Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
Tarih: 5.2.2018 09:15:55

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve beraberindeki heyet Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası´nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kabak, İŞKUR´un işsizlere umut olduğunu, cumhurbaşkanlığının istihdam seferberliğini başlatmasından sonra 2017 yılının iş gücü piyasasının istihdam rakamları açısından çok güzel bir noktaya taşındığını söyledi.

14 Aralık´ta Cumhurbaşkanlığı Külliye´sinde İstihdam Şurası yapıldığını anlatan Kabak, "Bu ülke tek başına 2017 yılında bir buçuk milyonun üzerinde bir artı istihdamının gerçekleştirme kabiliyetini gösterdi. Tabi bunların yüzde 99´u özel sektörün işiydi. Bunu sanayicimiz, tüccarımız, esnafımızla birlikte gerçekleştirdik. İstihdam şurasında istihdam seferberliğinin ikinci fazını cumhurbaşkanımız başlattı. Bu kapsamda ilde istihdam ve eğitim ilişkisine ait olarak en önemli çalışma gruplarından biri birliğin başındaki istihdam mesleki eğitim kurulları gelir. Yani bir ilin istihdam politikasını Ankara´dan oluşturmaya kalkarsak sağlıklı sonuç alamaya biliriz. Çünkü her ilin şartları farklıdır. Profili farklı, potansiyeli farklıdır" dedi.

Hatay´da 50 bin esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiğini, birliği bağlı 70 meslek odası bulunduğunu ifade eden HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz de, "Hatay´da ağırlıklı meslek dalları esnaf ve sanatkar olarak mobilya ve ayakkabı. Mobilya´da her ne kadar markalaşamadıysak ta inanın dünya standartlarında klasik mobilya´da İtalya´ya dahil mobilya satışımız var. Her ne kadar Ortadoğu ülkesi ağırlıklı Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Ürdün gibi Ortadoğu´ya ve Türki devletlere de mobilya satışımızı devam ettiriyoruz. Klasikte çok iddialıyız. Burada çok değerli yatak odası, yemek odası, koltuk takımı her dalda iddialı arkadaşlar var. Yeni sanayimizde 1,500 işletmenin 1000´si mobilya sektörü ile ilgilenmekte. Narlıca´da 465 dönüm üzerine kurulmuş 200 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere en küçüğü üç bin metrekare yani organize çapında en büyüğü 15 bin metrekare kapalı alan olmak kaydıyla 100 mobilya fabrikası yapıldı. Bunun içine meslek okulu, camisi, hizmet sektörüne hitap eden çok güzel bir çalışma var. Bakanlığın Türkiye´de örnek proje diye tanıttığı, gurur duyduğu bir proje. Mayıs ayında bitireceğiz. Mobilya sektörünün haricinde Amerika´daki camilere, kiliselere kapı yapan caminin iç dekorunu yapan Antakyalı ustalarımız var. Ayakkabı sektöründe günlük imalatımızdan bahsediyorum 50 bin çift erkek ayakkabısı. Ayakkabı sektöründe de Türkiye´de önemli bir yerimiz var" dedi.

Kabak ve beraberindekiler, Antakya´da faaliyet gösteren Yetişen Kauçuk´u da ziyaret etti ve YK Başkanı Şükrü Yetişen´den işletme hakkında bilgi aldı. Ziyarette İŞKUR Hatay İl Müdür Ziya Yüksel ve İŞKUR görevlileri de katıldı.
Kaynak:

Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Kur´a 15 Temmuz ruhuyla direnilecek
Eğitim Bir Sen Hatay Şubesi, ekonomide yaşanan dalgalanmalar, döviz ve altındaki aşırı yükselişe ve emperyalizme karşı 15 Temmuz ruhu ile direnileceğini belirtti.
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
´Hatay ekonomisi´ toplantısı
Hatay İli 2018 yılı Ekonomik Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
KOSGEB, desteklerini anlattı
KOSGEB, desteklerini anlattı
Başurular geçen yıllara göre azaldı...
UMAT depoları projesi görüşüldü
UMAT depoları projesi görüşüldü
İskenderun Limanı´nın D kapısının karşısında kalan ve Umumi Mağazalar Türk Anonim Şirketi UMAT´a ait atıl durumdaki depoların yenilenerek işletilmesi ile ilgili ön proje çalışması, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda (İTSO) değerlendirildi.
Sigortacılık Haftası
Sigortacılık Haftası
Hatay Sigorta Acenteleri Derneği Başkanı Emire Oflazoğlu ve beraberindeki heyet, Hatay Valisi Erdal Ata´yı ziyaret etti.
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İsdemir, Yıldız Pazar´da işleme açıldı
İskenderun Demir ve Çelik Fabrikaları A.Ş. (İsdemir), halka açıklık oranını yüzde 5,13´e yükselterek dün itibariyle Borsa İstanbul Yıldız Pazar´da işlem görmeye başladı.
İTSO yönetimini belirledi
İTSO yönetimini belirledi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO)´nda 54 üye ve 22 Meslek Grubundan oluşan Meclis üyelerinin seçilmesinin ardından, ilk toplantısını yapan Meclis, yeni Başkan ve yönetimini de belirledi.
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Taşeron işçiye sözleşme görüşmesi
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko ve sendika yöneticileri Arsuz ve Defne belediyelerini ziyaret ederek belediye başkanlarıyla taşerona kadro verilmesi, bundan sonraki süreci ve sendikal haklar hakkında görüştü.
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Teksöz, HESOB´a yeniden aday
Oda başkanlarıyla ‘birlik yemeğinde´ buluşan Teksöz, 2 Mayıs´taki genel kurulda yeniden aday.
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Taşeron işçiyle ilk toplu sözleşme
Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, taşerondan kadroya geçen işçileriyle toplu sözleşme imzalayan Akdeniz bölgesindeki ilk belediye olmanın gururunu yaşadıklarını söyledi.
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Vali Ata, OSB´ye başkanlık yaptı
Hatay Valisi Erdal Ata, İskenderun Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Toplantısına başkanlık yaptı.
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO Meclisini belirlendi
İTSO´nun 52 kişilik meclisi İlçe Seçim kurulu gözetiminde belirlendi..
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
TÜMSİAD´tan kimya laboratuvarı girişimi
Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği TÜMSİAD Hatay Şube Başkanı Doğan Gülsüren, ithalat ve ihracat işlemlerinin hızlandırılması açısından İskenderun´da bir kimya kimya laboratuvarı ihtiyacına dikkat çekerek, konuyu yetkililere ileteceklerini belirtti.
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO´da seçimler iki liste halinde
İTSO seçimlerinde muhalefet ikinci liste hazırlığında
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
Binbaylar´dan yeni mağaza: Exclusıve
70 yıllık ticari tecrübeye sahip olan Binbaylar mağazası, havuzlu çarşıdaki mağazasından sonra İskenderun, Atatürk Bulvarında ‘Binbaylar Exlusıve´i, hizmete açtı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi