Ormancılardan 9 madde ile önlem istedi
Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), orman alanlarında kurulmasına izin verilen atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları gibi her türlü işletme ve tesisin hem yangın riskini artıracağına dikkat çekti, önlem istedi.
Tarih: 16.10.2020 09:39:13

Türkiye Ormancılar Derneği (TOD), tarafından İskenderun, Belen ve Arsuz´da yaşanan yangınlarla ilgili yapılan açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü´nün iklim krizinden kaynaklı olarak orman yangınlarına yönelik hazırlıklı olması gerektiği ifade edildi. Açıklamada, belediyelerin de imar planlamasından inşaat ruhsatlarına kadar orman yangını riskini mutlaka göz önünde bulundurmasının zorunluluğuna dikkat çekildi.

Orman yangınlarına karşı alınan önlemlerin tüm yıla yayılması, OGM´nin kendi uçak ve helikopterler filosunu oluşturması, yangın müdahale ekiplerinin tüm yıl boyunca hazır tutulması istenen aynı açıklamada, orman örtüsünü olduğu kadar konut, fabrika, atölye gibi yapıları da etkileyen Hatay´daki yangınlar konusunda TOD´un ulaştığı sonuçlar ve değerlendirmeler 9 maddede özetlendi. Orman yangınlarına uyumlu toplum oluşturma çalışmalarına başlanmasını da öneren TOD açıklamasında, “Deprem konusunda olduğu gibi orman içi ve bitişiğinde yaşamak duru- munda olanlardan başlamak üzere toplumun tüm katmanları orman yangınlarını önleme, orman yangını sırasında nasıl davranılması ve yangın sonrasında nelerin yapılması gerektiği konularında bilgili ve eğitimli olmak durumundadırlar” denildi.

Önlemler tüm yıla yayılması uyarısı

Açıklamada son yangınlarda etkilenen alanın ise bin hektar olduğu kaydedildi. Hatay´daki orman yangınlarının terör örgütünün sabotajıyla çıktığına ilişkin şüphelerin değişik kanallardan dile getirilmesine karşın resmi makamların kesinleşmiş bir açıklama yapmadığını hatırlatılan açıklamada, “Derneğimiz binlerce canlının yaşam ortamı olan ormanlara yönelik her türlü zarar verici eylemin karşısındadır. Bu yangınlar ister terör amacıyla yapılmış, isterse de terör amacı dışında nedenlerle yapılan sabotajlardan kaynaklanıyor olsun, bu tür canice eylemleri şiddetle lanetliyoruz” ifadesi paylaşıldı.

OGM filosunu oluşturmalı

Son yıllarda ormancılık mevzuatında yapılan düzenlemelerle orman alanlarının istisnai durumlar dışında turizm tesislerine ve maden işletmelerine kolaylıkla tahsis edilebildiği de hatırlatılan Türkiye Ormancılar Derneği açıklamasında, kamuoyundaki bu yangınla maden işletmelerini ilişkilendiren tartışmalar hatırlatılarak bu alanlardaki, bu tür tahsislerin hukuki olarak imkânsız olduğu ifade edildi. İklim krizi nedeniyle orman yangınlarının yılın büyük bir kısmına yayıldığına işaret eden TOD açıklamasında, orman yangınlarına karşı alınan önlemlerin tüm yıla yayılması, OGM´nin kendi uçak ve helikopterler filosunu oluşturması, yangın müdahale ekiplerinin tüm yıl boyunca hazır tutulması istendi. Orman örtüsünü olduğu kadar konut, fabrika, atölye gibi yapıları da etkileyen Hatay´daki yangınlar konusunda TOD´un ulaştığı sonuçlar ve değerlendirmeler 9 maddede özetlenirken Hatay´da çıkan yangınların yerleşim yerlerine oldukça yakın noktalarda başlamasının Orman Genel Müdürlüğü´̈nün, ormaniçi ve bitişiğine inşa edilen turistik tesis, konut, fabrika, atölye gibi yapılar ile taş, mermer, maden ocağı, katı atık depolama (Çöp ) alanı gibi işletmeleri etkileyecek yangınlar konusunda yeteri donanıma sahip olmadığını da gösterdiği belirtildi. Açıklamada, “orman alanlarında kurulmasına izin verilen her türlü işletme ve tesisin (Atık depolama, maden ocağı, turizm tesisi, HES´ler, elektrik nakil hatları vb.) hem yangın riskini artıracağı hem de yangından daha fazla insanın zarar görmesi sonucunu doğuracağı unutulmamalıdır” denildi.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Ormancılardan madde önlem istedi
Belen´in suyu yeni depo ve şebekeden
Belen´in suyu yeni depo ve şebekeden
Belen sağlıksız, eski teknoloji, ekonomik ömrünü tamamlamış, sürekli arıza veren, asbest ve pik döküm borulara veda etti…
Toprağa gömülü kaleşnikof
Toprağa gömülü kaleşnikof
Silahlar bir çay bahçesinde toprağa gömülmüş...
HBB´den market ve kasap denetimi
HBB´den market ve kasap denetimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi (HBB) Zabıta Dairesi Başkanlığı ekipleri, il genelinde kasap ve marketlerde denetim yaptı.
Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu Hatay´da
Bakan Karaismailoğlu: Türkiye´nin geleceğini inşa ettiğimiz bu tarihi dönemeçte çok sayıda projemiz tamamlanmış ya da sona yaklaşmaktadır.
HATSU: Kontroller günlük yapılıyor
HATSU: Kontroller günlük yapılıyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı sosyal medya sayfalarında “Hatay genelinde suyun zehirli olduğu” iddiasının asılsız olduğunu belirterek açıklamada bulundu.
Jandarmadan 78 kadına KADES bilgilendirmesi
Jandarmadan 78 kadına KADES bilgilendirmesi
Kadın sürücüler KADES uygulaması hakkında bilgilendirildi.
HATSU´dan altyapıda yenileme
HATSU´dan altyapıda yenileme
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), eskiden döşenen içme suyu ve kanalizasyon hatlarının özel mülk ile arsa bölgesinde bulunan kısımlarında yer değişikliğine giderek yenileme çalışması gerçekleştirdi.
İsalı Deresi çevresi düzenleniyor
İsalı Deresi çevresi düzenleniyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı ekipleri, Erzin´in İsalı Deresi etrafında düzenleme çalışması başlattı.
Telekomun 1.1 ton kablosunu çalıp, sattılar
Telekomun 1.1 ton kablosunu çalıp, sattılar
Erzin´de jandarma timleri, bir kamyonette bulunan bakır kablıların, Türk Telekom´a ait kablolar olup, kesilerek çalındığını ortaya çıkardı. Olayla ilgili gözaltına alınan iki kişi hakkında "suç eşyası satın almak, kabul etmek (bakır telefon kablosu)" iddiasından işlem yapıldı.
‘Tarımsal sulama sondajı´ abonelik kapsamında olmayacak mı?
‘Tarımsal sulama sondajı´ abonelik kapsamında olmayacak mı?
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), bazı sosyal medya sayfalarında ve basın yayın organlarında gündeme gelen Kullanılmış Suların Uzaklaştırılması Bedeli (KSUB) aboneliğine yönelik açıklamalarda bulundu.
Su kayıpları cihazla takipte
Su kayıpları cihazla takipte
HATSU, kaçak su tespit cihazı ile su kaybını önlüyor
AKP grubunun 2016´da desteklediği yetkinin iptali istendi
AKP grubunun 2016´da desteklediği yetkinin iptali istendi
HBB´nin Perşembe günü yapılan meclis oturumunda 11 imzayla gelen teklif ile 2016´da encümene verilen parsel satış yetkisinin iptali istendi. Ancak, sözkonusu parselin 15 Aralık Salı günü 27,3 milyon lira tahmini bedelle satışı yapılacak.
Esnaf 7 gün kepenk kapatacak
Esnaf 7 gün kepenk kapatacak
Hatay´da vaka oranındaki artış yüzde yüzü aşarken esnaf bir hafta kepenk kapatarak salgınla mücadeleye katkı verecek
Şehit Altun memleketine uğurlandı
Şehit Altun memleketine uğurlandı
Zeytin Dalı Bölgesinde teröristlerce gerçekleştirilen saldırı sonucu şehit olan Piyade Uzman Çavuş Mehmet Altun´un naaşı düzenlenen törenle memleketine uğurlandı.
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
Hatay´ın İskenderun ilçesinde polis, Reyhanlı ilçesinde de jandarma timleri uyuşturucu operasyonları düzenledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi