Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
Tarih: 25.12.2017 09:52:44

Akın Bodur/İskenderun

Kiliselerde barış için dua edildi ve mumlar yakıldı. Müslamanlar da kilisedeki ayinlere katılıp, hristiyenların en büyük dini bayramları arasında yer alan Noel Bayramını kutladı.
Hatay Valisi Erdal Ata da, yörede yaşayan hrıstiyan yurttaşların Noel Bayramını kutladı. Vali Ata, Noel kutlamasında şunları belirtti: "Bayram günleri, insanlara mutluluk veren, birbirimizle olan gönül bağlarını güçlendiren ve kardeşlik duygularını pekiştiren anlamlı zamanlardır. Bu günlerde paylaştığımız sevinçlerin artarak sürmesi dileğiyle Noel Bayramını tebrik ederim. Üç semavi dinin mabetlerinin sırt sırta verdiği ve aynı dualara açılan ellerin birleştirdiği gönüllerin kucaklaştığı bu hoşgörü ikliminde, asırlardır dini bayramlar aynı coşku ve mutlulukla kutlanmaktadır. Tüm insanlığa örnek olmasını temenni ettiğimiz bu güzelliklerin ebediyen sürmesi ortak duamızdır. Kimsenin kökenine, inancına, kültürüne ve siyasi görüşüne bakmaksızın komşusuna gülümsediği ilimizde; yüzyılların birikimi ile oluşan karşılıklı hoşgörü ve kardeşlik iklimi, bizim en önemli değerimiz ve en büyük gücümüzdür. Bu zengin sosyal ve kültürel dokusu ile hoşgörünün merkezi Hatay´da, sevinç ve tasada beraber olduğumuz Hristiyan hemşerilerimizin Noel Bayramı´nı en samimi duygularımla kutlar, farklı inançlara mensup tüm vatandaşlarımıza huzur, mutluluk ve sağlık getirmesini dilerim."

Vakıf başkanının belediye ziyareti
İskenderun Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Can Teymur ve beraberindeki heyet, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil´i makamında ziyaret etti. Ziyarette konuşan Dingil, "İskenderun barış ve huzur ve kardeşlik kentidir. İskenderun´daki bu hoşgörü ortamı tüm dünyaya örnek olmalıdır. Biz birlikte İskenderun´uz. Kimse bizim birlik ve beraberliğimizi bozamaz, bozdurmayız” dedi.
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Hristiyan vatandaşların dün akşam kutladığı Noel Bayramını mesajla kutladı. Dingil, Noel´i mesajla kutladı ve şunlara yer verdi: "İskenderun´umuz tarih boyunca farklı inanç ve medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Aynı gelenekleri paylaşan bir toplumun bireyleri olarak sevinçte ve kederde birlikte olduğumuz gibi, kültürümüzün bir gereği olan önemli günlerimizi ve dini bayramlarımızı hoşgörü içinde birlikte idrak etmenin hazzını yaşamaktayız. Toplumumuzun farklı inanç mensubu tüm kesimlerine tarihsel birlikteliğimizi ve kardeşlik bağlarımızı sıcak duygular ile bir kez daha anımsatan bu özel günler, birlik ve beraberliğimize daha da ivme kazandıran coşku dolu günlerdir. Bu, barış, hoşgörü ve sevgi ortamında sevinçte ve kederde kader birliği yaptığımız Hıristiyan vatandaşlarımızın Noel Bayramı´nı tebrik ediyor, Hıristiyan hemşerilerimizin Noel coşkusunu tüm halkımızın paylaştığına yürekten inanıyorum."
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise, Noel Bayramına ilişkin şunları belirtti: "Farklıları zenginlik olarak gördüğümüz şehrimizde bir arada kardeşçe yaşadığımız Hıristiyan vatandaşlarımızın bu anlamlı günlerinde beraber olmak bizler için mutluluk vericidir. Tüm dünyaya örnek olan kentimizde sevgiyle harmanladığımız sohbetlerimiz, içten gülüşlerimiz ve ebedi dostluğumuz hiçbir zaman son bulmayacak. Farklı inançlarımız olsa da aynı duygu ve samimiyetle insanlığın iyilikle bezenmesi için el ele verip barışa, kardeşliğe beraber yürümeye devam edeceğiz. Bu topraklarda yaşanan karşılıklı sevgi, hoşgörü ve saygı kültürü hiçbir zaman yok olmayacak."
Hatay Mlletvekili Berol Ertem de şu değerlendirmede bulundu: "Noel Bayramının içerdiği değerler, tarih boyunca farklı köken, inanç ve kimlikten insanlara ev sahipliği yapan başta ilimiz Hatay olmak üzere Anadolu coğrafyasına da fevkalade çeşitlilik ve zenginlik katmıştır. Bu kıymetli mirası karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ruhuyla geleceğe taşımak dayanışma duygusuyla toplumumuzun her inançtan tüm kesimlerini birleştirecek, umutlandıracaktır. Noel´in getirdiği sevinç ve kardeşliği Hristiyan yurttaşlarımızla içtenlikle paylaşıyoruz."
Antakya Belediye Başkanı İsmail Kimyeci de şunları belirtti: "Hristiyan vatandaşlarımızın idrak edecekleri Noel Bayramını en kalbi ve içten duygularımla kutluyorum. Noel Bayramı´nın ihtiva ettiği fedakârlık, dayanışma ve merhamet iklimi, hiç şüphesiz insanlık mirasına mal olmuş müşterek değerleri yansıtmaktadır. Bu değerler, tarih boyunca farklı köken, inanç ve kimlikten insanlara ev sahipliği yapan ilimiz coğrafyasına da fevkalade çeşitlilik ve zenginlik katmıştır. Antakya ve Hatay farklı dinlere, mezheplere ve etnik unsurlara asırlardır ev sahipliği yapmış, insanların barış ve hoşgörü duyguları ile kardeşçe bir arada yaşadığı dünyaya örnek bir şehir konumundadır. Bu kıymetli mirası karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörü ruhuyla geleceğe taşımak hepimizin görevi ve sorumluluğudur."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Noel kutlandı
Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvurular başladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, ´Engelliyim engel tanımam´ projesine başvuruların başladığını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi