Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
Tarih: 5.2.2018 09:15:55

Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve beraberindeki heyet Hatay Esnaf ve Sanatkarları Odası´nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Kabak, İŞKUR´un işsizlere umut olduğunu, cumhurbaşkanlığının istihdam seferberliğini başlatmasından sonra 2017 yılının iş gücü piyasasının istihdam rakamları açısından çok güzel bir noktaya taşındığını söyledi.

14 Aralık´ta Cumhurbaşkanlığı Külliye´sinde İstihdam Şurası yapıldığını anlatan Kabak, "Bu ülke tek başına 2017 yılında bir buçuk milyonun üzerinde bir artı istihdamının gerçekleştirme kabiliyetini gösterdi. Tabi bunların yüzde 99´u özel sektörün işiydi. Bunu sanayicimiz, tüccarımız, esnafımızla birlikte gerçekleştirdik. İstihdam şurasında istihdam seferberliğinin ikinci fazını cumhurbaşkanımız başlattı. Bu kapsamda ilde istihdam ve eğitim ilişkisine ait olarak en önemli çalışma gruplarından biri birliğin başındaki istihdam mesleki eğitim kurulları gelir. Yani bir ilin istihdam politikasını Ankara´dan oluşturmaya kalkarsak sağlıklı sonuç alamaya biliriz. Çünkü her ilin şartları farklıdır. Profili farklı, potansiyeli farklıdır" dedi.

Hatay´da 50 bin esnaf ve sanatkarın faaliyet gösterdiğini, birliği bağlı 70 meslek odası bulunduğunu ifade eden HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz de, "Hatay´da ağırlıklı meslek dalları esnaf ve sanatkar olarak mobilya ve ayakkabı. Mobilya´da her ne kadar markalaşamadıysak ta inanın dünya standartlarında klasik mobilya´da İtalya´ya dahil mobilya satışımız var. Her ne kadar Ortadoğu ülkesi ağırlıklı Suudi Arabistan, Kuveyt, Irak, Ürdün gibi Ortadoğu´ya ve Türki devletlere de mobilya satışımızı devam ettiriyoruz. Klasikte çok iddialıyız. Burada çok değerli yatak odası, yemek odası, koltuk takımı her dalda iddialı arkadaşlar var. Yeni sanayimizde 1,500 işletmenin 1000´si mobilya sektörü ile ilgilenmekte. Narlıca´da 465 dönüm üzerine kurulmuş 200 bin metrekaresi kapalı alan olmak üzere en küçüğü üç bin metrekare yani organize çapında en büyüğü 15 bin metrekare kapalı alan olmak kaydıyla 100 mobilya fabrikası yapıldı. Bunun içine meslek okulu, camisi, hizmet sektörüne hitap eden çok güzel bir çalışma var. Bakanlığın Türkiye´de örnek proje diye tanıttığı, gurur duyduğu bir proje. Mayıs ayında bitireceğiz. Mobilya sektörünün haricinde Amerika´daki camilere, kiliselere kapı yapan caminin iç dekorunu yapan Antakyalı ustalarımız var. Ayakkabı sektöründe günlük imalatımızdan bahsediyorum 50 bin çift erkek ayakkabısı. Ayakkabı sektöründe de Türkiye´de önemli bir yerimiz var" dedi.

Kabak ve beraberindekiler, Antakya´da faaliyet gösteren Yetişen Kauçuk´u da ziyaret etti ve YK Başkanı Şükrü Yetişen´den işletme hakkında bilgi aldı. Ziyarette İŞKUR Hatay İl Müdür Ziya Yüksel ve İŞKUR görevlileri de katıldı.
Kaynak:

DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Aymen, sektörün sorunlarını anlattı
Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği´nin (AKAMİB) ihracatı aralık ayında yüzde 24,3 oranında artış gösterdi ve 60 milyon 53 bin dolar olarak gerçekleşti..
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi