“Olay adli kontrolle önemsizleştirilmemeli”
Etüt merkezinde 12 yaşındaki çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınan öğretmen serbest bırakıldı.
Tarih: 29.1.2021 12:59:59

26 Ocak´ta çeşitli sosyal medya hesapları ile ortaya çıkan istismar vakasının ardından gözaltına alınan sanık öğretmen, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

İskenderun´da etüt merkezindeki cinsel istismar iddiasıyla gözaltına alınan öğretmen adli kontrol ile serbest bırakıldı. İskenderun Kadın Platformu, kararı ‘cezasızlık politikası´ olarak nitelendirerek tepki gösterdi.

Erkeğin daha önce de aynı suçu işleyip beraat ettiğini belirten İskenderun Kadın Platformu dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, “Adli kontrol kararı, istismar olayının cezasızlık politikasıyla sonuçlanacağının göstergesi” dedi.

Kararı yaptığı yazılı açıklama ile değerlendiren İskenderun Kadın Platformu Dönem sözcüsü Av. Mehtap Sert, infaz yasasıyla toplum içine kontrolsüz salınan istismar suçlularının hala problem olduğunu ifade etti.

Şüpheli öğretmenin benzer suçtan yargılanıp, beraat ettiğini, bu beraatin yeni vakada adli kontrol gerekçesi olarak kullanıldığını kamuoyuna yansıyan bilgilerden öğrendiklerini belirten Av. Sert, şunları kaydetti: “Adli kontrol kararı bu istismar olayının cezasızlık politikası ile sonuçlanacağının göstergesidir. Türkiye´de çocuklar konusunda devlet politikalarının doğru bir şekilde yönetilmediği cinsel ve fiziksel şiddete maruz kalan çocukların sayıların çığ gibi artması ile ortaya çıkıyor. Çocukların cinsel ve fiziksel istismarı sadece basın açıklamaları ile geçiştirilemeyecek kadar önemli olduğu gibi münferit kabul edilerek ya da nedenlerini yok sayarak sadece sonuca odaklanan çağ dışı ceza teklifleri ile önlemeyecek toplumsal bir soruna dönüşmüştür. Zira ülkemizde çocuklara yönelik istismar vakaları son 10 yılda %700 artmıştır. Bunlar sadece kayıtlara geçen rakamlar olup, sorunun gerçekte bundan çok daha büyük olduğu malumdur.”

Çocuklara yönelik her türlü istismarın önüne geçilmesinin bir devlet politikası olarak benimsenmesi ve toplumsal nedenler ile istismara zemin sunan tüm aktörlerin ortadan kaldırılması için devletin tüm kurumlarının birlikte koordineli hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Sert, açıklamasını şöyle sürdürdü: “İlçemizde yaşanan olayda İlçe Milli eğitimin ve İskenderun Kaymakamlığının olaya kaçak etüt gibi asıl sorundan uzaklaşan bir yerden değil, bir çocuğun istismar edildiği gerçekliği üzerinden yaklaşması gerekir. Olayın önce adli kontrolle önemsizleştirilip, sonra cezasızlık politikası ile üstünün örtülmesi bu konuda mücadele eden biz kadınlar için hayal kırıklığı yaratacaktır.”
Kaynak:

Kaymakamdan mahalle ziyaretleri
Kaymakamdan mahalle ziyaretleri
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kentte mahalle ve esnaf ziyaretinde bulunup, yurttaşlarla sohbet etmeyi sürdürüyor.
CHP´de 12 ilçe ve il başkanından Akçay´a destek açıklaması
CHP´de 12 ilçe ve il başkanından Akçay´a destek açıklaması
CHP´nin Hatay´daki 15 ilçe ve il başkanının katılmasına yönelik yapılan çağrı üzerine bugün, partinin İskenderun ilçe başkanı Yusuf Mansuroğlu ve bazı üyelerinin darp edilmesine yönelik İskenderun´da destek açıklaması yapıldı.
Yaşam alanlarına sahip çıkacağız
Yaşam alanlarına sahip çıkacağız
İskenderun Yaşam Platformu, yaşam alanlarına sahip çıkmayı sürdüreceklerini belirtti.
İskenderun´da ´aile içi şiddet´ değerlendirmesi
İskenderun´da ´aile içi şiddet´ değerlendirmesi
İskenderun´da Aile İçi ve Kadına Karşı Şiddet ile Mücadele Koordinasyon, İzleme ve Değerlendirme Toplantısı yapıldı.
Akçay´da da “Toplantı sonlandırılmıştır”
Akçay´da da “Toplantı sonlandırılmıştır”
İskenderun´un Güzelköy, Bekbele ve Aşkarbeyli mahallelerinde yapılması planlanan Olivin (maden) Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesine yönelik ÇED /Çevresel Etki Değerlendirmesi) kapsamındaki halkın katılım toplantısı, halkın karşı çıkışı üzerine yapılamadı. Müdahalenin yaşandığı toplantıda 4 kişi gözaltına alındı.
Akçay girişine güvenlik önlemi
Akçay girişine güvenlik önlemi
İskenderun´a Olivin kaden ocağı ve eleme tesisi ÇED kapsamındaki toplantı öncesi mahalle girişine önlem alındı
Belediyeye 6. başkan yardımcısı
Belediyeye 6. başkan yardımcısı
AKP´li meclis üyesi Tayfun Boda, partilisi M. Ali Dokuzoğlu´nun ardından belediye meclisinden başkan yardımcılığına atanan ikinci isim oldu.
İskenderun´da toplantı-eylem yasağı
İskenderun´da toplantı-eylem yasağı
İskenderun Kaymakamlığının 7 günlük yasak kararı bu gece başlıyor.
Cami alanına itiraz
Cami alanına itiraz
İskenderunlu mimar Ercüment Kimyon, Pac Meydanında ve TEDAŞ yanında yapımı planlanan camiye ilişkin imar planına itiraz etti ve kararın iptalini istedi.
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da polis, iki ayrı operasyonda uyuşturucu ele geçirdi. Evlerinde yapılan aramada uyuşturucu bulunan K.E. ile O.G. hakkında TCK´nın 188. maddesi kapsamında işlem yapıldığı açıklandı.
Belediyeden ihtiyaç sahibine 100 ton patates
Belediyeden ihtiyaç sahibine 100 ton patates
İskenderun Belediyesi´nce tarım kooperatifinden satın alınan 100 ton patatesin ekonomik zorluk yaşayan ailelere dağıtımına başlandı.
Kaymakam Yönden esnafın nabzını tuttu
Kaymakam Yönden esnafın nabzını tuttu
Kaymakamı İskender Yönden, bir dizi ziyaretlerde bulundu.
Tosyalı: Muhtarlarla uyum içinde çalışıyoruz
Tosyalı: Muhtarlarla uyum içinde çalışıyoruz
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, muhtarlarla sürekli uyumlu bir şekilde çalışmaya devam ettiklerini belirtti.
Parkomatta ‘yetki karmaşası´ mı?
Parkomatta ‘yetki karmaşası´ mı?
İskenderun Belediyesi, kent sınırlarında ‘Parkomat İşletilmesi” hakkının İskenderun Belediyesine devredilmediğini bildirdi.
Uygulama imar planına itirazlar ‘ertelendi´
Uygulama imar planına itirazlar ‘ertelendi´
İskenderun Belediye Meclisi, Sakarya, Karatoyuk, Sanayi camilerinin yerleri ile birlikte toplam 8 parselin borçlara karşılık Maliye Bakanlığınca satın alınması için Başkan Tosyalı´ya yetki verdi. Meclis, komisyon raporu yetişmeyince imar planına itirazları ise görüşemedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi