Ortadoğu´da paylaşım sürüyor
100 yıl önce yapılan ´Sykes-Picot Anlaşması´nın, bugünkü Ortadoğu´nun şekillendirilmesinin ön önemli anlaşması olduğunu belirten yazar Ali Karataş, anlaşma ile Fransa ve İngiltere´nin, Osmanlı İmparatorluğu´nun hüküm süremediği Ortadoğu´nun paylaşması anlaşması olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyledi.
Tarih: 9.2.2018 10:02:05

Akın Bodur/İskenderun

 Karataş, "Ortadoğu´da şekillenme bitmiş değil, halen sürüyor. Çünkü, bugünkü Ortadoğu´da bir alt-üst oluş yaşanıyor. Ortadoğu, dünyadaki güç dengesine göre şeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Bu şekillendirmeyi dün İngiltere ve Fdransa yaptı, bugün ise ABD ve Rusya ile müttefiklerinin güç dengesi bulunuyor. Suriye ve Mısır, coğrafyanın en önemli ülkeleri arasında. Bugün bu iki ülke, birbiriyle ayrışıyor" diye konuştu.

´Vekalet savaşında asıllar sahada´
Ayna İskenderun Kültür Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin ortak düzenlediği ve geleneksel hale getirilen Çarşamba Sohbetinin konuğu olan Ali Karataş, Mısır örneğini ve Mursi ile Sisi yönetimlerini anlatarak, herhangi bir ülkede yaşanan her halk hareketinin, doğruyla sonuçlanamayacağını ifade etti. Karataş, "Herhangi bir ülkede yaşanan halk hareketine, ilerici bir kesim tarafından önderlik yoksa, bu gericiliği oluşturur. Mısır örneği bunu gösteriyor. Halk hareketinin büyüklüğü kadar, öncülüğü de önemlidir. Suriye olayları da bir ´iç savaş´tan öte, vekalet savaşı olarak adlandırıldı. Çünkü, Suriye´de ülkeler değil, ülkelerin desteklediği gruplar savaştı. 2015´te, Rus uçağının düşürülmesi ve Rusya´nın savaşta aktif taraf olmasıyla, vekaletler savaşı, asılların savaşına dönüştü, asıl aktörler devreye girdi ve sahaya indi. Bu savaşta mezhepsel yaklaşım öne çıkınca Lübnan hizbullanı ve İran da devreye girip, sahaya indi" değerlendirmesini yaptı.

´Siyasal islamla, radikal islam arasında Çin Seddi yok´
Mısır´da siyasal islamın devletin kurumlarını ele geçirdiğini anlatan Karataş, "Siyasal islamla, radikal islam arasında bir Çin Seddi yok. İşte bu noktada siyaset yapan odakların, ilerici olmasının önemi de ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Paylaşımın nedeni ´enerji´
Ortadoğu´da paylaşımın nedeninin enerji (petrol ve doğalgaz) olduğunu anlatan Ali Karataş, sadece Katar´da dünya doğalgaz rezervinin yüzde 16´sının bulunduğunu ve bu ülkenin düna doğalgaz ticaretinin yüzde 32´sini yaptığını belirtti.
Bölge aydınlarının daha çok iletişim ve paylaşımda bulunmasını da öneren Karataş, bunun bir gereklilik olduğunu da kaydetti.
Yusuf Karataş´la birlikte kaleme aldığı "Bitmeyen savaş, paylaşılamayan Ortadoğu; Sykes-Picot´un 100. yılı" adlı kitabın yazarı Ali Karataş´ın, kitabın İran bölümüne ilişkin değerlendirmeyi yazdığı belirtildi.
Kaynak:

“Üç aydır nüfus cüzdanı almayı bekliyorum…”
“Üç aydır nüfus cüzdanı almayı bekliyorum…”
Türkiye genelinde ve İskenderun Nüfus Müdürlüğü´ndeki nüfus cüzdanı yenileme ve diğer bazı işlemlerinde kullanılan Biyometrik Veri Alma Cihazları (Elektronik Parmak izi Alma Cihazları) hala yeterince sağlıklı çalışmıyor.
Dingil: Engellileri hayata tutundurmalıyız
Dingil: Engellileri hayata tutundurmalıyız
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kurum olarak Down Sendromlu çocuklara yönelik duyarlı bir çalışma izlediklerini belirterek, bu sendromun bir genetik farklılık olduğunu hatırlattı. Dingil,
Engelliler kilim dokuyacak
Engelliler kilim dokuyacak
İskenderun Belediyesi´nin Sosyal destek Programı (SODES) kapsamında hazırladığı ve desteğe hak kazanan ‘Engelliyim Engel Tanımam´ projesine kursiyer başvuraları devam ediyor.
Nevruz kutlanıyor
Nevruz kutlanıyor
21 Mart Nevruz Bayramı bugün kutlanacak. İskenderun´daki Nevruz kutlaması, Halkın Demokratik Partisi (HDP) İskenderun ilçe örgütü tarafından yapılacak.
3 ilçede 27 gözaltı
3 ilçede 27 gözaltı
İskenderun, Payas ve Dörtyol´da aralarında EMEP, HDP, İHD yöneticilerinin de olduğu 27 kişi dün sabah gözaltına alındı. İHD Şube Başkanı Selçuk: Demokratik mücadelenin önü kesiliyor
Evrensel´le dayanışma kahvaltısı
Evrensel´le dayanışma kahvaltısı
İskenderun´da Evrensel gazetesi ile dayanışma kahvaltısı düzenlendi. Siyasi parti, sendika, demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve okurların katıldığı etkinlik İskenderun Cemevi salonunda gerçekleştirildi.
Emekliler arasındaki maaş farkına son verilsin
Emekliler arasındaki maaş farkına son verilsin
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) İskenderun Mali Şube Sekreteri Hüseyin Göde, Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu sonuç bildirisini açıkladı.
´Çanakkale, güç dengelerini değiştirdi´
´Çanakkale, güç dengelerini değiştirdi´
Samandağ Jan ve Suphi Beyluni Anadolu Lisesinin düzenlediği18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinliği, Samandağ Kültür Merkezinde gerçekleştirildi.
´Ormanlara en büyük zarar insanlardan´
´Ormanlara en büyük zarar insanlardan´
21 Mart Dünya Ormancılık Günü bugün kutlanıyor. Ormancılık Günü nedeniyle bugün Belen´de sertifika töreni düzenlenecek.
Şehit ailelerine ziyaret
Şehit ailelerine ziyaret
Hatay Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Orhan Karasayar, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve AKPİskenderun İlçe Başkanı Bestami Bilgili, kentin mahallesinde oturanşehit ailelerni ziyaret etti.
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
Ulusoy: Doğu Akdeniz çok önemli
İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kıvanç Ulusoy, Akdeniz´in ülkeler için ´can alıcı bir bölge´ olduğunu, ülkemiz için de Akdeniz´in, özellikle Doğu Akdeniz´in çok önemli olduğunu söyledi.
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
Dingil, Sakarya´da sorun dinledi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, halka hizmet için belediye olarak çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti.
Şehit kabirlerine karanfil
Şehit kabirlerine karanfil
18 Mart Çanakkale Zaferinin 103. yıl dönümü kutlandı, şehitler de törenle anıldı.
Dernekten iki partiye ziyaret
Dernekten iki partiye ziyaret
TÜMSİAD Hatay Şube yönetimi, İskenderun´da AKP ve MHP yönetimlerini ziyaret etti.
18 Mart fotoğraf sergisi
18 Mart fotoğraf sergisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kent ve bölgede düzenlenen çeşitli etkinliklere katıldı, yurttaları ziyaretları da ziyaret etmeyi sürdürdü.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi