Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
Tarih: 5.2.2018 09:15:55

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve beraberindeki heyet Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası´nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kabak, İŞKUR´un işsizlere umut olduğunu, cumhurbaşkanlığının istihdam seferberliğini başlatmasından sonra 2017 yılının iş gücü piyasasının istihdam rakamları açısından çok güzel bir noktaya taşındığını söyledi.

14 Aralık´ta Cumhurbaşkanlığı Külliye´sinde İstihdam Şurası yapıldığını anlatan Kabak, "Bu ülke tek başına 2017 yılında bir buçuk milyonun üzerinde bir artı istihdamının gerçekleştirme kabiliyetini gösterdi. Tabi bunların yüzde 99´u özel sektörün işiydi. Bunu sanayicimiz, tüccarımız, esnafımızla birlikte gerçekleştirdik. İstihdam şurasında istihdam seferberliğinin ikinci fazını cumhurbaşkanımız başlattı. Bu kapsamda ilde istihdam ve eğitim ilişkisine ait olarak en önemli çalışma gruplarından biri birliğin başındaki istihdam mesleki eğitim kurulları gelir. Yani bir ilin istihdam politikasını Ankara´dan oluşturmaya kalkarsak sağlıklı sonuç alamaya biliriz. Çünkü her ilin şartları farklıdır. Profili farklı, potansiyeli farklıdır" dedi.

Hatay´da 50 bin esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiğini, birliği bağlı 70 meslek odası bulunduğunu ifade eden HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz de, "Hatay´da ağırlıklı meslek dalları esnaf ve sanatkar olarak mobilya ve ayakkabı. Mobilya´da her ne kadar markalaşamadıysak ta inanın dünya standartlarında klasik mobilya´da İtalya´ya dahil mobilya satışımız var. Her ne kadar Ortadoğu ülkesi ağırlıklı Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Ürdün gibi Ortadoğu´ya ve Türki devletlere de mobilya satışımızı devam ettiriyoruz. Klasikte çok iddialıyız. Burada çok değerli yatak odası, yemek odası, koltuk takımı her dalda iddialı arkadaşlar var. Yeni sanayimizde 1,500 işletmenin 1000´si mobilya sektörü ile ilgilenmekte. Narlıca´da 465 dönüm üzerine kurulmuş 200 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere en küçüğü üç bin metrekare yani organize çapında en büyüğü 15 bin metrekare kapalı alan olmak kaydıyla 100 mobilya fabrikası yapıldı. Bunun içine meslek okulu, camisi, hizmet sektörüne hitap eden çok güzel bir çalışma var. Bakanlığın Türkiye´de örnek proje diye tanıttığı, gurur duyduğu bir proje. Mayıs ayında bitireceğiz. Mobilya sektörünün haricinde Amerika´daki camilere, kiliselere kapı yapan caminin iç dekorunu yapan Antakyalı ustalarımız var. Ayakkabı sektöründe günlük imalatımızdan bahsediyorum 50 bin çift erkek ayakkabısı. Ayakkabı sektöründe de Türkiye´de önemli bir yerimiz var" dedi.

Kabak ve beraberindekiler, Antakya´da faaliyet gösteren Yetişen Kauçuk´u da ziyaret etti ve YK Başkanı Şükrü Yetişen´den işletme hakkında bilgi aldı. Ziyarette İŞKUR Hatay İl Müdür Ziya Yüksel ve İŞKUR görevlileri de katıldı.
Kaynak:

"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
"Memur maaşları gözden geçirilmesi"
2018 Aralık ayına ilişkin enflasyon rakamlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Türk Sağlık-Sen Hatay Şube Başkanı Hayrettin Şahin, enflasyonun düşmek bilmediğini ifade etti.
´Tüketici reklam bedel almalı´
´Tüketici reklam bedel almalı´
Bakanlığın uygulaması, Tüketici Hakem Heyetine gidecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Üretici tarım sigortasını ürün satışından ödeyecek
Hatay Sosyal Güvenlik İl Müdürü Hamit Bal ve yardımcısı Hüseyin Karaoğlan, İskenderun´da bazı sektör temsilcilerine yönelik, tarımsal faaliyette bulunanların SGK prim borçlarının sattıkları tarımsal ürün bedellerinin kesinti yapılarak tahsil edilmesine yönelik bilgilendirme toplantısı düzenledi.
En az 2.200 lira olsun
En az 2.200 lira olsun
Eğitim Sen, asgari ücrette rakam önerdi.
İş dünyası zirvesi Hatay´da
İş dünyası zirvesi Hatay´da
22. Girişim ve İş Dünyası Zirvesi, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından Doğu Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (DASİFED) ev sahipliğinde, "Güçlü İşletmeler, Güçlü Ekonomi" temasıyla Hatay´da gerçekleştirildi.
Tohuma özelleştirme mi?
Tohuma özelleştirme mi?
Genetik erozyonu engellemesi amaçlanıyor ama...
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Arsuz´da taşerona TİS öncesi bilgilendirme
Bilgilendirme toplantısında konuşan DİSK Başkanı Çerkezoğlu:Nimeti paylaşmayanlar, külfeti paylaşmaya çalışıyor
"Borç emekçi kesimin değil"
"Borç emekçi kesimin değil"
Tüm Emekliler Sendikası Hatay Temsilciliği, ülkede tüm kesimlerin pahalılık ve zamlardan şikayet ederken, hükümetin “kriz yok, spekülasyon var” demesinin sorunun ne kadar ciddiye alındığını göstermekte olduğunu belirtti.
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor
Arsuz´da üretilen sebze, İskenderun´da üç katına satılıyor: Tarlada 2, markette 8 lira
KOBİ´lere nefes kredisi
KOBİ´lere nefes kredisi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın eylül ayı Meclis toplantısında KOBİ´lere yönelik destek ve nefes kredisinin yeniden verileceğini belirtildi.
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
KOSGEB temsilciğinin yetkisi ´arttı´
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB Hatay Müdürlüğü ile İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası arasında KOSGEB Temsilcilik Ofisinin işletilmesi ve yetkilerinin genişletilmesi ile ilgili protokol imzalandı.
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
"Enflasyon, maaşları eritiyor"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Ağustos ayı enflasyon rakamlarını yorumladı
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
Çöloğlu´ndan ‘avm´ hatırlatması
İskenderun Bakkallar ve Bayiler Odası Başkanı Mustafa Çöloğlu, Avm´lerde tatil uygulamasına İskenderun´un da katılmasını önerdi
Türk lirasına platform desteği
Türk lirasına platform desteği
Ülke ekonomisine destek kampanyaları Hatay´da da devam ediyor
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
"Güçlü Türkiye yaratılmalı"
Hatay Sanayici ve İş İnsanları Derneği (HASİAD), Türk Lirasının döviz karşısındaki değer kaybını yazılı açıklamayla değerlendirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi