Öğrenci projesi Hatay´a yayılacak
Payas Belediyesi, ‘UV METRE´ isimli projeyi hayata geçirmek için Özel BİLFEN İskenderun Fen Lisesi ile eğitim kültür iş birliği protokolü imzaladı.
Tarih: 25.5.2018 10:35:37

Orhan Yıldız/İskenderun

 Payas ve İskenderun´dan başlayarak tüm Hatay”a yaygınlaştırılacak UV METRE eğitim kültür işbirliği protokolü Payas Belediye Başkanı Bekir Altan ile BİLFEN İskenderun Müdürü Serpil Sarnav tarafından imzalandı.
Bir öğrenci projesi olarak başlayan ve sosyal sorumluluk projesi olarak sürdürülecek proje ile hassas ciltliler başta olmak üzere tüm insanların, güneş ışığının zararlı etkilerinden ve hava kirliliğinden korunmasının sağlanması ve farkındalık oluşturulmasının hedeflendiği belirtildi.
Protokol imza töreninde çalışma ile ilgili bilgi veren Özel BİLFEN İskenderun Fen Lisesi proje sorumlusu Özcan Kıranbağlı, bir ilaç firmasının düzenlediği liseler arası bilim yarışmasında katıldıkları UV METRE ‘yi istasyonlar şeklinde, şehrin diğer kesimlerine de yayma fikrinin çıktığını belirtti. Payas Belediyesi Stem merkezi öğrencileri ile birlikte sosyal sorumluluk projesi olarak daha geniş alanda projenin uygulamaya konulabileceğini kaydeden Kıranbağlı, “Maalesef Türkiye´de meteoroloji bunu ölçmüyor. Sadece Ankara´da 2006 teknolojisi ile alınmış bir cihaz var. Şimdi sizinle biz bu teknolojiyi hayata geçirmek istiyoruz” dedi.
Payas Belediye Başkanı Bekir Altan da protokol törenindeki konuşmasında STEM eğitiminde bu proje ile istedikleri sonuçlara da ulaşacaklarını, 2006 teknolojisi ile sadece Ankara´da olan bir teknolojinin tüm Hatay´ın kullanımına sunulabileceğini ifade etti.
Projenin öncelikle İskenderun ve Payas´ta istasyon kurarak hayata geçirileceğini anlatan Payas Belediyesi Stem yöneticisi Cem Kağar ise, veri akış verişini sağlayıp IOS VE Android uygulamalarıyla hayata geçirdikten sonra önce Hatay sonra Türkiye geneline yaymayı planladıklarını bildirdi.
BİLFEN İskenderun Müdürü Serpil Sarnav, törendeki konuşmasında internet adresinin alınarak onaylandığını, www.uvmetre.com verilerinin güncellemeye başlanacağını ve istatistik değerlerinin çıkarılacağını aktardı. Sarnav, “Aslında tamamen öğrenci projesi diyebiliriz. Payas STEM merkezi öğrencileri ve BİLFEN´den seçilen öğrenciler, hocalarımızın gözetiminde çalışacaklar” diye konuştu.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Serpil Sarnav Bekir altan
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Payas Belediyesinin stem merkezindeki lise öğrencisi Mustafa Tosun 3D yazıcı üretti.
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Kentleşme, kentsel dönüşüm ve millet bahçeleri projeleri ile popülerliği giderek artan peyzaj mimarı ihtiyacı nedeniyle; kısa bir süre ünce kurulan, hızla gelişen ve bu yıl öğrenci almasına izin verilen Peyzaj Mimarlığı Bölümü´ne ilgi olmasının beklendiği ifade edildi.
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz İlçe Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Dışişleri Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilmeye hak kazandı.
Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2018-YKS) katılacak ve sınav günlerinde Nüfus Cüzdanını veya T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için kimlik kartı başvurularının alınarak ´Geçici Kimlik Belgesi´ verilmesi amacıyla İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü 30 Haziran 2018 Cumartesi günü 07.00–17.00 ve 1 Temmuz 2018 Pazar günü 07.00–15.30 saatleri arasında hizmete açık tutulacak.
Öğrencilere ücretsiz kurs
Öğrencilere ücretsiz kurs
Hatay Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin derslerine destek olmak ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla eğitim vermeye devam ediyor.
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi