“Okumak ilk emir ve buna zorunluyuz”
Seval Kirmit Yazar, aile şirketlerinin yapısından Köy Enstitüleri´nden, Alfred Nobel´in hayatından Gandi´ye, kişisel gelişim gelişim yazılarından bölgeye ve kente dair bilgileri gözlemleriyle harmanlayarak hazırladığı, kendi deyimiyle ‘küçük bir ansiklopedicik´ kitabı Yaşam Parodisi ile Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneği´nin geleneksel Çarşamba Sohbetleri´nin konuğu oldu.
Tarih: 1.11.2017 10:47:16

Sadet Berkyürek/İskenderun

Öğrenciliğinden ilk meslek yaşamı öğretmenliğe, aile şirketindeki süreç içinde yeniden tanıma, gözlemleme, öğrenme ve yürütme serüvenin yazıya, kitaba dönüşme öyküsünü paylaşan Seval Kirmit Yazar, “Biraz öğretmenlikten kalan yanımla, biraz liseden yazıya düşkün yanımla, biraz yeni yeni sektörlerde tecrübelerimin bana kazandırdığı yanlarımla yazıyı seviyorum. Yani konuşmayı seviyorum. iletişim kurmayı seviyorum, ama yazarak da kendimi ifade etmekten büyük haz alıyorum” dedi. Kitabın giriş yazısı yerine bir farklılık yaratmak isteyerek oku komutuyla bir yazıyı eklediğini hatırlatan Yazar, burada iki atıfta bulunduğunu, okuyucuya ilk iki sayfayı okuma komutu verdiğini, çünkü bunun ilk emir olduğunu ve buna zorunlu olduğumuzu vurguladı.
Her kitabın aslında ne zaman doğacağına biraz da kendisinin karar verdiğini de belirten Yazar, kitap çalışmasını ‘hep hayalimdi zaten´ diye ifade etti. “Kitap doğmak zorunda kaldı” diyen Yazar, “Yani içimde belki biriktiremediğim, belki artık doğması gerektiğini düşündüğüm geçmiş yazılarımın ve sonra bu kitap için özel olarak kaleme alınan yazıların tamamından oluşan bir kitap Yaşam Parodisi” diye konuştu.

Adını bilmeden yazmaya başladım
Kitabın adını sevdiğini de sözlerine ekleyen Yazar, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Adını seviyorum. Çünkü doğduktan sonra adını koydum. Hamileyken bebeğinize isim düşünürsünüz hani… Ben adını bilmediğim bir kitabı yazmaya başladım. Bir deneme kitabı aslında. İçinde 22 başlık var. İçerisinde kendi tecrübelerimden, hayatımdan alınmış ufak ufak kesitler var. Ben onlara parodi diyorum. Çünkü hayatımız bir parodi aslında. Benim çocukluğum Olacak O Kadar´ın parodileriyle geçti. Levent Kırca´nın o ağlanacak halimize bizi güldürdüğü parodilerle… Ben yaşamın her anının bir parodi olduğunu düşünüyorum. Adını buradan aldım.”

Birbirimizin aynasıyız
Gözlem ve yaşamın yüklediği sorumlulukların yazma üzerindeki itici gücünü ise Seval Kirmit Yazar şöyle aktardı: “İnsanları çok fazla gözlemliyorum. Gözlem yeteneğim zaman içinde gelişmiş, belki aldığım eğitimin de etkisiyle. Gözlem yapmayı seviyorum. İnsanları, davranışlarını, çereyi, doğayı gözlüyorum. Hayata nasıl sahip çıktıklarını veya çıkmadıklarını gözlemliyorum. Yeni nesli gözlemliyorum ki, bununla ilgili kuşak farklarını anlatan şu meşhur x, y, z kuşağı diyoruz ya, doğduğumuz yılları baz alarak… o kuşakların nasıl ayrıştığına dair… Pek çok konuyu ele aldık yazılarımda. Biz birbirimizin aynasıyız. Birbirimizin hayatına dokunmak zorundayız. Bz birbirimizden sorumluyuz. Ben bu sorumluluğumu, bana verilen bir görev var. o görevime en iyi şekilde layık olmaya çalışıyorum. İnsanların sağlıklarına kavuşmalarına vesile, aracı oluyorum. Ama, ölümlere de şahitlik ediyoruz. Dolayısıyla o insanların iyi ya da kötü günlerinde yanlarında olmak, onların duygularına ortak olmak ya da bir nebze belki de yoldaş olmak gerçekten benim için çok anlamlı. Bu kitapla da ben insanların hayatlarına mutlaka dokunmamız gerektiğini bildiğim için bu kitabın doğması gerektiğine karar verdim. Okuduklarında bilmedikleri konuları farkettirdiğini söylüyor okurlar. Farkındalığımın beni yönlendirdiği şekilde okuyorum. İnsanlar da bunları okumalı, bilmeli dediğim her şeyi de yazıyorum kendi kalemimce.”

Herşeyi aşkla yapıyoruz
Sağlık, huzur, aşk, inanç değerlerinin kitap kapağının tasarımında da öne çıkartıldığını ifade eden Yazar, şunları ifade etti: “Elbette sağlığınız varsa, sağlığınız kadar huzurunuz da varsa, insani değerlerin en önemli ikisine sahipsiniz demektir. Tabii aşk… herşeyi aşkla yapıyoruz. İşimizi aşkla yapıyoruz, eşimizi aşkla seviyoruz, çocuklarımızı aşkla büyütüyoruz. Ben ku kitabı aşkla yazdım. Benim için çok önemli bir değer. Yazmak benim için çünkü en önemli tutkum. aşk beni harekete geçiriyor, itici kuvvet benim hayatımda. Kapakta yer alan inanç vurgusunda kastım aslında kendimize olan inancımız. Ben bir kitap yazacağıma inandım. Bu bir yılda mı bitiririm, bir ayda mı bitiririm, hiç bitiremez miyiz… süreyi hiç öngöremediğim için eşime dahi bahsetmedim, ama inandım. Kendime inandım. İnsan inanmayı seviyor. Yanımızdaki insana inanmayı seviyoruz; bizi koruyup kollayacağına inanıyoruz. Çocuğumuz bize inansın istiyoruz. Biz çocuğumuza inanıyoruz, ona değer veriyoruz çünkü. İnanç benim için hayatta vazgeçilmez en önemli değerlerden. Yani sağlık gibi, huzur gibi, aşk gibi…

Aile şirketinin üyesi olma düşüncem yoktu
Üniversite tercihinden öğrencilik yaşamı, profesyonel iş dünyası ve her aşamada eğitim ve öğrenme çabasının yazı dünyasına etkilerini de paylaşan Seval Kirmit Yazar, Özel sektörde yaklaşık 5 yıl öğretmenlikten sonra aile şirketinde çalışmaya başladı. 3 erkek kardeşinin de üniversiteyi ailenin tercihleriyle okuduklarını, üst yapı araçları imalatçısı ve ihracatçısı firmanın ihtiyaç duyduğu alanda eğitim gördüklerini söyleyen Yazar, “Kardeşler aslında eğitimin sonunda ne yapacaklarını biliyorlar. ama ben biraz daha bağımsız bir bölümde okuduğum için benim aile şirketinin üyesi olma gibi bir düşünce o zaman bende yoktu, heralde ailemde de yoktu” dedi.
Kaynak:

Derneğe yeni yönetim
Derneğe yeni yönetim
İskenderun Korunmaya Muhtaç Çocuklara Yardım Derneği, yaptığı genel kurulla yeni yönetimini belirledi.
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar yönetimini seçti
Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği, 16. Olağan Genel kurulunu tamamladı, yeni yönetimini belirledi.
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
Mahkeme, çifte cinayette indirim yapmadı
İskenderun´da, ayrıldığı eşi ve 5 yaşındaki kızını, 28 Mart 2017 tarihinde öldürdüğü gerekçesiyle yargılanan sanık, ağırlaştırılmış müebbet ve müebbet hapis cezası aldı.
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
KOBİ tekno yatırım programı bilgilendirmesi
İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB Hatay İl Müdürlüğü işbirliğiyle Stratejik ürün Destek programı ve KOBİ Tekno yatırımı Kobi Teknolojik Ürün Yatırım Destek programı bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Belediyeden yeni yıl denetimi
Belediyeden yeni yıl denetimi
İskenderun Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler, yaklaşan yeni yıl öncesinde gıda maddesi satışı yapan işletmelere denetim ve incelemede bulundu.
Culha, imar düzenlemesi istedi
Culha, imar düzenlemesi istedi
Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, kentin önemli bir bölümünün tarımsal sit alanı olarak belirlenmesini eleştirdi ve bazı mahallelerde imar düzenlemesine gidilmesini istedi.
Noel kutlandı
Noel kutlandı
Hz. İsa´nın doğumunu simgeleyen Noel Bayramı, dün akşam İskenderun ve Hatay´daki kiliselerde düzenlenen ayinlerle kutlandı.
´39 yıldır bu yara kanıyor´
´39 yıldır bu yara kanıyor´
19 Aralık 1978´de yaşanan Maraş´taki katliam, 39. yılında da kınandı, katliamda ölenler anıldı ve yaşamını yitirenlerin unutulmadığı mesajı verildi.
Öğrenciler kendi okulunda
Öğrenciler kendi okulunda
İskenderun Beş Temmuz İlkokulu öğrencileri, kendi okullarında eğitim almayı sürdürücek. Öğrenciler, okulda yapılan ´güçlendirme´ nedeniyle bir süredir Hanife Uysal Ortaokulu´nda eğitim görüyorlardı.
Makamında konuklarını ağırladı
Makamında konuklarını ağırladı
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kendisin ziyaret eden Hatay İş Adamları ve Bürokratları Derneği Başkanı İbrahim Güder ve İskenderun İmam Hatipliler Derneği Başkanı Hakan Musa Gülhan´ı makamında ağırladı.
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
Hava kirliliğinde ‘Hassas´ oran sürüyor
İskenderun´da taşınan toz bulutunun da etkisiyle hava kirliliği etkisini sürdürüyor.
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Asgari ücret en az 2 bin lira olsun
Emeğin Partisi (EMEP) İskenderun ilçe örgütü, asgari ücretin insanca bir yaşam için en az 2 bin lira olması gerektiğini belirtti ve kentte buna ilişkin imza kampanyası başlattı; halka dağıttığı bildiriyle seslendi.
´Engelli olmak üretime engel değil´
´Engelli olmak üretime engel değil´
İskenderun Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Osman Yılmaz ve beraberindeki öğretmen ile öğrenciler, İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk´ü makamında ziyaret etti.
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
Kaymakamlıktan ´dolandırıcılık´ uyarısı
İskenderun Kaymakamlığı, bazı art niyetlilerin ünvan kullanarak halkı dolandırdığı konusunda uyardı.
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İnönü Heykeli törenle kaldırıldı
İskenderun Pac Meyda´nında devam eden Battı Çıktı Projesi kapsamında Türk Bayrağı ve İsmet İnönü heykelinin kaldırılması için Bayrak kanunları gereği tören düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi