Okullara korona önlemi istemi
Koronavirüs salgını yayılmaya ve yayıldıkça can almaya devam ediyor.
Tarih: 6.10.2021 17:42:22

Akın Bodur/İskenderun

Sağlık Bakanlığı, illerin risk haritasını yayımladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın açıkladığı illere göre haftalık risk haritasının 18-24 Eylül bölümünde, Hatay´da her 100 bin kişide oranın 164,40 olduğunu belirtti. Buna göre Hatay´da koronavirüslü hasta sayısı 2.630 dolayında bulunuyor. Her 100 bin kişide risk oranıının Kilis´te 290,63; Gaziantep´te 167,67; Adana´da 177,05; Osmaniye´de 152,58; Mersin´de 75,40 olarak açıklandı.
Arsuz´da 26 yaşında, 6 yıllık evli Burcu Kırılmış, yakalandığı koronavirüsten kurtulamadı ve yaşamını yitirdi. Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ile Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, yaptırdıkları covid-9 testlerinin pozitif çıkması üzerine koronavirüse yakalanarak, tedavi görmeye başladı. Milletvekili Yayman ve belediye başkanı Sarı´nın tedavilerinin evde yapılacağı öğrenildi.
Koronavirüse karşı aşılama da sürüyor. İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsünde yeni eğitim-öğretim yılında aşılarını yaptırmak isteyen öğrenciler ve personeller için aşı noktası kuruldu.
Aşı noktası, İskenderun Sağlık Müdürlüğü tarafından kuruldu. İskenderun Sağlık Müdürlüğü personelinin görev aldığı aşı noktasında, aşılarını yaptırmayanlar ya da eksik aşısı olan öğrenciler ve üniversite personeli, hızlı ve randevusuz bir şekilde aşılarını yaptırabilecek. İSTE Rektörü Tolga Depci, öğrenci ve üniversite çalışanlarına seslendiği açıklamasında, "Bu dönemin sağlıklı ve güvenli biçimde sürdürülebilmesi için aşı olmamız şart. Bu konuda hassasiyet gösteriniz. Aşılarınızı en kısa zamanda tamamlayabilmeniz için merkez yerleşkede ilçe sağlık müdürlüğü iş bilirliğiyle bir aşı noktası kurduk. Aşı noktasında randevusuz olarak aşılarınızı olabilirsiniz" dedi ve maske, mesafe ile hijyen kurallarına uyulmasını istedi. Aşı olmak isteyen öğrenciler ve üniversite personeli 07.10.2021 tarihlerine kadar İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Merkez Yerleşkesinde´nde kurulan aşı noktasına gelerek aşılarını yaptırabilecek. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da, dördüncü doz koronavirüs aşısını, Antakya 1 Nolu Aile Sağlığı Merkezi´nde yaptırdı. Savaş, “Önce kendiniz, sonra çevreniz, yakınlarınız ve tüm insanlar için lütfen aşı olalım. Aşı olmayınca birçok şeyle birlikte canımızı kaybedebiliriz. Çevremizdekilere de zarar verebiliriz. Zamanında ve önerildiği şekilde aşı olmak çok önemli" dedi.

HBB önlemleri arttırıyor
Öte yandan Hatay Büyükşehir Belediyesi de, koronavirüsün ilde yayılma riskine karşı sorumluluk alanlarında aldığı tedbirleri arttırarak uyguluyor. Yaptığı dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarını genişleten HBB ekiplerinin çocuk ve vatandaşın kullandığı parklardaki ortak kullanım alanlarını dezenfekte ettiği, parklardaki bankları ve çocuk oyun gruplarının dezenfekte ediğini ifade etti.

Sendikadan okullarda önlem istemi
Eğitim Sen Samandağ Temsilciliği üyesi öğretmenler de Milli Eğitim Müdürlüğüne verdiği dilekçede, "Covid-19 salgını süresince çocukların hem sağlık hem de eğitim haklarını sonuna kadar ve sorunsuz kullanabilmeleri için ve ivedilikle, 30 dakikalık ders, 12 kişilik sınıf, temiz, sağlıklı bir okul ortamı, yeteri kadar hizmetli, her okula bir sağlık ekibi, ücretsiz ulaşım, azami günlük 5 saat ders, öğrenciye öğle yemeği veya harçlık desteği, okullara yeteri kadar ödenek, bilimsel, erişilebilir, ücretsiz eğitim istiyoruz" ifadesine yer verdi ve gereğinin yapılmasını istedi.

Dersler ´30 dakika olsun´ istemi
Eğitim Sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal ise yüz yüze eğitim için alınması gerekli önlemlerin alınmasını istedi. Okullarda yüz yüze eğitime başlandığını anımsatan Ünsal, şu açıklamayı yaptı: "Gerek okulların açılması sürecinde, gerekse sonrasında Kovid-19 salgının etkilerinin en aza indirilmesi için gerekli önlemler alınmamış, atılması gereken adımlar atılmamıştır. Bu süre zarfında sendikamızın tüm çağrılarına rağmen okullara ek bütçe sağlanmamış, fiziki altyapı sorunları giderilmemiş, ders saatleri salgın koşullarına göre düzenlenmemiş, derslik sayısı ihtiyaç oranında arttırılmamış, öğretmen ve yardımcı hizmetli istihdamındaki eksiklikler giderilmemiştir. Okulların açılmasının üzerinden bir ay geçmiş olmasına rağmen eğitim öğretimin sağlıklı şekilde yapılabilmesi için gerekli önlemlerin halen alınmadığı görülmektedir. Sınıfların düzenli olarak havalandırılması, okul içinde ortak kullanım alanlarının temizliği, bahçe ve açık alan düzenlemelerinin yapılması, öğrenci giriş çıkışlarının düzenlenmesi ve sınıf mevcutlarının azaltılması konusunda ciddi eksiklikler bulunmaktadır. Nüfus yoğunluğu fazla olan bölgelerde kalabalık sınıf sorunu sürerken, seyreltilmiş eğitim uygulamaları hayata geçirilmemiştir. Her okulun ortak kullanım alanlarının, özellikle sınıfların ve tuvaletlerin temizlik ve hijyen koşullarının sağlanması, okul ve şube bazında öğrenci sayısı, öğrenciler arasındaki fiziksel mesafeyi korumak için yeterli alan olup olmadığı, okul servislerinin durumu, eğitim emekçileri, öğrenciler ve velilerin aşılanma oranı gibi gelişmeler, eğitim-öğretimin sağlıklı koşullarda gerçekleştirilebilmesi açısından son derece önemlidir. Okullarda ek bütçe/ödenek sorununun sürmesi, fiziki altyapı sorunlarının sürmesi yüz yüze eğitimin sağlıklı koşullarda yapılabilmesini engellemektedir. Okulların öğrenci sayısı, sınıf mevcutları, yerleşim yerinin nüfus yoğunluğu, fiziki altyapının yeterliliği gibi pek çok faktör yüz yüze eğitimin sağlıklı yürütülmesine engel olmaktadır. Öğrencilerin önemli bir bölümü kalabalık sınıflarda öğrenim görmektedir. Öğrenci ve öğretmenlerin 40 dakika boyunca yeterince havalandırılmamış sınıflarda maskeli bir şekilde ders işlemesi sağlıksız bir ortam yaratmakta ve bulaş riskini arttırmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı´nı bu konudaki haklı talepler doğrultusunda adım atmaya ve ders sürelerini 30 dakikaya indirmeye çağırıyoruz. Okullarda havalandırma sistemleri olmadığı gibi pencere sistemleri de düzenli ve sağlıklı bir havalandırmaya uygun değildir. Okulların büyük çoğunluğunda yardımcı hizmet personeli ihtiyacı halen giderilmemiştir. Tüm okullarda temizlik görevlisi yardımcı personel hemen göreve başlamalıdır."
Kaynak:

Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Bakana ´yanık ünitesi´ sorusu
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, yanık ünitelerinin yetersizliği nedeniyle yer bulmayan ve hastane hastane, şehir şehir dolaşan yanık hastalarının sorunlarını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Korona vakalarında ´artış var´
Korona vakalarında ´artış var´
Koronavirüs vaka sayısı Hatay ve çevre illerde arttı, gösterirken, ülke genelinde virüsün bulaşıklığı ve can kayıplarına yol açması da sürüyor.
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Bez maske ´Omicron´dan koruyor mu?
Koronavirüs vaka sayısı Hatay´da azalırken, ülke genelinde vaka artışı ve can kaybı sürüyor.
20 bin nüfusa hizmet verecek
20 bin nüfusa hizmet verecek
Gülay Niziplioğlu Aile Sağlığı Merkezi Temeli törenle atıldı. Merkezin Nisan ayında hizmete girmesi bekleniyor.
“Beslenme programları bireyseldir”
“Beslenme programları bireyseldir”
Beslenme ve Diyet Uzmanı Eray Albayrak, başarısızlıkla sonuçlanan diyet hatalarına dikkat çekerek sağlıklı yaşamanın yolunun sağlıklı beslenmeden geçtiğini belirtti.
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
İkinci aşıda oran yüzde 80.5
Sağlık bakanlığı, Hatay´da yaşayan ve 18 yaş üstü olan yurttaşların yüzde 80.5 oranınının en az iki doz aşı yaptırdığını açıkladı.
Koronada vaka oranı azalıyor
Koronada vaka oranı azalıyor
Korona vaka sayısı ülkede artışa devam ederken, önceki birkaç haftaya göre Hatay´da yarıya yakın oranda azalma oldu.
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
Sağlıkçılardan uyarı ´g(ö)revi´
İskenderun´da görev yapan hekimler ve sağlık çalışanları, ekonomik ve özlük hakları konusunda hükümeti uyardı ve bir günlük iş bırakma eylemi yaptı.
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları ´mesaiye geç başladı´
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Koronada artış sürüyor
Koronada artış sürüyor
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor. Korona vaka sayısı arttıkça, canlar da yitiriliyor.
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları mesaiye 1 saat geç başladı
Sağlık çalışanları Türkiye genelinde olduğu gibi İskenderun Devlet Hastanesi´nde de 1 saat iş bıraktı.
Kentleşme salgını arttırıyor
Kentleşme salgını arttırıyor
İskenderun Devlet Hastanesi hekimi Dr. Eyüp Tümkaya, ülkenin birçok hastalığı sağlık ocağı aracılığıyla yapılan aşılamalarla yendiğini söyledi.
Koronada yüzde 30 artış var
Koronada yüzde 30 artış var
Hatay´da korona vaka sayısı artarak sürüyor, salgın can almaya da devam ediyor.
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Hastane inşaatına ´deprem izolatörü´
Yeni Dörtyol Devlet Hastanesi´nin deprem izolatörlerinin, 5 şiddetinin üzerindeki depremde devreye girerek, afet anında sağlık hizmetlerinin güvenli bir şekilde devam etmesini sağlayacağı belirtildi.
Korona artarak yayılıyor
Korona artarak yayılıyor
Koronavirüs yörede ve ülkede yayılmaya, yayılırken de can almaya devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi