Nergizlik ve Kışla tahliye ediliyor
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hatay´daki orman yangınının Nergizlik ve Kışlak köylerine doğru ilerlediğini, bu köylerin tahliyesini istediklerini belirtti.
Tarih: 9.10.2020 18:36:34

İskenderun, Belen ve Arsuz bölgesinde çıkan orman yangını söndürme çalışmaları havadan ve karadan devam ediyor. Bölgede farklı noktalara sıçrayan yangın alanlarında çalışmaları takip eden Hatay Valisi Rahmi Doğan, Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda trafo patlaması sonucu meydana gelen yangının şiddetli rüzgarın da etkisi ile büyüdüğünü, risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatıldığını açıkladı. Yangıda Orman Bölge müdürülüğü araçlarının yanı sıra Hatay Büyükşehir Belediyesi, Botaş itfaiye ekipleri eliyle müdahale edildi. 

Belen yangın yorgunu

Yangının bölgesinde başladığı ve kontrol altına alınma çalışmalarının yoğun yaşandığı Belen´de Belediye Başkanı İbrahim Gül, can kaybı yaşanmamış olmasının sevindirici olduğunu belirtti. Milletvekilleri Abdulkadir Özel, Lüfti Kaşıkçı ile HBB Genel Sekreter Yardımcısı Taygun Cantürk´ün de eşlik ettiği alandaki gelişmeleri takip eden Başkan Gül, yangının etkisini sürdürdüğü yakın yerleşimlerdeki konutları boşalttıklarını, biri çocuk 8 kişinin yangında hafif yaralandığını belirtti.

Kışla ve Nergizlik´e müdahale edilemiyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, saat 10:15 sıralarında başlayan yangına 5 dakika içinde müdahale edildiğini, nemin yüzde 18 gibi düşük bir seviyede olması, sıcaklığın 30 derecenin üzerinde seyretmesi ve rüzgarın da saatte 70 kilometre hızla esmesinin yangını tetiklediğini söyledi. Manisa´daki çalışma programında Hatay´daki yangınlarla ilgili yaptığı açıklamada Bakan Pakdemirli, emniyetsiz uçuşlarla karşı karşıya kalmamak için helikopterlerin zaman zaman yere indiğini, bir yangın söndürme uçağında da arıza yaşandığına işaret ederek, "Su atar uçaklarımızın su aldığı kapaklardan birisi denizdeki yüksek dalga nedeniyle kırıldı. Diğer uçağımız hava şartları iyi olduğu sürece çalışmalarına devam ediyor. Ama bir uçağımız, maalesef böyle bir arıza yaşadı" ifadelerini kullandı. Yangının iki köye doğru ilerlediğine belirten Pakdemirli, şunları kaydetti: "Yangın, Nergizlik ve Kışlak köylerine doğru ilerliyor. Bu köylerin tahliyesini istedik, şiddetli rüzgar sebebiyle hava müdahalesi yapılamıyor ya da yapıldığı saatler kısıtlı. Meskun mahallerde, evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda maalesef zarar oluştu. Hasar tespit çalışmaları yapılacak. Ekiplerimizle en son görüştüğümde yangını bir noktada çalışmalarına yoğunlaştıklarını, hızlı bir şekilde kontrol altına almaya çalıştıklarını söylediler."

Nardüzü´nde sanayi yangını

İskenderun, Belen ve Arsuz bölgesinde çıkan yangın Arsuz´a bağlı Nardüzü mahallesinde yerleşim bölgesi içinde kalan sanayi tesislerinde büyük paniğe neden oldu. Belen´de başlayan yangın Arsuz´a bağlı Nardüzü Mahallesinde bir sanayi tesisinde yangına neden oldu. Yangına havadan ve karadan müdahale edilerek kontrol altına alınmaya çalışıldı. Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven söndürme çalışmalarını yakından takip etti, yangın bölgelerinde incelemelerde bulundu. 

Zeytin ağaçları yandı

Nardüzü´ndeki yangın yerleşim bölgelerinde de korkulu saatlere neden oldu. Evlere sıçrama tehlikesi yaşanan Nardüzü´nde konutlar çevresindeki zeytinlik alanlardaki ağaçlar kurtarılamadı. Mahalle sakinleri tankerle taşınan su ile soğutma çalışmalarına katkı verdi.

Belen´e ulaşım otoban üzerinden

Öğlen saatlerinde yangın rüzgarın etkisi ile Şekere Körfez tarafına sıçrayınca Belen´e ulaşım kontrollü olarak otobandan bağlantısıyla sağlandı. Yangının etkilendiği bölgede doğalgaz ve elektrik hatları önlem olarak kesildi.

Trafo patlaması yangın nedeni

Yangınla ilgili Hatay Valiliğinden yapılan yazılı açıklama şöyle: “9 Ekim 2020 Cuma günü saat 10.00 sıralarında İskenderun ve Belen İlçelerimiz arasında bulunan Sarımazı Mahallesi TOKİ ve İssume bölgesi arasındaki yerleşim yerlerine yakın ormanlık alanda trafo patlaması sonucu meydana gelen orman yangınına uçak, helikopter, arazöz ve dozerle birlikte müdahale ekipler tarafından yapılmakta olup, şiddetli rüzgârlarında etkisi ile büyüyen yangını kontrol altına alma çalışmaları devam etmektedir. Risk altındaki yerleşim yerlerinde tahliye işlemleri başlatılmıştır. Şiddetli rüzgârın etkisiyle havadan müdahalede zorluklar çekilen yangını, en kısa sürede kontrol altına almak için yangın söndürme çalışmaları hızla devam etmektedir.”

Bölge milletvekilleri yangın yerinde

İskenderun´da İsmet İnönü Mahallesi Yuvam Sitesinde, Belen´de Sarımazı Mahallesinde, Fatih Mahallesi, İssume Sitesi Civarında, Müftüler Mahallesi Soğukoluk´ta, Arsuz´da Karaağaç, Nardüzü, Karahüseyinli, Nergizlik, Kışla Mahallelerindeki yangın söndörme çalışmalarını Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ile Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven,  Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin ve  İsmet Tokdemir´le birlikte çalışmaları yerinde incelediler. 

/resimler/2020-10/9/2019330758832.jpg/resimler/2020-10/9/1949132910751.jpg

 

/resimler/2020-10/9/1952594790182.jpg

/resimler/2020-10/9/1954039947660.jpg

/resimler/2020-10/9/1955148074047.jpg

 
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nergizlik Kışla tahliye istendi
Croitor: Moldova Hatay EXPO´da olacak
Croitor: Moldova Hatay EXPO´da olacak
Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, çalışma ziyareti kapsamında geldiği Hatay´da ziyaret ve incelemelerde bulundu.
263 madenci anıldı
263 madenci anıldı
vDünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve 03 Mart 1992´de Kozlu´daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü´nde anıldı.
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Kamelyada unutulan ziynet eşyalarının yeni evli çiftin olduğu belirlendi
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında tedavi hizmet protokolü imzalandı.
Kadınlar için ortak proje
Kadınlar için ortak proje
HBB ve Defne Belediyesi kadına yönelik şiddetle mücadele için ortak proje yürütecek.
Turizm eğitimini konuştular
Turizm eğitimini konuştular
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depçi´nin Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´ya gerçekleştirdiği ziyarette Turizm Fakültesi´nin bir biriminin faaliyete geçirilmesi değerlendirildi.
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Arsuz Belediye Başkanı Güven: Ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz.
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi