Öğrenci projesi Hatay´a yayılacak
Payas Belediyesi, ‘UV METRE´ isimli projeyi hayata geçirmek için Özel BİLFEN İskenderun Fen Lisesi ile eğitim kültür iş birliği protokolü imzaladı.
Tarih: 25.5.2018 10:35:37

Orhan Yıldız/İskenderun

 Payas ve İskenderun´dan başlayarak tüm Hatay”a yaygınlaştırılacak UV METRE eğitim kültür işbirliği protokolü Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ile BİLFEN İskenderun Müdürü Serpil Sarnav tarafından imzalandı.
Bir öğrenci projesi olarak başlayan ve sosyal sorumluluk projesi olarak sürdürülecek proje ile hassas ciltliler başta olmak üzere tüm insanların, güneş ışığının zararlı etkilerinden ve hava kirliliğinden korunmasının sağlanması ve farkındalık oluşturulmasının hedeflendiği belirtildi.
Protokol imza töreninde çalışma ile ilgili bilgi veren Özel BİLFEN İskenderun Fen Lisesi proje sorumlusu Özcan Kıranbağlı, bir ilaç firmasının düzenlediği liseler arası bilim yarışmasında katıldıkları UV METRE ‘yi istasyonlar şeklinde, şehrin diğer kesimlerine de yayma fikrinin çıktığını belirtti. Payas Belediyesi Stem merkezi öğrencileri ile birlikte sosyal sorumluluk projesi olarak daha geniş alanda projenin uygulamaya konulabileceğini kaydeden Kıranbağlı, “Maalesef Türkiye´de meteoroloji bunu ölçmüyor. Sadece Ankara´da 2006 teknolojisi ile alınmış bir cihaz var. Şimdi sizinle biz bu teknolojiyi hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da protokol törenindeki konuşmasında STEM eğitiminde bu proje ile istedikleri sonuçlara da ulaşacaklarını, 2006 teknolojisi ile sadece Ankara´da olan bir teknolojinin tüm Hatay´ın kullanımına sunulabileceğini ifade etti.
Projenin öncelikle İskenderun ve Payas´ta istasyon kurarak hayata geçirileceğini anlatan Payas Belediyesi Stem yöneticisi Cem Kağar ise, veri akış verişini sağlayıp IOS VE Android uygulamalarıyla hayata geçirdikten sonra önce Hatay sonra Türkiye geneline yaymayı planladıklarını bildirdi.
BİLFEN İskenderun Müdürü Serpil Sarnav, törendeki konuşmasında internet adresinin alınarak onaylandığını, www.uvmetre.com verilerinin güncellemeye başlanacağını ve istatistik değerlerinin çıkarılacağını aktardı. Sarnav, “Aslında tamamen öğrenci projesi diyebiliriz. Payas STEM merkezi öğrencileri ve BİLFEN´den seçilen öğrenciler, hocalarımızın gözetiminde çalışacaklar” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Serpil Sarnav Bekir altan
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mezun adayı öğrencileri için kep atma töreni düzenlendi.
Kolejden mezunlarına tören
Kolejden mezunlarına tören
Antakya´da özel eğitim veren TED Hatay Koleji 4. ve 8. sınıf öğrencileri mezuniyetin hheyecanının yaşadı.
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (SonTest) sınavının 09 Haziran Cumartesi günü Saat 10.00´da ve aynı gün saat 14.00´te ise Arapça Yeterlik Sınavı´nın Hatay´da da belirlenen okullarda yapılacağı bildirildi.
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
Kampüste konteynerlerden oluşturulan inovasyon fabrikasında, öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak ve öğrenme hızlarını artırmak amacıyla Yenilikçi İngilizce Öğrenme Noktası (Innovative English Learning Point) oluşturuldu
İMYO´da kep coşkusu
İMYO´da kep coşkusu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) öğrencileri keplerini havaya atarak, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Samandağ´ın Meydan mahallesindeki Azize Süleyman Yalçın Ortaokulunun 4006 Tubitak Bilim Fuarı, Tekebaşı Zeynel Abidin Cilli İlkokulunun bahçesinde yapıldı.
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ayla-Naci Uyar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen, ´Benim gözümle Arsuz´ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Üçgüllük´te bilim fuarı
Üçgüllük´te bilim fuarı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile Üçgüllük Orta Okulu´nda Bilim Fuarı düzenlendi. Üçgüllük Orta Okulu öğrencilerinin TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirdiği Bilim Fuarının açılışını Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Millî Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez birlikte yaptı.
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İskenderun Teknik Üniversitesinde fakülte ve yüksekokullardaayrı ayrı düzenlediği mezuniyet ve kep atma törenleri yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi