"Okunan şiir yasak mı?"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin CHP´li Kaftancıoğlu´nun okuduğu şiiri Meclis´e taşıdı.
Tarih: 13.9.2019 10:12:11

Akın Bodur/İskenderun

Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 7 yıl önce sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar gerekçesi ile 5 ayrı suçtan yargılanan ve 9 yıl 8 ay 20 gün hapis cezası verilen partisi CHP´nin İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu´nun duruşması sonrası adliye önünde yaptığı açıklama sırasında okuduğu ve dava dosyasına, pişman olmadığı yönünde delil olarak giren Nazım Hikmet şiirini TBMM gündemine taşıdı. Kaftancıoğlu´nun, şair Nazım Hikmet, Peyami Safa´ya yönelik yazdığı hiciv olan şiirde "Sen bu kavgada bir nokta bile değil, bir küçük, eğri virgül, bir zavallı vesilesin. Ben, kızabilir miyim sana? Sen de bilirsin ki, benim âdetim değildir bir posta tatarına, bir emir kuluna sövmek, efendisine kızıp uşağını dövmek” bölümünü okuduğuna yer verdiğini önergesinde anlatan Şahin, TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yanıtlanmasını istedi.
Dava sonrası adliye önünde okuduğu şiirinin dosyaya eklendiğini ve duruşmadaki tutum ve davranışlarından dolayı pişmanlık duymadığını belirten Kaftancıoğlu´na verilen cezaya erteleme uygulanmamasına karar verildiğini ifade eden milletvekili Şahin, "Kaftancıoğlun davası, CHP üzerinden toplumsal muhalefete gözdağı verilmek için açılan, ifade özgürlüğüne ve demokrasiye karşı açıkça bir darbedir. Soruşturmanın başlatılmasından iddianamenin hazırlanmasına kadar baştan sona siyasi bir davadır. 31 Mart yerel seçimlerinde başta İstanbul, Ankara, Antalya olmak üzere Türkiye´de elde edilen siyasi başarı AKP´lileri çıldırtmış olsa gerek ki, yandaş hakim, savcı atamalarıyla arka bahçeleri olarak gördükleri ve içini boşaltmaya çalıştıkları hukuk yoluyla intikam alma derdine düştüler. Hukuk bir gün, siyasi muhalefeti mahkum ettirmek, ‘benim gibi düşünmeyen herkes teröristtir´ acziyetine düşenlere de lazım olacaktır. 1997 yılında Siirt´te bir mitingde okuduğu şiir nedeniyle hapis yatanlar bugün mazlumu oynarken, kendilerine muhalif olanları hukuka darbe yaparak yargılamaktan geri durmuyor. Şiir okuyan adam, şiir okuyan kadını mahkum ediyor. Bu dava da dava dosyasına okunan şiirle genişletilen ceza da meşru değildir. Cezalandırılan Kaftancıoğlu değil İstanbul halkı ve millet irademiz olmuştur. Vesayet sistemine karşı susan da dilsiz şeytandır. Susmayacak, demokrasi ve bağımsız yargı için mücadelemize kararlılıkla devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.
Milletvekili Şahin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istediği önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi: "CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tarafından okunan söz konusu şiir ülkemizde yasaklı mıdır? Yasaklı ise ne zaman ve hangi gerekçe ile yasaklanmıştır? Yasaklı değil ise bu şiirin okunması nedeniyle soruşturma açılması ve cezai hükme karar verilmesi ifade özgürlüğü hakkının ihlali değil midir? Bu şiiri okumasından dolayı daha önce soruşturma açılmış kişi ya da şiiri kullanan kurum/kuruluş var mıdır? Var ise ne kadar ceza verilmiştir? Okunan şiir bugüne kadar kaç kitap, dergi, gazetede yayımlanmış, kaç televizyon ve radyoda kullanılmış ya da herhangi bir basın yayın organında dile getirilmiştir? Bu şiiri okuduğu ya da yayımladığı için ceza alan mecra var mıdır?"
Kaynak:

CHP´den çevre incelemesi
CHP´den çevre incelemesi
Heyet, Hatay, Adana ve Mersin´de inceleme ve görüşme yaptı
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
"Üniversitelinin yurt sorunu çözülmeli"
Hatay Milletvekili Serkan Topal, üniversite öğrencilerinin yurt ve burs sorununu parlamentoya taşıdı.
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
"63 bin çocuğa ´bayat aşı´"
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, profilaksi ve risk grubu aşılamaları için temin edilen aşılardan son kullanma tarihi geçen 72.000 doz aşının okul çağındaki yaklaşık 63.000 çocuğa uygulandığını belirterek, konuyu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Milletvekilinin zam tepkisi
Milletvekilinin zam tepkisi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı farklı bir paylaşımda da elektrik, doğalgaz, akaryakıt vs. yapılan zamlara tepki gösterdi.
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP milletvekilleri Abant´ta topladı
CHP, Abant´ta milletvekili kampı düzenledi.
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
Çiftçinin pamukta beklentisi sıralandı
MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Hatay´da pamuk hasatında çiftçilerin karşılaştığı sorunlar ve çözümlerini TBMM´de yaptığı açıklamayla ifade etti.
Topal, toprak satışının peşinde
Topal, toprak satışının peşinde
CHP Hatay Milletvekili Serkan Topal, TBMM Başkanlığına verdiği, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum´un yanıtlaması istediği önergesinin ardından parlamentoda düzenlediği basın açıklamasında, ülke topraklarının yabancı sermayeye satılmasına karşı olduklarını ifade etti.
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
"AK Parti diz çökerse Türkiye diz çöker"
İlçe ziyaretlerini sürdüren AKP Hatay İl Başkanı Mehmet Yeloğlu, Kırıkhan´da kaymakamlık, yerel gazeteler, esnaflar ve oda başkanlarıyı ziyaret etti, partisinin ilçe binasında yönetici ve üyeleriyle görüştü.
İlin iki takımının karşılaşması
İlin iki takımının karşılaşması
Bölgesel Amatör Ligi
Şahin´den kreş önergesi
Şahin´den kreş önergesi
Hatay Milletvekili ve TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi Suzan Şahin, kanun ve yönetmeliklere göre şirketler ile kamu kurumlarının bünyesinde kreş bulundurmasının zorunluğu olduğunu, hükümetin hem kamu kurumlarda hem de şirketlerde çalışan çocuklu kadınların bakım yükünü hafifletmek adına kreş konusunda gerekli denetim ve çalışmaları yapmasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Belediyeye başkan ziyareti
Belediyeye başkan ziyareti
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, HBB Genel sekreteri Nihat Tazearslan, İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı´yı makamında ziyaret etti.
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Hatay´da yabancıya toprak satışına ´önerge´
Milletvekili Topal, ilin yarısının yabancıya ait olduğunu savundu
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
SP: ABD ile huzur ve barış gelmez
Saadet Partisi (SP) Hatay il teşkilatı, ilçe başkanlarının katılımıyla Antakya Habib-i Neccar Konferans Salonu´nda istişare toplantısı düzenledi.
Hatay´da AKP´ye katılım
Hatay´da AKP´ye katılım
Milli Beka Hareketi üyelik formunu doldurdu
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
"Ön lisan mezunları kadrolara alınsın"
Şahin, Avcılık ve Yaban Hayatı mezunlarını Meclis´e taşıdı
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi