“Okulda felsefe yapamıyoruz”
Güney Kampüs Lisesi´nin felsefe ve rehberlik danışman öğretmenlerinden Halit Ertan, 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde uzun yıllardan sonra felsefe dersinin ilk kez yeni ve doyurucu bir müfredatla okutulacağını belirtti. Ertan, işini ciddiyetle yapmaya çalışanlara karşın felsefe dersini hakkıyla işleyebilecek öğretmen sayısının çok sınırlı olduğunu kaydetti.
Tarih: 28.3.2018 10:59:15

Sadet Berkyürek/İskenderun
“Okullarda felsefe yapamıyoruz” diyen Halit Ertan, belirlenen konuların öğrenilmesi ve sınavda çıkacak sorulara yanıt verileblmesini sağlayan konu aktarımı yaklaşımından dolayı eğitim süreci içerisinde felsefe yapmayı ve felsefi düşünmeyi öğretemediklerini söyledi. Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´nde ‘Felsefeyle Ne Yapılır´ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Halit Ertan, konuşmasını dinleyicilerin katılımına açtığı ve söyleşi formunda sürdürdü. Gelen sorular üzerine felsefe eğitimi ile ilgili uygulamaları da aktaran Ertan, “Gerçektende eğitim süreci içerisinde öğrencilerimize biz felsefe yapmayı, felsefi düşünmeyi öğretmiyoruz. Biz sadece onlara karşılarına çıkacak sorularla nasıl başedebileceklerini öğretiyoruz. Bununla ilgili bilgileri bazen ezberletiyoruz. Niye böyleyi? Birincisi müfredat bizden bunu istiyor, çocukların girecekleri sınava hazırlanması, konuları öğrenmesi gerekiyor. Hal böyle olunca biz de çocuklara vermemiz gereken konuları aktarıyoruz. İçinde felsefe yok. Sadece bizim üniversitede ya da kendi araştırmalarımızda öğrendiğimiz bilgileri aktaran bir elçi gibiyiz. Böylece sınavı geçmiş olacaklar” diye konuştu.

Donanımlı felsefe öğretmeni sayısı sınırlı
Ortaöğretimde bugüne kadar en özel müfredatın önümüzdeki yıl uygulamaya konulacağını, eleştirilerin incelemenin ardından yapılmasını isteyen Ertan, yeni müfredatla felsefe dersi süresinin arttırılacağını ve içeriğininin zenginleştirileceğini de sözlerine ekleyerek, şunları ifade etti: “Felsefe 10. ve 11. sınıf öğrencilerine artık verilecek. Bunu işleyebilmek çok önemli.  Burada öğretmene görev düşüyor. Ben bu dersi hakkıyla işleyebilecek öğretmen sayısının da çok sınırlı olduğunu düşünüyorum. İşi ciddiyetiyle yapmaya çalışan insanlar var.”

Felsefeyle ne yapılmaz?
Felsefeyi özetle ‘varlığı, bilgiyi ve değerleri sorgulayarak merakı doyurmak´ olarak tanımlayan ve bilim ve felsefenin bütüncül ilişkisine de işaret eden Ertan, ‘felsefeyle ne yapılır ve ne yapılmaz´ soruları üzerinden yaşamı anlamak ve anlamlandırma kavramlarını tartışmaya açtı. Ertan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaşamı anlamlı kılmak demek, insani bir algıyla evrenin tümlüğünü ve insanın bu tümlük içindeki varlığını, konumunu kavramak ve açıklamak demektir. Yani insanileşmiş bir evrendeki insanı tanıma işidir. İnsanı tanımak da felsefe yapmaya başlayan tek insanın, kendisini tanıması, kendini bilmesi, kendine dışarıdan bakabilmesidir. Yani felsefe yapabilen varlığa, yine felsefi gözle bakabilmek, inceleyebilmektir. Kendine dışarıdan bir filozof gibi bakabilmek de kendi üzerine felsefe yapabilmek anlamına gelir.”

“Kalıpların lafta kırılması kolay, ancak…”
“Felsefe her alanda size geniş ufuklar açabilir ve hayatınıza bir anlam katabilir. Ya da tam tersine anlamsızlık da katabilir” diyen Halit Ertan, ‘kalıplar ve felsefe ilişkisine yönelik bir başka soru üzerine ise şu değenlendirmeyi yaptı: “Bir yaşam kurmuşuz. Bu yaşamı belli düşüncelerle yürütüyoruz. Hayat kalıplarla devam ederken onları sorgulama belki aklımıza geliyor ama, sonra yaşamanın sorgulamadan o kalıplarla sürdürmenin daha kolay olduğunu gördükçe, kalıplarımız daha da pekişiyor. Kalıpları pekişmiş insanların kalıplarını dağıtıp mutsuz etmek gerekir mi? Felsefe böyle biraz dağıtıcıdır. Kalıplarımıza saldırır, kalıplarımızı kırmaya kalkar. Evet lafta bunu söylemek kolay da gerçekten buna hazır mıyız?”
Kaynak:

Eğitim-Sen: Eğitimciler öncelikle aşılanmalı
Eğitim-Sen: Eğitimciler öncelikle aşılanmalı
Haziran ayında yaptığı gibi, toplu ve kontrolsüz biçimde gevşettiğini ifade eden Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, vakalarda artışın yaşanabileceğini belirtti.
Yüz yüze eğitim Salı günü başlayacak
Yüz yüze eğitim Salı günü başlayacak
Hatay´da ilkokullar, orta ve liselerin son sınıflarının haftada 2 gün yapacağı yüz yüze eğitim salı günü başlayacak.
Eğitim hizmetleri masaya yatırıldı
Eğitim hizmetleri masaya yatırıldı
Devam eden pandemi döneminde Hatay´da açılması planlanan eğitim kurumlarında yürütülen çalışmalar ile ilgili Vali Doğan´a brifing verildi.
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen, öğretmenlerin öncelikli aşılanmasını istedi
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, eğitim emekçilerinin koronaya karşı öncelikli olarak aşılanmasını istedi.
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE´de TEKNOFEST hazırlığı
İSTE öğrencilerinin de katılımıyla teknofest bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Eğitim görevlileri kısıtlama dışı
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il genelindeki toplu taşıma araçlarında kullanılan Hatay Kart ile ilgili açıklama yaptı.
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İSTE´te laboratuvar cihazları eğitimi
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi´nde (BTM) uygulamalı laboratuvar cihazları eğitimleri 1 Martta başlıyor.
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İSTE´de 1 enstitü kuruldu, 7 enstitü kapatıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi bünyesinde 7 enstitü kapatılırken Lisansüstü Eğitim Enstitüsü kurulması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan´ın imzaladığı kararla yürürlüğe girdi.
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitimde erken planlama istedi
Eğitim Bir Sen Hatay 1 No´lu Şube Başkanı İsmail Bayraktar, öğrenme kayıplarının telafisi için şimdiden planlama yapılmasını, okulların yüz yüze eğitile hazır hale getirilmesini gerektiğini belirtti.
CKD´den kitap bağışı
CKD´den kitap bağışı
Cumhuriyet Kadınları Derneği (CKD) Hatay Şubesinin düzenlediği kampanya ile toplanan kitaplar Karahüseyinli İlkokuluna bağışlandı.
Ödülü ‘atık pil´ kazandırdı
Ödülü ‘atık pil´ kazandırdı
İskenderun Belediyesi ile Taşınabilir Pil Üreticileri Ve İthalatçıları Derneği (TAP) iş birliğiyle düzenlenen Atık Pil Toplama Kampanyası´na katılan okullar ödüllendirildi.
İSTE´nin Stajyer Star Programı´na TÜBİTAK desteği
İSTE´nin Stajyer Star Programı´na TÜBİTAK desteği
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) öğretim üyeleri Prof. Dr. Murat Örnek ve Doç. Dr. Abdulla Sakallı´nın proje yürütücüsü olduğu çalışmaları TÜBİTAK´ın Stajyer Star Programı desteğini aldı
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör atamasına tepki gösterdi.
Maaş artışına bordro yakarak protesto
Maaş artışına bordro yakarak protesto
İskenderun KESK dönem sözcüsü Mustafa Ünsal, "Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet ücretini değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz" dedi.
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), aday öğrencilerle sanal fuarda bir araya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi