"Ölümlerin yüzde 60´ı koronadan"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´nın aksine Hatay´da hastanelerde yoğun bakım servislerinde doluluk oranının düşmediği savunulurken pandeminin katladığı sorunlara dikkat çekildi…
Tarih: 18.12.2020 14:49:17

Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sağlık bakanı Fahrettin Koca´nın Hatay´daki hastanelerde yoğun bakım servislerinde doluluk oranının düştüğü iddiasını eleştirdi. Hatay için karantina talebini yineleyen Güzelmansur, sosyal iletişim sitesinden yaptığı paylaşımda, "Hatay´da yoğun bakım doluluğu yüzde 85. Yüzde 1 düşüş var. O da yatak sayısının artırılmasından. Hatay´da hala toplam ölümlerin yüzde 60´ı koronadan! Hatay korona ölümlerinin en fazla olduğu iller arasında. Hatay en yüksek riskli il! Kanama yara bandı ile durdurulmaz. Hatay için karantina şart" ifadesine yer verdi.

Hatay´da 363 filyasyon ekibi var
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hatay, Adana, Samsun, İzmir´in vali, il sağlık müdürleri ve halk sağlığı başkanlarıyla yaptığı toplantı sonrası yaptığı açıklamada, bu illerdeki yoğunluk oranlarını açıklamıştı. Sağlık Bakanı Koca, "Ayrı ayrı yaptığımız online görüşmelerde bu şehirlerde pandeminin son durumunu değerlendirdik. Hatay´da son hafta içinde günlük vaka sayısı düşüşe geçti. Hastane yükümüz devam ediyor. Yatak doluluk oranı yüzde 63, yoğun bakım doluluk oranı yüzde 85. Erişkin yoğun bakım yatak sayısını son 10 gün içinde 301´den 429´a çıkardık. Önümüzdeki hafta içinde 35 yoğun bakım yatağı daha ilave edeceğiz. Sahada her biri 3 kişiden oluşan 363 filyasyon ekibimiz gece gündüz görev yapıyor. Bütün kurumlarımız ve hemşirelerimizle birlikte el birliğiyle mücadelemiz kısa sürede netice verecektir" demişti.

Akgöl: Her şeyin başı moral

Hatay eski Milletvekili Hasan Akgöl ise "İnsanlar sosyal medyaya bakmaya korkar oldular. Nez aman açsan ölüm haberleri. Cenaze sahiplerini arayıp başsağlığı dilesen bir türlü, aramasan bir türlü. Üzücü olan bir şeyde çok sevdiğimiz insanların cenazelerine katılamamak. Sanki savaş ortamı cenazelerin, hastaların değeri kalmadı. Pozitif olmaya çalışıyoruz olmuyor, negatif oluyoruz oda olmuyor morele ihtiyaç var. Birilerinin ayakta durması, çevresine pozitif enerji yayması gerekir diye düşünüyorum. Lütfen bu süreçte daha sağduyulu davranalım. Eleştirileri bir kenara bırakıp bu süreçte ne yapabilirime bakalım. Çok yakınımız olmadığı sürece aynı vefat haberlerini defalarca paylaşmayalım. Birileri paylaşmışsa bilgi verme açısından yeterli olur diye düşünüyorum. Aynı vefat ve corona hastalığı defalarca paylaşılınca zaten bozuk olan ruh yapımızı daha da bozmaktadır. Herkes bilir ki herşeyin başı moraldir."

"Yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan"

İlde son bir aydır aşırı artan covid-19 vakaları ve buna bağlı ölümlerin arttığını ifade eden HDP İskenderun İlçe Eş Başkanları Hülya Ateş ve Nevzat Güzel de, KHK ile haksız, hukuksuz şekilde işlerine son verilen sağlık emekçilerinin işlerine iade edilmesini, sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin maddi ve manevi bütün haklarının verilmesi istenilen ortak açıklamada şu değerlendirmede bulunuldu: "İlk günden beri virüsle mücadele yöntemi olarak hijyen, mesafe, maske söylemi dışında hiçbir ciddi önlem ve tedbir göremedik. İşsizlik sorunu pandemiyle birlikte kat be kat artmıştır. İlde de bu çok net hissedilen önemli boyuttur. Halk kendi tedbirini almıştır, ancak bu iş öyle kolay değildir ve sadece halkların sırtına yükleyerek geçiştirilemez. Bu sorumluluktan kaçıştan başka ne olabilir? Bizler şunu çok iyi görüyoruz maalesef yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan. Birçok insan bir maskeyi günlerce kullanmak zorunda kalıyor. Kapanan iş yerleri, işten çıkartmalar asgari ücretin bükünki koşullarda gerçek bir karşılığının olmaması. Emeklilerin maaşlarının bu günkü koşullarda karşılık bulmadığı, yaşamın idamesi için yeniden ve acil çalışma başlatılması, emekçilerin hak kayıplarının önüne geçilmesi ebetteki iktidarın sorumluluğudur. En temel hak olan sağlık ve yaşam hakkı devletin birincil görevidir. Hatay ölüyor. Hataylılar her gün sessiz çığlıklarını duyurmak için avaz avaz bağırmak istiyor ama nefesleri yetmiyor. Hatay nefes alamıyor. Uzun süre test sonuçlarının günlerce açıklanamaması sosyal medyadan insanların sonuçlarını öğrenmek için çığlıklarını hepimiz duyduk sahi siz duymadınız mı? Hatay nefes almak istiyor ve halk tam kapanmayı acilen talep ediyor. Bir an önce tüm önlemler alınmalıdır. Hatay´da mart ayında hiç kayıp vermemişiz. Daha sonraki aylarda kayıplarımız giderek arttı. Kasım ayında 359, 1-16 Aralık arasında da 739 kişiyi kaybetmişiz. Cenaze araçlarının bile artık yetemediği insanların saatlerce cenazesini almak için beklediği bu vahim süreç ebetteki seyrederek bitmesi beklenemeyecek ve önlenemeyecek bir durumda. Sağlık çalışanlarının durumu da elbette bundan farksız değil. Her gün onlarca sağlık emekçisi pozitif sonuçlarıyla karantinaya alınıyor."
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ölümlerin yüzde koronadan
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay ‘orta risk´ kategorisinde
Hatay´da hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması kalktı; restoran, kafeterya, kıraathane, çay bahçesi 07.00-19.00 arasında faaliyetlerini yüzde 50 sınırlama ile sürdürecek, 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubu ile ilgili düzenleme kaldırıldı
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
TGC, gazetecilerin aşılanmasını istedi
Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Başkanı Turgay Olcayto, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca´dan, kalabalık vezor koşullarda haber için koşturan, muhabir, foto muhabiri ve kameramanların covid 19´a karşı aşılanmalarını talep etti.
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hekimler, tedbirlerin ´kademeli kaldırılmasını´ istedi
Hatay Tabip Odası, tedbirlerin kademeli ve yerel dinamikleri gözeten bir gevşeme politikasının hayata geçirilmesini istedi.
Fabrikalara pandemi ziyareti
Fabrikalara pandemi ziyareti
Koronavirüs (covid-19) toplumu etkilemeyi sürdürüyor.
HBB ekipleri gıda denetiminde
HBB ekipleri gıda denetiminde
Hatay Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Antakya ve Defne ilcelerinde 42 kasabı denetledi.
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Koronavirüs sonrası göz sağlığı ihmal edilmesin
Op. Dr. Merih Gül, koronavirüs enfeksiyonu geçiren hastalarda, bağışıklık sisteminden kaynaklı göz problemlerinin ortaya çıkabileceği uyarısında bulundu.
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Okullara eğitim öncesi dezenfekte
Yüz yüze eğitimin yapılacağı okullarda temizlik çalışması da başladı.
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Haşere mücadelesinde sıcak sisleme
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) ekipleri haşere, larva ve uçkun mücadelesi kapsamında 19 bin 948 rögarda sıcak sisleme çalışması yaptı.
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
LÖSEV temsilcileri İskenderun´da
Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) Adana İl Koordinatörü Esen Ezgi Karadağ ve Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Buse Harmanda, bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere geldiği Hatay´da İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası´na nezaket ziyaretinde bulundu.
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ´da korona mücadelesi sürüyor
Samandağ Belediyesi dezenfekte çalışmalarını sürdürüyor.
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
‘Elephant Trunk´ tekniğiyle hayata döndü
Aort damarı yırtılan Mehmet Arslan, İskenderun Gelişim Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Ekibinin gerçekleştirdiği başarılı operasyonla hayata döndü.
Güven: Genel sağlık durumum iyi
Güven: Genel sağlık durumum iyi
Kovit-19 testi pozitif çıkan AKP İskenderun İlçe Başkanı Av. Abdulkerim Güven, sağlık durumunun iyi olduğunu bildirdi.
İdlib bölgesi değerlendirildi
İdlib bölgesi değerlendirildi
İdlib bölgesinde sağlık alanında yapılan çalışmalar, bölgede faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları ile koordinatörlüğü yürüten Hatay Valiliğinde değerlendirildi.
Hambolat: Erken tanıyla iyileşme olasılığı da yüksek
Hambolat: Erken tanıyla iyileşme olasılığı da yüksek
Hatay İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Hambolat, Dünya Kanser Gününde erken teşhisin hayat kurtardığını anımsattı.
KETEM´de tarama ücretsiz
KETEM´de tarama ücretsiz
İskenderun İlçe Sağlık Müdürlüğü, Dünya Kanser Gününde erken teşhisin önemini anımsattı ve halkı ücretsiz tarama için KETEM´ e beklediklerini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi