Okullar eğitime hazır mı?
Eğitim Sen İskenderun Şubesi. MEB ve okul yönetimlerine soru yöneltti
Tarih: 28.8.2020 12:26:23

 Pazartesi okullarda uzaktan eğitim başlayacak. Salgının artmaması halinde 21 Eylül´de yüz yüze eğitim planı yapılıyor. Eğitim Sen İskenderun Şubesi ise Milli Eğitim Bakanlığı´da 15, okul yöneticilerine de 61 soru yönelterek, koronavirüs hazırlığını sorgulamaya çalıştı.

Akın Bodur/İskenderun
Okullarda 31 Ağustos´ta uzaktan eğitim olarak başlayıp, 21 Eylül´de yüz yüze eğitimin verilmesi planlanmasına ilişkin değerlendirmede bulunan Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, basın açıklaması ile Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) 15, okul yöneticilerine de 61 soru yöneltti. "Bazı kesimler, bilinçli şekilde, öğretmenlerin çalışmadan para kazanmak peşinde olduğu ve bunun içinde okulların açılmasını istemedikleri gibi oldukça yanlış, haksız ve yıpratıcı bir görüşü ısrarla savunuyor. Öğretmenler her koşulda çocuğun üstün yararını gözetir ve yaptıkları işin ürettiği toplumsal faydaya dikkat çekerler. Bu nedenle de yüz yüze eğitimin bir an önce başlaması gerektiğini düşünmektedirler. Ancak hem salgının geldiği aşama hem de salgına karşı alınan önlemlerdeki eksiklikler, öğretmenleri ve onların gerçek sendikası olan Eğitim Sen´i toplumsal ve tarihi sorumluluklarından kaynaklanan kimi uyarıları yapmak ve kimi sorulara sormak durumunda bırakmaktadır" açıklamasını yapan Ünsal, şu değerlendirmede bulundu: "Okulların sağlıklı şekilde açılmaya hazır olup olmadığının kamuoyu tarafından anlaşılması için aşağıdaki soruları sormaktayız. Sorularımızın birinci bölümü MEB´e ve siyasi iktidara, ikinci bölüm ise tek tek tüm okul yönetimlerine yöneliktir. Eğitim Sen üyeleri 24 Ağustos tarihinde gerçekleştirilecek öğretmen kurullarında bu soruları yüksek sesle soracak ve kendi okullarının açılmaya hazır olup olmadığını kurulda tartışmaya açacaktır. Gerekli hazırlıkların yapılmadığı, önlemlerin alınmadığı okullarda bu durum mutlaka kurul tarafından kayıt altına alınacaktır. Hiç kimse bizden bu kadar önemli bir konuda izleyici konumunda kalmamızı ve yaşanan eksikliklere sessiz kalmamızı beklememelidir. Öğrencilerimiz, eğitim ve bilim emekçilerinin sağlığı ve hakları için mücadele etmeyi sürdürüyoruz."

MEB´e yöneltilen sorular hangileri?
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal, Milli Eğitim Bakanlığına şu soruları yöneltti: 24 Ağustos´ta okula çağırılan öğretmenlere haftalık test yapılacak mı? Yeteri kadar test hazır mı? Seyreltilmiş sınıflarda görev yapacak öğretmenler için ek atama kadrosu alındı mı? Covid-19 meslek hastalığı olarak kabul edilecek mi? Seyreltilmiş sınıflar için gerekli olan derslikler ve yeni okul binaları hazır mı? Okullara sağlık personeli atandı mı? Her okulda revir hazırlandı mı? Bununla ilgili bir düzenleme yapıldı mı?Temizlik ve dezenfektan için bütçe ayrıldı mı? Bu işleri yapacak personel alındı mı? Öğretmenler ve öğrenciler için yeterli miktarda koruyucu malzeme hazırlandı mı? Okullar salgın için alınacak önlemlere fiziki olarak hazır hale getirildi mi? Okulların öğrenci ve öğretmen lavabo sayısı artırıldı mı? Öğretmen odaları, kantinler, yemekhaneler ve okulların diğer bölümleri fiziki mesafeye uygun hale getirildi mi? Okul pansiyonları ve kapasiteleri fiziki mesafeye uygun hale getirildi mi? Öğretmenler ve öğrencilerin okula ulaşımı için gerekli önlemler alındı mı? Ders içerikleri ve ders araçları yeni normale hazır hale getirildi mi? Öğrencilerin ve öğretmenlerin beslenme gereksinimlerinin karşılanması için gerekli hazırlıklar yapıldı mı?
Ünsal, okul yöneticilerine de ´risk değerlendirmesi kapsamında şu soruları yöneltti: "Okulunuz, 21 Eylül tarihinde aşamalı ve seyreltilmiş şekilde açılış için gerekli olan risk değerlendirmelerini yasal mevzuata uygun olarak hazırladı mı (ILO Sözleşmeleri, iş sağlığı güvenliği ve diğer ilgili mevzuat)? Okulunuzun açılışa hazır olup olmadığını değerlendirmek için iş yeri sendika temsilcisi, sendikaların iş yeri temsilcileri ve okulunuzun tüm eğitim çalışanları ile gerekli görüşmeleri yaptınız mı? Sendika temsilcileri ve eğitim emekçileri ile mutabakat sağladınız mı? Bu konu ile ilgili bir kurul oluşturdunuz mu? Aileler, öğrenci velileri ve okulun çevresinde bulunanların düzenli olarak koruyucu önlemler ve okulun durumu ile ilgili bilgilendirilmesine dönük hazırlıklarınız tamamlandı mı? Risk değerlendirmesi içerisinde hamile ve süt izni kullanan kadın emekçiler, kronik rahatsızlığı bulunanlar, engelli ve ileri yaşta bulunan eğitim emekçileri için ayrı bölümler hazırladınız mı? Alınan önlemlerin uygulanmasını ve sürdürülebilmesini sağlayacak ´bilgilendirme, eğitim ve destek´ hazırlıkları yapıldı mı? 21 Eylül 2020 tarihinde okulların açılamaması veya yerel olarak okulların kapatılması durumuna dönük alternatif bir planlamanız var mı? Öğrencilerin ve öğretmenlerin beslenme gereksinimlerinin karşılanması ve okulun sürekli temizlenmesi risk değerlendirmesi içinde yer alıyor mu? Risk değerlendirmesi, tamamlanmış haliyle, okulun tüm bileşenlerinin bilgisine sunularak, okulun web sitesinde yayınlandı mı?"
Kaynak:

MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
MKÜ´den Boğaziçi´ne destek
Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesine yapılan rektör atamasına tepki gösterdi.
Maaş artışına bordro yakarak protesto
Maaş artışına bordro yakarak protesto
İskenderun KESK dönem sözcüsü Mustafa Ünsal, "Emekçilere kuru ekmeği reva gören sefalet ücretini değil, insanca yaşamaya yetecek bir ücret istiyoruz" dedi.
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İSTE sanal fuarda tanıtıldı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), aday öğrencilerle sanal fuarda bir araya geldi.
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
Kültür ve sanat kursları yeniden başlatıldı
İskenderun Belediyesi kültür ve sanat kursları pandemi tedbirleri çerçevesinde başlatıldı
Okullarada bayrak töreni
Okullarada bayrak töreni
Milli Eğitim bakanlığının kararı üzerine İskenderun´daki okullarda eş zamanlı olarak bayrak töreni´ yapıldı, İstiklal Marşı okundu.
22 bin kitap dijital kütüphanede
22 bin kitap dijital kütüphanede
Hatay Büyükşehir Belediyesinin Dijital Kütüphane uygulaması kitapseverlerle buluşuyor.
Yarı yıl tatili 25 Ocak´ta
Yarı yıl tatili 25 Ocak´ta
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), ilkokul, ortaokul ve liselerde uzaktan eğitimin 22 Ocak´a kadar devam edeceğini ve ilkokullarda sınavların yapılmayıp, ortaokul veliselerde ise tek sınav üzerinden dönem notunun belirleneceği duyuruldu.
16 öğretmene ´112 acil serviste görev´
16 öğretmene ´112 acil serviste görev´
Eğitim Sen Hatay Şubesi, 16 rehberlik öğretmeninin 112 Çağrı Merkezinde 7/24 saat çalışma esasıyla görevlendirilmesini ´kabul edilemez´ olarak niteledi.
Kampüste inceleme yaptı
Kampüste inceleme yaptı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci ile birlikte üniversite kampüsünü gezip, kampüsü yapılan cami inşaatında incelemede bulundu.
Sendikadan YKS tepkisi
Sendikadan YKS tepkisi
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, LGS ve YKS´de öğrencilerin tüm müfredattan sorumlu tutulmasının doğru olmadığını belirtti.
Belediyeden ´yabancı dil´ protokolü
Belediyeden ´yabancı dil´ protokolü
Belen Belediyesi, yabancı dil eğitimi almak isteyenlere ED HOME ile Yabancı Dil Eğitiminin kapılarını aralıyor.
5 akademisyen ´etkili bilim insanı´ listesinde
5 akademisyen ´etkili bilim insanı´ listesinde
İskenderun Teknik Üniversitesinin (İSTE) 5 öğretim üyesi Dünyanın en prestijli dergileri arasında yer alan Plos Biology dergisinde yayımlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesinde yer aldı.
İSTE´ye 2 ödül
İSTE´ye 2 ödül
Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve TÜBİTAK tarafından desteklenen yarışmada İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, 2 projeyle finale kalırken, Doç. Dr. Ersin Bahçeci ve Doç. Dr. Levent Cenk Kumruoğlu ile ayrı ayrı katıldığı kategorilerden de İSTE´ye 2 ödül kazandı.
“MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumludur”
“MEB, tüm öğretmenler ve öğrencilerin sağlığından sorumludur”
Koronavirüs önlemleri kapsamında okullarda yıl sonuna kadar uzaktan eğitim kararına karşın okul öncesi eğitimin sürdürüleceğinin açıklanmasını eleştiren Eğitim Sen, kararın geri alınması gerektiğini savundu.
Eğitime bir hafta ara
Eğitime bir hafta ara
Türkiye genelinde olduğu gibi Hatay´da eğitim ve öğretime 13 Kasım Cuma gününden itibaren bir hafta süreyle ara verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi