Nursan´a ´ara formül´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 20 ay önce üretimine ara veren Nursan Çelik Sanayi ve Haddecilik A.Ş´ye yönelik ara bir formül üzerinde durduğunu belirtti.
Tarih: 10.6.2017 09:55:03/ 189okunma / 0yorum

Sadet Berkyürek/İskenderun

Nursan, cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na sunduğunu belirten milletvekili Dudu, "Nursan konusunda 3 ay önce verdiğim soru önergesine yanıt veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Nursan´a neden teşvik kredisi verilmediği ve Nursan işçilerine neden İş Kur´dan ödeme yapılmadığı yönündeki sorularımıza bilgi verdi. Dudu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü´nün, demir çelik sektörünün Türkiye´nin ekonomik kalkınması ve endüstrileşmesindeki stratejik önemini kabul ederken, hiçbir firmanın finansal sıkıntı içine girerek üretimine ara vermesine arzu etmediklerini söylediğini belirttiği açıklamasında, "Özlü Türkiye´nin Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında bir firmaya yönelik devlet yardımlarının kısıtlandığını kaydetti. Özlü, bu anlaşma çerçevesinde demir cevheri, manganez cevheri, cüruf demir ve hurda demiri kapsamı ile çevre ve ar-ge destekleri haricinde üretim miktarı ve üretim kalitesinin arttırılmasına dönük her türlü devlet yardımının rekabeti olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yasaklandığı vurgusunu yaptı. Bu nedenle Nursan´ın ödeyemediği kredileri ödeyebilir hale gelmesi için teşvik kredisi verilmesinin mümkün olmadığını savunan Özlü, gerekçeyi Avrupa Kömür Çelik Topluluğu anlaşmasına bağladı. Özlü, soru önergeme yanıtında, devletin Nursan sorununa müdahil olduğunu, ancak Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması nedeniyle etkili bir adım atılamadığını kabul etti. Bu şirketle ilgili sorunların büyümemesi için Maliye Bakanlığı ile irtibata geçildiğini kaydeden Özlü, “Demir Çelik Teknoloji Dönüşüm Projesi” kapsamında Nursan´ın ziyaret edilerek elektrik ark ocağından yüksek fırına geçilmesi önerisi sunulduğunu aktardı. Özlü, bu çerçevede Nursan´ın cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini sunduğunu bildirdi. Bu çerçevede Nursan´ın yakın zamanda yeniden üretime geçmesini bekliyorum" ifadesine yer verdi.
Dudu, Bakan Özlü´nün Nursan işçilerine neden maaş ödenemediği konusunda da şunları belirttiğini ifade etti. “Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında istihdam alanında yeniden üretime geçiş sürecinde ve işçi ücretlerinin ödenmesi gibi konularda ne yazık ki devlet desteği verilememektedir. Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2017-2021 yıllarını kapsayan Türkiye Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller Sanayi Strateji Belgesi ve Eylem Planı´nda; ana metal sanayi sektörü işletmelerinden alınan vergi ve benzeri kesintilerin azaltılması ya da kaldırılması yönünde bir hazırlık olduğunu da açıkladı. Bakan Özlü´nün Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile yapılan Anlaşmayı gerekçe göstererek başta Nursan olmak üzere sıkıntı çeken üretim tesislerine gerekli desteği vermemesini doğru bulmuyorum. Avrupa, kendi üreticisini korumak için dampingli mamul ithalatını kısıtlamakta ve bu konuda kapsamlı sübvansiyon-damping soruşturmaları yapmaktadır. Ayrıca 20 aydır sigortaları ödenen ama maaş alamayan Nursan işçilerine İşsizlik Fonu´ndan hiçbir destek verilmemesi de anlaşılır değildir. Türk sektörünün belini kıran Rusya ve Çin´den yapılan çelik ithalatına karşı önlem alınmazsa sadece Türk çelik sektörü değil Türk ekonomisi ve Türk halkı da büyük bedel ödeyecektir."Kaynak:

“İTSO yatırımcıyı takipte olmalı”
“İTSO yatırımcıyı takipte olmalı”
Temmuz ayında İstanbul´da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi´nde, İskenderun Körfezi için ‘aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bölge olacak´ açıklaması İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda da gündem tuttu.
İSDEMİR´le görüşmede 30 madde geçti
İSDEMİR´le görüşmede 30 madde geçti
Çelik-İş Sendikası ile İskenderun Demir Çelik A.Ş. arasında başlatılan Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinin ilk oturumu gerçekleştirildi.İlk oturumda idari konuları içeren 30 maddenin görüşülerek karar bağlandığı öğrenildi
TKDK uzmanları mandracılarla toplandı
TKDK uzmanları mandracılarla toplandı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü ile Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü mandıracılarla sektör toplantısı gerçekleştirdi.
En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
2017 yılının ilk 7 aylık döneminde bakliyat ihracatının yüzde 74´ü Akdeniz İhracatçı Birlikleri AKİB üzerinden gerçekleşti.
Vergi dairesi taksit mesaisi yapacak
Vergi dairesi taksit mesaisi yapacak
Vergi ve yapılandırma taksit ödemeleri dolayısıyla vergi daireleri İskenderun´da da Cumartesi günü saat 17.00´ye, Pazartesi günü ise saat 23.59´a kadar çalışacak.
33 ülkeye yassı çelik satıldı
33 ülkeye yassı çelik satıldı
Akdeniz Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (ADMİB) Başkanı Adnan Ersoy Ulubaş, bu yılın ilk 6 aylık döneminde birlik kanalıyla 1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini, yüzde 77´lik artış demir çelik ürünleri ihracatındaki artışın yassı ürün satışıyla yakalandığını belirtti.
İTSO´nun konuğu Osmaniye
İTSO´nun konuğu Osmaniye
Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Genel sekreteri Abdurrahman Türkoğlu ve Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Akreditasyon sorumlusu Tuba Milli, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nı ziyaret etti.
İnşaat çeliği iç piyasaya yöneldi
İnşaat çeliği iç piyasaya yöneldi
Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, çelik sektörü 2017´nin ilk yarısını yükselişle tamamladığı belirtti.
Rus heyet çelik sektörünü inceledi
Rus heyet çelik sektörünü inceledi
Rusya Federasyonu´nun Türkiye´deki Baş Ticaret Temsilcisi Gaşigullin başkanlığındaki heyet Dörtyol ve İskenderun´da demir çelik sektörüyle ilgili incelemelerde bulundu.
Yapılandırmada son gün 30 Haziran
Yapılandırmada son gün 30 Haziran
Hatay Vergi Dairesi Başkanı Nazmi Erol, kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeden yararlanılması çağrısında bulunarak, "Yeni Yapılandırma Kanunu olan 7020 sayılı Kanun hükümlerinden yararlanmak isteyen borçluların, 30 Haziran 2017 tarihine kadar ilgili vergi dairesine başvurmaları gerekmektedir" dedi.
Hatay´ta 89 tarıma dayalı proje desteklendi
Hatay´ta 89 tarıma dayalı proje desteklendi
Hatay İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Mehmet Andiç, 2006-2015 yılları arasında il genelinde tarıma dayalı 89 projenin desteklenerek Bakanlık tarafından 20 milyon 114.9 lira ödeme yapıldığını belirtti.
TÜSİAD´a Hataylı başkan
TÜSİAD´a Hataylı başkan
Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği TÜSİAD 47. Genel Kurulu´nda başkanlığa, tek aday olarak seçime katılan Hataylı işadamı Erol Bilecik getirildi.
´OSB, potansiyeli arttıracak´
´OSB, potansiyeli arttıracak´
Vali Ata, Hassa Organize Sanayi Bölgesi projesi tamamlandığında, ilçenin cazibe merkezi olabileceğini söyledi.
Borsa üyelerine ‘Nefes Kredisi´
Borsa üyelerine ‘Nefes Kredisi´
skenderun Ticaret Borsası, 2016 yılının son toplantısını yaptı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi