Ölen Suriyeli işçiye önerge
Hassa´da inşaatın 6. katından düşerek yaşamını yitirmiş
Tarih: 8.4.2021 17:50:20

Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğullar Oruç, Hassa´nın 15 Kasım Mahallesindeki nşaat halindeki binaya iskele kurduğu sırada 6. kattan zemine düştüğünü belirttiği Ahmet El Süleyman adlı Suriyeli işçinin ağır yaralı olarak kaldırıldığı Hassa Devlet Hastanesinde yaşamını yitirmesini, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı. Oruç, önergesinde, "Sadece geçtiğimiz bir hafta içinde 13 emekçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisinin Şubat ayı raporuna göre; yüzde 75´ini ulusal basından; yüzde 25´i ise yerel basın, işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, meslek örgütleri ve sendikalardan öğrendikleri bilgilere dayanarak tespit edilen kadarıyla Şubat ayında en az 138 işçi iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Ölümler en çok inşaat, sağlık, ticaret/eğitim/büro, tarım, taşımacılık, metal, madencilik, konaklama, tekstil, gemi/tersane ve güvenlik iş kollarında gerçekleşmiştir" ifadesine yer verdi. 

Milletvekili Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği, Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Söz konusu inşaatta işçi sağlığı ve güvenliğine dair alınan önlemler nelerdir? Ahmet El Süleyman´ın yaşamını yitirmesine hangi ihmallerin yol açtığı tespit edilmiş midir? Söz konusu inşaatın sorumlusu hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır? İşverenin, Ahmet El Süleyman´ın yaşamını yitirmesinde sorumluluğu nedir? Son üç ay içerisinde iş başında yaşamını yitiren kaç işçi bulunmaktadır? Bakanlığınızca iş cinayetlerini önlemek amaçlı nasıl çalışmalar yapılmakta, hangi önlemler alınmaktadır? İş cinayetlerinde ilk sıralarda yer alan inşaat ve sağlık işkollarına yönelik iş cinayetlerini önlemek üzere özel çalışmalarınız var mıdır? Hatay´da ve tüm Türkiye´de yapılan inşaatlarda işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınıp alınmadığı ne sıklıkla denetlenmektedir? Her yıl alınmayan/denetlenmeyen önlemler nedeniyle binlerce işçinin hayatını kaybettiği iş cinayetlerini önlemek amacıyla yeterli planlamayı/çalışmayı yaptığınızı düşünüyor musunuz?"
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ölen Suriyeli işçiye önerge
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Saadet Partisi Payas ilçe kongresinde Ramazan Öksüz, yeniden ilçe başkanlığına getirildi.
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan ve beraberindeki heyet, Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetimine yeni binalarına taşınmaları nedeniyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanlığı da, Bakan Berat Albayrak döneminde dövizi sabit tutmak için harcandığı belirtilen 128 milyar doların akıbetini afişle sordu.
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
HDP İskenderun İlçe eş başkanları Hülya Ateş Ve Nevzat Güzel, Akçay Mahallesi´nde ÇED toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır´ın olduğu heyet, İskenderun´da değerlendirmede bulundu.
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Milletvekili Güzelmansur´dan KOD 29 yorumu
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ilin kırsal alanında yaşanan internet sorununu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Türk Tabipler Birliği´nin (TTB), Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu´nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan´ı "Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü" olarak belirlediğini ve ülkenin her yerinde sağlık kurumları önünde Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını andığı gün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk´un, ´Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?´ açıklamasını parlamentoya taşıdı.
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
Hatay Milletvekilleri DSİ yatırımlarını inceledi.
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik hak ihlallerinin iyileştirilmesinde panzehirin eşitlik olduğunu belirtti.
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İyi Parti Hatay İl Başkanlığına ziyaret etti.
Güzelmansur, önergeyle banka şubesi istedi
Güzelmansur, önergeyle banka şubesi istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, binlerce esnafın ve firmanın faaliyet gösterdiği, 160 bini aşkın kişinin yaşadığı Defne´de Halkbank şubesi olmamasını önergeyle parlamentoya taşıdı.
Yeşildal: Görüyorum ki teşkilatlarımız hazır
Yeşildal: Görüyorum ki teşkilatlarımız hazır
AKP Hatay İl Başkanı Adem Yeşildal, partisinin Erzin, Payas, Belen, Kumlu ve Yayladağı teşkilatlarını ziyaret etti.
CHP´li Torun Höyük´te: Kadınlarımıza büyük iş düşüyor
CHP´li Torun Höyük´te: Kadınlarımıza büyük iş düşüyor
Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığındaki CHP Heyeti, maden işletmesine karşı çıkışı ile gündeme gelen Arsuz´a bağlı Höyük mahallesinde yöre sakinleriyle buluştu.
CHP heyeti Hatay´da
CHP heyeti Hatay´da
CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partisinin Hatay İl Başkanlığında partililerle buluştu, iktidara ve sorunların çözümüne hazır olduklarını belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi