O, 81. kez anılacak
Atatürk, fikir ve devrimleriyle daha çok güçleniyor
Tarih: 8.11.2019 11:07:16

İskenderun/SES

Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk, beden olarak aramızdan ayrılışının 81. yıldönümünde törenlerle anılacak. 10 Kasım Pazar günü saat 09.05´te başlayacak anma, bir hafta sürecek şekilde düzenlenen Atatürk Haftası´ndaki etkinlikler sürecek.
Mustafa Kemal Atatürk için İskenderun´da yapılacak anma töreni, 10 Kasım Pazar günü saat 09.00´da Atatürk Anıtı Alanında başlayacak. Törende, İskenderun Kaymakamlığı, garnizon komutanlığı ve belediye başkanlığı Atatürk Anıtına çelenk sunacak ve saat 09.05´de İstiklal marşı okunup, bir dakikalık saygı duruşunda bulunulacak. Aynı gün saat 10.00´da ise kentte özel eğitim veren Doğa Anadolu Lisesinin konferans salonunda düzenlenecek etkinliklerle Atatürk anılmaya devam edilecek. Buradaki törende, günün anlam ve önemi ve Atatürk´ün askeri yönüne ilişkin konuşmalar yapılacak, Belediye Kent Orkestrası tarafından Atatürk´ün sevdiği şarkılar seslendirilecek, İstiklal Makzume Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan ´Kurtuluş Mustafa Kemal´ adlı oratoryo sahnelenecek ve okullarda öğrenciler arasında düzenlenen resim, şiir ve kompozisyon yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verilecek.
Hafta boyunca okullarda ´Atatürk´ konulu resim, şiir ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek, resim ve kitap sergileri açılacak, koroları tarafından Atatürk´ün sevdiği şarkılardan oluşan müzik dinletileri yapılacak. 10–16 Kasım tarihleri arasındaki Atatürk Haftası kapsamında resmi ve özel kurumlarda anma törenleri düzenlenecek ve etkinlikler yapılacak. 09-16 Kasım tarihleri arasında İskenderun Halk Kütüphanesi´nde Atatürk kitapları sergisi açılacak, 12 Kasım Salı günü de saat 13.00´da ´Atatürk öyküleri´ konulu etkinlik gerçekleştirilecek. Antakya´da da aynı gün yapılacak anma önce Atatürk Anıtında daha sonra da Hatay Kültür Merkezinde düzenlenecek.
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, Cumhuriyetimizin kurucusu ve Kurtuluş Savaşının kahramanı Mustafa Kemal Atatürk´ü aramızdan ayrılışının 81. yılında yayınladığı mesajında şunlara yer verdi: "Türk milletinin istiklaline ve istikbaline adanan 57 yıllık ömrün sona erdiği 10 Kasım´ı matem günü olmaktan ziyade Ulu Önder´in fikirlerini, eserlerini ve fedakârlıklarını anlama günü olarak idrak ediyoruz. Atatürk; ulusal bağımsızlığımızın, birlik ve beraberliğimizin simgesi, ulusumuzun geleceğini her zaman aydınlatacak bir ışık kaynağı ve bizlere tam bağımsız, çağdaş bir devlet ve Cumhuriyeti armağan eden, tarihin akışını değiştirerek yaşadığı çağa damgasını vuran, üstün başarıları ile tüm insanlığın saygısını kazanan büyük bir devlet adamıdır. Büyük Önder Atatürk´ü andığımız bu günde bizlere düşen görev; O´nun ´Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır´ vecizesinde vurguladığı gibi, Cumhuriyetimizin bekasını sağlamak ve Atatürk´ün işaret ettiği yolda ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkarmak için var gücümüzle çalışarak, ülkemizi ve milletimizi birlik ve bütünlük içerisinde daha güçlü ve daha aydınlık yarınlara taşımak olacaktır. Türkiye, milli irade, demokrasi ve kalkınma mücadelesinde, son yıllarda çok önemli mesafe kat etmiş ve Cumhuriyetimizin kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü ve lider bir ülkesi, bölgesinde ve dünyada barışın öncüsü, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline geldiği aşikârdır. Lakin, coğrafyamızdaki bin yıllık varlığımızın her anında olduğu gibi bugün de, ülkemizin kalkınma ve gelişme trendini hazmedemeyenler tarafından aziz milletimizin birlik ve beraberliğine, ülkemizin bütünlüğüne yönelik hain saldırılarla karşı karşıya kaldığımız da üzücü bir gerçektir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün bağımsızlık aşkı, ilke ve inkılâpları ile mücadele azmi şimdiye kadar olduğu gibi, bundan sonra da bizlere ilham kaynağı olacak ve varlığımıza yönelik iç ve dış tehditlerin üstesinden gelmek için yürüttüğümüz mücadelenin başarıya ulaşmasına vesile olacağı şüphesizdir."
Kaynak:

Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Tolga Sağ´dan İskenderun´da konser
Sanatçı Tolga Sağ, İskenderun´da konser verdi.
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
"Hastalığa göre yaklaşmak zorundayız"
Samandağ´da belediye ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şubesi işbirliğiyle "Diyabet ve obezitenin zararlarından korunma eğitimi" konferans düzenlendi.
Validen komutana iade-i ziyaret
Validen komutana iade-i ziyaret
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Hatay 2. Hudut Alay Komutanı Albay Ümit Durmaz´a, dün iade-i ziyarette bulundu.
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
´Herkes İçin Spor´ etkinliği
Arsuz Kaymakamlığı ve Herkes İçin Spor Federasyonu işbirliğiyle düzenlenen Arsuz Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve bazı kurumların da katkı verdiği Herkes İçin Spor etkinliği Arsuz´da düzenlendi.
Müdüre plaketli uğurlama
Müdüre plaketli uğurlama
Arsuz´da üç yıldır nüfus müdürlüğü görevini yürüten Gülsel Soğancı, Kastamonu´nun Abana ilçesine atandı.
Üniversite kampüsüne cami
Üniversite kampüsüne cami
2 dönüme yapılan üç katlı cami, 7 bin kişi kapasiteli
Noktaları arayarak bilgilendiler
Noktaları arayarak bilgilendiler
Harry Potter´ın kaynağı da Edinburgh mezarlığı
Bir ayda 203.974 kişi GBT sorgusu
Bir ayda 203.974 kişi GBT sorgusu
Ekim´de 25.720 sürücüye 9.063.438 TL ceza kesildi
46 noktada uyuşturucu denetimi
46 noktada uyuşturucu denetimi
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve KOM Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından önceki gün genişletilmiş alan uygulaması yapıldığı açıklandı.
Müdürler, okulların ´sorunlarını iletti´
Müdürler, okulların ´sorunlarını iletti´
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyenin imkânları ölçüsünde eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Hatay mutfağı atölye çalışmasıyla öğretilecek
Hatay mutfağı atölye çalışmasıyla öğretilecek
Hatay Büyükşehir Belediyesi, UNESCO Öğrenen Şehirler Küresel Ağı projesi kapsamında workshop etkinliklerini başlattı.
Bir yarışmada 5 altın, 1 gümüş
Bir yarışmada 5 altın, 1 gümüş
Hataylı yüzücü Kamil Köseoğlu, Atatürk Haftası kapsamında Bursa´da düzenlenen Türkiye Masterler Yüzme Şampiyonası´na altı ayrı kategoride katıldı ve 5 altın ile 1 gümüş madalya kazandı.
AFAD´tan ´deprem sigotası´ çağrısı
AFAD´tan ´deprem sigotası´ çağrısı
Ülkede afetlere hazırlık kültürünün yerleşmesi için Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından başlatılan Afetlere Hazırlık Yılı´nın beşinci ayına girdiği ve projenin bu ayın temasının ´afet sigortası´ olarak belirlendiği açıklandı.
Erzinli muhtarlar İskenderun´da konuk oldu
Erzinli muhtarlar İskenderun´da konuk oldu
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, daha önce kaymakam olarak görev yaptığı kentler arasında bulunan Erzin´deki muhtarlarla İskenderun´da kahvaltıda buluştu.
İskenderun´da aşı bulunamıyor
İskenderun´da aşı bulunamıyor
Grip için eylem planı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi