Okullarda karne töreni
2017-2018 eğitim-öğretim döneminin ilk yarı yılı tamamlandı ve öğrenciler karnelerini alıp, tatile başladı. Belen, Arsuz ve Antakya´daki bazı okularda karne törenleri yapıldı.
Tarih: 21.1.2018 16:55:41

Berkay Arıkan-Orhan Yıldız/İskenderun

Belen´deki Fatih Sultan Mehmet Ortaokulunda karne dağıtımı törenle yapıldı. Karne dağıtım törenine, Belen Kaymakamı Abdulaziz Aydın, Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Bekir Şahan, İlçe Emniyet Amiri Mehmet Karcı ve Fatih Mahalle Muhtarı Osman Kösece de katıldı. Velilerinin de bulunduğu törende, öğrenciler karnelerini aldı. Karne dağıtım töreninde konuşan kaymakam Aydın, bugünün yöneticisi olanların da bir zamanlar okul sıralarından geçtiğini ve onların kaymakam, avukat, belediye başkanı, doktor, öğretmen olduğunu ifade ederek, "Ama değerli olan, iyi insan olmaktır. Sizler zamanı çok iyi değerlendirin. Sürekli çalışmak değil, düzenli ve disiplinli çalışmak, yerine göre oyun oynamak ve geçmek de gerekli. Düzenli ve disiplinli ders çalışıp, verimli ve dengeli bir okul hayatı geçirin" dedi ve öğrencilere iyi tatil geçirmelerini tavsiye etti.
Belen Belediye Başkanı Vurucu da, şunları söyledi: "Ortaokul son sınıfı artık bir dönüm noktası. Seçilecek liselerle hayat yönlendirecek. Bu dönem çok hassas bir zaman diliminde."
Sınıflardaki karne dağıtımı sonrası Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ve İldeki ilk Z kütüphanenin kurdelesi de törenle açıldı ve öğrencilerin hizmetine sunuldu. Kütüphaneyi gezen kaymakam Aydın, okul yönetiminden kütüphanenin özelliği hakkında bilgiler aldı ve kitap desteği sözü verdi.
Arsuz´da da eğitimin ilk yarı için karne töreni yapıldı. Arpaçiftlik İsmet Okan İlköğretim Okulu´nda düzenlenen törene, Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Belediye Başkanı Nazım Culha, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ramazan Dönmez, İlçe Emniyet Müdürü Halil Karabacak da katıldı. Törende, öğrenciler eğitim hayatının ilk karnelerini kaymakam Sarı ve protokoldan aldı. Kaymakam Sarı ve beraberindekiler, eğitimde başarı grafiğini her geçen yıl yükselten ve önemli başarılara imza atan bölge okullarının yönetici, öğretmenleri ile öğrencilerini kutladı, eğitim seviyesinin yükselmesi için gerekli çabanın gösterileceğini ifade etti.
Özel eğitim veren Kültür Temel Lisesi´nde de karne dağıtımı törenle yapıldı. Karne törenine Kültür Temel Lisesi kurucularından Sibel Güzelmansur, okul müdürü Ahmet Hamdi Ayda ve öğretmenler de katıldı. Törende konuşan okul müdürü Ayda, yarıyıl tatilinin, 22 Ocak-05 Şubat arasında gerçekleşeceğini ifade etti, öğrencilerimizin tatili iyi değerlendirmesini ve dinlenmesini önerdi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Okullarda karne töreni
“Kriz önce mutfağı vuracak”
“Kriz önce mutfağı vuracak”
Eğitim Sen İskenderun Şubesi´nin evsahipliğinde düzenlenen "Ekonomik kriz ve emekçilere etkisi" panelinde konuşan Eğitim-Sen uğitim uzmanı Dr. Erkan Aydoğanoğlu, krizlerin faturasının öncelikle mutfağa çıktığını belirtti.
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP´den eğitimde ´12 soruna 12 çözüm´
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, cemaat ve tarikatların talepleri ve baskıları doğrultusunda karma eğitime ilişkin düzenlemeler yönetmelikten çıkartıldığını savunarak, 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının ‘karma eğitimi´ tartışmaya açma çabalarıyla başlamasını eleştirdi.
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
“Eğitim dönemi değişikliklerin gölgesinde başlıyor”
Eğitim İş Sendikası Hatay 2 Nolu Şube Başkanı Sinan Cibaroğulları, yeni eğitim ve öğretim döneminde değişen Milli Eğitim Bakanına karşın mülakat, kadrolaşma, mevzuat, müfredat, kitap, özlük sorunlarının devam ettiğini belirtti. C
İlk ders zili çaldı
İlk ders zili çaldı
2018-2019 eğitim öğretim yılı İskenderun´da da törenle başladı.
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
"Medyanın dili, toplumu dönüştürüyor"
Antakya´da düzenlenen "Mülteci kadınlar ve hak odaklı habercilik atölyesi"nde yaygın medyanın kullandığı haber dilinin "ötekileştirme, ayrımcılık ve şiddeti" pekiştirdiğini belirten iletişim uzmanları, gazetecilerin kullandığı dile daha dikkat etmesi gerektiğini ifade etti.
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
KOBİGEL´in ev sahipliği İSTE´den
Yenilikçi-Girişimci KOBİ´lerin (Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler) Projeleri´nin 10 Eylül´de başlayan değerlendirme sunumları İskenderun Teknik Üniversitesi İSTE´nin evsahipliğinde devam ediyor.
Okul yatırımlarına inceleme
Okul yatırımlarına inceleme
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, yapımı devam eden 8 okul binasını yerinde inceledi, çalışmaların hızlandırılmasını istedi.
Okullara 900 temizlik görevlisi
Okullara 900 temizlik görevlisi
Hatay´da da Toplum Yararına Programı TYP protokolü kapsamında 900 temizlik görevlisi ile 134 güvenlik görevlisinin okullarda görevlendirileceği bildirildi.
Uyum dersi başladı
Uyum dersi başladı
İlkokulun ilk sınıf öğrencileri okulla tanıştı
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
BİGG projesine TÜBİTAK desteği
TÜBİTAK, üniversite mezunu olan ve iş kurmak isteyen girişimcilere BİGG Garaj Yenilikçi Anadolu Projesi kapsamında 200 bin liraya kadar hibe ve destek veriyor.
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Öğretim görevlisi Melisa Kara´ya sunum ödülü
Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi´nde doktora yapan öğretim görevlisi Melisa Kara, International Society for Horticultural Science (ISHS) tarafından İstanbul´da düzenlenen kongrede yaptığı İngilizce sunumuyla ödül aldığı bildirildi.
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
MKÜ BESYO 12 engelli öğrenci alacak
Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu, 2018-2019 eğitim-öğretim yılında üç kategoride toplam 12 engelli öğrenci alınacak.
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Okullaşma politikası oluşturulmalı
Eğitim Sen Hatay Şubesi, Liselere Yerleştirme Sınavı sonuçlarının öğrenci ve velilerde yarattığı hayal kırıklığının gelecekle ilgili kaygılar oluştuğunu da öne sürdü.
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İSTE´li akademisyenlerden bir yılda 89 yayın
İskenderun teknik Üniversitesi akademisyenlerinin geçen yıl 89 bilimsel yayın yaptığı ve üniversitenin 107 devlet üniversitesi arasında 19. sırada yer aldığı açıklandı. Buna göre 250 öğretim üyesi bulunan İSTE akademisyenleri geçen yıl 89 yayın yaptı ve bu yayınların öğretim elemanı başına düşen oranı ise 0.36 oldu.
Hatay´a 6.966 öğrenci
Hatay´a 6.966 öğrenci
YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu yayınladı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi