Öğrenci ve sektör buluştu
İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu etkinliği
Tarih: 28.2.2019 13:15:43

Nesrin Geyik/İskenderun

İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Havacılık Öğrenci Topluluğu sektörel buluşma etkinliği düzenledi. Etkinlikte havacılık sektörü ile sivil havacılık öğrencileri biraraya geldi.
İSTE Barbaros Hayrettin Konferans Salonunda düzenlenen İSTE Havacılık Öğrenci Topluluğu´nun “Sektörel buluşma” etkinliğine Onur Air Kabin Hizmetleri Başkanı Tülay Bulut ile Antalya Bilim Üniversitesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Tarafından 2018 Yılın Havacılık Taltif Madalyası alan SunExpress pilotu Serdar Altunok katıldı.
Buluşmada konuşan Onur Air Kabin Hizmetleri Müdürü Bulut, “Disiplin mesleğimizin temeli. Asla yanlışa yer yok. Ancak şu an Y ve Z kuşağıyla çalışıyoruz ve kuşak farklılığından kaynaklanan bazı sorunlar olabiliyor" dedi. Kabin hizmetleri veya havacılığın her hangi bir kolunda yabancı dilin eskisinden de önemli olduğunu, artık bir değil en az iki dili iyi derecede bilmek gerektiğini anlatan Bulut, deneyimlerini paylaştı.
Pilotluk mesleği ve eğitiminin aşamalarını anlatan Altunok da, mesleğinde karşılaştığı ilginç anılarını paylaştı ve ´nasıl pilot olunur?" sorusuna yanıt verdi. Mesleğin sadece kazanılan paradan ibaret olmadığını, titizlikle yürütülmesi, eğitim ve denetim mekanizmasının sürekli olarak işlediğini ifade eden Altunok, pilotluk eğitiminin masraflı görüldüğü için başlangıçta zor geldiğini, ancak eğitime harcanan miktarın birkaç yılda kazanılabilecek bir rakam olduğunu, yapılan her masrafın geleceğe yatırım olacağını düşünerek yapılmasını istedi. Etkinlikte öğrenciler arasında ´en iyi anons yarışması´ da düzenlendi. Etkinliğin açılışında konuşan İSTE Rektörü Türkay Dereli de şöyle konuştu: “Sivil havacılık disiplinli bir sektör. Tabii, bu disiplin eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine de yansıyor. Sektörü öğrencilerle buluşturmak, aradaki bağlantıları artırmak çok mühim."
Kaynak:

Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Turizmde Eğitimden İstihdama projesi
Aşçı Yardımcılığı kursu ile Servis Görevlisi kursunu tamamlayan 50 kursiyer sertifikalarını aldı.
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
Portekiz´de ´kültür yolculuğu´
İskenderun´un Suçıkağı mahallesindeki Paşa Karaca Ortaokulu öğretmen ve öğrencilerinin oluşturduğu 7 kişilik grup, Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu tarafından hibelenen, "Köklere Yolculuk (Surfing Our Roots)” adlı Erasmus+ projesi kapsamında, Portekiz´in Ponte de Lima kentinde düzenlenen etkinliğe katıldı.
18 öğretmene Prag´da eğitim
18 öğretmene Prag´da eğitim
Arsuz Milli Eğitim Müdürlüğü, Arsuz Kaymakamlığı ve İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan ve Dışişleri Bakanlığı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilen "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+ KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesinin ilk toplantısı başladı. Proje kapsamında, Prag/Çekya hareketliliği yapıldı. Arsuz´dan Uluçınar Ortaokulu, Konacık İlkokulu, Hüyük Ortaokulu,Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulu´nun dahil olduğu projede 18 katılımcı Prağ´daki katıldı.
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
´İcat etmeyi´ öğrenmeye çalıştılar
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), "TRIZ (Yenilikçi Problem Çözme Tekniği) Çalıştayı" düzenlendi.
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Kolej takımına ´sunum ödülü´
Fırst Lego League etkinliği
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Ulusal ´Maker Faire´ yapıldı
Antakya´da özel eğitim veren Hatay Bahçeşehir Koleji´nin ev sahipliğinde "Maker Faire" etkinliği yapıldı.
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
Kadınlara ´teknoloji eğitimi´
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) kadınlara yönelik dört saatlik ´temel teknoloji okuryazarlığı´ eğitimi düzenlendi
Özel okulda ´dil festivali´
Özel okulda ´dil festivali´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Okulları anaokulu, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin, eğitim sezonunda öğrendikleri yabancı dil becerilerini sergiledikleri “Dil Festivali” yapıldı.
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
"Matematik teknolojiyi geliştirir"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE) düzenlenen ´teknoloji sohbetleri´nde, İSTE Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü öğretim Üyesi Dr. İnayet Derin, “Dünyayı değiştiren matematikçiler ve ilginç hayatları” üzerine değerlendirmede bulundu.
"Konservatuarda okumak"
"Konservatuarda okumak"
İskenderun Teknik Üniversitesi´nde (İSTE) düzenlenen 2. İskenderun Kitap Şöleni´nin konuk yazarları arasında doğuştan görme engelli Fatma Nur Benli de bulundu.
Dileklerini gerçekleştirdiler
Dileklerini gerçekleştirdiler
Antakya´da özel eğitim veren Bahçeşehir Kolejinin Materyal Dizayn ve Boyama Kulübü öğrencileri, ‘Bir bardak mutluluk´ adlı projeyi yaptı.
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İSTE, hidrojenle araç prototipini tanıttı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Hidrojen Teknolojileri Öğrenci Topluluğunun "isteC-H2" adlı Hidrojenli Otomobil Tasarımı ve Üretimi Projesi´nin ön tanıtımı yapıldı.
Ortaokula çok amaçlı salon
Ortaokula çok amaçlı salon
Arsuz´un madenli mahallesindeki Madenli Ortaokulunun Çok Amaçlı Salonü düzenlenen törenle açıldı.
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
´Kaynaklar çeşitlendirilmeli´
Eğitim vizyonu toplantısı yapıldı
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
"Teknolojinin kaynağı ´doğa´"
İskenderun Teknik Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisinin (İSTE-TTO) ‘teknoloji sohbetleri´ne konuk olan İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Mühendislik ve Temel Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Özlem Çiçek, doğadan ilham alan tasarım, inovasyon ve icatların, daha doğal, daha sürdürülebilir, nitelikli ve başarılı olduğunu söyledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi