Ortadoğu´da paylaşım sürüyor
100 yıl önce yapılan ´Sykes-Picot Anlaşması´nın, bugünkü Ortadoğu´nun şekillendirilmesinin ön önemli anlaşması olduğunu belirten yazar Ali Karataş, anlaşma ile Fransa ve İngiltere´nin, Osmanlı İmparatorluğu´nun hüküm süremediği Ortadoğu´nun paylaşması anlaşması olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi.
Tarih: 9.2.2018 10:02:05

Akın Bodur/İskenderun

 Karataş, "Ortadoğu´da şekillenme bitmiş değil, halen sürüyor. Çünkü, bugünkü Ortadoğu´da bir alt-üst oluş yaşanıyor. Ortadoğu, dünyadaki güç dengesine göre şeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Bu şekillendirmeyi dün İngiltere ve Fdransa yaptı, bugün ise ABD ve Rusya ile müttefiklerinin güç dengesi bulunuyor. Suriye ve Mısır, coğrafyanın en önemli ülkeleri arasında. Bugün bu iki ülke, birbiriyle ayrışıyor" diye konuştu.

´Vekalet savaşında asıllar sahada´
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinin konuğu olan Ali Karataş, Mısır örneğini ve Mursi ile Sisi yönetimlerini anlatarak, herhangi bir ülkede yaşanan her halk hareketinin, doğruyla sonuçlanamayacağını ifade etti. Karataş, "Herhangi bir ülkede yaşanan halk hareketine, ilerici bir kesim tarafından önderlik yoksa, bu gericiliği oluşturur. Mısır örneği bunu gösteriyor. Halk hareketinin büyüklüğü kadar, öncülüğü de önemlidir. Suriye olayları da bir ´iç savaş´tan öte, vekalet savaşı olarak adlandırıldı. Çünkü, Suriye´de ülkeler değil, ülkelerin desteklediği gruplar savaştı. 2015´te, Rus uçağının düşürülmesi ve Rusya´nın savaşta aktif taraf olmasıyla, vekaletler savaşı, asılların savaşına dönüştü, asıl aktörler devreye girdi ve sahaya indi. Bu savaşta mezhepsel yaklaşım öne çıkınca Lübnan hizbullanı ve İran da devreye girip, sahaya indi" değerlendirmesini yaptı.

´Siyasal islamla, radikal islam arasında Çin Seddi yok´
Mısır´da siyasal islamın devletin kurumlarını ele geçirdiğini anlatan Karataş, "Siyasal islamla, radikal islam arasında bir Çin Seddi yok. İşte bu noktada siyaset yapan odakların, ilerici olmasının önemi de ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Paylaşımın nedeni ´enerji´
Ortadoğu´da paylaşımın nedeninin enerji (petrol ve doğalgaz) olduğunu anlatan Ali Karataş, sadece Katar´da dünya doğalgaz rezervinin yüzde 16´sının bulunduğunu ve bu ülkenin düna doğalgaz ticaretinin yüzde 32´sini yaptığını belirtti.
Bölge aydınlarının daha çok iletişim ve paylaşımda bulunmasını da öneren Karataş, bunun bir gereklilik olduğunu da kaydetti.
Yusuf Karataş´la birlikte kaleme aldığı "Bitmeyen savaş, paylaşılamayan Ortadoğu; Sykes-Picot´un 100. yılı" adlı kitabın yazarı Ali Karataş´ın, kitabın İran bölümüne ilişkin değerlendirmeyi yazdığı belirtildi.
Kaynak:

‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
‘İskenderun döneri´ne tescil girişimi
İskenderun döneri, üretici firmaların kurduğu zincirlerle büyük kentlerde de yerini alırken, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası, coğrafi işaret almak için çalışma başlattı.
Yayla yollarına bakım
Yayla yollarına bakım
İskenderun Belediyesi, yayla yollarındaki bakım, onarım ve genişletme çalışmalarını sürdürüyor
Pac Meydanı projesinde sona doğru
Pac Meydanı projesinde sona doğru
İlk kazmanın 2017 1 Temmuz´da vurulan ve 210 günde tamamlanacağı açıklanan, halk arasında Pac Meydanı Projesi olarak bilinen İsmet İnönü-Tayfur Sökmen Birleştirilmiş Entegre Battı Çıktı Projesi´nin tamamlanma aşamasına geldiği bildirildi.
Sahile Mimar Sinan parkı
Sahile Mimar Sinan parkı
İskenderun Belediyesi, Mimarlar Odası İskenderun Temsilciliği işbirliği ile sahilde 400 metrekarelik alana Mimar Sinan Parkı yapılacak. Pakta Mimar Sinan´ın büstü de yer alacak. Park projesi için sponsor desteği de alınacağı açıklandı.
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
‘Engel tanımam´ atölyeleri başladı
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesinin atölye hazırlıkları tamamlanarak eğitimlere başlandı.
´Anneler yaşamın ışığı´
´Anneler yaşamın ışığı´
Anneler Günü dün kutlandı. Birçok kişi annesine ya hediye aldı, ya da bir öpücükle onların gününü kutladı ve sevgisini ifade etti.
Kimlik izdihamı
Kimlik izdihamı
İskenderun´da yaşayan Suriye uyruklu göçmenler, dün sabah saatlerinden itibaren geçici kimlik koruma kartı almak için sıraya girdi.
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Halkla buluşma toplantısında ana tema eğitim
Naciye-Suna-Oktay Tekin İlkokulu´ndaki toplantıda böledeki okulların sorun ve ihtiyaçları değerlendirildi.
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Angus ithalatı ve koku sürecek mi?
Türkiye Süt Endüstrisi Kurumu tarafından ithal edilen ve İskenderun´da yarattığı koku nedeniyle gündem oluşturan büyükbaş hayvan ithalatının halk sağlığı yönüyle yaratacağı sorunlara dikkat çekildi, yeni sevkiyat için başka bir bölgenin planlanıp planlanmadığı soruldu.
Meydan mahallesine taziye evi
Meydan mahallesine taziye evi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, Meydan Mahallesine taziye evinin yapılacağını söyledi.
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe´ye taziye evi projesi
Yıldırımtepe Mahallesi´nde gelen talepler doğrultusunda projesi hazırlanan taziye evinin yer tespiti yapıldı.
Uyuşturucu operasyonu
Uyuşturucu operasyonu
İskenderun´da polisin düzenlediği uyuşturucu operasyonlarında 136 gr. esrar, 52 adet uyuşturucu hap, 34 gram kenevir tohumu, 1,05 gr. eroin ele geçirildi, olaylarla ilgili 18 kişi gözaltına alındı.
´Halk Günü´, sürüyor
´Halk Günü´, sürüyor
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, makamında düzenlediği halk günü uygulamasını sürdürüyor.
Makamda ‘halk günü´
Makamda ‘halk günü´
İskenderun Belediyesi, makamda düzenlenen Halk Günlerini sürdürüyor.
Cemevine yeni yönetim
Cemevine yeni yönetim
Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İskenderun Şubesi yaptığı genel kurulla yeni yoönetimini belirledi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi