Nursan´a ´ara formül´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 20 ay önce üretimine ara veren Nursan Çelik Sanayi ve Haddecilik A.Ş´ye yönelik ara bir formül üzerinde durduğunu belirtti.
Tarih: 10.6.2017 09:55:03

Sadet Berkyürek/İskenderun

Nursan, cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na sunduğunu belirten milletvekili Dudu, "Nursan konusunda 3 ay önce verdiğim soru önergesine yanıt veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Nursan´a neden teşvik kredisi verilmediği ve Nursan işçilerine neden İş Kur´dan ödeme yapılmadığı yönündeki sorularımıza bilgi verdi. Dudu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü´nün, demir çelik sektörünün Türkiye´nin ekonomik kalkınması ve endüstrileşmesindeki stratejik önemini kabul ederken, hiçbir firmanın finansal sıkıntı içine girerek üretimine ara vermesine arzu etmediklerini söylediğini belirttiği açıklamasında, "Özlü Türkiye´nin Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında bir firmaya yönelik devlet yardımlarının kısıtlandığını kaydetti. Özlü, bu anlaşma çerçevesinde demir cevheri, manganez cevheri, cüruf demir ve hurda demiri kapsamı ile çevre ve ar-ge destekleri haricinde üretim miktarı ve üretim kalitesinin arttırılmasına dönük her türlü devlet yardımının rekabeti olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yasaklandığı vurgusunu yaptı. Bu nedenle Nursan´ın ödeyemediği kredileri ödeyebilir hale gelmesi için teşvik kredisi verilmesinin mümkün olmadığını savunan Özlü, gerekçeyi Avrupa Kömür Çelik Topluluğu anlaşmasına bağladı. Özlü, soru önergeme yanıtında, devletin Nursan sorununa müdahil olduğunu, ancak Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması nedeniyle etkili bir adım atılamadığını kabul etti. Bu şirketle ilgili sorunların büyümemesi için Maliye Bakanlığı ile irtibata geçildiğini kaydeden Özlü, “Demir Çelik Teknoloji Dönüşüm Projesi” kapsamında Nursan´ın ziyaret edilerek elektrik ark ocağından yüksek fırına geçilmesi önerisi sunulduğunu aktardı. Özlü, bu çerçevede Nursan´ın cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini sunduğunu bildirdi. Bu çerçevede Nursan´ın yakın zamanda yeniden üretime geçmesini bekliyorum" ifadesine yer verdi.
Dudu, Bakan Özlü´nün Nursan işçilerine neden maaş ödenemediği konusunda da şunları belirttiğini ifade etti. “Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında istihdam alanında yeniden üretime geçiş sürecinde ve işçi ücretlerinin ödenmesi gibi konularda ne yazık ki devlet desteği verilememektedir. Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2017-2021 yıllarını kapsayan Türkiye Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller Sanayi Strateji Belgesi ve Eylem Planı´nda; ana metal sanayi sektörü işletmelerinden alınan vergi ve benzeri kesintilerin azaltılması ya da kaldırılması yönünde bir hazırlık olduğunu da açıkladı. Bakan Özlü´nün Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile yapılan Anlaşmayı gerekçe göstererek başta Nursan olmak üzere sıkıntı çeken üretim tesislerine gerekli desteği vermemesini doğru bulmuyorum. Avrupa, kendi üreticisini korumak için dampingli mamul ithalatını kısıtlamakta ve bu konuda kapsamlı sübvansiyon-damping soruşturmaları yapmaktadır. Ayrıca 20 aydır sigortaları ödenen ama maaş alamayan Nursan işçilerine İşsizlik Fonu´ndan hiçbir destek verilmemesi de anlaşılır değildir. Türk sektörünün belini kıran Rusya ve Çin´den yapılan çelik ithalatına karşı önlem alınmazsa sadece Türk çelik sektörü değil Türk ekonomisi ve Türk halkı da büyük bedel ödeyecektir."
Kaynak:

Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Destekler ve düzenlemeler değerlendirildi
Ekonomi Bakanlığı Ekonomik Araştırmalar ve Değerlendirme Genel Müdür Yardımcısı Arzu Yılmaz, İskenderun´un sanayi ve liman şehri kimliğine dikkat çekerek, kentin önemli bir potansiyele sahip olduğunu belirtti.
Odadan şirketlere ziyaret
Odadan şirketlere ziyaret
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimi, Atakaş Şirketler Gurubu yönetim kurulu üyesi Mustafa Atakaş ve Bozatlı Metalat Şirketler Grubuna nezaket ziyaretinde bulundu.
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
´Hatay, güneşten az yararlanıyor´
İskenderun Enerji Forumu, Arsuz´da yapıldı.
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
Kaymakam Soytürk, ziyaretlerini sürdürüyor
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetimini ziyaret etti.
´Lojistik köy´ ziyareti
´Lojistik köy´ ziyareti
Limakport İskenderun Müdürü Gündüz Arısoy, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
“Altınözü, zeytinin gen kaynağı”
“Altınözü, zeytinin gen kaynağı”
Altınözü Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Sefer Deviren, ilçede 168 bin dekar zeytinlik alanı varlığıyla toplam tarım arazilerinin yüzde 52´sini zeytinliklerin oluşturduğunu, Altınözü İlçesinde zeytinin önemli bir geçim kaynağı olduğunu belirtti.
Çelik Federasyonu kuruldu
Çelik Federasyonu kuruldu
Çelik sektörünü temsil eden STK ve üretici firmalar Çelik Federasyonu çatısı altında bir araya geldi. Kurucu Başkanlığını Namık Ekinci´nün üstlendiği, Türkiye ekonomisi açısından kilit öneme sahip olan sektörün gelişimine katkı sağlamak ve işbirliğini geliştirmek amacıyla kurulan Federasyon, çelik sektörünün ulusal ve uluslararası alandaki temsilcisi oldu.
Orman köylüsüne 1,6 milyon liralık destek
Orman köylüsüne 1,6 milyon liralık destek
Köylüyü Kalkındırma ve Hayvancılığı Teşvik Projesi ORKÖY kapsamında Arsuz´da 12 mahallede 86 aileye 1,6 milyon lira maliyetli büyükbaş hayvanın dağıtımına İlişkin sertifika dağıtım töreni Kurtbağı Mahallesi´nde düzenlendi.
Bulgurcu: Hatay için tek vücut olmalıyız
Bulgurcu: Hatay için tek vücut olmalıyız
Akdeniz Tüccar ve Sanayici İşadamları Derneği ATSİAD´ın düzenlediği yemekli toplantıda Hatay hakkını İstiyor imza kampanyası değerlendirilerek destek açıklaması yapıldı. Dernek Başkanı Züher Bulgurcu, “Olumsuzluklara Hatay´ın geleceği için tek vücut olmalıyız” dedi.
“Tarım istihdamda sanayiyi geçti”
“Tarım istihdamda sanayiyi geçti”
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, tarımda Nisan ayında 5 milyon 320 bin olan istihdamın, Mayıs ayında 257 bin artışla 5 milyon 577 bine yükselerek, 5,5 milyonu aştığını bildirdi.
“İTSO yatırımcıyı takipte olmalı”
“İTSO yatırımcıyı takipte olmalı”
Temmuz ayında İstanbul´da gerçekleştirilen 22. Dünya Petrol Kongresi´nde, İskenderun Körfezi için ‘aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bölge olacak´ açıklaması İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´nda da gündem tuttu.
İSDEMİR´le görüşmede 30 madde geçti
İSDEMİR´le görüşmede 30 madde geçti
Çelik-İş Sendikası ile İskenderun Demir Çelik A.Ş. arasında başlatılan Toplu İş Sözleşme (TİS) görüşmelerinin ilk oturumu gerçekleştirildi.İlk oturumda idari konuları içeren 30 maddenin görüşülerek karar bağlandığı öğrenildi
TKDK uzmanları mandracılarla toplandı
TKDK uzmanları mandracılarla toplandı
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Hatay İl Koordinatörlüğü ile Hatay Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü mandıracılarla sektör toplantısı gerçekleştirdi.
En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
En çok bakliyat ihracatı AKİB üyelerinden
2017 yılının ilk 7 aylık döneminde bakliyat ihracatının yüzde 74´ü Akdeniz İhracatçı Birlikleri AKİB üzerinden gerçekleşti.
Vergi dairesi taksit mesaisi yapacak
Vergi dairesi taksit mesaisi yapacak
Vergi ve yapılandırma taksit ödemeleri dolayısıyla vergi daireleri İskenderun´da da Cumartesi günü saat 17.00´ye, Pazartesi günü ise saat 23.59´a kadar çalışacak.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi