Özgentürk: Harita, pusula gibi yön gösteren insanlar var
"Bir yudum insan; Babayani; O daima şıktı; Bir kültür yolculuğu; Galatasaray tarihi; Sanatımızın hatıra defteri; Türkiye´nin hatıra defteri" gibi kitapları bulunan, binden fazla belgesel hazırlayan, belgeselci ve yazar Nebil Özgentürk, meslek yaşamına ilişkin yaşadığı anı ve anekdotları İskenderun´da buluştuğu kitleyle, söyleşiyle paylaştı.
Tarih: 1.3.2018 10:05:09

Akın Bodur/İskenderun

Söyleşi, Sunay Akın tarafından hazırlanan ve Nebil Özgentürk´ü anlatan mini bir belgeselin gösterimiyle başladı.

İki derneğin konuğu oldu
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin hafta sonu konuğu olan, yazar ve belgeselci Nebil Özgentürk, Adanalı olduğunu anımsattı ve İskenderun, Antakya bölgesine sık geldiğini belirtti.
Çeyrek asrı aşan meslek yaşamındaki birikimlerini İskenderunlularla paylaşan ve bir anlamda Türkiye´nin hatıra defterini sözleriyle ifade eden Özgentürk, aydın insanların yaşadığına inandığı İskenderun´un da arasında bulunduğu sahil kentlerini sevdiğini söyledi.

´Kültür erezyonu yaşanıyor´
Yaşamına dair anekdotlarını anlatan Özgentürk, "Bir yerde yaşam (hayat) duruyorsa, orada bir anormallik vardır" dedi ve ülkenin zor bir zamandan geçtiğini, savaş ve kültür erezyonu yaşandığını belirtti. Günümüzde ahmaklaşma ve aptallaşma ikliminin yaşandığını savunan Nebil Özgentürk, "Ayakta kalmakta zorlanıyoruz. Bu Anadolu´da böyle. İstanbul´da ayakta kalmak daha da zor ve biz de ayakta kalmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

´Aslında çok kalabalığız´
Yaşar kemal´in "Hayat, umutsuzluktan dahi umut yaratmaktır" dediğini ifade eden Özgentürk, herkesin umutlu olması gerektiğini söyledi. Özgentürk, "Anlık, günlük mutluluklar, insanı umutlandırıyor. Bu buluşma da öyledir. Aslında biz çok kalabalığız ama kalabalık olduğumuzu ifade edemiyoruz" diye konuştu.
Pusulaların, haritaların insanlara yol gösterdiğinin bilindiğini anlatan Nebil Özgentürk, "Bazı insanlar da haritalar, pusulalar gibi yol ve yön gösterir. Bu tür insanlar olmalı hayatımızda. Ve ışığı sadece kendimize değil, diğer insanlara da tutmamız gerektiğini bilmeli, öğrenmeliyiz" değerlendirmesini yaptı.

Bir yudum insan nasıl başladı?
İnsanların, ülkeye farklı alanlarda yön verenlerin hayatını anlatmak için ´Bir yudum insan´ belgeseline başladığını anlatan Nebil Özgentürk, siyasetçiden, devlet adamlarına, spordan sanata kadar yaşamın birçok yönünde bu çalışmayı yaptığını ifade etti. Özgentürk, insanların yaşamlarını anlattığı hikayelerle, aslında Türkiye´nin hikayesinin anlatıldığını da belirtti. Kendisinin hayata dair bakışındaki değişikliğin, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel´in, 1972 yılında cezaevine girmesi ve Adana´ya gönderilmesi üzerine, Yücel ailesinin, kendi ailesinin konuğu olarak her hafta Adana´ya gelmesiyle başladığını anlatan Özgentürk, "Anadolu, saf ve temiz insanlarla dolu. Ama bunların etrafını kirleten başka şeyler var" diye konuştu.
Özgentürk, yaptığı çalışmaların, kendi hayatına da çok büyük katkısı olduğun, bu çalışmalarla bilgide birikim oluşturduğunu da söyledi. Özgentürk, bir soru üzerine "15 Temmuz darbedir. Yaşanalar bunu gösteriyor. Ama 12 mart darbesi gibi değildir" dedi.
Söyleşinin açılışında konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı D. Eyüp Tümkaya, iki derneğin, yaşadığımız kente nasıl bir katkı sunulabileceği düşüncesinin gelişmesiyle kurulduğunu anımsattı. İki derneğin ´sokakta sanat; bisiklet turu, söyleşi, imza günleri, sinema günleri, müzik dinletisi´ gibi ortak birçok etkinlik yaptığını ve bunu sürdürdüğünü anlatan Tümkaya, geçmiş dönemde İspanyolca, Arapça kursları açtıklarını da kaydetti.
Kaynak:

Karar seçmenin
Karar seçmenin
Hatay´da 1 milyon 41 bin seçmen, 3 bin 115 sandıkta oy kullanacak
Hasta nakil aracı seçimde vatandaşın hizmetinde
Hasta nakil aracı seçimde vatandaşın hizmetinde
Hatay Büyükşehir Belediyesi, yarın yapılacak seçimlerde oy kullanmaya gidemeyecek durumdaki vatandaşların hizmetinde kullanılacak.
Cem Evi´nden kermes ve konser
Cem Evi´nden kermes ve konser
İskenderun Cemevinde bugün kermes ve konser düzenlenecek.
Sınıfına 65 metre yükseklikten bakıyor
Sınıfına 65 metre yükseklikten bakıyor
Okullar kapandı; ama o ne öğrencilerine notlarını verebildi, ne de karnelerini.
HBB özel kalem müdürü evlendi
HBB özel kalem müdürü evlendi
Hatay Büyükşehir Belediyesi Özel Kalem Müdürü Orçun Kılıçoğlu, yaşamını Dr. öğretim üyesi Elif Açıl ile birleştirdi.
Vali Ata´nın Kumlu ziyareti
Vali Ata´nın Kumlu ziyareti
Hatay Valisi Erdal Ata, Kumlu´da kaymakam Karaosmanoğlu ve belediye başkanı Pac´ı ziyaret etti.
Dünya Yoga Günü
Dünya Yoga Günü
Arsuz Belediyesi tarafından 21 Haziran günü Dünya Yoga Günü nedeniyle kentin Sahil Yürüyüş Yolu Plajı´nda, yoga etkinliği düzenledi.
27 milyon euroluk altyapı
27 milyon euroluk altyapı
Borçlanma ve sözleşme imzalama yetkisi önce HBB Meclisi tarafından reddedilen Arsuz´un da 1. Etap altyapısını kapsayan altyapı için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) ile sözleşme imzaladı.
AKP´li Güven´den meslektaşlarına ziyaret
AKP´li Güven´den meslektaşlarına ziyaret
AKP Hatay milletvekili adayı Abdulkerim Güven, avukat meslektaşlarına seçim ziyaretinde bulundu.
Hem kursiyerlerinin sergisi
Hem kursiyerlerinin sergisi
İskenderun Halk Eğitim Merkezi kursiyerleri, yıl boyunca öğrendiklerinden yaptığı eserleri sergiledi.
HATSU: Arıtma tesisinde bakım sürüyor
HATSU: Arıtma tesisinde bakım sürüyor
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), Aslantaş Barajı´ndan İskenderun´a gelecek içme suyunun iletimi sağlayacak olan ana isale hattı borularında bakım ve onarımın sürdüğünü açıkladı. HATSU´dan yapılan açıklamada şunlara yer verildi: "Hatay´ın genelinde işletmesi devam eden katı atık ve içme suyu arıtma tesisleri sayesinde sağlıklı bir yaşam oluşturma hedefinin sürdürülüyor.
HEM´in yıl sonu sergisi
HEM´in yıl sonu sergisi
Belen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü tarafından açılan kurslara katılanlar, kurs döneminde ürettiklerini Geleneksel El Sanatları Yıl Sonu Serginde, beğeniye sundu.
UKOME, tek yön kararını görüştü
UKOME, tek yön kararını görüştü
Hatay Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) komisyonu aylık kurul toplantısı yaptı.
´Hayvanlar, hissedebilen varlıklardır´
´Hayvanlar, hissedebilen varlıklardır´
Hatay Barosu Hayvan Hakları Komisyonu, hiç kimsenin hayvanlara zulmetmeye, eziyet etmeye, işkence etmeye, hayvanları katletmeye hakkı olmadığını belirtti.
Jandarmadan çocuklara kuruluş yıl dönümü hediyesi
Jandarmadan çocuklara kuruluş yıl dönümü hediyesi
Gerçekleştirilen ziyarete ilişkin fotoğraflar ise yuvada barınan çocukların güvenliği ve kişisel haklarının korunması hassasiyeti ile paylaşılmadı.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi