Okullar eğitime hazır mı?
Eğitim Sen İskenderun Şubesi. MEB ve okul yönetimlerine soru yöneltti
Tarih: 28.8.2020 12:26:23

 Pazartesi okullarda uzaktan eğitim başlayacak. Salgının artmaması halinde 21 Eylül´de yüz yüze eğitim planı yapılıyor. Eğitim Sen İskenderun Şubesi ise Milli Eğitim Bakanlığı´da 15, okul yöneticilerine de 61 soru yönelterek, koronavirüs hazırlığını sorgulamaya çalıştı.

Akın Bodur/İskenderun
Okullarda 31 Ağustos´ta uzaktan eğitim olarak başlayıp, 21 Eylül´de yüz yüze eğitimin verilmesi planlanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, basın açıklaması ile Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) 15, okul yöneticilerine de 61 soru yöneltti. "Bazı kesimler, bilinçli şekilde, öğretmenlerin çalışmadan para kazanmak peşinde olduğu ve bunun içinde okulların açılmasını istemedikleri gibi oldukça yanlış, haksız ve yıpratıcı bir görüşü ısrarla savunuyor. Öğretmenler her koşulda çocuğun üstün yararını gözetir ve yaptıkları işin ürettiği toplumsal faydaya dikkat çekerler. Bu nedenle de yüz yüze eğitimin bir an önce başlaması gerektiğini düşünmektedirler. Ancak hem salgının geldiği aşama hem de salgına karşı alınan önlemlerdeki eksiklikler, öğretmenleri ve onların gerçek sendikası olan Eğitim Sen´i toplumsal ve tarihi sorumluluklarından kaynaklanan kimi uyarıları yapmak ve kimi sorulara sormak durumunda bırakmaktadır" açıklamasını yapan Ünsal, şu değerlendirmede bulundu: "Okulların sağlıklı şekilde açılmaya hazır olup olmadığının kamuoyu tarafından anlaşılması için aşağıdaki soruları sormaktayız. Sorularımızın birinci bölümü MEB´e ve siyasi iktidara, ikinci bölüm ise tek tek tüm okul yönetimlerine yöneliktir. Eğitim Sen üyeleri 24 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek öğretmen kurullarında bu soruları yüksek sesle soracak ve kendi okullarının açılmaya hazır olup olmadığını kurulda tartışmaya açacaktır. Gerekli hazırlıkların yapılmadığı, önlemlerin alınmadığı okullarda bu durum mutlaka kurul tarafından kayıt altına alınacaktır. Hiç kimse bizden bu kadar önemli bir konuda izleyici konumunda kalmamızı ve yaşanan eksikliklere sessiz kalmamızı beklememelidir. Öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı ve hakları için mücadele etmeyi sürdürüyoruz."

MEB´e yöneltilen sorular hangileri?
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal, Milli Eğitim Bakanlığına şu soruları yöneltti: 24 Ağustos´ta okula çağırılan öğretmenlere haftalık test yapılacak mı? Yeteri kadar test hazır mı? Seyreltilmiş sınıflarda görev yapacak öğretmenler için ek atama kadrosu alındı mı? Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilecek mi? Seyreltilmiş sınıflar için gerekli olan derslikler ve yeni okul binaları hazır mı? Okullara sağlık personeli atandı mı? Her okulda revir hazırlandı mı? Bununla ilgili bir düzenleme yapıldı mı?Temizlik ve dezenfektan için bütçe ayrıldı mı? Bu işleri yapacak personel alındı mı? Öğretmenler ve öğrenciler için yeterli miktarda koruyucu malzeme hazırlandı mı? Okullar salgın için alınacak önlemlere fiziki olarak hazır hale getirildi mi? Okulların öğrenci ve öğretmen lavabo sayısı artırıldı mı? Öğretmen odaları, kantinler, yemekhaneler ve okulların diğer bölümleri fiziki mesafeye uygun hale getirildi mi? Okul pansiyonları ve kapasiteleri fiziki mesafeye uygun hale getirildi mi? Öğretmenler ve öğrencilerin okula ulaşımı için gerekli önlemler alındı mı? Ders içerikleri ve ders araçları yeni normale hazır hale getirildi mi? Öğrencilerin ve öğretmenlerin beslenme gereksinimlerinin karşılanması için gerekli hazırlıklar yapıldı mı?
Ünsal, okul yöneticilerine de ´risk değerlendirmesi kapsamında şu soruları yöneltti: "Okulunuz, 21 Eylül tarihinde aşamalı ve seyreltilmiş şekilde açılış için gerekli olan risk değerlendirmelerini yasal mevzuata uygun olarak hazırladı mı (ILO Sözleşmeleri, iş sağlığı güvenliği ve diğer ilgili mevzuat)? Okulunuzun açılışa hazır olup olmadığını değerlendirmek için iş yeri sendika temsilcisi, sendikaların iş yeri temsilcileri ve okulunuzun tüm eğitim çalışanları ile gerekli görüşmeleri yaptınız mı? Sendika temsilcileri ve eğitim emekçileri ile mutabakat sağladınız mı? Bu konu ile ilgili bir kurul oluşturdunuz mu? Aileler, öğrenci velileri ve okulun çevresinde bulunanların düzenli olarak koruyucu önlemler ve okulun durumu ile ilgili bilgilendirilmesine dönük hazırlıklarınız tamamlandı mı? Risk değerlendirmesi içerisinde hamile ve süt izni kullanan kadın emekçiler, kronik rahatsızlığı bulunanlar, engelli ve ileri yaşta bulunan eğitim emekçileri için ayrı bölümler hazırladınız mı? Alınan önlemlerin uygulanmasını ve sürdürülebilmesini sağlayacak ´bilgilendirme, eğitim ve destek´ hazırlıkları yapıldı mı? 21 Eylül 2020 tarihinde okulların açılamaması veya yerel olarak okulların kapatılması durumuna dönük alternatif bir planlamanız var mı? Öğrencilerin ve öğretmenlerin beslenme gereksinimlerinin karşılanması ve okulun sürekli temizlenmesi risk değerlendirmesi içinde yer alıyor mu? Risk değerlendirmesi, tamamlanmış haliyle, okulun tüm bileşenlerinin bilgisine sunularak, okulun web sitesinde yayınlandı mı?"
Kaynak:

Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Depçi İSTE Rektörlüğüne resmen atandı
Prof. Dr. Türkay Dereli´nin sürpriz bir istifayla Hasan Kalyoncu Üniversitesi´ne geçişi üzerine İSTE rektörlüğe vekalet eden Prof. Dr. Tolga Depçi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmen atandı
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Önlemli ilk dersbaşı başlıyor
Mart ayında koronavirüs salgını dolayısıyla kesintiye uğrayan eğitim-öğretimin yeni dönemi okul öncesi ve birinci sınıflar için bugün önlemlerle başlayacak.
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen: Eğitime gerekli hazırlık yapılmadı
Eğitim-Sen Şube Başkanı Ünsal, hem yüz yüze eğitim hem de uzaktan eğitim için gerekli hazırlıkları tamamlanmamış olmasını eleştirdi, bunun salgın riskinin daha da büyümesine neden olacağı uyarısında bulundu.
Okul servislerine destek istedi
Okul servislerine destek istedi
Milletvekili Suzan Şahin: 6 aydır kontak kapatan servis şoförleri iflasın eşiğinde
Ek ders ücretini hatırlattı
Ek ders ücretini hatırlattı
Bayrakdar: Uzaktan eğitim sürecinde ders ve ek ders görevleri yapılmış sayılmalıdır
Lokomotif sektörler İSTE programında
Lokomotif sektörler İSTE programında
YÖK, İSTE bünyesinde 1 yeni doktora ve 1 yeni yüksek lisans programına onay verdi.
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
CHP: Eğitimdeki sorunları çözmeye hazırız
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´nun açıkladığı 14 maddelik çağrıyı bu kez partinin il başkanları düzenledikleri eş zamanlı toplantı ile kamuoyuyla paylaştı.
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
İSTE´ye ‘engelsiz üniversite´ ödülü
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından mekanda erişilebilirlik alanında yapılan derecelendirme sonrası İSTE´nin 3 turuncu bayrak ödülü birden almaya hak kazandığı belirtildi.
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Milli Eğitim´e bin 190 geçici işçi alınacak
Bin 190 geçici işçi için son başvuru tarihi yarın. Başvurular İŞKUR E-Şube ve ALO170 üzerinden yapılacak.
Online yetenek sınavı
Online yetenek sınavı
İSTE Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarında yapıldı
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresi
Antakya´da düzenlenen 13. Uluslararası Eğitim Araştırmaları Kongresinde ´Glokal Krizler Çağında Eğitim Araştırmaları: Göç, Çeşitlilik ve Bütünleşme" teması uluslararası alanda çalışan akademisyenlerin katılımıyla yapıldı.
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İSTE, Teknofest´te 4. oldu
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), Amanos Roket Takımının, Tuğrul-01 isimli roketiyle TEKNOFEST´20 de başarılı bir atış yaptığını açıkladı.
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İSTE´de eğitim ´uzaktan olacak´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Senatosu, üniversitelerde 2020-2021 eğitim-öğretim 1 Ekim´de başlaması beklenirken, Güz döneminde öğretimin uzaktan olmasına karar verdi.
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İSTE´de yüz yüze eğitim olacak mı?
İskenderun Teknik Üniversitesine (İSTE) Rektörvekili Prof. Dr. Tolga Depci, yeni eğitim yılında eğitimin uzaktan mı yoksa, yüz yüze mi olacağı konusunda şimdiden netlik bulunmadığını, bununla ilgili değerlendirmelerin sürdüğünü belirtti.
"İSTE Olarak Teknofest 20´ye iddialı hazırlandık"
"İSTE Olarak Teknofest 20´ye iddialı hazırlandık"
Teknofest´20 de; 175 Üniversite arasında proje başvuru sayısı oranlamasında dördüncü olan İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) festivale hazırlıklarının tamamlandığı açıklandı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi