Oruç´tan, Suriye önergesi
"Suriye´de işlendiği iddia edilen suçların Türkiye´de yargılamasının yapılması mümkün müdür?"
Tarih: 14.2.2021 14:28:17

Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, TBMM Başkanlığına verdiği ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını istediği önergesinde, İnsan Hakları İzleme Örgütü´nün (HRW) 3 Şubat 2021 tarihinde Kuzey ve Doğu Suriye´de yaşanan hak ihlallerine yönelik bir raporundaki iddialara dikkat çekti.

Raporda, Kuzey ve Doğu Suriye´de en az 63 Suriye vatandaşının, Türkiye ve SMO tarafından gözaltına alınıp yasadışı bir şekilde Türkiye´ye transfer edildiği ve ömür boyu hapis cezası ile kalacak şekilde ciddi suçlamalarla yargılandığının ifade edildiğini kaydeden Oruç, raporu basın toplantısıyla açıklayan HRW Ortadoğu Direktörlüğü temsilcisi Michael Page´in Türkiyeli makamların ´keyfi gözaltı ve yasadışı transferler´ başta olmak üzere Kuzey ve Doğu Suriye´deki sivillerin haklarına saygı göstermesi gerekirken, Suriyelileri, Suriye´de iddia edilen faaliyetlerden dolayı tutuklayarak Türkiye´ye transfer ettiklerini aktardığını da sözlerine ekledi.

Oruç, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bahsi geçen rapor, Türkiye makamlarının paylaştığı 4.700 sayfalık belgeler, tutukluların aileleri ve yakınlarının tanıklıkları sonucu hazırlanmıştır. Türkiye makamlarının HRW´ye açtığı belgeler, 63 Suriye vatandaşının isim detayları, suçlamalar ve sunulan kanıtlardan oluşmaktadır. Daha önce BM´nin 2020 yılında yayınladığı bir raporda da Türkiye ve bölgedeki silahlı grupların, Suriye vatandaşlarını yasadışı bir şekilde Türkiye´ye transfer ederek yargılandığı ifade edilmişti. Ayrıca HRW´nin belgelediği yasadışı transferler, harp zamanında sivillerin korunmasını garanti altına alan 4. Cenevre Sözleşmesi ve ek protokolleri kapsamındaki yükümlülüklerin ihlal edildiğini göstermektedir."

Milletvekili Oruç, Adalet Bakanı Gül´ün yanıtlamasını istediği önergesinde şu sorulara yer verdi: "Suriye´de işlendiği iddia edilen suçların Türkiye´de yargılamasının yapılması mümkün müdür? Bu hangi uluslararası hukuktan doğan yükümlülüktür? Uluslararası hukukta bunun izahı var mıdır? Suriye´den Türkiye´ye transfer edilen bir tutuklunun suçunun Urfa´da işlediğinin iddia edildiği doğru mudur? Belgelerle sabit 63 Suriye vatandaşının Türkiye´ye getirilme nedeni nedir? Şanlıurfa Ceza Mahkemeleri, Türkiye´de yargılanan 63 Suriyeliden 5´ine müebbet hapis cezası vermiştir. Bu Mahkemeler hangi yetki ile Suriye vatandaşlarını yargılamaktadır? Cenevre Sözleşmesi ve ek protokolleri kapsamındaki yükümlülükler ihlal edilmektedir. Bunu engellemek üzere bakanlığınızca adım atılacak mıdır? Bazı belgeler ve fotoğraflarda, tutukluların kötü muamele gördükleri tespit edilmiştir. Bir tutuklu, telefonla kardeşiyle konuşmasında, gözaltına alındığında önce SMO üyeleri tarafından daha sonra ise Türkiye güvenlik güçleri tarafından dövüldüğünü söylemiştir. İnsan hakları ihlaline dönük bu iddialar bakanlığınız tarafından araştırılmış mıdır? Gözaltına alınan 4 tutuklu yakınının aktardığı bilgilere göre, SMO üyesi kişiler ailelerle irtibata geçip para karşılığında tutukluların serbest bırakılması teklifinde bulunmuştur. Bir tutuklunun 10 bin dolar ödemesi ile Türkiye´ye transferi engellenmiş olduğu iddiası tarafınızca araştırılmış mıdır? Konu ile ilgili soruşturma başlatılmış mıdır? Türkiye´de tutuklu bulunan Suriyelilerin aileleri tespit edilip tutuklularla görüştürülmesinin sağlanması için tarafınızca adım atılacak mıdır? Suriye´den Türkiye´ye transfer edilerek, Türkiye´de yargılanan kaç Suriye vatandaşı vardır? Suriye´den getirilerek Türkiye´de tutuklanan bütün Suriye vatandaşlarının Suriye´ye geri gönderilmesi için çalışma başlatacak mısınız? Suriye vatandaşlarının Türkiye´ye transfer edilmesinin durdurulması sağlanacak mıdır?"
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Oruç Suriye önergesi
81 yaşındaki hükümlü için önerge
81 yaşındaki hükümlü için önerge
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, İskenderun T Tipi Cezaevi´nde hükümlü olan Sıddık Güler´in (81), hipertansiyon ve iltihaplı eklem romatizması gibi hastalıkları nedeniyle yürüyemediği için tekerlekli sandalye ile yaşamını sürdürmesini, soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin istifa etti
Hakkında kayıp hibe atlarla ilgili soruşturma başlatılan Hatay´a bağlı Dörtyol Belediye Başkanı Fadıl Keskin, partisi MHP´den istifa etti. İstifayı MHP Genel Başkan yardımcısı Sadir Durmaz duyurdu.
Paranın akıbeti Arapça soruldu
Paranın akıbeti Arapça soruldu
CHP Arsuz, 128 milyar doların akıbetini bu kez Arapça ile sordu
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Öksüz, Payas SP´ye yeniden başkan
Saadet Partisi Payas ilçe kongresinde Ramazan Öksüz, yeniden ilçe başkanlığına getirildi.
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
SP´den Özçelik-İş´e ziyaret
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi Necmettin Çalışkan ve beraberindeki heyet, Özçelik-İş Sendikası İskenderun Şube Başkanı Mehmet Güngör ve yönetimine yeni binalarına taşınmaları nedeniyle hayırlı olsun ziyaretinde bulundu.
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Arsuz da ‘128 milyar Dolar´ı sordu
Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Başkanlığı da, Bakan Berat Albayrak döneminde dövizi sabit tutmak için harcandığı belirtilen 128 milyar doların akıbetini afişle sordu.
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
“Maden ocakları ile geleceğimiz de yok edilmek isteniyor”
HDP İskenderun İlçe eş başkanları Hülya Ateş Ve Nevzat Güzel, Akçay Mahallesi´nde ÇED toplantısında gelişmeleri değerlendirdi.
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
DTK ve DBP´den Hatay´da toplantı
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Berdan Öztürk ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanları Saliha Aydeniz ve Keskin Bayındır´ın olduğu heyet, İskenderun´da değerlendirmede bulundu.
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Ölen Suriyeli işçiye önerge
Hassa´da inşaatın 6. katından düşerek yaşamını yitirmiş
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Kodlara ayırmak suistimali önlemez
Milletvekili Güzelmansur´dan KOD 29 yorumu
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Kırsaldaki internet sorununa, ´soru önergesi´
Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, ilin kırsal alanında yaşanan internet sorununu önergeyle parlamentoya taşıdı.
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Covid-19´a ´meslek hastalığı sorusu´
Samandağlı Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, Türk Tabipler Birliği´nin (TTB), Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu´nun yaşamını yitirdiği 1 Nisan´ı "Covid-19 Nedeniyle Kaybettiğimiz Sağlık Çalışanlarını Anma Günü" olarak belirlediğini ve ülkenin her yerinde sağlık kurumları önünde Covid-19 mücadelesinde yaşamını yitiren sağlık çalışanlarını andığı gün, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk´un, ´Evde hastalananlar var, nasıl meslek hastalığı kabul edelim?´ açıklamasını parlamentoya taşıdı.
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
AKP heyeti, DSİ yatırımını inceledi
Hatay Milletvekilleri DSİ yatırımlarını inceledi.
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
“Ülkenin kaderi kadınlarla değişecek”
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, kadına yönelik hak ihlallerinin iyileştirilmesinde panzehirin eşitlik olduğunu belirtti.
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
İki partiden ´ittifak´ açıklaması
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, İyi Parti Hatay İl Başkanlığına ziyaret etti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi