Okulların AB projesi
İskenderun, Dörtyol, Antakya, Hassa´daki bazı okullar, AB projesi kapsamında farklı ülkelerden ortak proje etkinlikleri yaptı.
Tarih: 9.6.2021 16:25:32

İskenderun-Antakya/SES

Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi ve Dörtyol Anadolu Lisesi, Çaylı Barbaros Ortaokulu, Romanya´dan bir okulun kurucu ortaklığında “Speaking For Drama Club” adlı proje ile öğrencilerin sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek tarzda yaşam becerilerini kapsayacak şekilde ‘İletişimsel Dil Öğretimi´ metodunu kullanarak konuşma becerilerini geliştirdi. Proje hakkında bilgi veren Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Dilek Tellioğlu, Dörtyol Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Özden Eraldemir, Çaylı Barbaros Ortaokulu İngilizce öğretmeni Sibel Kafadar, "Öğrencilerin sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek tarzda yaşam becerilerini kapsayacak şekilde ‘Communicative Language Teaching´ yani İletişimsel Dil Öğretimi metodunu kullanarak öğrencilerin konuşma becerilerini desteklemeyi amaç edinmiştir. Ocak ayında zoom üzerinden başlayan ve Mayıs ayına kadar devam etmiştir. Çocuklar bu kapsamda günlük rutin faaliyetlerin, kendi kültürüne ait gelenek görenek, yeme içme kültürünü, dini resmi bayramlarını, değerlerine dair sunumlar yaparak konuşmayı bir araç olarak kullanmaya çalıştı. Nisan ayında teknoloji çağının bir gereksinimi olan Stem faaliyeti kapsamında basit bir deneyi yine dili araç olarak kullanarak İngilizceyi kullanarak sundu" açıklamasını yaptı. Projeye katılan okulların öğrenci ve öğretmenlerinin, Shakespeare´in Hamlet oyununu zoom paylaşım aracı üzerinden canlandırdığı açıklandı.

Dörtyol´dan ikinci proje
Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, Azerbaycan, Isparta ve İzmir´den birer okulun bulunduğu e-Twinning projesi kapsamında canlı yayınla ortak logo oluşturdu. Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi okulu Öğretmeni Dilek Tellioğlu, "eTwinning projesinin ismi ´Bookworm´ Kitap Kurtları. eTwinning projesi, çocukların kitap okuma becerilerini arttırmak ve onlarda analiz yeteneği kazandırmak, sorgulayıcı ve yaratıcı düşünme becerilerini desteklemek amaçlı oluşturuldu. Öğrenciler, web 2 araçlarını kullanarak okudukları kitapları; yazar, içerik, kitabın kahramanları, olay örgüsü, olayın geçtiği yer olmak üzere çeşitli acılardan analiz etti. Projeyi, Ocak-Mayıs arasında öğrencilerle birebir kitap okuyup, kitapları tek tek değerlendirerek ´konuşan kitap´ etkinliğiyle sonlandırdık" değerlendirmesini yaptı.

Hassa´da anaokulu öğrencilerine yönelik proje
Hassa´nın Aktepe mahallesindemki Aktepe Anaokulu öncülüğünde başlatılan ´Adım adım kodlama´ adlı e-Twinnig projesi de Türkiye´den 10 ortakla hayata geçirildi. Projenin, ana okulu çocukların bilimsel düşünce ve becerisine yönelik yapıldığı belirtildi. Proje hakkında bilgi veren Aktepe Anaokulu Müdürü Hacer Bayırlı, "Kodlayarak büyüyorum, geleceğe yürüyorum, çıktığımız bu süreçte, öğrencilere bilimsel aktivitelerle, bilimsel düşünme becerisi ve bilim sevgisi kazandırmak, kodlama mantığını kavratarak, tasarımlar yapmalarını sağlamak, bilgiye ulaşma ve analiz etme becerilerini geliştirmek, eleştirel düşünce ve problem çözme becerileri elde etmelerini sağlamayı hedefledik" açıklmamasını yaptı.
Antakya´daki Piri Reis Çop Proğramlı Anadolu Lisesi ile Altınözü Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi de fizik ve kimyada bilim insanları hakkında eTwinning projesi yaptı. Okuldan yapılan açıklamada, "Projede amacımız öğrencilere pandemi döneminde evde eğlenceli bilim uygulamaları yaptırmak ve bilim insanlarının çalışmalarına merak uyandırmak oldu. Öğrencilere bilimsel çalışmanın önemini STEM uygulamaları ile fark ettirmek istedik, bilim insanlarının da bir zamanlar çocuk olduğunu, bilimin ilk şartının merak etmek olduğunu anlattık" ifadesine yer verildi. Projede öğrencilerin çok sayıda ve değişik web2.0 araçları kullanmayı da öğrendiği kaydedildi.
Öte yandan aralarında Samandağ Yoğunoluk İlkokulundan Özge Büyükaşık ile Reyhanlı Konuk İlkokulundan Özlem Tecimen´in de bulunduğu ´neler oluyor hayatta´ projesi, 3´ü Azerbaycan, 10 Türk okulun öğretmen ve öğrencileriyle uygulandı.
Kaynak:

Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Sanayinin ihtiyacı teknik eğitim için protokol
Özel Antakya Teknokent Koleji ile Antakya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu arasında sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli işgücünün okul-sanayi işbirliği protokolü imzalandı.
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Sendikanın okullara ilişkin tespitleri
Eğitim Sen İskenderun Şubesi, yeni eğitim öğretim yılının, salgınla ilgili kaygılar, aşı ve test tartışmaları, LGS sonrası istediği okul türüne yerleşemeyenler, kalabalık sınıflar, öğretmen açıkları, özel-devlet arasındaki uygulama farkları vb. bir dolu sorunun gölgesinde başladığını belirtti.
Zil çaldı ve eğitim başladı
Zil çaldı ve eğitim başladı
İlk, orta ve liselerde okullar, bir buçuk yıl sonra açıldı ve yüz yüze eğitim başladı.
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Pandemide 157 eğitim çalışanı yaşamını yitirdi
Eğitim sen İskenderun şube Başkanı Mustafa Ünsal, pandeminin başlangıcından bu yana geçen sürede MEB alınması gereken tedbirler konusunda eğitim emekçilerinin alep ve önerilerine kulaklarını tıkadığını savundu.
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme sonuçları açıklandı.
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
Başarılı öğrenciler ödüllendirildi
İskenderun´da 2021 Liselere Geçiş Sınavı (LGS) ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı´nda (YKS) dereceye giren öğrenciler için düzenlenen törenle hediye verildi.
Emin, burs desteği istiyor
Emin, burs desteği istiyor
YKS´de Türkiye 784. olmuştu
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İSTE´den yangına karşı proje çağrısı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) orman yangınları ile mücadele için proje çağrısı yaptı.
YKS puanı 170´e çekildi
YKS puanı 170´e çekildi
Yükseköğretim Kurulu (YÖK), üniversite sınavlarında baraj puanını 170´e düşürdü. Kararı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyururken, barajdaki düşüş, ilk tercihler ve ek yerleştirmede geçerli olmayacak.
Barajı geçenler avantajlı
Barajı geçenler avantajlı
YKS´de 180 ve üstü alan kişi sayısı az, üniversitelerde kontenjan çok
YKS sonuçları açıklandı
YKS sonuçları açıklandı
2021 Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçları ÖSYM´nin resmi internet sitesinden dün sabah açıklandı.
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
LGS´de 97 kişi tam puan aldı
2021 Liselere Geçiş Sistemi (LGS) yerleştirme sonuçları, Milli Eğitim bakanlığının ´http://www.meb.gov.tr´ adresinden ilan edildi.
İSTE´de mezuniyet töreni
İSTE´de mezuniyet töreni
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) 2020-2021 akademik dönemi mezunlarını gerçekleştirilen Mezuniyet Töreni ile uğurladı.
Dijital eğitimi destekleme projesi
Dijital eğitimi destekleme projesi
İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Kadiriye Yırtıcı, proje kapsamında Eylül 2021´den itibaren öğrenci ve öğretmen eğitimlerinin başlayacağını ve öğrencilerle birlikte yurtdışı hareketliliklere katılacaklarını belirtti.
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Kursa katılana 53 ücretsiz noktadan ulaşım
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Antakya´daki spor kompleksi ve yaşam merkezinde ücretsiz yaz spor kurslarının devam ettiğini bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi