Okullar yüz yüze eğitime açılacak mı?
Koornavirüs salgını artarak devam ederken, Hatay´da görülen hastaların İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Kırıkhan, Antakya, Defne, Samandağ ve Reyhanlı´da diğer kentlere göre daha çok hasta bulunduğu belirtiliyor.
Tarih: 3.9.2020 11:13:07

Akın Bodur/İskenderun

 İskenderun´da oturan HDP PM Üyesi avukat Mehtap Sert de koronaya yakalananlar arasında yer aldı. Sert´in tedavisinin evinde izole edilerek sürdüğü öğrenildi. Hatay´da uzun süre görev yapan ve geçtiğimiz günlerde Gaziantep İl Sağlık Müdürlüğüne atanan Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, korona virüse yakalandı. Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık bakanlığı Suriye Koordinatörlüğü görevlerinde bulunan Dr. Tiryaki, rahatsızlık hissetmesi üzerine yaptırdığı testinin pozitif çıkınca, tedavi görmeye başladı. Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu ve MKYK Üyesi Hacı Bayram Türkoğlu, sosyal iletişim sitesinden yaptığı açıklamada, partisi AKP´nin Payas eski yöneticilerinden Abdurrahman Özgül´ün Covid 19 tedavisi gördüğü İskenderun Devlet Hastanesi´nde yaşamını yitirdiği belirtti. Türkoğlu, paylaşımında, "AK Parti önceki dönem Payas ilçe teşkilat yöneticilerimizden Abdurrahman Özgül beyefendi Covid19 bulaşısı sebebiyle tedavi gördüğü İskenderun Devlet Hastanesi´nde alem-i cemale rücu etti" değerlendirmesine yer verdi.
İskenderun´da oturan birçok yurttaş, hafta sonu kentte İlköğretim-Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının yapılacağını anımsatarak, milli eğitim ve diğer ilgililerin sınavın yapılacağı okullarda temizlik yapılmasını istedi. İskenderun Kaymakamlığı, 05 Eylül Cumartesi günü yapılacak İlköğretim-Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavının kentte eğitim veren Abdullah Sayek Anadolu Lisesi, Beş Temmuz İlkokulu, Hürriyet İlkokulu, Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, İskenderun Anadolu Lisesi, Barbaros Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi, Cumhuriyet Anadolu Lisesi, General Şükrü Kanadlı İlkokulu, Hanife Uysal Ortaokulu, Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesi, Naciye Suna Oktay Tekin İlkokulu, Namık Kemal Ortaokulu, Nuri Üysen Ortaokulu, Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu, Yunus Emre İmam Hatip Ortaokulu ve Yunus Emre Ortaokulunda yapılacağını açıklamıştı.
Öte yandan Hataysporlu futbolcu, teknik heyet ile çalışan personele de takımın Galatasaray ile yapacağı hazırlık maçı öncesinde Covid 19 testi uygulandı. İstanbul´da bulunan futbolcu ve teknik heyetten alınan numunelerin Covid 19 testi için laboratuvara gönderildiği öğrenildi. test sonuçları maç öncesinde çıkacak. Hatayspor´dan yapılan açıklamada, “Futbolcularımıza, teknik ekibimize ve kulüp personelimize, Galatasaray ile yapılacak hazırlık maçı öncesi COVID-19 testi yapıldı” ifadesine yer verildi.

Okullar 21 Eylül´de açılacak mı?
Pazartesi günü uzaktan eğitim olarak başlayan yeni eğitim yılında yüz yüze eğitimin 21 Eylül´de başlayıp, başlamayacağı da önergeyle parlamentoya taşındı. 31 Ağustos´ta uzaktan eğitimle başlayan eğitim yılının nasıl geçeceği ve sağlıklı koşulların yaratılabileceğine ilişkin endişeler psoru önergesi olarak parlamentoya getirildi. Samandağlı olan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde, şunlara yer verdi: "Koronavirüs salgını nedeni ile aylardır kapalı olan okulların, 21 Eylül 2020 tarihinde açılacağı duyurulmuştur. 31 Ağustos´ta uzaktan eğitimle başlayacak olan eğitim yılının nasıl geçeceğine ve sağlıklı koşulların yaratılabileceğine dair velilerin ciddi endişeleri vardır. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 29 Ağustos´ta Dolmabahçe çalışma ofisinde konuyla ilgili düzenlediği basın toplantısında, yeni öğretim yılı hazırlıklarını paylaşmıştır. Toplantıda; 21 Eylül´de küçük sınıflarla yüz yüze eğitimi başlatacaklarını, buna öncelik verileceğini, yeni öğretim yılında uygulanacak uzaktan eğitimde ölçme ve değerlendirmenin farklı olacağını ve standartların bir hafta içinde netleşeceğini, sınavlarla, özel okullarda indirim yapılması ile ilgili çalışmaların sürdüğünü iletmiştir. Bakan Selçuk, ´Bakanlığın bütçesine bakarsanız, yatırım bütçesinin çok çok düşük olduğunu görürsünüz. Eğitimde asıl yük öğretmenin maaşı ile ilgilidir. Maaşlardan dolayı yatırıma fırsat kalmıyor´ ifadelerini kullanmıştır. Bu ifadeler, öğrencilerin eğitim hakkı; eğitim emekçilerinin ve öğrencilerin sağlık hakkı için önlem almayarak;bundan eğitim emekçilerini sorumlu tutmak anlamına gelmektedir. Bu bakış açısının acilen değişmesi, tüm sorumluluğun üstlenilerek, pandemi koşullarında eğitimin sağlanması için gereken tüm tedbirlerin alınması elzemdir."

Milletvekili Oruç, Milli Eğitim Bakanı Selçuk´un yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "21 Eylül´de tüm okullar yüz yüze eğitime açılacak mıdır? Küçük sınıflara öncelik planı tam olarak nedir? Küçük yaştaki öğrencilerin pandemiye karşı hijyen ve gerekli tedbirleri almasını sağlamak daha güç değil midir? Okulların açılması için açıklanan tarihe birkaç hafta kalmışken birçok sorunun cevabının olmayışı ve bir hafta sonra netleşeceği bilgisinin verilmesi olağan mıdır? Okulların kapalı olduğu aylar içerisinde ‘pandemi koşullarında eğitim´ konusu üzerine hangi çalışmalar tarafınızca yapılmıştır? Online eğitim üzerine yaptığınız çalışmalar nelerdir? Neden geçtiğimiz süreçte online eğitimde başarılı olunamamıştır? Tüm öğrencilerin online eğitime erişimini sağlamak üzere çalışmalarınız var mıdır? Eğitimsen korona vakası görülen 176 okulu açıklamıştır. Bu okullardaki durum nedir? Vaka görülen okullarda hangi önlemler alınmaktadır? Bu 176 okul dışında vaka görülen okul var mıdır? Bu okullar Bakanlığınızca açıklanacak mıdır? Bu bilgi tarafınızca nasıl “istismar zemini” olarak görülebilir? Pandemiye ilişkin verileri paylaşmak istismar konusu mudur? Seminer döneminde yüz yüze çalışmaya başlayan öğretmenler arasında korona vakalarının arttığı iddiası doğru mudur? Kaç öğretmende bu süreçte korona tespit edilmiştir? Yüz yüze eğitimin başlayacağı sınıflardaki öğrencilere düzenli maske dağıtımı yapılacak mıdır? Sınıflarda az öğrenci sayısı, sürekli havalandırma, sürekli dezenfekte etme gibi düzenlemeler yapılacak mıdır? Okulların yüz yüze eğitime hazır olması, gerekli sağlık tedbirlerinin alınması için Bakanlık tarafından düzenli denetimler yapılmış/yapılmakta mıdır? Öğretmen maaşları Bakanlık için nasıl “yük” olarak görülebilir? Bu, eğitime ticari bakışın olduğuna işaret etmez mi?"

Okul yönetimlerine sendikadan soruları
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal da basın aracılığıyla okul yönetimlerine yönelttiği ´sosyal mesafe seyreltme´ konusundaki sorularda şunlara yer verdi: "Fiziksel mesafeyi korumak için gerekli olan koşullar öğrencilerin sayısının seyreltilmesinde dikkate alındı mı? Sınıflar olabilecek en az sayıda öğrenci ile eğitime başlayacak şekilde seyreltildi mi? Sınıflarda bulanacak öğrenci sayısı fiziksel mesafe gözetilerek belirlendi mi? (2 m) İlkokullarda ve ortaokullarda aynı sınıf seviyesinden sadece 1 şube olacak şekilde planlama yapıldı mı? Okul öncesi eğitim gruplarında fiziksel mesafeyi korumanın güçlüğü dikkate alınarak grup sayıları belirlendi mi? Liselerde aynı sınıf seviyesinde bulunan öğrencilerin sadece yarısının aynı zamanda okulda bulanacağı ve bu sayının da fiziksel mesafeye (2 m) uygun olacak şekilde hesaplaması yapıldı mı? Bir şubenin dersine giren öğretmenlerin diğer şubelerin öğrencileri ile temas etmemesine dönük planlama yapıldı mı? Eğer bir öğretmen birden fazla şubenin dersine girmek durumunda kalıyorsa fiziksel hareketliliğin en az olacağı şekilde planlama yapıldı mı? Dersliklerin temizliklerini yapan görevlilerin sürekli aynı dersliklerde çalışmasına dönük planlama yapıldı mı? Özel gereksinimi olan öğrencilerin sürekli aynı çalışandan destek almasına dönük planlama yapıldı mı? Teknik personelin farklı şubelerde ve işliklerde çalışırken fiziki mesafeyi korumasına dönük önlemler alındı mı? Pansiyonlu okullarda aynı yatakhanede aynı odanda kalan öğrencilerin diğer öğrencilerden sürekli ayrı kalmasına dönük düzenleme yapıldı mı? Pansiyonlu okullarda çalışan öğretmenlerle diğer görevlilerin temasını kesecek planlamalar ve düzenlemeler yapıldı mı? Okulunuzda sınıflarda fiziksel mesafeyi sağlamak için gerekli önlemler alındı mı? Sınıflarda bulunan sıralar ve masalar fiziksel mesafeyi koruyacak şekilde yerleştirildi mi?Çalışanların birbirinden ve öğrencilerden 2 m. mesafede olacağı şekilde düzenlemeler yapıldı mı? Okulun sınıflar dışında kalan diğer bölümlerinde fiziksel mesafenin korunması için gerekli önlemler alındı mı? Konferans salonu, spor salonu gibi yerlerde aynı anda en fazla bir şubenin bulunacağı şekilde hazırlıklar yapıldı mı? Okul kütüphanesi gerekli fiziksel mesafenin korunacağı şekilde düzenlendi mi? Gerekli bir kontrol sistemi geliştirildi mi? Koridorlarda yürüme yönü belirlenerek, gerekli levhalar asıldı mı? Öğle aralarında ve teneffüslerde yığılma olmaması için derse giriş ve çıkış saatleri yeniden belirlendi mi? Derse girişlerde yığılma olmaması için derslerin başlangıç saatine dönük bir planlama yapıldı mı? Zorunluluktan dolayı okula servisle gelen öğrencilerin beklemesi için okulda uygun bölümler oluşturuldu mu?"
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Ünsal, okullarda giriş-çıkışa ilişkin olarak da "Okul giriş ve çıkışlarının salgında alınması gereken önlemlere göre düzenlemesi yapıldı mı? Okul giriş ve çıkış saatleri farklı şubelerin çakışmayacağı şekilde düzenlendi mi? Yığılmayı önlemek için okul giriş-çıkış kapılarının sayısı artırıldı mı? Giriş-çıkışlarda öğrencilere refakat etmek ve olası sorunlara müdahale etmek için personel görevlendirmesi yapıldı mı? Öğrenci velileri okul bahçesine ve okulun içerisine girmemeleri konusunda bilgilendirildi mi? Velilerin öğrencileri bırakacakları ve alacakları uygun yerler hazırlandı mı?" sorularına yer verdi. Ünsal´ın okullara ulaşıma ilişkin yönelttiği sorular ise şöyle: "Öğrencilerin ve okul çalışanlarının okula ulaşım için kullandıkları araçlara göre bir risk değerlendirmesi hazırlandı mı? Okula servisle veya toplu ulaşımla gelen öğrenci ve çalışan sayıları belirlendi mi? Servislerin okula getirdikleri öğrencileri indirecekleri ayrı bir alan düzenlendi mi? Servisten inilen alanda ateş ölçümü için gerekli hazırlıklar ve planlamalar yapıldı mı?"

Sendika okullara bütçe istedi
Eğitim Bir Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı İsmail Bayrakdar, eğitim-öğretimin kronik sorunları arasında bulunan okullara bütçe verilmesi talebinin, koronavirüs salgınıyla mücadele sürecinde okullarda yüz yüze eğitimin sürdürülebilmesi açısından çok daha önemli hale geldiğini ve bu taleplerini bakanlığa ilettiklerini açıkladı. Bayrakdar, "ağlıklı bir eğitim ortamının tesisi için okulların yardımcı personel ve bütçe ihtiyacı karşılanmalı. Her okula münhasır bir bütçe tesis edilerek okul yönetimlerinin okullarına ve bulundukları yere özgü tedbirler almalarına imkan sağlanmalıdır." diyerek alandan gelen bir çok kronik sorunu ve çözüm önerisini Bakanlığa ileten genel başkanımız Ali Yalçın´a teşekkür ediyoruz. Bakanlığa ilettiğimiz diğer konu ise mazerete bağlı yer değişikliği talepleri karşılanmayan öğretmenlerin il-ilçe emrine alınması, kontenjan nedeniyle yer değişikliği talepleri karşılıksız kalanlara ikinci defa iller arası başvuru hakkı yer değişikliği gerçekleşen ancak çeşitli sebeplerle mazeretleri karşılanmayan öğretmenler içinse iptal hakkı verilmesi olmuştur. Henüz yüz yüze eğitime geçilmemiş olması, öğretmenlerimizin mazerete bağlı yer değişikliği kaynaklı il-ilçe emri uygulaması, ikinci defa başvuru hakkı verilmesi ve iptal taleplerinin yerine getirilmesi açısından önemli bir fırsat olduğu; Yüz yüze eğitime başlayıncaya kadar geçecek zaman zarfında bu sorunlar sınıfların öğretmensiz kalmaması için çözüme kavuşturulabilir şeklinde düşünüyoruz" açıklamasını yaptı. Öğretmenlerin salgınla mücadele sürecinde Vefa Sosyal Destek grupları ve filyasyon ekipleri ile kamu hizmetinin sürdürülmesi ekseninde kamu yararının görüldüğü her alanda ve faaliyette görev aldığını ve sosyal devlet olmanın gereğinin yerine getirilmesinde devletimizin eli ayağı olduğunu kaydeden Bayrakdar, şu açıklamayı yaptı: "Ancak uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin beraber yürütülmesinin planlandığı, öğretmene her zamankinden daha fazla görev ve sorumluluk düştüğü önümüzdeki günlerde öğretmenler asli görevleri dışındaki işleri yapmaya zorlanmamalı, öğretmeni asli görevinden uzaklaştıran yereldeki tasarrufların önüne geçilmeli, bu konuda bakanlık devreye girmelidir."

Kamuda esnek çalışma
Öte yandan Sağlık çalışanlarının toplu taşıma ve kamuya ait sosyal tesislerden yıl sonuna kadar ücretsiz yararlanması kararı, Resmi Gazete´de yayınlandı. 31 Ağustos tarihinde sona eren kamu ve özel sağlık kuruluşlarında çalışanların toplu taşıma ve kamuya ait sosyal tesislerden ücretsiz yararlanma süresi yıl sonuna kadar uzatılmış oldu. Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) de sağlık çalışanlarının, HBB´nin toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydalanabileceğini duyurdu. Açıklamada, "Sağlık çalışanları, yeni yayınlanan genelgeye göre 31 Aralık 2020 tarihine kadar Büyükşehir´e ait olan araçlardan (sarı otobüsler) ücret ödemeden yararlanabilecek. Doktorundan hemşiresine kadar bu süreçte vatandaşların sağlığı için fedakârca çalışan sağlık çalışanları, personel kartlarını araç şoförlerine göstererek belediye araçları ile ücretsiz ulaşım hakkı elde etmiş olacak" ifadesine yer verildi.
Koronavirüs salgını kapsamında kamu çalışanlarına yönelik tedbirleri içeren Cumhurbaşkanlığı Genelgesi, Resmi Gazete´de yayımlandı. Genelgeye; koronavirüs salgının yayılımının en aza indirilmesi amacıyla, salgınla mücadeleyi salgının etkilerinin azaltılmasına yönelik faaliyetleri zaafiyete uğratmama ve kamu hizmetlerini aksatmama şartıyla; çalıştırılma biçimlerine bakılmaksızın kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlara uzaktan çalışma, dönüşümlü çalışma gibi esnek çalışma yöntemleri uygulanmasını öngörüyor. Esnek çalışma yöntemlerine ilişkin usul ve esasların Cumhurbaşkanlığı, bağlı, ilgili kurum ve kuruluşları için üst yönetici; bakanlıklar bağlı, ilgili kurum ve kuruluşları için bakan; bakanlıklarca belirlenmemiş taşra teşkilatları ile mahalli idareler, bağlı kuruluşları ile mahalli idare birlikleri için ilgisine göre vali veya belediye başkanı; diğer kurum ve kuruluşları için ise üst düzey yönetici tarafından belirlenecek, ancak yetki devredilebilecek.

 Belediyeden mahallelerde dezenfektanla temizlik

Antakya Belediyesi, ekiplerin, koronavirüs ile mücadele kapsamında kentin 95 mahallesinde ellerin temas ettiği tüm yüzeyleri dezenfekte etmeye devam ettiğini belirtti. Belediyeden yapılan açıklamada, "Koronavirüs ile mücadele tedbirleri kapsamında vatandaşların sağlığını koruyabilmek amacıyla dezenfekte çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekipler, Antakya´nın 95 mahallesinde periyodik program çerçevesinde ellerin temas ettiği tüm yüzeyleri dezenfekte ediyor. Mahallelerde bulunan okullar, ibadethaneler, muhtarlıklar ve kurum binaları da dezenfekte ediliyor. Çalışma kapsamında, belediye meclis toplantısının gerçekleştirileceği Antakya Ticaret ve Sanayi Odası binası, Antakya Ticaret Borsası, Tanışma Mahallesi, Karaali Mahallesi, Alahan Mahallesi, Anayazı Mahallesi, Kuruyer, Narlıca, Mansurlu, Zülüflühan, Bitiren ve Açıkdere Mahalleleri Kışlasaray Mahallesi Askeri Kışla ve ibadethaneler dezenfekte edildi" ifadesine yer verildi. Belediye ekiplerin semt pazarlarında kontrollü giriş-çıkış, sosyal mesafe ve maske kullanımı konusunda önlemlerin alınmasını sağladığını, pazar girişlerine kurulan dezenfektan standı ile vatandaşların ellerini dezenfekte etmesinin sağlandığı, pazar esnafı ve vatandaşlara maske dağıtımının yapıldığını da kaydetti.

 
Kaynak:

"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
"Ras El Seni" kutlaması da pandemi gölgesinde
Rumi takviminin başlangıcı olan 14 Ocak, yeni yıl (Ras-El Seni) olarak Arap alevileri tarafından kutlanıyor. Hatay yöresinde yaşayan alevi yurttaşlar, Ras El Seni´yi (yeni yıl) kutluyor.
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
Tazeaslan´dan, kulüplerin maddi sıkıntısına öneri
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hatayspor Başkanı Nihat Tazearslan´ın da katıldığı CHP Spor Kurulu Üyeleri ile bir araya geldi.
Konaklama tesislerinde denetim
Konaklama tesislerinde denetim
İskenderun İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 7 günübirlik konaklama tesisinde kayıt ve HES sorgulaması gerçekleştirdi.
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
“Esnafın hayatı eve sığmıyor”
Esnaf ve Sanatkarlar Derneği Hatay Şube Başkanı Fahri Serdar Özal, esnafa ‘acil destek´ çağrısında bulundu.
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
Bir suç duyurusu da Hatay´dan
AKP teşkilatlarının 81 ildeki suç duyurusuna Hatay il örgütü de katılarak Fikri Sağlar, Can Ataklı ve İlker Başbuğ hakkında bir suç duyurusunda bulundu.
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
‘Çalışan Gazeteciler Günü´ kutlandı
10 Ocak 1961´de gazetecilerin haklarının yasal güvenceye alan 212 sayılı yasanın yürürlüğe girmesi dolayısıyla ‘Çalışan Gazeteciler Günü, mesaj ve ziyaretlerle kutlandı.
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Yangın 7 saatte kontrol altına alındı
Kırkhan´daki bir fabrikada çıkan yangın, Hatay Büyükşehir Belediyesi İtfaiye ekipleri tarafından kontrol altına alınarak söndürüldü.
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
EXPO 2021 Hatay, 10 Aralık´a ertelendi
Covid-19 nedeniyle yeni tarih verilmesini değerlendiren HBB Başkanı Savaş: Ertelemeyi fırsata dönüştüreceğiz”
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Jandarmadan 10 Ocak kutlaması
Hatay İl Jandarma Komutanlığı 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü Mustafa Kemal´in sözüyle kutladı
“Emekliler artışı değerlendirdi
“Emekliler artışı değerlendirdi
Emekliden maaş artışına tepki: Sefalete ve yoksulluğa terk edenleri kınıyoruz
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Gazeteciler, kamuoyunu bilgilendiriyor
Kaymakam Yönden: Basın mensuplarımızın sevinç ve gururunu gönülden paylaşıyoruz.
Meclis´ten CHP´siz karar
Meclis´ten CHP´siz karar
İskenderun Belediye Meclisi, önceki gün CHP grubunun salonu terk etmesi sonrası oturumunu sürdürdü ve gündemindeki konuları karara bağladı.
"Uyum dille başlar"
"Uyum dille başlar"
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından Akdeniz ve Ege bölgesindeki yerel gazetecilere yönelik çevrim içi (online) ´Göç ve uyum konulu yerelde basın buluşması´ etkinliği düzenlendi.
Yanlış uygulama
Yanlış uygulama
İskenderun´da 01 Aralık 2020 tarihinde toplanan ilçe hıfzıssıhha kurulunun aldığı kararının yanlış uygulanması, kentte yaşayan binlerce insanın açık alanı ve parkları kullanmasını engelliyor.
‘En dijital bakkal´a sertifika
‘En dijital bakkal´a sertifika
Ticaret Bakanlığı´nın ‘Bakkalımla El Ele´ projesi ile 81 ildeki bakkal esnafına e-ticaretten, müşteri ilişkisine, dijital pazarlamadan, reklam ve sosyal medya kadar kadar eğitim verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi