“Okulda felsefe yapamıyoruz”
Güney Kampüs Lisesi´nin felsefe ve rehberlik danışman öğretmenlerinden Halit Ertan, 2018-2019 eğitim ve öğretim döneminde uzun yıllardan sonra felsefe dersinin ilk kez yeni ve doyurucu bir müfredatla okutulacağını belirtti. Ertan, işini ciddiyetle yapmaya çalışanlara karşın felsefe dersini hakkıyla işleyebilecek öğretmen sayısının çok sınırlı olduğunu kaydetti.
Tarih: 28.3.2018 10:59:15

Sadet Berkyürek/İskenderun
“Okullarda felsefe yapamıyoruz” diyen Halit Ertan, belirlenen konuların öğrenilmesi ve sınavda çıkacak sorulara yanıt verileblmesini sağlayan konu aktarımı yaklaşımından dolayı eğitim süreci içerisinde felsefe yapmayı ve felsefi düşünmeyi öğretemediklerini söyledi. Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´nde ‘Felsefeyle Ne Yapılır´ başlıklı bir sunum gerçekleştiren Halit Ertan, konuşmasını dinleyicilerin katılımına açtığı ve söyleşi formunda sürdürdü. Gelen sorular üzerine felsefe eğitimi ile ilgili uygulamaları da aktaran Ertan, “Gerçektende eğitim süreci içerisinde öğrencilerimize biz felsefe yapmayı, felsefi düşünmeyi öğretmiyoruz. Biz sadece onlara karşılarına çıkacak sorularla nasıl başedebileceklerini öğretiyoruz. Bununla ilgili bilgileri bazen ezberletiyoruz. Niye böyleyi? Birincisi müfredat bizden bunu istiyor, çocukların girecekleri sınava hazırlanması, konuları öğrenmesi gerekiyor. Hal böyle olunca biz de çocuklara vermemiz gereken konuları aktarıyoruz. İçinde felsefe yok. Sadece bizim üniversitede ya da kendi araştırmalarımızda öğrendiğimiz bilgileri aktaran bir elçi gibiyiz. Böylece sınavı geçmiş olacaklar” diye konuştu.

Donanımlı felsefe öğretmeni sayısı sınırlı
Ortaöğretimde bugüne kadar en özel müfredatın önümüzdeki yıl uygulamaya konulacağını, eleştirilerin incelemenin ardından yapılmasını isteyen Ertan, yeni müfredatla felsefe dersi süresinin arttırılacağını ve içeriğininin zenginleştirileceğini de sözlerine ekleyerek, şunları ifade etti: “Felsefe 10. ve 11. sınıf öğrencilerine artık verilecek. Bunu işleyebilmek çok önemli.  Burada öğretmene görev düşüyor. Ben bu dersi hakkıyla işleyebilecek öğretmen sayısının da çok sınırlı olduğunu düşünüyorum. İşi ciddiyetiyle yapmaya çalışan insanlar var.”

Felsefeyle ne yapılmaz?
Felsefeyi özetle ‘varlığı, bilgiyi ve değerleri sorgulayarak merakı doyurmak´ olarak tanımlayan ve bilim ve felsefenin bütüncül ilişkisine de işaret eden Ertan, ‘felsefeyle ne yapılır ve ne yapılmaz´ soruları üzerinden yaşamı anlamak ve anlamlandırma kavramlarını tartışmaya açtı. Ertan, şu değerlendirmeyi yaptı: “Yaşamı anlamlı kılmak demek, insani bir algıyla evrenin tümlüğünü ve insanın bu tümlük içindeki varlığını, konumunu kavramak ve açıklamak demektir. Yani insanileşmiş bir evrendeki insanı tanıma işidir. İnsanı tanımak da felsefe yapmaya başlayan tek insanın, kendisini tanıması, kendini bilmesi, kendine dışarıdan bakabilmesidir. Yani felsefe yapabilen varlığa, yine felsefi gözle bakabilmek, inceleyebilmektir. Kendine dışarıdan bir filozof gibi bakabilmek de kendi üzerine felsefe yapabilmek anlamına gelir.”

“Kalıpların lafta kırılması kolay, ancak…”
“Felsefe her alanda size geniş ufuklar açabilir ve hayatınıza bir anlam katabilir. Ya da tam tersine anlamsızlık da katabilir” diyen Halit Ertan, ‘kalıplar ve felsefe ilişkisine yönelik bir başka soru üzerine ise şu değenlendirmeyi yaptı: “Bir yaşam kurmuşuz. Bu yaşamı belli düşüncelerle yürütüyoruz. Hayat kalıplarla devam ederken onları sorgulama belki aklımıza geliyor ama, sonra yaşamanın sorgulamadan o kalıplarla sürdürmenin daha kolay olduğunu gördükçe, kalıplarımız daha da pekişiyor. Kalıpları pekişmiş insanların kalıplarını dağıtıp mutsuz etmek gerekir mi? Felsefe böyle biraz dağıtıcıdır. Kalıplarımıza saldırır, kalıplarımızı kırmaya kalkar. Evet lafta bunu söylemek kolay da gerçekten buna hazır mıyız?”
Kaynak:

´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
´Çocuk Üniversitesi´ öğretim yılını kapattı
İskenderun Teknik Çocuk Üniversitesi öğrencileri, 2017-2018 eğitim-öğretim yılını, İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı´nda yapılan “Çocuk Koroları Performans Gösterisi” ile kapattı.
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Kaymakamdan halı kursuna ziyaret
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, kentin Hüyük mahallesinde Halk Eğitim Merkezi tarafından açılan halı kursunu ziyaret edip, halı dokuma hakkında bilgi aldı, kursiyerlerle görüştü.
İzmir marşıyla mezun oldular
İzmir marşıyla mezun oldular
İskenderun´da özel eğitim veren Yükseliş Koleji, öğrencilerine mezuniyet töreni düzenledi.
Mühendisler de kep attı
Mühendisler de kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimi Fakültesinden mezun olan öğrenciler, düzenlenen törenle kep atarak, mühendis olmanın mutluluğunu yaşadı.
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
´Öğrenciler tatil ve dinlenmeyi hak etti´
2017-2018 eğitim ve öğretim yılının sona ermezi üzerine Arsuz´un Hüyük mahallesindeki ilk ve ortaokulu ile okul öncesi öğrencilerie törenle karne verildi.
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
Karne alan öğrencinin hediyesi; kitap
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, eğitime destek olmaya devam edeceklerini belirtti.
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
Konservatuar mezunları sahnede kep attı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı mezun adayı öğrencileri için kep atma töreni düzenlendi.
Kolejden mezunlarına tören
Kolejden mezunlarına tören
Antakya´da özel eğitim veren TED Hatay Koleji 4. ve 8. sınıf öğrencileri mezuniyetin hheyecanının yaşadı.
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Merkezi sistem sınavları yapılacak
Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından Merkezi Sistem Sınavları kapsamında; Destekleme Eğitimi Değerlendirme Sınavı (SonTest) sınavının 09 Haziran Cumartesi günü Saat 10.00´da ve aynı gün saat 14.00´te ise Arapça Yeterlik Sınavı´nın Hatay´da da belirlenen okullarda yapılacağı bildirildi.
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
İSTE öğrencilerine ´İngilizce öğrenme noktası´
Kampüste konteynerlerden oluşturulan inovasyon fabrikasında, öğrencilerin yabancı dil konusunda kendilerini geliştirebilmelerini sağlamak ve öğrenme hızlarını artırmak amacıyla Yenilikçi İngilizce Öğrenme Noktası (Innovative English Learning Point) oluşturuldu
İMYO´da kep coşkusu
İMYO´da kep coşkusu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu (İMYO) öğrencileri keplerini havaya atarak, mezun olmanın mutluluğunu yaşadı.
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Öğrencilerin çalışması bilim fuarında sergilendi
Samandağ´ın Meydan mahallesindeki Azize Süleyman Yalçın Ortaokulunun 4006 Tubitak Bilim Fuarı, Tekebaşı Zeynel Abidin Cilli İlkokulunun bahçesinde yapıldı.
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Öğrencilerin fotoğraf Sergisi
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Ayla-Naci Uyar İlkokulu öğretmen ve öğrencileri tarafından düzenlenen, ´Benim gözümle Arsuz´ adlı fotoğraf sergisinin açılışına katıldı.
Üçgüllük´te bilim fuarı
Üçgüllük´te bilim fuarı
Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) desteği ile Üçgüllük Orta Okulu´nda Bilim Fuarı düzenlendi. Üçgüllük Orta Okulu öğrencilerinin TÜBİTAK desteği ile gerçekleştirdiği Bilim Fuarının açılışını Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, Arsuz İlçe Millî Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez birlikte yaptı.
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İSTE´de mezuniyet töreni başladı
İskenderun Teknik Üniversitesinde fakülte ve yüksekokullardaayrı ayrı düzenlediği mezuniyet ve kep atma törenleri yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi