Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), orman alanlarında kurulmasına izin verilen atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları gibi her türlü işletme ve tesisin hem yangın riskini artıracağına dikkat çekti, önlem istedi.
Tarih: 16.10.2020 09:39:13

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), tarafından İskenderun, Belen ve Arsuz´da yaşanan yangınlarla ilgili yapılan açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü´nün iklim krizinden kaynaklı olarak orman yangınlarına yönelik hazırlıklı olması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, belediyelerin de imar planlamasından inşaat ruhsatlarına kadar orman yangını riskini mutlaka göz önünde bulundurmasının zorunluluğuna dikkat çekildi.

Orman yangınlarına karşı alınan önlemlerin tüm yıla yayılması, OGM´nin kendi uçak ve helikopterler filosunu oluşturması, yangın müdahale ekiplerinin tüm yıl boyunca hazır tutulması istenen aynı açıklamada, orman örtüsünü olduğu kadar konut, fabrika, atölye gibi yapıları da etkileyen Hatay´daki yangınlar konusunda TOD´un ulaştığı sonuçlar ve değerlendirmeler 9 maddede özetlendi. Orman yangınlarına uyumlu toplum oluşturma çalışmalarına başlanmasını da öneren TOD açıklamasında, “Deprem konusunda olduğu gibi orman içi ve bitişiğinde yaşamak duru- munda olanlardan başlamak üzere toplumun tüm katmanları orman yangınlarını önleme, orman yangını sırasında nasıl davranılması ve yangın sonrasında nelerin yapılması gerektiği konularında bilgili ve eğitimli olmak durumundadırlar” denildi.

Önlemler tüm yıla yayılması uyarısı

Açıklamada son yangınlarda etkilenen alanın ise bin hektar olduğu kaydedildi. Hatay´daki orman yangınlarının terör örgütünün sabotajıyla çıktığına ilişkin şüphelerin değişik kanallardan dile getirilmesine karşın resmi makamların kesinleşmiş bir açıklama yapmadığını hatırlatılan açıklamada, “Derneğimiz binlerce canlının yaşam ortamı olan ormanlara yönelik her türlü zarar verici eylemin karşısındadır. Bu yangınlar ister terör amacıyla yapılmış, isterse de terör amacı dışında nedenlerle yapılan sabotajlardan kaynaklanıyor olsun, bu tür canice eylemleri şiddetle lanetliyoruz” ifadesi paylaşıldı.

OGM filosunu oluşturmalı

Son yıllarda ormancılık mevzuatında yapılan düzenlemelerle orman alanlarının istisnai durumlar dışında turizm tesislerine ve maden işletmelerine kolaylıkla tahsis edilebildiği de hatırlatılan Türkiye Ormancılar Derneği açıklamasında, kamuoyundaki bu yangınla maden işletmelerini ilişkilendiren tartışmalar hatırlatılarak bu alanlardaki, bu tür tahsislerin hukuki olarak imkânsız olduğu ifade edildi. İklim krizi nedeniyle orman yangınlarının yılın büyük bir kısmına yayıldığına işaret eden TOD açıklamasında, orman yangınlarına karşı alınan önlemlerin tüm yıla yayılması, OGM´nin kendi uçak ve helikopterler filosunu oluşturması, yangın müdahale ekiplerinin tüm yıl boyunca hazır tutulması istendi. Orman örtüsünü olduğu kadar konut, fabrika, atölye gibi yapıları da etkileyen Hatay´daki yangınlar konusunda TOD´un ulaştığı sonuçlar ve değerlendirmeler 9 maddede özetlenirken Hatay´da çıkan yangınların yerleşim yerlerine oldukça yakın noktalarda başlamasının Orman Genel Müdürlüğü´̈nün, ormaniçi ve bitişiğine inşa edilen turistik tesis, konut, fabrika, atölye gibi yapılar ile taş, mermer, maden ocağı, katı atık depolama (Çöp ) alanı gibi işletmeleri etkileyecek yangınlar konusunda yeteri donanıma sahip olmadığını da gösterdiği belirtildi. Açıklamada, “orman alanlarında kurulmasına izin verilen her türlü işletme ve tesisin (Atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları vb.) hem yangın riskini artıracağı hem de yangından daha fazla insanın zarar görmesi sonucunu doğuracağı unutulmamalıdır” denildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ormancılardan madde önlem istedi
Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
Vali Doğan: Amanoslar temizlendi
İskenderun´da meydana gelen patlamayla ilgili açıklama yapan İçişleri Bakanı Soylu, terör eylemiyle ilgili iki teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Ardından açıklama yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan, Amanosların temizlendiğini bildirdi.
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Gönüllü İtfaiyecilik uygulaması başladı
Arsuz´dan Kömürçukuru ve Işıklı´nın da yeraldığı kırsalda kalan 7 mahallenin üçer gönüllü itfaiyeci, römork ve ekipmanları ile donatılması çalışmalarına başlandı.
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Dörtyol´da toplu taşıma ihalesi
Hatay Büyükşehir Belediyesi, 4 hat güzergahında çalışacak toplam 10 araç için ihaleye çıkıyor. 17 Kasım´daki ihalede hatlar 10 yıllığına kiralanacak.
İHD´den yangın raporu
İHD´den yangın raporu
İnsan hakları Derneği İskenderun Şubesi, 9 Ekim´de başlayan ve 33 saat sonra kontrol altına alınabilen yangınla ilgili araştırma raporunu kamuoyuyla paylaştı. Şube Sekreteri Adil Bahtiyar, yanan bölgelerin iyileştirilmesi talebi yanında sosyal medyadaki kirli bilgilere dikkat çekti.
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Üç ilçede uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın Samandağ, Belen ve Reyhanlı ilçelerinde uyuşturu ticaretine yönelik yapılan operasyonlarda 6 kişi gözaltına alındı.
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
HBB´den Arsuz ve Antakya´da yol çalışması
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Fen İşleri Daire Başkanlığınca il genelinde yol yapım, bakım ve onarım çalışmaları kapsamında Antakya ve Arsuz´da da yol çalışmalarının sürdürüldüğü bildirildi.
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Güven: En fazla Arsuz etkilendi
Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven, yangın felaketi sonrası Arsuz Belediyesi Hasar Tespit Ekibinin çalışmalara başladığını bildirdi.
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
"Hatay´a Orman Bölge Müdürlüğü kurulacak"
Hatay´da Orman Bölge Müdürlüğü kurulacağını AKP Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman sosyal medya hesabından duyurdu.
“Sıkıntılar elele aşılacak”
“Sıkıntılar elele aşılacak”
Belediye Başkanı İbrahim Gül: El ele verip yaşadığımız sıkıntıları, hep birlikte aşacağız.
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
Prof. Ödemiş, 2B arazilerine dikkat çekti
İskenderun Çevre Koruma Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Biyosistem Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Berkant Ödemiş, Samandağ´da ve İskenderun´da çıkan yangınların maden arama sahaları ile ilgisinin olmadığını, 2B arazilerinin imara açılma olasılığının daha fazla olduğunu belirtti.
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Bakan Soylu: Yangın soruşturması sürüyor
Hatay´ın İskenderun, Belen ve Arsuz ilçelerinde yaşanan yangının çıkış nedenleriyle ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirten İçişleri Bakan Süleyman Soylu, yangının çıkışına ilişkin yaygın kanının ise terör örgütü tarafından gerçekleştirildiği yönünde olduğunu söyledi.
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP heyeti incelemeleri tamamladı: İstihbarat zaafiyeti var
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, partinin genel sekreteri Selin Sayek Böke ile yangının etkili olduğu Belen, İskenderun ve Arsuz´daki incelemelerini tamamlayarak hazırladıkları raporu yarın Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu´na teslim edeceklerini söyledi.
Yangın kontrol altında
Yangın kontrol altında
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Arsuz ve Belen ilçelerinde yangından hasar gören yerleşim alanlarında incelemelerde bulundu.
CHP heyeti yangın bölgesinde
CHP heyeti yangın bölgesinde
CHP Genel Başkan yardımcısı Ali Öztunç ile Genel Sekreter Selin Sayek Böke, bölgenin afet kapsamına alınması gerektiğini söyledi.
Eşini üniformasıyla uğurladı
Eşini üniformasıyla uğurladı
Ağrı´da şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Hüseyin Yırtıcı, memleketi Erzin´de gözyaşları arasında toprağa verildi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi