Okulların AB projesi
İskenderun, Dörtyol, Antakya, Hassa´daki bazı okullar, AB projesi kapsamında farklı ülkelerden ortak proje etkinlikleri yaptı.
Tarih: 9.6.2021 16:25:32

İskenderun-Antakya/SES

Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi ve Dörtyol Anadolu Lisesi, Çaylı Barbaros Ortaokulu, Romanya´dan bir okulun kurucu ortaklığında “Speaking For Drama Club” adlı proje ile öğrencilerin sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek tarzda yaşam becerilerini kapsayacak şekilde ‘İletişimsel Dil Öğretimi´ metodunu kullanarak konuşma becerilerini geliştirdi. Proje hakkında bilgi veren Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Dilek Tellioğlu, Dörtyol Anadolu Lisesi İngilizce Öğretmeni Özden Eraldemir, Çaylı Barbaros Ortaokulu İngilizce öğretmeni Sibel Kafadar, "Öğrencilerin sosyal hayatta karşılarına çıkabilecek tarzda yaşam becerilerini kapsayacak şekilde ‘Communicative Language Teaching´ yani İletişimsel Dil Öğretimi metodunu kullanarak öğrencilerin konuşma becerilerini desteklemeyi amaç edinmiştir. Ocak ayında zoom üzerinden başlayan ve Mayıs ayına kadar devam etmiştir. Çocuklar bu kapsamda günlük rutin faaliyetlerin, kendi kültürüne ait gelenek görenek, yeme içme kültürünü, dini resmi bayramlarını, değerlerine dair sunumlar yaparak konuşmayı bir araç olarak kullanmaya çalıştı. Nisan ayında teknoloji çağının bir gereksinimi olan Stem faaliyeti kapsamında basit bir deneyi yine dili araç olarak kullanarak İngilizceyi kullanarak sundu" açıklamasını yaptı. Projeye katılan okulların öğrenci ve öğretmenlerinin, Shakespeare´in Hamlet oyununu zoom paylaşım aracı üzerinden canlandırdığı açıklandı.

Dörtyol´dan ikinci proje
Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi, Azerbaycan, Isparta ve İzmir´den birer okulun bulunduğu e-Twinning projesi kapsamında canlı yayınla ortak logo oluşturdu. Dörtyol Süleyman Demirel Anadolu Lisesi okulu Öğretmeni Dilek Tellioğlu, "eTwinning projesinin ismi ´Bookworm´ Kitap Kurtları. eTwinning projesi, çocukların kitap okuma becerilerini arttırmak ve onlarda analiz yeteneği kazandırmak, sorgulayıcı ve yaratıcı düşünme becerilerini desteklemek amaçlı oluşturuldu. Öğrenciler, web 2 araçlarını kullanarak okudukları kitapları; yazar, içerik, kitabın kahramanları, olay örgüsü, olayın geçtiği yer olmak üzere çeşitli acılardan analiz etti. Projeyi, Ocak-Mayıs arasında öğrencilerle birebir kitap okuyup, kitapları tek tek değerlendirerek ´konuşan kitap´ etkinliğiyle sonlandırdık" değerlendirmesini yaptı.

Hassa´da anaokulu öğrencilerine yönelik proje
Hassa´nın Aktepe mahallesindemki Aktepe Anaokulu öncülüğünde başlatılan ´Adım adım kodlama´ adlı e-Twinnig projesi de Türkiye´den 10 ortakla hayata geçirildi. Projenin, ana okulu çocukların bilimsel düşünce ve becerisine yönelik yapıldığı belirtildi. Proje hakkında bilgi veren Aktepe Anaokulu Müdürü Hacer Bayırlı, "Kodlayarak büyüyorum, geleceğe yürüyorum, çıktığımız bu süreçte, öğrencilere bilimsel aktivitelerle, bilimsel düşünme becerisi ve bilim sevgisi kazandırmak, kodlama mantığını kavratarak, tasarımlar yapmalarını sağlamak, bilgiye ulaşma ve analiz etme becerilerini geliştirmek, eleştirel düşünce ve problem çözme becerileri elde etmelerini sağlamayı hedefledik" açıklmamasını yaptı.
Antakya´daki Piri Reis Çop Proğramlı Anadolu Lisesi ile Altınözü Karlısu Sosyal Bilimler Lisesi de fizik ve kimyada bilim insanları hakkında eTwinning projesi yaptı. Okuldan yapılan açıklamada, "Projede amacımız öğrencilere pandemi döneminde evde eğlenceli bilim uygulamaları yaptırmak ve bilim insanlarının çalışmalarına merak uyandırmak oldu. Öğrencilere bilimsel çalışmanın önemini STEM uygulamaları ile fark ettirmek istedik, bilim insanlarının da bir zamanlar çocuk olduğunu, bilimin ilk şartının merak etmek olduğunu anlattık" ifadesine yer verildi. Projede öğrencilerin çok sayıda ve değişik web2.0 araçları kullanmayı da öğrendiği kaydedildi.
Öte yandan aralarında Samandağ Yoğunoluk İlkokulundan Özge Büyükaşık ile Reyhanlı Konuk İlkokulundan Özlem Tecimen´in de bulunduğu ´neler oluyor hayatta´ projesi, 3´ü Azerbaycan, 10 Türk okulun öğretmen ve öğrencileriyle uygulandı.
Kaynak:

7. Teknoversite Günleri başladı
7. Teknoversite Günleri başladı
İskenderun Teknik Üniversitesi´nin (İSTE) bu yıl 7.sini düzenlediği Teknoversite Günleri bugün başladı.
Eğitim Sen, ek zam istedi
Eğitim Sen, ek zam istedi
4 aylık enflasyonun yüzde 31,71 olup, maaş artışının kadük olduğu belirtildi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
Erasmus´ta balıkçılık kültürü bilgisi
İskenderun Cumhuriyet Anadolu Lisesinin, AB Projesi kapsamında dahil olduğu Understanding Blue Growth Strategy (Mavi Büyüme Stratejisini Anlamak)" adlı projenin ortaklarından İtalya, Romanya ve Polonya´dan 12 öğrenci ve 6 öğretmen İskenderun´a geldi.
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
Üniversiteler Halk Dansları Yarışması
19. Üniversiteler Halk Müziği ve Halk Dansları Yarışması, Antakya´da Mustafa Kemal Üniversitesinin (MKÜ) ev sahipliğinde başladı.
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Liseliler Erasmus+ ile Yunanistan´da
Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü´nün Türkiye Ulusal Ajansı ve Avrupa Komisyonu´ndan aldığı hibe ile yürüttüğü Erasmus+ Ka121Sch projeleri kapsamında, İskenderun Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Yayladağ Anadolu Lisesi ve Reyhanlı Yahya Turan Fen Lisesi´nde eğitim gören 18 öğrenci, işbaşı gözlem yapmak üzere Yunanistan´ın Selanik şehrine gitti.
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
‘Atölye karıncaları´ projesi tamamlandı
Antakya Şehit İlker Uylaş İlkokulu öğretmenlerinden Ebru Susur´un sürdürülebilir bir gelecek için yaşama geçirdiği ‘Atölye karıncaları´ isimli projesinde öğrenciler tarafından tasarlanan materyaller sergilendi.
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Öğrencilere ´güvenli internet´ semineri
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde görevlileri, Reyhanlı ve Defne´deki iki ortaokulda öğrencilere ´dijital okuryazarlık, siber zorbalık ve güvenli bilinçli internet kullanımı´ konusunda seminer verdi.
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İSTE´de ´kurdeleli temel atma töreni´
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) kampüsünde, eğitim ve hizmet verecek olan Kaynakçılık Mükemmeliyet Merkezi´nin temeli kurdele kesimi ile yapıldı.
İSTE´de 3 takım final yolunda
İSTE´de 3 takım final yolunda
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) İskenderun Meslek Yüksekokulu´ndan üç takım, TEKNOFEST Teknoloji yarışmaları kapsamında İnsansız Hava Aracı kategorisinde kavramsal tasarım aşamasını geçti.
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
"Türkiye´nin rolü doğabilecek bir dünya savaşını önleme noktasında"
Hatay Valisi Rahmi Doğan, “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları” programı kapsamında Antakya´da düzenlenen Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan´ın Anadolu Mektebi Hatay öğretmen ve öğrencileriyle yaptığı söyleşisine katıldı.
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Belen´den İtalya´ya Erasmus projesine
Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Erasmus+Gençlik Alanında Stratejik Ortaklıklar Projeleri kapsamında, Romanya´dan Asociatia Tineret pentru Dezvoltare Durabila ve Constantin Brâncoveanu Lisesi, Türkiye´den Belen Kaymakamlığı ve İtalya´dan Beyond Borders Cultural Association işbirliğinde “EDUcate YOUth-Nonformal bridges to formal education” adlı projenin ulusötesi toplantısı İtalya´da yapıldı.
İSTE´ye 2 program kurma çabası
İSTE´ye 2 program kurma çabası
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
Müdürün göreve iadesine tepki
Müdürün göreve iadesine tepki
Eğitim Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, sınıflarda kızlı-erkekli oturma talimatı verdiği için açığa alınan okul müdürünün göreve iade edilmesini eleştirdi.
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
Yabancı öğrencilerin yemek yarışması
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depci, Uluslararası Öğrenciler Topluluğu´nun düzenlediği etkinlikte öğrencilerle bir araya geldi.
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ İMYO´da kurulacak
İSTE İMYO bünyesinde ´Havacılık Güvenliği ´ve ´Uçak Teknolojisi´ adlı iki programı açılması için karar alındı. Üniversitede yıllar önce kurulan fakülte ve meslek yüksekokullarına kadrolar atanmış, yıllar sonra fakültelerin birleştirilmesi yapılırken, meslek yüksekokulları da hiç öğrenci alınmamıştı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi