Orman ve yaban hayatı geliştirme sahasına krom ocağı
Hatay´a bağlı Arsuz ilçesi Avcılarsuyu mahallesi yakınlarında, ormanlık alanda AYZ Madencilik tarafından yapılması planlanan RN:200806332 nolu krom ocağı projesi ile ilgili ÇED süreci bugün itibarı ile başladı.
Tarih: 17.9.2021 20:03:15

Sadet Berkyürek/İskenderun

Bitkisel toprak söküm işlemleri ile başlatılacak proje alanı, Hatay İli 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni Planına ve Orman Kanununa göre ‘orman sayılan alanlarda´ ve Hatay-İskenderun-Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Saha (YHGS) içerisinde kalıyor. Tesis için mevcut orman yolları kullanılacak. Faaliyet alanına ulaşmayan yerlerde ise yol inşa edilecek.

Hatay Valiliği tarafından askıya çıkartılan proje tanıtım dosyasına göre proje kapsamındaki krom cevheri üretimi, RN:200806332 No´lu IV. Grup Maden sahası içerisinde iki adet açık ocak ve kapalı ocaklarda gerçekleştirilecek. Proje alanı olarak planlanan alanda; ocak alanları, şantiye alanları, bitkisel toprak stok alanları ve pasa stok alanları planlandığı ve projenin 24,85 hektarlık alanı kapsadığı ifade edildi.
Yılda 55.000 ton krom cevheri üretimi ve 27 kişilik istihdam hedeflenen projede açık ve kapalı işletme alanlarında patlatmalı kazı gerçekleştirilecek.

Yaban hayatı sahasında…

İskenderun Teknik Üniversitesi, Makine Fakültesi Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği Bölümü´nden Prof. Dr. Ergül Yaşar tarafından hazırlanan ‘Maden sahasının jeolojik ve hidrojeolojik değerlendirme raporunda´, “IV. grup madencilik faaliyeti olan Krom Ocağı presinde ÇED alınacak 24185 ha´lık ruhsat sahası İskenderun-Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Yönetim ve Gelişme Planına göre Sürdürülebilir Kullanım Bölgesinde kalmaktadır. Bu rapor, İskenderun-Arsuz Yaban Hayatı Geliştirme Sahası Yönetim ve Gelişme Planı kararlan doğrultusunda, 200806332 ruhsat numaralı IV. Grup maden (krom) sahasıyla ilişkili ekosistem üzerindeki etkilerinin ekolojik, meteorolojik, hidrolik, hidrolojik ve hidrojeolojik verilerin ışığında ÇED raporuna dayanak teşkil etmesi amacıyla hazır|anmıştır” ifadesine yer verildi.

‘Pınarlar kirletilmemeli´

ÇED sahası civarında yeraltısuyu potansiyeli 662115 m3 olarak hesaplanan aynı raporda, “alanda mevcut canlıların olumsuz etkilenmemesi için maden işletme aşamasında gerekli önlemlerin alınması, bu kapsamda canlıların biyolojik ve ekolojik özellikleri dikkate alınarak mevcut pınarların (local ve akıntı yok) kirletilmemesi ve suyun akışının sağlanması´ önerildi.

Alanda 6 endemik tür

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Türkoğlu MYO´dan Dr. Yusuf Ziya Kocabaş tarafından hazırlanan Flora Değerlendirme Raporunda ise proje alanı çevresinde kızılçam, karaçam ve meşe oluşan orman ağaçlarının yanı sıra otsu-odunsu 72 bitki türü tespit edildiği, bunlardan 6 tanesinin endemik sitki olduğu kaydedildi.

Toza, yangına ve yol hasara dikkat çekti

Dr. Kocabaş, raporun sonuç ve önerilen bölünümde de şu önerilere yer verdi: “Proje sahası ve çevresindeki mevcut yollara ilaveten açılacak yeni yollar en az hasarla açılmalı, mümkünse orman teşkilatının görüşleri alınmalıdır. Ham yollardan kaynaklanacak toz kirliliğine karşı en az günde 3 defa sulama
yapılmalıdır. Yangınlara karşı gerekli tedbirler (su tankları, ekipmanlar) alınmalıdır. Alanda çalışan personelin oluşturacağı atık, düzenli bir şekilde toplanıp şehir çöpüne atılmalıdır.”

/resimler/2021-9/18/0308576826709.jpg

/resimler/2021-9/18/0309420265062.jpg
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Orman yaban hayat alanına krom ocağı
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Altınözü´nde zeytinlik yangını
Hatay´ın Altınözü ilçesinde çıkan yangın kontrol altına alınmaya çalışılıyor.
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Başkan Savaş Arsuz ve İskenderun´da
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Arsuz ve İskenderun´da okul ziyaretleri gerçekleştirdi, İskenderun Denizciler´de mahalle sakinleriyle biraraya geldi, Kaymakam Yönden´i ziyaret etti. Savaş, “Şehrimizin her bölgesine eşit hizmet götürme noktasında ısrarcıyız” dedi.
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
MSB: 2 IŞİD üyesi Hatay´da yakalandı
Millî Savunma Bakanlığı Suriye´den Türkiye´ye girmeye çalışan 2 IŞİD üyesinin Hatay´da yakalandığını duyurdu.
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Cami, sağlık merkezi ve okul protokolü imzalandı
Eğitim ve Araştırma Hastanesi alanına cami, İskenderun Kurtuluş mahallesine sağlık merkezi hayırseverler tarafından inşa edilecek. Suriyeli öğrenciler için Kumlu´ya 12 derslikli ortaokul ise İnsani Mükemmellik Derneği ve Vatan Derneği tarafından yapılacak.
Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
Kılıçdaroğlu Suriye mesajını Hatay´dan verdi
10 Aralık´ta kapılarını açacak EXPO 2021 Hatay´ın ilk tanıtım toplantısı, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu´nun katılımıyla gerçekleştirildi.
CHP´li büyükşehir belediye başkanları Hatay´da buluştu
CHP´li büyükşehir belediye başkanları Hatay´da buluştu
Cumhuriyet Halk Partili Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması´nın 13.sü Hatay´da gerçekleşti.
8 ilçede elektrik kesintisi
8 ilçede elektrik kesintisi
Hatay´ın İskenderun, Arsuz, Dörtyol, Defne, Kırıkhan, Altınözü, Hassa ve Reyhanlı ilçelerinin bazı bölgelerinde bulunan elektrik hatlarında yapılacak bakım-onarım nedeniyle yarın elektrik kesintisi uygulanacak.
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
İstanbul´da Hatay Günleri 4-10 Ekim´de
Hatay Valiliği, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Hatay Dernekler Federasyonu tarafından bu yıl onuncusu gerçekleşecek İstanbul´da Hatay Günleri, 4-10 Ekim tarihleri arasında İstanbul Yenikapı Miting Alanı´nda yapılacak.
Savaş´tan Suriye iddiaları
Savaş´tan Suriye iddiaları
Hatay Büyükşehir Belediye (HBB) Başkanı Lütfü Savaş, Suriye´nin Türkiye sınırında dünyadaki tüm terörist grupların üyelerinin yaşadığını belirterek, “Ve bu gruplar kim onlara menfaat sağlarsa onların lehine silah kullanıyor” dedi.
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
TÜYAK´tan HBB itfaiyesine eğitim
HBB İtfaiye Daire Başkanlığı Koruma ve Önleme Şube Müdürlüğü personeli, Türkiye Yangından Korunma ve Eğitim Vakfı (TÜYAK) tarafından verilen Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik eğitimine katıldı.
Habib-i Neccar´da orman yangını
Habib-i Neccar´da orman yangını
Antakya´daki Habib-i Neccar Dağında orman yangını çıktı.
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şehit ablalarının vali ziyaret
Şırnak´ın Silopi ilçesinde 2019 yılında şehit olan Jandarma Uzmam Çavuş Mehmet Uçar´ın ablaları Selma Aslan ve Zemzem Kayalı, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
Valiye BM ziyareti
Valiye BM ziyareti
Birleşmiş Milletler İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardımlar Koordinatörü Martin Griffiths ile beraberindeki heyet, Hatay Valisi Rahmi Doğan´ı ziyaret etti.
HBB´nin zabıta sayısı 117
HBB´nin zabıta sayısı 117
Hatay Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığına bağlı ekipler, Zabıta Teşkilatının kuruluşunun 195. yıl dönümü ve Zabıta Haftası kapsamında HBB Başkanı Lütfü Savaş´ı ziyaret etti.
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarmadan uyuşturucu operasyonu
Jandarma timlerinin Belen ve Yayladağı´nda yaptığı uyuşturucu operasyonlarında, esrar ele geçirildi, olayla ilgili 4 kişi hakkında işlem yapıldı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi