKK tarafından dağa kaçırılan ve 15 gündür Diyarbakır HDP il binası önünde oturma eyleme yapan Diyarbakırlı annelere destek için imza kampanyası başlattı.
"Hatay´da CHP kazandı diyemiyorum"
"Hatay´da CHP kazandı diyemiyorum"
31 Mart yerel seçimleri ve partisinin İstanbul´da büyükşehir belediye başkanlığını kaybetmesinden sonra hükümetin yaptığı icraatların seçime bağlanmasını algı operasyonu olarak niteleyen ve eleştiren AKP Hatay İl Başkanı Yeloğlu, "Neymiş İstanbul ve Ankara´yı kaybetmişiz, olabilir. Çok şükür ki hem Ankara´da hem de İstanbul´da meclis çoğunluğu elimizde. Ben Hatay´ı iki dönemdir CHP kazandı diyemiyorum. AK Parti kaybetmiş oluyor" açıklanmasında bulundu.
Müteahhitin takibe düşen kredisi yüzde 2.348 arttı
Müteahhitin takibe düşen kredisi yüzde 2.348 arttı
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, inşaat sektöründe döviz kurundaki dalgalanmanın faizler üzerinde yarattığı artış nedeniyle konut satışlarının hızla düştüğü, sektörde yer alan müteahhitlerin de borçlarını ödemekte zorlandığını belirterek, yaşanan ekonomik kriz ve daralmanın konut satışlarını azaltırken, sektörde bulunan birçok firmanın kapanma eşiğine geldiği ve buna bağlı olarak işsizlik oranlarının da hızla arttığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
´Toplumsal cinsiyet eşitliği´ Meclis´te
´Toplumsal cinsiyet eşitliği´ Meclis´te
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, 10 Eylül 2013´de MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü´nün, resmi internet sitesinden ´toplumsal cinsiyet eşitliği´ hedefinin ve Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliğinden ‘toplumsal cinsiyet eşitliği´ ibaresinin kaldırılmasını soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
SP heyetinin Reyhanlı Belediyesi ziyareti
SP heyetinin Reyhanlı Belediyesi ziyareti
Saadet Partisi (SP) Hatay heyeti, 31 Mart seçimleriyle göreve gelen Reyhanlı Belediye Başkanı AKP´li Mehmet Hacıoğlu´nu ziyaret ederek, hayırlı olsun dileğinde bulundu.
"Okunan şiir yasak mı?"
"Okunan şiir yasak mı?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin CHP´li Kaftancıoğlu´nun okuduğu şiiri Meclis´e taşıdı.
"Şiddetin veri tabanı oluşturulmalı"
"Şiddetin veri tabanı oluşturulmalı"
Şahin, İstanbul Sözleşmesinin uygulanmasını istedi
AKP´nin muhtarlarla istişare toplantısı
AKP´nin muhtarlarla istişare toplantısı
Antakya Belediyesi, kentteki muhtarlarla istişare toplantısı düzenledi.
Komisyonun Belarus´a resmi gezisi
Komisyonun Belarus´a resmi gezisi
TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Volkan Bozkır ve komisyon üyelerinin bulunduğu heyette resmi bir görüşme için Belarus´a giden Hatay Milletvekili ve TBMM Dışişleri Komisyonu Üyesi Mehmet Güzelmansur, resmi ziyaretle ilgili değerlendirmede bulundu.
AKP´de kongre süreci
AKP´de kongre süreci
Kongre sürecini Ekim ayında başlatacak olan AKP, kongrelerini Ocak ayında yapmaya başlayacak ve Nisan ayında tüm kongreleri tamamlayarak, il kongresine gidecek. AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, "Bu süre içerisinde bizler de çalışmalara devam edeceğiz. Bizim esas maratonumuz aslında şimdi başlıyor" değerlendirmesini yaptı.
Milletvekiline DSİ bilgilendirmesi
Milletvekiline DSİ bilgilendirmesi
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, geçtiğimiz günlerde önergeyle parlamentoya taşıdığı Erzin yöresine gölet yapımı projesi üzerinde çalışmaları sürdürüyor.
"KYK borç faizi silinecek mi?"
"KYK borç faizi silinecek mi?"
Ödenemeyen borçlar parlamentoya taşındı.
"Çınarın gölgesi Kılıçdaroğlu´nun üzerinde"
"Çınarın gölgesi Kılıçdaroğlu´nun üzerinde"
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) kuruluşunun 96. yılını dün törenlerle kutladı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi