Öğrenci projesi Hatay´a yayılacak
Payas Belediyesi, ‘UV METRE´ isimli projeyi hayata geçirmek için Özel BİLFEN İskenderun Fen Lisesi ile eğitim kültür iş birliği protokolü imzaladı.
Tarih: 25.5.2018 10:35:37

Orhan Yıldız/İskenderun

 Payas ve İskenderun´dan başlayarak tüm Hatay”a yaygınlaştırılacak UV METRE eğitim kültür işbirliği protokolü Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ile BİLFEN İskenderun Müdürü Serpil Sarnav tarafından imzalandı.
Bir öğrenci projesi olarak başlayan ve sosyal sorumluluk projesi olarak sürdürülecek proje ile hassas ciltliler başta olmak üzere tüm insanların, güneş ışığının zararlı etkilerinden ve hava kirliliğinden korunmasının sağlanması ve farkındalık oluşturulmasının hedeflendiği belirtildi.
Protokol imza töreninde çalışma ile ilgili bilgi veren Özel BİLFEN İskenderun Fen Lisesi proje sorumlusu Özcan Kıranbağlı, bir ilaç firmasının düzenlediği liseler arası bilim yarışmasında katıldıkları UV METRE ‘yi istasyonlar şeklinde, şehrin diğer kesimlerine de yayma fikrinin çıktığını belirtti. Payas Belediyesi Stem merkezi öğrencileri ile birlikte sosyal sorumluluk projesi olarak daha geniş alanda projenin uygulamaya konulabileceğini kaydeden Kıranbağlı, “Maalesef Türkiye´de meteoroloji bunu ölçmüyor. Sadece Ankara´da 2006 teknolojisi ile alınmış bir cihaz var. Şimdi sizinle biz bu teknolojiyi hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da protokol törenindeki konuşmasında STEM eğitiminde bu proje ile istedikleri sonuçlara da ulaşacaklarını, 2006 teknolojisi ile sadece Ankara´da olan bir teknolojinin tüm Hatay´ın kullanımına sunulabileceğini ifade etti.
Projenin öncelikle İskenderun ve Payas´ta istasyon kurarak hayata geçirileceğini anlatan Payas Belediyesi Stem yöneticisi Cem Kağar ise, veri akış verişini sağlayıp IOS VE Android uygulamalarıyla hayata geçirdikten sonra önce Hatay sonra Türkiye geneline yaymayı planladıklarını bildirdi.
BİLFEN İskenderun Müdürü Serpil Sarnav, törendeki konuşmasında internet adresinin alınarak onaylandığını, www.uvmetre.com verilerinin güncellemeye başlanacağını ve istatistik değerlerinin çıkarılacağını aktardı. Sarnav, “Aslında tamamen öğrenci projesi diyebiliriz. Payas STEM merkezi öğrencileri ve BİLFEN´den seçilen öğrenciler, hocalarımızın gözetiminde çalışacaklar” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Serpil Sarnav Bekir altan
Cezaevine kitap yardımı
Cezaevine kitap yardımı
Lionslar cezaevlerini ziyaret ederek kitap hediye etti
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İSTE, İstanbul Airshow´da stand açtı
İstanbul´da düzenlenen 12. Uluslararası Sivil Havacılık ve Havalimanları Fuarı ve Havacılık Endüstrisi Tedarik Zinciri Platformu İstanbul Airshow´da stant açan İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE), etkinliğe katılan tek devlet üniversitesi olduğu belirtildi.
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun´dan NASA´ya bağlantı
İskenderun Teknouzay Bilim Şenliği İSTE´de bugün sona erecek
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
İSTE´de uzakyol vardiya zabitleri seçildi
2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) neticesinde İskenderun Teknik Üniversitesi´ni (İSTE) tercih edip, Barbaros Hayrettin Gemi İnşaatı ve Denizcilik Fakültesi, Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümü´nü kazanan öğrencileriçin Bedensel Yeterlilik Sınavı ve mülakatı yapıldı.
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi