“Okulda felsefe yapamıyoruz”
Güney Kampüs Lisesi´nin felsefe ve rehberlik danışman öğretmenlerinden Halit Ertan, 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde uzun yıllardan sonra felsefe dersinin ilk kez yeni ve doyurucu bir müfredatla okutulacağını belirtti. Ertan, işini ciddiyetle yapmaya çalışanlara karşın felsefe dersini hakkıyla işleyebilecek öğretmen sayısının çok sınırlı olduğunu kaydetti.
Tarih: 28.3.2018 10:59:15

Sadet Berkyürek/İskenderun
“Okullarda felsefe yapamıyoruz” diyen Halit Ertan, belirlenen konuların öğrenilmesi ve sınavda çıkacak sorulara yanıt verileblmesini sağlayan konu aktarımı yaklaşımından dolayı eğitim süreci içerisinde felsefe yapmayı ve felsefi düşünmeyi öğretemediklerini söyledi. Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´nde ‘Felsefeyle Ne Yapılır´ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Halit Ertan, konuşmasını dinleyicilerin katılımına açtığı ve söyleşi formunda sürdürdü. Gelen sorular üzerine felsefe eğitimi ile ilgili uygulamaları da aktaran Ertan, “Gerçektende eğitim süreci içerisinde öğrencilerimize biz felsefe yapmayı, felsefi düşünmeyi öğretmiyoruz. Biz sadece onlara karşılarına çıkacak sorularla nasıl başedebileceklerini öğretiyoruz. Bununla ilgili bilgileri bazen ezberletiyoruz. Niye böyleyi? Birincisi müfredat bizden bunu istiyor, çocukların girecekleri sınava hazırlanması, konuları öğrenmesi gerekiyor. Hal böyle olunca biz de çocuklara vermemiz gereken konuları aktarıyoruz. İçinde felsefe yok. Sadece bizim üniversitede ya da kendi araştırmalarımızda öğrendiğimiz bilgileri aktaran bir elçi gibiyiz. Böylece sınavı geçmiş olacaklar” diye konuştu.

Donanımlı felsefe öğretmeni sayısı sınırlı
Ortaöğretimde bugüne kadar en özel müfredatın önümüzdeki yıl uygulamaya konulacağını, eleştirilerin incelemenin ardından yapılmasını isteyen Ertan, yeni müfredatla felsefe dersi süresinin arttırılacağını ve içeriğininin zenginleştirileceğini de sözlerine ekleyerek, şunları ifade etti: “Felsefe 10. ve 11. sınıf öğrencilerine artık verilecek. Bunu işleyebilmek çok önemli.  Burada öğretmene görev düşüyor. Ben bu dersi hakkıyla işleyebilecek öğretmen sayısının da çok sınırlı olduğunu düşünüyorum. İşi ciddiyetiyle yapmaya çalışan insanlar var.”

Felsefeyle ne yapılmaz?
Felsefeyi özetle ‘varlığı, bilgiyi ve değerleri sorgulayarak merakı doyurmak´ olarak tanımlayan ve bilim ve felsefenin bütüncül ilişkisine de işaret eden Ertan, ‘felsefeyle ne yapılır ve ne yapılmaz´ soruları üzerinden yaşamı anlamak ve anlamlandırma kavramlarını tartışmaya açtı. Ertan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaşamı anlamlı kılmak demek, insani bir algıyla evrenin tümlüğünü ve insanın bu tümlük içindeki varlığını, konumunu kavramak ve açıklamak demektir. Yani insanileşmiş bir evrendeki insanı tanıma işidir. İnsanı tanımak da felsefe yapmaya başlayan tek insanın, kendisini tanıması, kendini bilmesi, kendine dışarıdan bakabilmesidir. Yani felsefe yapabilen varlığa, yine felsefi gözle bakabilmek, inceleyebilmektir. Kendine dışarıdan bir filozof gibi bakabilmek de kendi üzerine felsefe yapabilmek anlamına gelir.”

“Kalıpların lafta kırılması kolay, ancak…”
“Felsefe her alanda size geniş ufuklar açabilir ve hayatınıza bir anlam katabilir. Ya da tam tersine anlamsızlık da katabilir” diyen Halit Ertan, ‘kalıplar ve felsefe ilişkisine yönelik bir başka soru üzerine ise şu değenlendirmeyi yaptı: “Bir yaşam kurmuşuz. Bu yaşamı belli düşüncelerle yürütüyoruz. Hayat kalıplarla devam ederken onları sorgulama belki aklımıza geliyor ama, sonra yaşamanın sorgulamadan o kalıplarla sürdürmenin daha kolay olduğunu gördükçe, kalıplarımız daha da pekişiyor. Kalıpları pekişmiş insanların kalıplarını dağıtıp mutsuz etmek gerekir mi? Felsefe böyle biraz dağıtıcıdır. Kalıplarımıza saldırır, kalıplarımızı kırmaya kalkar. Evet lafta bunu söylemek kolay da gerçekten buna hazır mıyız?”
Kaynak:

MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Lise öğrencisi 3D yazıcı yaptı
Payas Belediyesinin stem merkezindeki lise öğrencisi Mustafa Tosun 3D yazıcı üretti.
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İSTE, adaylara üniversiteyi tanıtacak
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mimarlık Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü, ilk öğrencilerini almaya hazırlanıyor. Kentleşme, kentsel dönüşüm ve millet bahçeleri projeleri ile popülerliği giderek artan peyzaj mimarı ihtiyacı nedeniyle; kısa bir süre ünce kurulan, hızla gelişen ve bu yıl öğrenci almasına izin verilen Peyzaj Mimarlığı Bölümü´ne ilgi olmasının beklendiği ifade edildi.
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
"Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" projesine hibe desteği
Konacık İlkokulu, Uluçınar Ortaokulu, Hüyük Ortaokulu, Hacıahmetli Ortaokulu, Üçgüllük Ortaokulu, Yukarıkepirce Ortaokulunun dahil olduğu Arsuz İlçe Milli eğitim Müdürlüğü adına Arsuz Kaymakamlığı/ İlçe Milli Eğitim Proje Ofisi tarafından hazırlanan "Teknoloji ışığında Avrupa´ya adım adım" adlı Erasmus+KA101 Okul Eğitimi Konsorsiyum projesi, Dışişleri Bakanlığına bağlı Ulusal Ajans tarafından hibelendirilmeye hak kazandı.
Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Nüfus müdürlüğüne sınav mesaisi
Yükseköğretim Kurumları Sınavına (2018-YKS) katılacak ve sınav günlerinde Nüfus Cüzdanını veya T.C. Kimlik Kartını kaybeden ve yeniden çıkarmak isteyen adaylar için kimlik kartı başvurularının alınarak ´Geçici Kimlik Belgesi´ verilmesi amacıyla İskenderun İlçe Nüfus Müdürlüğü 30 Haziran 2018 Cumartesi günü 07.00–17.00 ve 1 Temmuz 2018 Pazar günü 07.00–15.30 saatleri arasında hizmete açık tutulacak.
Öğrencilere ücretsiz kurs
Öğrencilere ücretsiz kurs
Hatay Büyükşehir Belediyesi, öğrencilerin derslerine destek olmak ve sınavlarda daha başarılı olmalarını sağlamak amacıyla eğitim vermeye devam ediyor.
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi