OHAL´e oturarak protesto
CHP, AKP Hükümetinin OHAL´i 7. kez uzatmak istediğini dün oturma eylemi ile protesto etti.
Tarih: 17.4.2018 11:09:45

Akın Bodur

 Antakya´daki oturma eylemine, Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, CHP İstanbul Milletvekili Zeynel Emre, Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, sivil toplum kuruluşları ve meslek örgütlerinin temsilcileri ile partinin Hatay il ve ilçe başkanları ile yöneticileri de katıldı.
CHP´nin ülke genelinde il merkezlerinde uygulanması kararı üzerine Antakya Ulus Meydanında düzenlenen OHAL protestosunda konuşan partinin Hatay il başkanı Servet Mullaoğlu, ülkeyi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlandığı ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumunun üzerinden bir yıl geçtiğini, 15 Temmuz´daki FETÖ darbe girişiminin ardından 20 Temmuz´da ilan edilen OHAL altında gidilen referandumun, meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkeye dayattığını ifade etti. Mullaoğlu, "Sivil darbe ortamında, ´evet´ demenin devletin tüm kurumlarıyla desteklendiği, ´hayır´ demenin ise adeta yasaklandığı bir dönem yaşanmıştır. Ülkemiz 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. İlan edilişindeki amacından uzaklaşarak demokrasi ve hukuk sistemine yönelik bir saldırıya dönüşen OHAL rejimi; insan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini baskılamanın da aracı olmuştur. KHK´lar eliyle parlamento, yani halkın iradesi gasp edilmiştir. Türkiye´yi tek tipe sokmak için sendikalar, meslek oda ve birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarına yönelik operasyonların ardı arkası kesilmemiştir. AKP iktidarının muhaliflerine bir sopa olarak kullandığı OHAL giderek bu faşizan sınırlarını bile aşmış; sağcı-solcu, muhafazakâr-sosyal demokrat, kimseyi ayırmadan tüm toplumu baskı altına alan otoriter bir rejime dönüşmüştür. OHAL ile ülkemizde hiç kimsenin can ve mal güvenliği kalmamıştır" dedi.
´OHAL nedir?´ diye sorun Mullaoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: "OHAL, 10 Ekim´de katledilen çocuklarını anmak isteyen anne ve babalara sıkılan biber gazıdır; Ekmeğinin peşindeki tütün üreticisine vurulan coptur; Ahmet Şık başta olmak üzere hayatını FETÖ ile mücadeleye adamış gazetecileri zindanlara atmaktır; İşçi grevlerini ertelemek, grev çadırlarına müdahale etmektir; İşlerini geri almak için ölümü göze alarak bedenini açlığa yatıran Nuriye Gülmen ve Semih Özakça´nın ölüm tehlikesini görmeyen hükümet inadıdır; Dünyaca ünlü kimi bilim insanlarını FETÖ yalanıyla üniversitelerden atmaktır; Tiyatro oyunlarını yasaklamaktır; Muhaliflerini ´terörist´ olarak tanımlayabilme cüretidir; Ankara Kızılay´da İnsan Hakları Anıtı´nı gözaltına almaktır; Madende oğlu dört yıldır yatan anaya; artık yürüyemezsin, yasak artık demektir; On binlerce taşeron işçiyi haksız bir şekilde kadro dışı bırakmaktır; Boğaziçi Üniversitesi´ndeki öğrencilerin “okuma hakkı”nı elinden alabileceğini söylemek ve öğrencileri tutuklatmaktır; Milli iradeyi yok sayarak, belediye başkanlarını görevden uzaklaştırmak, belediyelere kayyım atamaktır; Laik eğitim bildirisi dağıtmak isteyen öğrencinin gözaltına alınması, 16 Nisan referandumunda ´hayır´ propagandası yapan vatandaşın kolunun kırılmasıdır; Seçilmiş milletvekillerini hukuksuz bir şekilde tutuklatmak ve yargılatmaktır; Hakimlerin, savcıların bir parti genel başkanı önünde iliklediği cübbelerdir. OHAL, yasamayı, yürütmeyi ve yargıyı tek adamın iki dudağının arasına hapsetmektir; Doların 4 TL´yi, avronun 5 TL´yi aşmasıdır, Türk Lirası´nın kaybettiği değerdir; Satılan şeker fabrikası, açlık sınırı altındaki asgari ücret, artan enflasyondur; Twitter´daki 280 karakterden, Facebook´taki ´beğen´ butonundan korkmaktır; 12 Eylül cuntasına özenenlerin, askeri darbe dönemlerine rahmet okuttuğu bir düzenin adıdır. İlan ederken bir buçuk ay bile sürmeyecek dedikleri, milleti etkilemeyecek dedikleri OHAL, bardağı çoktan taşırmıştır. Sabır testisi kırılmış, toplumun büyük çoğunluğu OHAL rejimine artık yeter demeye başlamıştır. Bugün iktidar partisi ve yeni ortakları, Türkiye´yi uçuruma adım adım yaklaştıran OHAL´i bir kez daha uzatmanın peşindedir. Postallı darbelerle mücadele etme vaadiyle gelenler, gelinen noktada takım elbiseli darbeciler haline gelmiştir. Bizim talebimiz kesindir; Halkın iradesine karşı işlenen bir suç haline gelen OHAL rejimine derhal son verilmelidir. Hukukun askıya alındığı, parlamentonun yok sayıldığı, milli iradenin tanınmadığı, milletvekillerinin rehin alındığı faşizm düzeni ortadan kalkmalıdır. Sendikalar, meslek odaları ve birlikleri ile sivil toplum örgütlerine yönelik iktidar gücü ile uygulanan sindirme politikaları son bulmalıdır. Sivil darbe ile tek koltukta birleştirilen yasama, yürütme ve yargı erkleri, yeniden, çağdaş demokrasilerde olduğu gibi kendi koltuklarına geçmelidir."

HDP´den de açıklama
HDP Hatay İl Eşbaşkanları Sultan Başaran ve Kerem Nalbant da yazılı yaptıkları açıklamada, ´tek adam rejiminin´ olağan hale dönüşmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Açıklamada şunlara yer verildi: "Sıkıyönetim ve OHAL rejimi bir darbe dönemi uygulamasıdır ve Türkiye´nin kangrenleşmiş sorunları da bu ortamlarda doğmuş, kalıcılaşmıştır. OHAL´i bitiren iktidar olma iddiasıyla övünenler yıllar sonra ülkeyi yeniden KHK´larla yönetmeyi tercih eder hale gelmişlerdir. Bir süredir de OHAL ile yönetme alışkanlığı kalıcı siyaset pratiğine dönüşmüştür. Özellikle 16 Nisan referandumu OHAL koşullarında kotarılmış ve OHAL´i kalıcı hale getirecek düzenlemeleri kurumsallaştırmıştır. Darbe anayasasının tanıdığı hakların bile aranır hale geldiği bir ortamda, demokrasi ve insan hakları ayak bağı, hatta tehdit olarak görülmektedir. Çok partili hayata geçilmesiyle birlikte terk edilen parti devleti anlayışına geri dönmenin hukuk açısından nasıl bir geriye gidişi beraberinde getirdiği ortadadır. Denge denetleme mekanizmalarının tümüyle tasfiye edilmesi, güçler ayrılığının bir zaaf gibi tarif edilmesi, muhalif olan herkesin ötekileştirilerek düşman ilan edilmesini beraberinde getirmiştir. İçeride ve dışarıda gerilim, savaş politikalarının terk edilmesi, duyarlı bir toplum ve kararlı bir siyasal mücadele ile mümkündür. Katılımcı demokrasinin inşası toplumsal ve bölgesel barışın da güvencesi olacaktır. 16 Nisan´ın birinci yılında OHAL´i bir kez daha uzatma eğilimi karşısında tüm toplumsal muhalefet dinamiklerini güç birliğine, dayanışmaya çağırıyoruz."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CHP Hatay İl Örğütü
"Teşvik kapsamında göçmen nüfus dikkate alınacak mı?"
"Teşvik kapsamında göçmen nüfus dikkate alınacak mı?"
TÜİK tarafından açıklanan işsizlik rakamlarının gerçeği yansıtmadığını, özellikle bu oranların Hatay gibi sınır illerimizde iki katı olduğunu ifade eden Hatay Milletvekili Serkan Topal, işsizlik verileri ile illere verilen teşvik paketlerini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Güzelmansur´dan sınır kapısı önergesi
Güzelmansur´dan sınır kapısı önergesi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, geçici olarak kapatıldığı söylenen ancak aradan geçen beş yıla karşın kapalı olan Yayladağı Sınır Kapısı´nı soru önergesiyle TBMM´ye taşıdı.
"Teknoloji darbelerde büyük etken"
"Teknoloji darbelerde büyük etken"
İskenderun Teknik Üniversitesinde (İSTE), 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında panel düzenlendi. Panelde, darbelere ve devlet içinde oluşabilecek, devletin birlik ve bütünlüğüne zarar vermeye çalışan illegal yapılanmalara karşı teknolojinin nasıl kullanılması gerektiği belirtildi.
"Eğitimi devlet politikası yapalım"
"Eğitimi devlet politikası yapalım"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, Milli Eğitim Bakanının 16 yıllık bir enkaz devr aldığını savundu.
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP milletvekilleri muhtarlarla buluştu
HDP Hatay Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu le Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Samandağ´da muuhtarlarla bir araya geldi.
Bakanlara kutlama ziyareti
Bakanlara kutlama ziyareti
Hatay AKP milletvekilleri, bakanlara yaptığı ´kutlama´ ve ´hayırlı olsun´ ziyartini sürdürüyor.
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
Yayman´dan mahalleye teşekkür ziyareti
24 Haziran seçimlerinde partisi AKP´den aday gösterilen ve Hatay Milletvekili seçilen Hüseyin Yayman, Kırıkhan´ın Topbağazı, İMC ve Soğuksu mahallelerine teşekkür ziyaretinde bulundu.
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Güzelmansur´dan araştırma önergesi
Kayıp çocuklara geç ulaşılmasının araştırılmasını istedi
“TBMM bizim için kürsü olacak”
“TBMM bizim için kürsü olacak”
HDP Milletvekili Barış Atay Mengüllüoğlu, yemin sonrası seçmenleriyle buluştu
Parlementer sistem sona erdi
Parlementer sistem sona erdi
Hatay Milletvekili Hüseyin Şanverdi, ‪Cumhurbaşkanımız Erdoğan´ın TBMM´de ettiği yeminle parlementer sistem‬in‪ sona erdi‬ğini‪ ve Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi‘ne geçildi‬ğini belirtti.
Yeni dönemin ilk önergesi
Yeni dönemin ilk önergesi
TBMM Başkanlığı´na Hatay milletvekilleri arasında ilk soru, araştırma önergesi ve yasa değişiklik teklifi Serkan Topal´dan geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan´ın yazılı yanıtlaması talebiyle ‘tarafsızlık yeminini´ hatırlatan Topal, Hatay için ise Meclis Araştırması istedi.
Vekiller yemin etti
Vekiller yemin etti
24 Haziran seçimlerine partilerin adayları olarak katılan ve seçim sonuçlarına göre Hatay milletvekili seçilen AKP´li Hacı Bayram Türkoğlu, Hüseyin Yayman, Abdulkadir Özel, Hüseyin Şanverdi ve Sebahat Özgürsoy Çelik; CHP´li Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin, Serkan Topal ve İsmet Tokdemir, MHP´li Lütfü Kaşıkçı; HDP´li Barış Atay Mengüllüoğlu, parlamentonun cumartesi günü yaptığı olağanüstü toplantıda yemin ederek, TBMM 27. Dönem Hatay Milletvekiliği görevine başladı. Hatay Milletvekilleri, TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz tarafından yönetilen mecliste yemin etti.
"Görevimiz asıl şimde başladı"
"Görevimiz asıl şimde başladı"
Saadet Partisi (SP), 24 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirmek için istişare toplantıları düzenliyor.
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
Kaşıkçı´ya rozetini Bahçeli taktı
24 Haziran seçimlerinde MHP ilk sıra adayı olarak Hatay milletvekili seçilen Lütfü Kaşıkçı.
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
CHP´de il ve 12 delege kurultay istedi
Hatay´da CHP´nin 19 kurultay delegesinden 12´si partisinin olağüanüstü kurultay yapmasını istedi. Olağanüstü toplanan CHP Hatay İl Yönetim Kurulu, partisinin olağanüstü kurultay yapmasını kararını aldı, YK toplantısı sonrası Hatay´daki 18+4 kurultay delegelerinden 12´si de bu çağrıya destek verdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi