Nursan´a ´ara formül´
Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 20 ay önce üretimine ara veren Nursan Çelik Sanayi ve Haddecilik A.Ş´ye yönelik ara bir formül üzerinde durduğunu belirtti.
Tarih: 10.6.2017 09:55:03

Sadet Berkyürek/İskenderun

Nursan, cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı´na sunduğunu belirten milletvekili Dudu, "Nursan konusunda 3 ay önce verdiğim soru önergesine yanıt veren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Nursan´a neden teşvik kredisi verilmediği ve Nursan işçilerine neden İş Kur´dan ödeme yapılmadığı yönündeki sorularımıza bilgi verdi. Dudu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü´nün, demir çelik sektörünün Türkiye´nin ekonomik kalkınması ve endüstrileşmesindeki stratejik önemini kabul ederken, hiçbir firmanın finansal sıkıntı içine girerek üretimine ara vermesine arzu etmediklerini söylediğini belirttiği açıklamasında, "Özlü Türkiye´nin Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında bir firmaya yönelik devlet yardımlarının kısıtlandığını kaydetti. Özlü, bu anlaşma çerçevesinde demir cevheri, manganez cevheri, cüruf demir ve hurda demiri kapsamı ile çevre ve ar-ge destekleri haricinde üretim miktarı ve üretim kalitesinin arttırılmasına dönük her türlü devlet yardımının rekabeti olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle yasaklandığı vurgusunu yaptı. Bu nedenle Nursan´ın ödeyemediği kredileri ödeyebilir hale gelmesi için teşvik kredisi verilmesinin mümkün olmadığını savunan Özlü, gerekçeyi Avrupa Kömür Çelik Topluluğu anlaşmasına bağladı. Özlü, soru önergeme yanıtında, devletin Nursan sorununa müdahil olduğunu, ancak Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması nedeniyle etkili bir adım atılamadığını kabul etti. Bu şirketle ilgili sorunların büyümemesi için Maliye Bakanlığı ile irtibata geçildiğini kaydeden Özlü, “Demir Çelik Teknoloji Dönüşüm Projesi” kapsamında Nursan´ın ziyaret edilerek elektrik ark ocağından yüksek fırına geçilmesi önerisi sunulduğunu aktardı. Özlü, bu çerçevede Nursan´ın cevherden sünger demir üretimi ve yüksek fırın proseslerinin fizibilitesini sunduğunu bildirdi. Bu çerçevede Nursan´ın yakın zamanda yeniden üretime geçmesini bekliyorum" ifadesine yer verdi.
Dudu, Bakan Özlü´nün Nursan işçilerine neden maaş ödenemediği konusunda da şunları belirttiğini ifade etti. “Avrupa Kömür Çelik Topluluğu Anlaşması ile imzalanan Serbest Ticaret Anlaşması kapsamında istihdam alanında yeniden üretime geçiş sürecinde ve işçi ücretlerinin ödenmesi gibi konularda ne yazık ki devlet desteği verilememektedir. Özlü, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda hazırlanan 2017-2021 yıllarını kapsayan Türkiye Demir Çelik ve Demir Dışı Metaller Sanayi Strateji Belgesi ve Eylem Planı´nda; ana metal sanayi sektörü işletmelerinden alınan vergi ve benzeri kesintilerin azaltılması ya da kaldırılması yönünde bir hazırlık olduğunu da açıkladı. Bakan Özlü´nün Avrupa Kömür Çelik Topluluğu ile yapılan Anlaşmayı gerekçe göstererek başta Nursan olmak üzere sıkıntı çeken üretim tesislerine gerekli desteği vermemesini doğru bulmuyorum. Avrupa, kendi üreticisini korumak için dampingli mamul ithalatını kısıtlamakta ve bu konuda kapsamlı sübvansiyon-damping soruşturmaları yapmaktadır. Ayrıca 20 aydır sigortaları ödenen ama maaş alamayan Nursan işçilerine İşsizlik Fonu´ndan hiçbir destek verilmemesi de anlaşılır değildir. Türk sektörünün belini kıran Rusya ve Çin´den yapılan çelik ithalatına karşı önlem alınmazsa sadece Türk çelik sektörü değil Türk ekonomisi ve Türk halkı da büyük bedel ödeyecektir."
Kaynak:

DOĞAKA toplantısı
DOĞAKA toplantısı
Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı´nın (DOĞAKA) 81. Yönetim Kurulu Toplantısı yapıldı. DOĞAKA YK Başkanı ve Osmaniye Valisi Ömer Faruk Coşkun başkanlığındaki toplantı Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, Hatay Valisi Erdal Ata, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir Kara, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfi Savaş, Osmaniye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Teke, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Serdar Zabun ve DOĞAKA Genel Sekreteri Onur Yıldız da katıldı.
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Sendikadan ´taşeron kadrosu´ eleştirisi
Genel-İş sendikası Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, merkezi idarede kadro verilirken belediyelerde çalışan taşeron işçilerine belediyelere değil, belediye şirketlerine geçiş yaptırılacağını belirtti.
´Şeker fabrikaları satılamaz´
´Şeker fabrikaları satılamaz´
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant, şeker fabrikalarının satılmaması gerektiğini belirtti.
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bakan, mobilyacılar sitesini inceledi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, hafta sonu Antakya´nın Narlıca Mahallesinde inşaatı süren Antakya Mobilyacılar İhtisas Sanayi Sitesinde incelemede bulundu.
Mozambik´e iş gezisi
Mozambik´e iş gezisi
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası, Ekonomi Bakanlığı´nın UR-GE projesi kapsamında Mozambik ve Güney Afrika Cumhuriyeti´ne iş gezisi düzenledi.
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Üreticilere ´modern arıcılık´ semineri
Hatay Arıcılar Birliği tarafından yöredeki arı üreticilerine yönelik, ´modern arıcılık teknikleri´ konulu seminer verdi.
Belen´e sanayi sitesi istendi
Belen´e sanayi sitesi istendi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası yönetim kurulu üyeleri, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın´ı makamında ziyaret etti.
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Ahrazoğlu, demir çelik sektörüne destek istedi
Hatay Milletvekili ve TBMM Başkanlık Divanı Katip Üyesi Mehmet Ahrazoğlu, demir çelik sektörünün yaşadığı sorunların araştırılarak, alınması gereken önlemlerin belirlenmesi amacıyla Meclis araştırması önergesi hakkında partisi MHP Grubu adına konuştu.
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Dörtyol BOTAŞ´a yüzer depolama tesisi
Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Dörtyol BOTAŞ Yüzer Depolama (Yüzer LNG Terminali/ Floating Storage and Regasification) Tesisini hizmete aldı.
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
Kalkavan: İskenderun Körfezi önemli
İMEAK Deniz Ticaret Odaları Başkanı Metin Kalkavan ve yönetim kurulu üyeleri İskenderun´da denizcilerle bir araya gelip, Türkiye ve bölgedeki sektörün durumunu görüştü.
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
Narlıca´ya 100 mobilya fabrikası yapıldı
İş-Kur Genel Müdür Yardımcısı Kadri Kabak ve İşkur Hatay il Müdürü Ziya Yüksel´den Ziyaretler.
MHP´den tünele isim önerisi
MHP´den tünele isim önerisi
MHP Hatay İl başkanı Lütfi Kaşıkçı, Amanos Tünelinin 19. kilometrelik bölümüne isim önerisinde bulundu.
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
´Sanayi sitesinin taşınmasına arazi engeli var´
Hatay Büyük Şehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş İskenderun´da esnaf ve vatandaşla bir araya gelip, sorunlarını dinledi ve HBB´nin İskenderun´a yaptığı hizmetler hakkında da bilgi verdi.
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Bilgileri çiftçiye anlatmamız gerekir
Tarım öğretiminin 172. yılı Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanlığı tarafından düzenlenen etkinlikle kutlandı.
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
´Tarım, Hatay için çok önemli sektör´
Hatay Valisi Erdal Ata, Belen´de çeşitli ziyaretlerde bulundu. Vali Ata, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu ve Belen Ziraat Odası Başkanı Selahattin Yalman´ı ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi