Nüfus arttı, kesim azaldı
Hayvancılık hakkında bilgi veren Haluk Güntav, hayvancılığı özünün tarım olduğunu söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:15:59/ 118okunma / 0yorum

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun´da 15-20 yıl önce İskenderun Belediyesi Mezbahanesinde günde 40 dana ile 300-400 koyunun kesiminin yapıldığını anlatan Güntav, "Şimdilerde ise bu sayı çok farklılaştı. Artık neredeyse günde 20 dana, 20 koyun kesiliyor. İskenderun nüfusu ikiye katlandı ama kesim oranı yüzde 10´a düştü. Bunun nedeni de kaçak kesimin olması falan değil. Çünkü, kaçak kesimin pazarteki payı en fazla yüzde 10´dur. Nedeni alım gücünün düşüklüğü" dedi.

Hayvancılık işi aile mesleği
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba sohbetinin konuğu olan ve İskenderun´da hayvancılıkla uğraşan en büyük iki firma arasında yer aldığı bilinen Haluk Güntav, aile mesleği olarak hayvancılığı sürdürmeye devam ediyor. Güntav, bir anlamda hayvancılık işinde kent ve bölgedeki duayenler arasında...
Hayvancılık üretimi ve ticaretinin kolay olmadığını anlatan Haluk Güntav, danada bunun olamayacağını, koyunda ise alıp, beslemek ve ticaretinin yapılmasının daha kolay olduğunu ifade etti ve şu değerlendirmeyi yaptı: "Ama koyunu beslemek zor. Herkes koyun besleyip, ticaret yapamaz. Bunun ticareti, bir kuzu alıp evinin bahçesinde el bebek gül bebek büyükmek gibi değil. Kaldı ki o tür evde bir-iki kuzu besleme işiinde duygusal bağ da oluşuyor."

Tavuk satışı da kesim oranının azalmasına etken değil
Haluk Güntav, tavuk ve balık satışları ile üretiminin kırmızı et piyasasını çok az etkilediğini de ifade etti. İnsanın otobur olduğunu belirten ve avcılıkla beslenmeye daha sonra geçtiğini anlatan Güntav, bir soru üzerine hayvancılıkta hormonun kullanımının geçmişte olabildiğini ama günümüzde bunun yaygın olmadığını söyledi. Güntav, "Çünkü gerek yok. Artık neredeyse her şey GDO´lu. Ve doğal diye bir şey kalmadı. Bazen ekranlara çıkanlar, gazetelere açıklama yapanlar ya da salon toplantılarında konuşanlar da her şeyi doğru aktarmayabiliyor. Söylenenler ile gerçekler çok farklı. Bakın geçmişte ülkemizde yaygın olarak kulanılan pamuk yağı vardı. Ne oldu o yağ? Yok oldu. Klasik bilim insanları yurttaşlarımızı geçmişten bugüne kadar uyardı, halen uyarıyor ama halkın büyük çoğunluğu buna kulak tıkıyor, daha çok popüler yaklaşımdan etkilenip, onu uyguluyor. Bence uzman olanlar dışındakileri dinlememek ve önerilerine uymamak lazım. Ama gerçek şu ki, bilim insanları uyarı yapınca, onların da sesi kısılıyor ve bugünkü sonuçlar ortaya çıkıyor" diye konuştu.
Her şeyin tüketilmesi gerektiğini ama önemli olan sağlıklı olanın tüketilmesi olduğunu ifade eden Haluk Güntav, tavuk üretimine ilişkin olarak da şu değerlermede bulundu: "Bakın bugün bir tavuğu 45 günde yetiştiriyorlar. Böyle şey oabilir mi? Bir koyun altı ayda yetişiyor. Beslenmeyle bu süreyi en fazla bir ay öne çekebilirsiniz. O zaman da 40 kilo yerine 50 kilo yaparsınız. Bu bile tartışılır."
Avrupa´da kırmızı et fiyatlarının ucuzladığını da belirten Güntav, bunun önemli nedenleri arasında vejeteryan ve veteranlığın yaygınlaşmasından kaynaklandığını da kaydetti.
Toplantıda konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı Dr. Eyüp Tümkaya da, artık gerçek ve doğru bilginin internet ya da bilimsel dergilerde olduğunu, buun da ücretli hale getirildiğini anlatıp, işimize geleni değil, doğru bilgiyi amama çabasında olmamız gerektiğini kaydetti.Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nüfus arttı kesim azaldı
Buluttepe´ye şehit ateşi düştü
Buluttepe´ye şehit ateşi düştü
İskenderun Buluttepe Mahallesi´nde oturan 29 yaşındaki sözleşmeli Er İsmet Sevinç, Hakkari Şemdinli´de şehit oldu.
İlaçlama valilik  müdahalesiyle
İlaçlama valilik müdahalesiyle
Hatay Büyükşehir Belediyesi ile İskenderun Belediyesi arasında sivrisinek ve haşereyle mücadele konusunda devam eden polemik ve yetki karmaşasıyla ilgili Büyükşehir Belediyesine Hatay Valiliği, “Ya ilaçlayın, ya bedelini ödeyin” bildiriminde bulundu.
TOKİ inşaatında şüpheli ölüm
TOKİ inşaatında şüpheli ölüm
İskenderun´a bağlı Düğünyurdu Mahallesi´nde yapımı devam eden TOKİ inşaat alanında bir kişi inşaat ölü bulundu.
Battı-çıktı projesi bisikleti kapsamalı
Battı-çıktı projesi bisikleti kapsamalı
Transit trafiğin akışını önceleyen entegre battı çıktı projesinde ulaşımın yaya ve bisiklet yönüyle de gözetilmesi istendi.
‘Battı-Çıktı´ya değişiklik talebi
‘Battı-Çıktı´ya değişiklik talebi
21 Nolu Kooperatifler meslek grubu, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) yönetim kurulundan alt geçit projesinde değişiklik yapılması için Belediyeye başvurmasını istedi.
İTSO iş dünyası ve protokolü buluşturdu
İTSO iş dünyası ve protokolü buluşturdu
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nın geleneksel iftar programı bu yılda iş dünyasını kent protokolüyle buluşturdu.
Belediyeden ibadethanelere düzenleme
Belediyeden ibadethanelere düzenleme
İskenderun Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerince, camiilerin ve ibadethanelerin avlu ve çevresi düzenlemesi yapılarak karo, kilit parke ve stabilize çalışması gerçekleştiriliyor.
Karasayar muhtarlarla
Karasayar muhtarlarla
TBMM İdare Amiri ve Hatay Milletvekili Orhan Karasayar, AKP İskenderun İlçe Başkanı Ayhan Bodur ve İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ile mahalle muhtarlarını ağırladı.
Şehir Tiyatrosu Arsuz´daydı
Şehir Tiyatrosu Arsuz´daydı
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Şehir Tiyatrosu ekibi, Arsuzlularla buluştu.
Girişimci eğitiminde kadın ağırlığı
Girişimci eğitiminde kadın ağırlığı
Arsuz Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı DOĞAKA işbirliğiyle düzenlenen girişimcilik eğitimini tamamlayan 30 kursiyere sertifikaları verildi.
Arsuz´da bayram hazırlığı
Arsuz´da bayram hazırlığı
Ramazan Bayramı dolayısıyla Arsuz´da bayramlaşma, 25 Haziran Pazar günü Devlet Demiryolları bahçesinde gerçekleştirilecek. İlçe protokolünün de yer alacağı bayramlaşma programı 10.00 - 10.30 saatleri arasında yapılacak.
HBB´den Arsuz´a asfalt hamlesi
HBB´den Arsuz´a asfalt hamlesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ekiplerinin il genelindeki beton asfalt çalışma programı kapsamında Arsuz´a bağlı Hüyük Mahallesi´nde çalışma başlatıldı.
Terminaller denetlendi
Terminaller denetlendi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Ekipleri, Ramazan Bayramı öncesinde Şehirler Arası Otobüs Terminali´nde denetim gerçekleştirdi.
İSÇEİD´te Ahmet Keven dönemi
İSÇEİD´te Ahmet Keven dönemi
İskenderun Demir Çelik Çalışan ve Emekliler Derneği´nin (İSÇEİD) başkan Bayram Özarslan´in ölümünün ardından gerçekleştirdiği olağanüstü genel kurulda seçilen yeni yönetim kurulu, başkanlığa Ahmet Keven´i getirdi.
Orhangazi´de yol çalışması
Orhangazi´de yol çalışması
İskenderun´a bağlı Osmangazi Mahallesi´nde tahrip edilen yollar Fen İşleri Müdürlüğü emipleri tarafından düzenlenerek parke taşı döşeme çalışamalarının başladığı belirtildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi