Nüfus arttı, kesim azaldı
Hayvancılık hakkında bilgi veren Haluk Güntav, hayvancılığı özünün tarım olduğunu söyledi.
Tarih: 25.5.2017 13:15:59

Akın Bodur/İskenderun

İskenderun´da 15-20 yıl önce İskenderun Belediyesi Mezbahanesinde günde 40 dana ile 300-400 koyunun kesiminin yapıldığını anlatan Güntav, "Şimdilerde ise bu sayı çok farklılaştı. Artık neredeyse günde 20 dana, 20 koyun kesiliyor. İskenderun nüfusu ikiye katlandı ama kesim oranı yüzde 10´a düştü. Bunun nedeni de kaçak kesimin olması falan değil. Çünkü, kaçak kesimin pazarteki payı en fazla yüzde 10´dur. Nedeni alım gücünün düşüklüğü" dedi.

Hayvancılık işi aile mesleği
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba sohbetinin konuğu olan ve İskenderun´da hayvancılıkla uğraşan en büyük iki firma arasında yer aldığı bilinen Haluk Güntav, aile mesleği olarak hayvancılığı sürdürmeye devam ediyor. Güntav, bir anlamda hayvancılık işinde kent ve bölgedeki duayenler arasında...
Hayvancılık üretimi ve ticaretinin kolay olmadığını anlatan Haluk Güntav, danada bunun olamayacağını, koyunda ise alıp, beslemek ve ticaretinin yapılmasının daha kolay olduğunu ifade etti ve şu değerlendirmeyi yaptı: "Ama koyunu beslemek zor. Herkes koyun besleyip, ticaret yapamaz. Bunun ticareti, bir kuzu alıp evinin bahçesinde el bebek gül bebek büyükmek gibi değil. Kaldı ki o tür evde bir-iki kuzu besleme işiinde duygusal bağ da oluşuyor."

Tavuk satışı da kesim oranının azalmasına etken değil
Haluk Güntav, tavuk ve balık satışları ile üretiminin kırmızı et piyasasını çok az etkilediğini de ifade etti. İnsanın otobur olduğunu belirten ve avcılıkla beslenmeye daha sonra geçtiğini anlatan Güntav, bir soru üzerine hayvancılıkta hormonun kullanımının geçmişte olabildiğini ama günümüzde bunun yaygın olmadığını söyledi. Güntav, "Çünkü gerek yok. Artık neredeyse her şey GDO´lu. Ve doğal diye bir şey kalmadı. Bazen ekranlara çıkanlar, gazetelere açıklama yapanlar ya da salon toplantılarında konuşanlar da her şeyi doğru aktarmayabiliyor. Söylenenler ile gerçekler çok farklı. Bakın geçmişte ülkemizde yaygın olarak kulanılan pamuk yağı vardı. Ne oldu o yağ? Yok oldu. Klasik bilim insanları yurttaşlarımızı geçmişten bugüne kadar uyardı, halen uyarıyor ama halkın büyük çoğunluğu buna kulak tıkıyor, daha çok popüler yaklaşımdan etkilenip, onu uyguluyor. Bence uzman olanlar dışındakileri dinlememek ve önerilerine uymamak lazım. Ama gerçek şu ki, bilim insanları uyarı yapınca, onların da sesi kısılıyor ve bugünkü sonuçlar ortaya çıkıyor" diye konuştu.
Her şeyin tüketilmesi gerektiğini ama önemli olan sağlıklı olanın tüketilmesi olduğunu ifade eden Haluk Güntav, tavuk üretimine ilişkin olarak da şu değerlermede bulundu: "Bakın bugün bir tavuğu 45 günde yetiştiriyorlar. Böyle şey oabilir mi? Bir koyun altı ayda yetişiyor. Beslenmeyle bu süreyi en fazla bir ay öne çekebilirsiniz. O zaman da 40 kilo yerine 50 kilo yaparsınız. Bu bile tartışılır."
Avrupa´da kırmızı et fiyatlarının ucuzladığını da belirten Güntav, bunun önemli nedenleri arasında vejeteryan ve veteranlığın yaygınlaşmasından kaynaklandığını da kaydetti.
Toplantıda konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı Dr. Eyüp Tümkaya da, artık gerçek ve doğru bilginin internet ya da bilimsel dergilerde olduğunu, buun da ücretli hale getirildiğini anlatıp, işimize geleni değil, doğru bilgiyi amama çabasında olmamız gerektiğini kaydetti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Nüfus arttı kesim azaldı
Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi