Nüfus arttı, kesim azaldı
Hayvancılık hakkında bilgi veren Haluk Güntav, hayvancılığı özünün tarım olduğunu söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:15:59/ 252okunma / 0yorum

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun´da 15-20 yıl önce İskenderun Belediyesi Mezbahanesinde günde 40 dana ile 300-400 koyunun kesiminin yapıldığını anlatan Güntav, "Şimdilerde ise bu sayı çok farklılaştı. Artık neredeyse günde 20 dana, 20 koyun kesiliyor. İskenderun nüfusu ikiye katlandı ama kesim oranı yüzde 10´a düştü. Bunun nedeni de kaçak kesimin olması falan değil. Çünkü, kaçak kesimin pazarteki payı en fazla yüzde 10´dur. Nedeni alım gücünün düşüklüğü" dedi.

Hayvancılık işi aile mesleği
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba sohbetinin konuğu olan ve İskenderun´da hayvancılıkla uğraşan en büyük iki firma arasında yer aldığı bilinen Haluk Güntav, aile mesleği olarak hayvancılığı sürdürmeye devam ediyor. Güntav, bir anlamda hayvancılık işinde kent ve bölgedeki duayenler arasında...
Hayvancılık üretimi ve ticaretinin kolay olmadığını anlatan Haluk Güntav, danada bunun olamayacağını, koyunda ise alıp, beslemek ve ticaretinin yapılmasının daha kolay olduğunu ifade etti ve şu değerlendirmeyi yaptı: "Ama koyunu beslemek zor. Herkes koyun besleyip, ticaret yapamaz. Bunun ticareti, bir kuzu alıp evinin bahçesinde el bebek gül bebek büyükmek gibi değil. Kaldı ki o tür evde bir-iki kuzu besleme işiinde duygusal bağ da oluşuyor."

Tavuk satışı da kesim oranının azalmasına etken değil
Haluk Güntav, tavuk ve balık satışları ile üretiminin kırmızı et piyasasını çok az etkilediğini de ifade etti. İnsanın otobur olduğunu belirten ve avcılıkla beslenmeye daha sonra geçtiğini anlatan Güntav, bir soru üzerine hayvancılıkta hormonun kullanımının geçmişte olabildiğini ama günümüzde bunun yaygın olmadığını söyledi. Güntav, "Çünkü gerek yok. Artık neredeyse her şey GDO´lu. Ve doğal diye bir şey kalmadı. Bazen ekranlara çıkanlar, gazetelere açıklama yapanlar ya da salon toplantılarında konuşanlar da her şeyi doğru aktarmayabiliyor. Söylenenler ile gerçekler çok farklı. Bakın geçmişte ülkemizde yaygın olarak kulanılan pamuk yağı vardı. Ne oldu o yağ? Yok oldu. Klasik bilim insanları yurttaşlarımızı geçmişten bugüne kadar uyardı, halen uyarıyor ama halkın büyük çoğunluğu buna kulak tıkıyor, daha çok popüler yaklaşımdan etkilenip, onu uyguluyor. Bence uzman olanlar dışındakileri dinlememek ve önerilerine uymamak lazım. Ama gerçek şu ki, bilim insanları uyarı yapınca, onların da sesi kısılıyor ve bugünkü sonuçlar ortaya çıkıyor" diye konuştu.
Her şeyin tüketilmesi gerektiğini ama önemli olan sağlıklı olanın tüketilmesi olduğunu ifade eden Haluk Güntav, tavuk üretimine ilişkin olarak da şu değerlermede bulundu: "Bakın bugün bir tavuğu 45 günde yetiştiriyorlar. Böyle şey oabilir mi? Bir koyun altı ayda yetişiyor. Beslenmeyle bu süreyi en fazla bir ay öne çekebilirsiniz. O zaman da 40 kilo yerine 50 kilo yaparsınız. Bu bile tartışılır."
Avrupa´da kırmızı et fiyatlarının ucuzladığını da belirten Güntav, bunun önemli nedenleri arasında vejeteryan ve veteranlığın yaygınlaşmasından kaynaklandığını da kaydetti.
Toplantıda konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı Dr. Eyüp Tümkaya da, artık gerçek ve doğru bilginin internet ya da bilimsel dergilerde olduğunu, buun da ücretli hale getirildiğini anlatıp, işimize geleni değil, doğru bilgiyi amama çabasında olmamız gerektiğini kaydetti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nüfus arttı kesim azaldı
Kaymakam Tortop´tan hizmet incelemesi
Kaymakam Tortop´tan hizmet incelemesi
Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop Antakya Belediyesi´nce Madenboyu Mahallesi´nde yapımı devam eden sentetik çim sahada incelemede bulundu. Kaymakam tortop´a inceleme sırasında alanda çalışma yürüten ekip, proji ve süreçleri hakkında bilgi verdi.
Açık kalp ameliyatına hazırlık var
Açık kalp ameliyatına hazırlık var
İskenderun Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Veysel Yıldırım, Doğu Akdeniz bölgesinin öncü hastanesi olma doğrultusunda hizmet kalitesini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.
İlk Kurşun belgesi Kaymakam Bulacak´ta
İlk Kurşun belgesi Kaymakam Bulacak´ta
Dörtyol Belediye Başkanı Toksoy, Milli Mücadele´de ilk kurşunun Dörtyol´da atılışının resmi belgesini kendisine iade ziyaretinde bulunan Kaymakam Murat Bulacak´a teslim etti.
2400 bebeğe belediyeden ‘hoşgeldin´ armağanı
2400 bebeğe belediyeden ‘hoşgeldin´ armağanı
İskenderun Belediyesi tarafından hayata geçirilen ‘Hoş Geldin Minik Can´ projesi ile 2 bin 400 aileye yeni doğan bebek setiyle ulaşıldı.
Afet kader değildir!
Afet kader değildir!
17 Ağustos 1999 Marmara Depreminin 18.yıl dönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada İMO İskenderun Temsilcilik Başkanı Selahattin Gündüz, bugün kentlerin deprem afeti yanında insan eliyle yaratılan 4 yeni afetle karşı karşıya bırakıldığını kaydetti.
“Birlikte olmaktan mutluyum”
“Birlikte olmaktan mutluyum”
Geçtiğimiz hafta sonu kutlanan ‘Surp Asdvadzadzin´ Meryem Ana´nın Göğe Yükseliş Bayramı dolayısı ile Hatay´a gelen Değabah Patrik Kaymakamı Başepiskopos Karekin Bekçiyan, ayin sonrası Hatay Ermeni Kiliseleri Din Görevlisi Avedis Tabaşyan ve Peder Dırtat Uzunyan ile birlikte, İskenderun Karasun Manuk Ermeni Kilisesi´ni ziyaret edip, kilise cemaati ile tanıştı.
Osmaniye valisinden Soytürk´e ziyaret
Osmaniye valisinden Soytürk´e ziyaret
Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun, programları kapsamında geldiği İskenderun´da Kaymakam Recep Soytürk´ü ziyaret etti.
Gedik için mevlid okutuldu
Gedik için mevlid okutuldu
Trabzon´un Maçka ilçesi kırsalında terör örgütü mensuplarının açtığı ateş sonucu yaralanan ve kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayan Jandarma Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik´in ruhuna ithafen mevlid-i şerif okutuldu.
İskenderun´da örgüt operasyonu
İskenderun´da örgüt operasyonu
İskenderun´da dün sabaha karşı düzenlenen operasyonda terör örgütü üyesi olduğu belirtilen 5 kişi gözaltına alındı; operasyonda bir özel harekat polisinin yaralandığı bildirildi.
Dingil, AKP´nin yıldönümü programında
Dingil, AKP´nin yıldönümü programında
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın katılımı ile Ankara-Sincan´da düzenlenen AKP´nin 16. yıl dönümü kutlama programına katıldı.
Çelik-İş´den TİS bilgilendirmesi
Çelik-İş´den TİS bilgilendirmesi
Çelik-İş Sendikası İskenderun Şube yöneticileri, İskenderun Demir Çelik A.Ş. arasında başlatılan Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmeleriyle ilgili çalışanları ziyaret ederek süreçle ilgili bilgi verdi.
Belediyeden kaldırım ve asfalt
Belediyeden kaldırım ve asfalt
İskenderun´daki cadde ve sokaklarda program dahilinde asfaltlama çalışması sürdüren İskenderun Belediyesi kilitli parke taşı ve kaldırım düzenlemeyi de eş zamanlı gerçekleştiriyor.
“Gece sağlık hizmeti rahatlattı”
“Gece sağlık hizmeti rahatlattı”
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, toplum sağlığı merkezinde gece hizmet verilmesinin halkın sağlık hizmetlerinden etkin bir şekilde faydalanmasını sağlayacağını belirtti.
“Zigana Tüneli´ne adı verilsin”
“Zigana Tüneli´ne adı verilsin”
Trabzon´un Maçka ilçesi kırsalında terör örgütü mensuplarıyla sıcak temasta şehit düşen Jandarma Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik´in eşi Cemile Gedik, eşinin adının yeni yapılacak Zigana Tüneli´ne verilmesini istedi.
“Samandağ rüzgar türbini mezarlığına dönüşebilir”
“Samandağ rüzgar türbini mezarlığına dönüşebilir”
Kutsal mekan olarak kabul edilen El Arabi Türbesi ile St. Simon manastırının koruma sınırlarında RES türbini inşa edilmesine tepkiler sürüyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi