Nüfus arttı, kesim azaldı
Hayvancılık hakkında bilgi veren Haluk Güntav, hayvancılığı özünün tarım olduğunu söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:15:59

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun´da 15-20 yıl önce İskenderun Belediyesi Mezbahanesinde günde 40 dana ile 300-400 koyunun kesiminin yapıldığını anlatan Güntav, "Şimdilerde ise bu sayı çok farklılaştı. Artık neredeyse günde 20 dana, 20 koyun kesiliyor. İskenderun nüfusu ikiye katlandı ama kesim oranı yüzde 10´a düştü. Bunun nedeni de kaçak kesimin olması falan değil. Çünkü, kaçak kesimin pazarteki payı en fazla yüzde 10´dur. Nedeni alım gücünün düşüklüğü" dedi.

Hayvancılık işi aile mesleği
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba sohbetinin konuğu olan ve İskenderun´da hayvancılıkla uğraşan en büyük iki firma arasında yer aldığı bilinen Haluk Güntav, aile mesleği olarak hayvancılığı sürdürmeye devam ediyor. Güntav, bir anlamda hayvancılık işinde kent ve bölgedeki duayenler arasında...
Hayvancılık üretimi ve ticaretinin kolay olmadığını anlatan Haluk Güntav, danada bunun olamayacağını, koyunda ise alıp, beslemek ve ticaretinin yapılmasının daha kolay olduğunu ifade etti ve şu değerlendirmeyi yaptı: "Ama koyunu beslemek zor. Herkes koyun besleyip, ticaret yapamaz. Bunun ticareti, bir kuzu alıp evinin bahçesinde el bebek gül bebek büyükmek gibi değil. Kaldı ki o tür evde bir-iki kuzu besleme işiinde duygusal bağ da oluşuyor."

Tavuk satışı da kesim oranının azalmasına etken değil
Haluk Güntav, tavuk ve balık satışları ile üretiminin kırmızı et piyasasını çok az etkilediğini de ifade etti. İnsanın otobur olduğunu belirten ve avcılıkla beslenmeye daha sonra geçtiğini anlatan Güntav, bir soru üzerine hayvancılıkta hormonun kullanımının geçmişte olabildiğini ama günümüzde bunun yaygın olmadığını söyledi. Güntav, "Çünkü gerek yok. Artık neredeyse her şey GDO´lu. Ve doğal diye bir şey kalmadı. Bazen ekranlara çıkanlar, gazetelere açıklama yapanlar ya da salon toplantılarında konuşanlar da her şeyi doğru aktarmayabiliyor. Söylenenler ile gerçekler çok farklı. Bakın geçmişte ülkemizde yaygın olarak kulanılan pamuk yağı vardı. Ne oldu o yağ? Yok oldu. Klasik bilim insanları yurttaşlarımızı geçmişten bugüne kadar uyardı, halen uyarıyor ama halkın büyük çoğunluğu buna kulak tıkıyor, daha çok popüler yaklaşımdan etkilenip, onu uyguluyor. Bence uzman olanlar dışındakileri dinlememek ve önerilerine uymamak lazım. Ama gerçek şu ki, bilim insanları uyarı yapınca, onların da sesi kısılıyor ve bugünkü sonuçlar ortaya çıkıyor" diye konuştu.
Her şeyin tüketilmesi gerektiğini ama önemli olan sağlıklı olanın tüketilmesi olduğunu ifade eden Haluk Güntav, tavuk üretimine ilişkin olarak da şu değerlermede bulundu: "Bakın bugün bir tavuğu 45 günde yetiştiriyorlar. Böyle şey oabilir mi? Bir koyun altı ayda yetişiyor. Beslenmeyle bu süreyi en fazla bir ay öne çekebilirsiniz. O zaman da 40 kilo yerine 50 kilo yaparsınız. Bu bile tartışılır."
Avrupa´da kırmızı et fiyatlarının ucuzladığını da belirten Güntav, bunun önemli nedenleri arasında vejeteryan ve veteranlığın yaygınlaşmasından kaynaklandığını da kaydetti.
Toplantıda konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı Dr. Eyüp Tümkaya da, artık gerçek ve doğru bilginin internet ya da bilimsel dergilerde olduğunu, buun da ücretli hale getirildiğini anlatıp, işimize geleni değil, doğru bilgiyi amama çabasında olmamız gerektiğini kaydetti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nüfus arttı kesim azaldı
Paraşüt atlayışı ´devam edecek´
Paraşüt atlayışı ´devam edecek´
Türk Hava Kurumu (THK) Derneği İskenderun Şube yönetimi, kaymakam Recep Soytürk´e nezaket ziyaretinde bulundu.
‘Balon Balığı´ çalıştayı
‘Balon Balığı´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Ege Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenen Uluslararası Balon Balığı Sempozyumu, Bodrum´da yapıldı.
´Metruk´ binalar yıkılıyor
´Metruk´ binalar yıkılıyor
İskenderun Belediyesi, kentte tehlike ve görüntü kirliliği oluşturan metruk binaların yıkımına devam edildiğini bildirdi.
´Halk Günü´ sürüyor
´Halk Günü´ sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, vatandaşın sorunlarını dinlediği Halk Günü uygulamasını sürdürüyor. Halk Günlerinde vatandaşlar İskenderun Belediye Başkanı Dingil´le makamında randevu almadan görüşüp, sorunlarını anlatıyor.
´Kaldırım yayalara ait´
´Kaldırım yayalara ait´
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, araçlarını yayalara ayrılmış yollar ve engelli geçitleri üzerine park eden sürücülere ceza yazdı.
Belediyede görev değişimi
Belediyede görev değişimi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediyede görev değişimi yaptı.
Muhasebecilere ´kurumsallaşma´ semineri
Muhasebecilere ´kurumsallaşma´ semineri
Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasıİskenderun Şubesi, üyelerine yönelik ´Kurumsallaşmanın önemi, faydaları, ekonomiye kazandırılmaları ve marka oluşumlarının önemi´ konulu seminer düzenledi.
Motosikletli kuryecilik
Motosikletli kuryecilik
Daha çok İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yapılan motosiketli özel kuryecilik, İskenderun´da da başladı. İskenderun´da üç arkadaşın ´Bölge Express kurye´ adıyla faaliyete geçirdiği kuryecilik, Hatay´a hizmet verecek.
Müftüye nikah düzenlemesine tepki
Müftüye nikah düzenlemesine tepki
İskenderun´da kadınlar, müftülere nikah kıyma yetkisi veren düzenlemeyi protesto ediyor.
Şantiye, uygulamayı görme alanı
Şantiye, uygulamayı görme alanı
Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, ´İnşaat Mühendisliğine Giriş´ dersi kapsamında üniversite kampüsünde yapımı devam eden merkezi yemekhane, kütüphane ve Mimarlık Fakültesi binalarının şantiyelerini inceleyerek, pratik bilgilerini artırdı.
Mühendis adaylarına kahvaltı
Mühendis adaylarına kahvaltı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) işbirliğiyle İnşaat Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencilerine kahvaltı verildi.
Drone şampiyonu Evren oldu
Drone şampiyonu Evren oldu
Türkiye Hava Sporları Federasyonu ve Drone Yarışçıları Spor Kulübü Derneği işbirliğiyle Arsuz´da düzenlenen Türkiye Drone Şampiyonası 2. Etabı sona erdi.
İşadamlarına istişare ziyareti
İşadamlarına istişare ziyareti
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı ve Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentte üretim yapan ve istihdama katkı sunan firma sahiplerini ziyaret etti.
Teknoloji ofisinden firmalara seminer
Teknoloji ofisinden firmalara seminer
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) yeni bir uygulama olan “Kurumsal Vizyon Seminerleri” ile üniversite-iş dünyası İşbirliğine yeni bir boyut kazandırdığı belirtildi.
Sendikadan ´mesai´ tepkisi
Sendikadan ´mesai´ tepkisi
Eğitim İş Sendikası Hatay 1 Nolu Şubesi, Defne Milli Eğitim müdürlüğünün, eğitim veren Suriyeli öğretmenlere yönelik düzenlenen seminerin mesai saatleri dışında belirlenmesine tepki gösterdi ve sendikanın katılmama kararı aldığı belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi