Okullara 30 Nisan´a kadar ara verildi
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bilim Kurulu Toplantısının ardından Koronavirüs ile ilgili son gelişmeleri ve alınan ortak önlemleri değerlendirdi.
Tarih: 25.3.2020 19:57:37

İki bakanın canlı yayınlanan toplantısında Bakan Selçuk, ortaklaşa kararla evde eğitim süresini 30 Nisan´a kadar uzatıldığını bildirdi.

“En büyük koz yakalanmamak”

Sağlık Bakanı Koca´nın açıklamaları şöyle:

“Bir virüs dünyayı tehdit ediyor. 185 ülkede 8 milyara yakın insan her gün hastalığa yeni yakalanan insanların sayısını endişe içerisinde öğrenmeyi bekliyor. Bilim bugün için büyük vaatlerde bulunamıyor. Bu insan sağlığının yeni ve sırrı tam olarak çözülememiş düşmanı. Elimizdeki en büyük koz yakalanmamak.
"Hiçbir sağlık grubu, hekim virüsün size bulaşmasını önleyemez. Bunu siz önleyebilirsiniz. Gerekli durumlarda maske takarak önleyebilirsiniz. Temastan kaçınarak önleyebilirsiniz.

"Sevgili gençler, insan sayısının arttığı her ortam riskin arttığı ortamdır. Risk altına giriyorunuz, belki hasta olmuyorsunuz ama öldürücü bir virüsün taşıyıcısı oluyorsunuz. Sabah sizi evden uğurlayanlar akşam neyle karşılaşacaklarını bilmiyor. Daha büyük acılara aracılık etmeyin. Mustafa Kutlu´yu, Tolstoy´u okuyun, bugünler kendinize yatırım olsun.

"Orta yaşlarda vaka sayısı az değil. Virüs genç, yaşlı, orta yaşlı ayrımı yapmıyor. Farkında olmadığınız bir şey varsa virüs bunu ortaya çıkarıyor. Dikkatli olamlısınız, sosyal hayatınızı asgari düzeye indirmelisiniz. Büyüklerimizin ziyaretine gitmek sakıncalı, onları korumak zorundayız.
"Koronavirüs salgınında ölüm oranı düşük ama hastalığı ağır geçirmese de herhangi birimiz hiç ummadığımız kadar ölüme yol açabiliriz. Sağlıklı görünen başka birisi ölüm sebebi olabilir. Gençliğimize, sağlığımıza, yaşımıza güvenmemeliyiz. Virüsün yol açacağı sonucu bilemeyiz. Hele sigara içiyorsa asla bilemeyiz.

"Bir hastamız 65 yaşında 8 gün yoğun bakımda kalan bir vaka idi. Dün taburcu oldu. Diğer hastamız da 7 gün yoğun bakımda kalıp taburcu olup. Yoğun bakım şartlarında olan hastaların da iyileşme durumlarını söylemiş oluyorum. Erken dönemde müdahalenin yapılmasının önemli olduğunu ve bulaşıcılığın temasın minimalize edilmesi gerektiğini özellikle odasına kendisini izole ederek bir dönem için sağlamasının önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Her türlü senaryoya hazırız

Milli Eğitim Bakanı Selçuk´un açıklamaları şöyle:

"Mesele dünya tarihinde ilk kez karşılaşılan bir mesele. Bu bağlamda biz bakanlık olarak meseleye pedagojik olarak bakıyoruz ama çocuklarımızın sağlığı birinci referans noktamız. Eğitimsel olarak ortaya çıkan ihtiyaçları da bütün ülkeleri günlük olarak izleyerek tespit etmeye çalışıyoruz. Bakanlık uzaktan eğitime televizyon yoluyla başladı, bu hafta test haftamızdı. Önümüzdeki haftadan itibaren çok daha dolu programlarla yapmaya devam edeceğiz. En kısa sürede yüz yüze eğitimle telafi yapma çalışmalarımız devam ediyor. Her türlü eğitsel ihtiyaçların tamamlanması ve sınavlar konusunda her türlü senaryoya hazırız. Eksik bırakmadan bu yolculuğu yürüteceğiz.

"Bilim Kurulu´nun da önerisiyle önümüzdeki tatil sürecini, evde eğitim süresini bir müddet daha uzatma ihtiyacı oldu. 30 Nisan tarihi ortaklaşa kararla ortaya konuldu.

"Çocukların ruhsal sağlığı da çok önemli, bizim televizyon yoluyla ulaşmaya çalıştığımız içeriklerde çalışmalarımız artacak. Bugünkü çalışmalardan dolayı bütün heyetlere teşekkür ederim. Gereken her türlü tedbirin alınacağını ifade etmek isterim.

"Ücretli öğretmenler konusundaki mevcut mevzuat derse giren öğretmenlerimizin ücretini alması konusunda çok açık, bizim telafi eğitim olarak planladığımız bütün eğitim çalışmalarında derslerimizi ücretli öğretmenlerimizin girmesi söz konusu olacak. Mevzuat ve teknik çalışmalar devam ediyor.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Okullara Nisan kadar verildi
Hatay da araç ve yaya giriş çıkışına kapatılıyor
Hatay da araç ve yaya giriş çıkışına kapatılıyor
Hatay´da dahil büyükşehir statüsündeki 30 il ile Zonguldak il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar bugün saat 24.00´den itibaren 15 günlük bir süre için geçici olarak durduruluyor.
Hatay´daki vaka sayısı 22
Hatay´daki vaka sayısı 22
Toplam can kaybı 277´ye, vaka sayısı 15 bin 679´a yükseldi
11 başkandan ´yanlıştan dönün´ çağrısı
11 başkandan ´yanlıştan dönün´ çağrısı
Bağış hesapları bloke edilen 11 büyükşehir belediyesi ortak bildiri yayımladı
Tarım ve gıda için “Covid-19 Danışma Kurulu” önerisi
Tarım ve gıda için “Covid-19 Danışma Kurulu” önerisi
Koronavirüsle mücadele sürecinde tarım sektörü ve üreticilerin zarar görmemesi, gıda tedarikinin aksamaması için önlemler alınması istendi.
Korona günlerine tarımsal destek
Korona günlerine tarımsal destek
Büyükşehirlerin gıda planlaması Hatay Büyükşehir Belediyesi HBB´nin masasında
Eğitim Sen, çalışanlarını ücretli izne çıkardı
Eğitim Sen, çalışanlarını ücretli izne çıkardı
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal: Sendikanın tüm çalışanlarına 30 Mart 2020 tarihine kadar ücretli mazeret izni verildi
Avukatlardan ‘Erteleme şart!´ çağrısı
Avukatlardan ‘Erteleme şart!´ çağrısı
Hatay Barosu başkanı Av. Ekrem Dönmez, 80 Baro başkanıyla 9 maddelik talep listesini Cumhurbaşkanlığı, Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına gönderdi.
Mahkemelere virüs ertelemesi
Mahkemelere virüs ertelemesi
Hatay´da da birçok adliyedeki mahkeme, tutuklusu bulunmayan davaları ve keşif kararlarını ertelemeye başladı.
DİSK´ten Çankaya´ya davet değerlendirmesi
DİSK´ten Çankaya´ya davet değerlendirmesi
DİSK´in Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu: Müzakereden kaçmak kabul edilemez
Korona önlemleri genişletiliyor
Korona önlemleri genişletiliyor
İçişlei Bakanlığı´ndan Valiliklere gönderilen ek genelge ile bir çok merkezin faaliyetleri geçici olarak bugünden itibaren durduruluyor
Reyhanlı´da yeniden hareketlilik
Reyhanlı´da yeniden hareketlilik
MSB, bir askerin şehit olduğunu, 9 askerin yaralandığını bildirdi.
Türkiye oğullarına ağlıyor
Türkiye oğullarına ağlıyor
Suriye´nin İdlib kentinde hava saldırısı sonucu şehit olan askerler Hatay´dan memleketlerine gönderildi. Şehitler için Hatay ve diğer illerde acı ve gözyaşı vardı.
Ateş, gönüllere düştü
Ateş, gönüllere düştü
33 asker şehit oldu, yaralılar tedavide. Şehitler memleketlerine uğurlanıyor. Hataylı 3 şehit yarın toprağa verilecek
Asker aileleri için iletişim hattı
Asker aileleri için iletişim hattı
Sınırda yakınları olan aileler, 0326 214 02 63 nolu telefondan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Şube Müdürü Kevser Sandıkçı´dan bilgi alabilecek.
Hulusi Akar, kuvvet komutanlarıyla Hatay´da
Hulusi Akar, kuvvet komutanlarıyla Hatay´da
Şehit asker sayısı 33´e ulaştı. Kuvvet komutanlarıyla gelen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, operasyonu sınırdan sevk ve idare ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi