"Okunan şiir yasak mı?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin CHP´li Kaftancıoğlu´nun okuduğu şiiri Meclis´e taşıdı.
Tarih: 13.9.2019 10:12:11

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 7 yıl önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçesi ile 5 ayrı suçtan yargılanan ve 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verilen partisi CHP´nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu´nun duruşması sonrası adliye önünde yaptığı açıklama sırasında okuduğu ve dava dosyasına, pişman olmadığı yönünde delil olarak giren Nazım Hikmet şiirini TBMM gündemine taşıdı. Kaftancıoğlu´nun, şair Nazım Hikmet, Peyami Safa´ya yönelik yazdığı hiciv olan şiirde "Sen bu kavgada bir nokta bile değil, bir küçük, eğri virgül, bir zavallı vesilesin. Ben, kızabilir miyim sana? Sen de bilirsin ki, benim âdetim değildir bir posta tatarına, bir emir kuluna sövmek, efendisine kızıp uşağını dövmek” bölümünü okuduğuna yer verdiğini önergesinde anlatan Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istedi.
Dava sonrası adliye önünde okuduğu şiirinin dosyaya eklendiğini ve duruşmadaki tutum ve davranışlarından dolayı pişmanlık duymadığını belirten Kaftancıoğlu´na verilen cezaya erteleme uygulanmamasına karar verildiğini ifade eden milletvekili Şahin, "Kaftancıoğlun davası, CHP üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir. Soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona siyasi bir davadır. 31 Mart yerel seçimlerinde başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere Türkiye´de elde edilen siyasi başarı AKP´lileri çıldırtmış olsa gerek ki, yandaş hakim, savcı atamalarıyla arka bahçeleri olarak gördükleri ve içini boşaltmaya çalıştıkları hukuk yoluyla intikam alma derdine düştüler. Hukuk bir gün, siyasi muhalefeti mahkum ettirmek, ‘benim gibi düşünmeyen herkes teröristtir´ acziyetine düşenlere de lazım olacaktır. 1997 yılında Siirt´te bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle hapis yatanlar bugün mazlumu oynarken, kendilerine muhalif olanları hukuka darbe yaparak yargılamaktan geri durmuyor. Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadını mahkum ediyor. Bu dava da dava dosyasına okunan şiirle genişletilen ceza da meşru değildir. Cezalandırılan Kaftancıoğlu değil İstanbul halkı ve millet irademiz olmuştur. Vesayet sistemine karşı susan da dilsiz şeytandır. Susmayacak, demokrasi ve bağımsız yargı için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.
Milletvekili Şahin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istediği önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: "CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından okunan söz konusu şiir ülkemizde yasaklı mıdır? Yasaklı ise ne zaman ve hangi gerekçe ile yasaklanmıştır? Yasaklı değil ise bu şiirin okunması nedeniyle soruşturma açılması ve cezai hükme karar verilmesi ifade özgürlüğü hakkının ihlali değil midir? Bu şiiri okumasından dolayı daha önce soruşturma açılmış kişi ya da şiiri kullanan kurum/kuruluş var mıdır? Var ise ne kadar ceza verilmiştir? Okunan şiir bugüne kadar kaç kitap, dergi, gazetede yayımlanmış, kaç televizyon ve radyoda kullanılmış ya da herhangi bir basın yayın organında dile getirilmiştir? Bu şiiri okuduğu ya da yayımladığı için ceza alan mecra var mıdır?"
Kaynak:

CHP´de kongreler başlıyor
CHP´de kongreler başlıyor
Cumhuriyet Halk Partisi´nde (CHP) ilçe kongreleri bu hafta sonu başlıyor.
VP, ilçe kongrelerini sürdürüyor
VP, ilçe kongrelerini sürdürüyor
Vatan Partisi (VP), Hatay´daki ilçe kongrelerini sürdürüyor. VP, Samandağ ve İskenderun´un ardından sonra Defne ilçe kongresini de yaptı.
"İthal çaya ek vergiler konulmalı"
"İthal çaya ek vergiler konulmalı"
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, ülkenin önemli KİT´leri arasında yer alan Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğünün 2011-2016 yıllarına ait raporların bazı bölümlerine yapılan itirazlar ve komisyonun görüşüyle ilgili değerlendirmede bulundu.
Yabancı istihdama önerge
Yabancı istihdama önerge
´Dil bilenler işsiz geziyor´ diyen Güzelmansur, parlamentoya taşıdı
"Plansız bir gidişat var"
"Plansız bir gidişat var"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, dün İskenderun´da düzenlediği basınla sohbet konusunda, ülkenin plansız yönetildiğini, günübirlik kararlar alındığını ifade ederek, "Ne planlı bir ekonomi bir ekonomi var ne de tarım ve milli eğitimde plan var. Hiçbirinde yok. Planlı yönetilmediği gibi düzenli bir denetim de yok" dedi.
VP İskenderun´da başkan Bedir
VP İskenderun´da başkan Bedir
Vatan Partisi (VP) İskenderun ilçe örgütü, ilçe kongresini yaptı.
İskenderun CHP kongre tarihi belirledi
İskenderun CHP kongre tarihi belirledi
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İskenderun ilçe örgütü, olağan genel kuru tarihini 15 Aralık Pazar günü olarak belirledi. Kongrede mahalleleri temsilen 400 seçilmiş delege ile yönetimde bulunan 17 doğal delege olarak toplam 417 delegenin oy hakkı bulunuyor.
CHP´de hazırlıklar kongreye
CHP´de hazırlıklar kongreye
İlçe kongre delege seçim sonuçları kesinleşen Cumhuriyet Halk Partisi´nde hazırlıklar ilçe kongrelerine yönelik başladı.
MHP´den ´Amanos Tüneli´ne destek
MHP´den ´Amanos Tüneli´ne destek
Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, partisi MHP´nin milletvekillerinin Amanos Tüneli projesine destek verdiğini ifade etti.
"´Cambaza bak cambaza´ oynanıyor"
"´Cambaza bak cambaza´ oynanıyor"
CHP Hatay İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, partisinin bir milletvekilinin Cumhurbaşkanlığı Külliyesine gittiği yönündeki haber, yorum ve tartışmalarla, açlık, yoksulluk, işsizlik ve ekonomik krizin gizlenmek istendiğini savundu.
Başkandan Bahçeli´ye ziyaret
Başkandan Bahçeli´ye ziyaret
Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, gittiği Gaziantep´te bazı ziyaretlerde bulundu ve ziyaret ettiği kişiler arasında partisi AKP´nin Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de oldu.
"Seçime üç buçuk yıl var"
"Seçime üç buçuk yıl var"
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı, AKP MKYK Üyesi ve Kars Milletvekili Ahmet Arslan, iktidarın güçlü bir şekilde yol alınca birilerinin ´nasıl çelme takarım, nasıl zayıf düşürürüm, nasıl maşalık ettiğim hizmetkârlık ettiğin düşüncelere veya art niyetlere daha fazla hizmet ederim?´ diyenlerin de boş durmadığını ve yürüyüşlerini durdurmaya çalıştığını ifade etti.
Ankara görüşmeleri verimli geçti
Ankara görüşmeleri verimli geçti
Belediye ile ilgili bazı projeler üzerine görüşme yapmak üzere Ankara´ya giden ve başkentte bazı ziyaretlerde de bulunan İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, yapılması planlanan proje ve çalışmalar ile ilgili verimli görüşmeler yaptıklarını belirtti.
"Çare bulamıyorsanız, bu işi bırakın"
"Çare bulamıyorsanız, bu işi bırakın"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, ülkenin bazı büyük kentlerinde yaşanan siyanürlü intihar olaylarını, TBMM genel kurulunda dile getirdi ve intiharlara çare bulmanın hükümetin görevi olduğunu ifade etti.
Erzin CHP adayını ´temayülle belirledi´
Erzin CHP adayını ´temayülle belirledi´
Erzin CHP İlçe başkan adayını belirlemek amacıyla kayıtlı üyeler tarafından yapılan temayül yoklaması yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi