Önlem almazsak ölmeye devam edeceğiz
Koronavirüs Hatay´da hızlı bir şekilde bulaşarak yayılmaya ve can almayı sürdürüyor.
Tarih: 23.12.2020 16:23:14

Akın Bodur/İskenderun

Türkiye Talasemi Federasyonu Genel Başkanı ve HATODER Başkanı Burhan Kerimoğlu da virüsle mücadelesinde yenik düştü ve yaşamını yitirdi. Kerimoğlu´nun cenazesi dün memleketi Kırıkhan´da toprağa verildi. Pandemi sürecinin ülkemizde ikinci dalgasının yaşandığını ifade eden Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, yöre halkını acil durumlar dışında dışarı çıkmamaya ve evde kalmaya çağırdı.

Son mesajında da uyardı: hastalığın bilincinde olunmalı
Kerimoğlu, sosyal iletişim sitesinden, pazartesi günü akşam üstü yaptığı bir paylaşımda, "Dostlarım geçen hafta 18.12.2020 (Cuma) gününden bu yana sağlık durumumun iyi olmamasını bile bile inat ederek, evde dinlenmeyi seçtim ama maalesef birçok sağlık neferi arkadaşım bu süreçte durumun kötüye gideceğini söylemelerine rağmen sabah saat 06.00´da arkadaşımın gelip beni Hatay Devlet Hastanesi Acil Servisine götürmüştür. 21 12.2020 tarihinde eski devlet hastanesinde gerekli girişimler yapılarak tedavi işlemleri başlamış gerekli girişimler bitince Hatay Devlet Hastanesine naklim gerçekleşti. Akciğerlerimdeki yüzde 80 oranında tutulum bulgusundan MKÜ Tıp Fakültesi Hematoloji Anabilim dalına nakilimi gerçekleşti. Lütfen bu gibi durumda en kısa sağlık kuruluşuna müracaat ediniz. Bu konu bir ölüm, kalım mücadelesi. Bundan dolayı bu hastalığın bilincinde olmamız dileğiyle" ifadesine yer verdi. Kerimoğlu aynı gün yaptığı bir başka paylaşımda ise şunlara yer verdi: "Dostlar, bu güne kadar hep hastalarımız için kan talebinde bulundum bu saaten sonra acilen kendi adıma 0 RH pozitif kan grubundan 7 ünite kan bulmam gerekmektedir. Katkı ve desteklerinizi beklerim. İlgilenen dostların Burhan Kerimoğlu adına bağış yapmalarını rica ederim."

Kayış da koronaya yakalandı
İskenderun Belediye Meclisi CHP´li üyesi ve Özçelik İş Sendikası İskenderun Şube Sekreteri Murat Kayıp da koronaya yakalandı. Evinde karantinaya alınan Kayış, ilaç tedavisini de evinde sürdürüyor.

"Yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan"
İlde son bir aydır aşırı artan covid-19 vakaları ve buna bağlı ölümlerin arttığını ifade eden HDP İskenderun İlçe Eş Başkanları Hülya Ateş ve Nevzat Güzel de, KHK ile haksız, hukuksuz şekilde işlerine son verilen sağlık emekçilerinin işlerine iade edilmesini, sağlık çalışanlarına ayrım gözetmeksizin maddi ve manevi bütün haklarının verilmesi istenilen ortak açıklamada şu değerlendirmede bulunuldu: "İlk günden beri virüsle mücadele yöntemi olarak hijyen, mesafe, maske söylemi dışında hiçbir ciddi önlem ve tedbir göremedik. İşsizlik sorunu pandemiyle birlikte kat be kat artmıştır. İlde de bu çok net hissedilen önemli boyuttur. Halk kendi tedbirini almıştır, ancak bu iş öyle kolay değildir ve sadece halkların sırtına yükleyerek geçiştirilemez. Bu sorumluluktan kaçıştan başka ne olabilir? Bizler şunu çok iyi görüyoruz maalesef yeni bir ticari sektör yaratıldı, maske ve dezenfektan. Birçok insan bir maskeyi günlerce kullanmak zorunda kalıyor. Kapanan iş yerleri, işten çıkartmalar asgari ücretin bükünki koşullarda gerçek bir karşılığının olmaması. Emeklilerin maaşlarının bu günkü koşullarda karşılık bulmadığı, yaşamın idamesi için yeniden ve acil çalışma başlatılması, emekçilerin hak kayıplarının önüne geçilmesi ebetteki iktidarın sorumluluğudur. En temel hak olan sağlık ve yaşam hakkı devletin birincil görevidir. Hatay ölüyor. Hataylılar her gün sessiz çığlıklarını duyurmak için avaz avaz bağırmak istiyor ama nefesleri yetmiyor. Hatay nefes alamıyor. Uzun süre test sonuçlarının günlerce açıklanamaması sosyal medyadan insanların sonuçlarını öğrenmek için çığlıklarını hepimiz duyduk sahi siz duymadınız mı?

Hatay nefes almak istiyor ve halk tam kapanmayı acilen talep ediyor. Bir an önce tüm önlemler alınmalıdır. Hatay´da mart ayında hiç kayıp vermemişiz. Daha sonraki aylarda kayıplarımız giderek arttı. Kasım ayında 359, 1-16 Aralık arasında da 739 kişiyi kaybetmişiz. Cenaze araçlarının bile artık yetemediği insanların saatlerce cenazesini almak için beklediği bu vahim süreç ebetteki seyrederek bitmesi beklenemeyecek ve önlenemeyecek bir durumda. Sağlık çalışanlarının durumu da elbette bundan farksız değil. Her gün onlarca sağlık emekçisi pozitif sonuçlarıyla karantinaya alınıyor."

Salgının ikinci dalgası mı?
Pandemi sürecinin ülkemizde 2. dalgasını yaşandığını ifade eden Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz ise il ve ilçe özelinde yayılım hızına bakıldığımızda ciddi bir tabloyla karşılaşıldığını belirtti. Eryılmaz, şu değerlendirmede bulundu: "Belediye olarak, dezenfekte ekiplerimizle sürecin başından beri aralıksız çalışmalarımızı sürdürdük. Kamu kurum ve kuruluşları, okullar, bankalar, ATM´ler, parklar, caddeler, toplu taşıma araçları, taksiler ve ortak kullanım alanlarının tümünde dezenfeksiyon ve sterilizasyon çalışmalarımızı yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlarımıza ayni ve nakdi yardımlarımızın yanında gıda yardımlarında bulunduk. STK ve derneklerimiz aracılığıyla da vatandaşlarımıza yardım elimiz uzattık. Sokak hayvanlarımıza süreç boyunca mama ve pişirilmiş kırıntı hizmeti de verdik. On binlerce maske, binlerce temizlik paketi dağıttık. Şunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim ki Türkiye´de önlemleri uygulamaya sokan ilk belediyelerden biri olduk ve süreci her aşamasıyla yakından takip ettik. Ancak geldiğimiz durum maalesef Haziran ayında başlayan normalleşme süreçlerinin etkisi ve vatandaşlarımızın tedbirleri erkenden bırakmasıyla daha kötü bir hale gelmiştir. İlde ve ilçede vaka sayılarında ciddi artışlar ve ölümler olmakta ve olmaya devam etmektedir. Hükümete her platformdan Hatay için tam karantina olması ve tedbirlerin daha da sıkılaştırılması talebimizi defalarca ilettik. Bu durumda Hatay´ın 14 günlük tam kapanma ihtiyacı vardır. Vaka sayılarının ve ölümlerin önüne geçmenin maalesef başka bir çözümü görünmüyor. İlçemiz özelinde vaka ve ölüm sayıları o kadar arttı ki, bizler eyer önlem almazsak ölmeye devam edeceğiz. Bu yüzden lütfen acil bir durum olmadıkça ve gerekmedikçe kimseyle temas etmeyin, dışarı çıkmayın, maske takmayı, ellerinizi yıkmayı, sosyal mesafeyi korumayı ihmal etmeyin. Aşı ve kullanılan ilaçlarla ilgili yalan ve yanlış bilgilere itibar etmeyin. Tekrar sağlıkla kucaklaşabildiğimiz günlere dönebilmemizin tek çaresi budur."

AKP´li kadınlardan sağlık çalışanlarına ´mandalina´
AKP Hatay İl Kadın kolları Başkanı Zehra Bekar Eren, dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün ülkedeki kahramanlarının sağlık çalışanları olduğunu belirtti. Eren, "Sağlık ordumuzun kahramanlarına bir nebzede olsa moral ve destek olmak adına C vitamini deposu olan ve üzerinlerine de not iliştirilmiş mandalinaları hediye paketleri halinde bölge hastanesinde görev yapan sağlık çalışanlarına dağıtımını sağlandı. Etkinlik, pandemi dolayısıyla maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak gerçekleştirildi. Sosyal mesafe kurallarına uyularak öğle arasına denk getirilerek yapılan etkinlik sağlık çalışanlarının yüzünde tebessüm oluşturdu" açıklamasını yaptı.

Yılbaşı eğlencesi yapılamayacak
Hatay İl Hıfzısıhha Kurulu da yılbaşı kapsamında uygulanacak sokağa çıkma yasağında otel ve restaurantların yılbaşı eğlencesi düzenlemeyeceğine karar verdi. 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00´den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00´e kadar sürecek sokağa çıkma yasağında, otel/konaklama tesisleri için İçişleri Bakanlığı genelgesi kapsamında değerlendirmede bulunan kurul,
Hatay Valisi Rahmi Doğan başkanlığında olağanüstü toplantısında, 31 Aralık 2020 Perşembe günü 21.00´den 4 Ocak 2021 Pazartesi günü 05.00´e kadar otel/konaklama tesisleri için kararlar aldı. Buna göre, kurul, 2020/111 sayılı kararında şunlarayer verildi: "Bu süre/günlerde oteller ve konaklama tesislerinde disk jokey performansı dâhil canlı müzik icra edilmeyecektir. Saat 22.00´den itibaren ise otel ve konaklama tesislerinde bulunan restoran, lokanta ve diğer otel salonlarında kayıt dinletilmesi de dahil olmak üzere hiçbir şartta müzik yayınına izin verilmemesine; Otel/konaklama tesislerinde konaklayan müşterilerin kalabalık şekilde bir araya gelmemelerine yönelik tedbirler alınacak ve yemek saatlerinde bu hususa özellikle dikkat etmelerine; Otel veya konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda, Konaklama Tesislerinde Uygulanacak Standartlar ve Tedbirler konulu 2020/49 nolu kurul kararımız ve Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi ile getirilen tüm tedbir ve kuralların eksiksiz uygulanmasının temin edilmesine yönelik denetim faaliyetlerinin yoğunlaştırılması ve etkinliğinin artırılması sağlanacaktır. Kolluk kuvvetlerince yürütülecek denetim faaliyetlerinde, Kimlik Bildirme Kanununun Ek 2. maddesi hükmü doğrultusunda oteller ve konaklama tesisleri tarafından kendilerine yapılan bildirimlerin doğruluğuna ve güncelliğine dikkat edilmesi sağlanacak, otel ve konaklama tesislerindeki lokanta veya restoranlarda bulunan müşterilerin konaklama için bildirimde bulunulan kişiler arasında olup olmadığı kontrol edilmesine; Kaymakamlar tarafından uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve belirlenen esaslara aykırı uygulama yaptığı veya eğlence yeri şeklinde faaliyetlerde bulunduğu tespit edilen otel ve konaklama tesislerine Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve Turizmi Teşvik Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195. maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması hususunda oy birliği ile karar verildi."

Covid-19 ´meslek hastalığı´ mı?
Sağlık Bakanlığı, Covid-19 tanısı ile tedavi görürken hayatını kaybeden sağlık çalışanlarının ´meslek hastalığı´ veya ´vazife malülü´ hükümlerinden yararlanmalarına ilişkin genelge yayımladı. Ancak, bazı sağlık görevlileri genelgenin koronavirüsü meslek hastalığı olarak nitelendirmediği belirtti. Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü, 5510 sayılı Kanun´un 14. maddesi hükümlerine göre, Covid-19 tanısı ile tedavi alıp, tedavi sonucu Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ´malul´ olduğuna karar verilenler ile hayatını kaybedenlerin kendilerinin veya yakınlarının başvurularına istinaden ´meslek hastalığı´ veya ´vazife malulü´ hükümlerinden yararlanmaları için gereken kurallar valiliklere genelge ile bildirdi. Genelgede; Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu´nun 14. ve 47. maddesi hükümleri anımsatılarak, şunlara yer verildi: "Çalıştığı veya yaptığı işin niteliğinden dolayı ortaya çıkan meslekte kazanma veya çalışma gücü kayıpları ile vefat hallerinde sigortalılar, illiyet bağının kurulması şartıyla, ´meslek hastalığı´ ile ´vazife malullüğü´ kapsamındaki sosyal güvenlik haklarından yararlandırılabilmektedir. Sağlık çalışanlarından görevlerini yapmakta iken, görevlerinin çeşitli sebep ve tesiri ile Covid-19 tanısı ile tedavi alıp tedavi sonucu SGK Sağlık Kurulunca ´malul´ olduğuna karar verilenler ile hayatını kaybedenlerin kendilerinin veya yakınlarının başvurularına istinaden Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 14. ve 47. maddelerine göre ´meslek hastalığı´ veya ´vazife malullüğü´ hükümlerinden yararlandırılmaları söz konusu olabilecektir."

´Ölüm nedeni oksijen azlığı mı?´
Dünyayı ve ülkeyi etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle hastanenin pandemi hastanesi olarak hizmet verdiğini anımsatan Mustafa Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği, sosyal iletişim sitelerinde hastane hakkında yapılan paylaşımlar nedeniyle, kamu sağlığı ve güvenliği açısından şu açıkylamayı yapma ihtiyacı duyulduğunu belirtti: "Hastalarımıza en iyi şekilde tedavilerinin yapılması ve taburcu olmaları konusunda tüm öğretim üyelerimiz, sağlık personelimiz ve diğer yardımcı personellerimiz ile birlikte özverili, empatik ve bilimsel yaklaşımlarla Sağlık Bakanlığımızın yayınlamış olduğu tüm rehberler ışığında hizmet verilmektedir. Sosyal medyada yer alan, hastanemizde oksijen azlığı nedeniyle bir gecede 5 hasta vatandaşımızın hayatını kaybettiği yönündeki mesnetsiz paylaşım ve açıklamaların hiç kimseye faydası olmadığı gibi kamuoyunu ve biz sağlık çalışanlarını derinden yaralamaktadır. Toplumun sağlık çalışanlarına karşı güvenini sarsmakta ve sağlık çalışanlarının motivasyonunu olumsuz etkilemektedir. Tek önceliğimiz; hasta olan vatandaşlarımızı bir an önce sağlığına kavuşturmak olup, görevimizi seferberlik ruhuyla gece gündüz tüm personelimizle yerine getirdiğimizi kamuoyunun bilgilerine sunarız."
Kaynak:

"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
"Hüyük´te ÇED toplantısı yaptırılmadı"
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, "İskenderun´da olduğu gibi Arsuz´da da maden ocağı için yapılmak istenen ÇED toplantısı öncesinde kaymakamlık kentte 15 gün süreyle her türlü toplantı ve açıklamayı yasaklamış, ancak Arsuz halkının yoğun katılım ile gerçekleşen eylem sonucu ÇED toplantısı yaptırılmamıştır" dedi.
2 turluk gösteri uçuşu
2 turluk gösteri uçuşu
"Solo Türk" olarak da bilinen Türk Yıldızları Akrobasi Ekibi, İskenderun semalerınde gösteri uçuşu yaptı.
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Şehitlerin adına Ramazan kolisi
Türkiye Gaziler ve Şehit Aileleri Vakfı Başkanı Lokman Aylar ve yönetimi, İskenderun Kaymakamı İskender Yönden ve Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ayrı ayrı ziyaret etti.
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
Uyuşturucuda 32 gözaltından 13´üne tutuklama
16 Mart-17 Nisan tarihleri arasında Hatay genelinde kaçakçılık olaylarına yönelik çalışmalarda 45 kişi gözaltına alınmıştı
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İş insanı Mustafa Mercan yaşamını yitirdi
İskenderunlu iş insanı, kentin sanayi sitesindeki Mercan Hırdavat´ın sahibi Mustafa Mercan, Antakya´da tedavi gördüğü hastanede dün yaşamını yitirdi.
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
1 Mayıs 30 Nisan´da kutlanacak
İskenderun´da da 1 Mayıs İşçi Bayramı için başvuru yapıldı
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneğinden Savaş´a teşekkür
Cumhuriyet Kadınlar Derneği Hatay Şubesi yöneticilerinin yaptığı ziyarette bulunduğu iki öneriye, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş´ın oumlu yaklaştığı belirtildi.
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
"Kodlara ayırmak suistimali önlemez"
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Sosyal Güvenlik Kurumu´nun (SGK) Kod 29´da yaptığı son düzenlemeyle yaptığı değerlendirmede, “Ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller için ayrı ayrı kodlar belirlenmesi doğru bir düzenlemedir.
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Güzelmansur, Defne´ye noter istedi
Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Defne´deki kamu hizmeti eksikliğini önergeyle meclis gündemine taşıdı.
Droneyle lavra ilaçlaması
Droneyle lavra ilaçlaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, larva mücadelesinde teknolojiyi kullanıyor.
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
HBB´den ´köpek bırakma´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı´nın geçen hafta yaptığı paylaşımda HBB´ye bağlı ekipler tarafından Altınözü´ne sokak köpeklerinin bırakıldığını iddiası etmesi üzerine açıklama yaptı.
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Savaş´a ´satış yetkisi yok´
Hatay Büyükşehir Belediye Meclisi, Nisan ayı toplantısını yaptı.
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Kadın merkezi çalışmaya başladı
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Defne Belediyesi arasında imzalanan ortak protokol ile hayata geçirilen Defne Kadın Dayanışma Merkezi hizmet vermeye başladı.
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samanda sahiline Atatürk Parkı
Samandağ´da Atatürk Sahil Parkı´nın temeli törenle atıldı.
Derelerde temizlik çalışması
Derelerde temizlik çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 15 ilçede gerçekleştirdiği altyapı ve üstyapı çalışmalarına devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi