Özgentürk: Harita, pusula gibi yön gösteren insanlar var
"Bir yudum insan; Babayani; O daima şıktı; Bir kültür yolculuğu; Galatasaray tarihi; Sanatımızın hatıra defteri; Türkiye´nin hatıra defteri" gibi kitapları bulunan, binden fazla belgesel hazırlayan, belgeselci ve yazar Nebil Özgentürk, meslek yaşamına ilişkin yaşadığı anı ve anekdotları İskenderun´da buluştuğu kitleyle, söyleşiyle paylaştı.
Tarih: 1.3.2018 10:05:09

Akın Bodur/İskenderun

Söyleşi, Sunay Akın tarafından hazırlanan ve Nebil Özgentürk´ü anlatan mini bir belgeselin gösterimiyle başladı.

İki derneğin konuğu oldu
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin hafta sonu konuğu olan, yazar ve belgeselci Nebil Özgentürk, Adanalı olduğunu anımsattı ve İskenderun, Antakya bölgesine sık geldiğini belirtti.
Çeyrek asrı aşan meslek yaşamındaki birikimlerini İskenderunlularla paylaşan ve bir anlamda Türkiye´nin hatıra defterini sözleriyle ifade eden Özgentürk, aydın insanların yaşadığına inandığı İskenderun´un da arasında bulunduğu sahil kentlerini sevdiğini söyledi.

´Kültür erezyonu yaşanıyor´
Yaşamına dair anekdotlarını anlatan Özgentürk, "Bir yerde yaşam (hayat) duruyorsa, orada bir anormallik vardır" dedi ve ülkenin zor bir zamandan geçtiğini, savaş ve kültür erezyonu yaşandığını belirtti. Günümüzde ahmaklaşma ve aptallaşma ikliminin yaşandığını savunan Nebil Özgentürk, "Ayakta kalmakta zorlanıyoruz. Bu Anadolu´da böyle. İstanbul´da ayakta kalmak daha da zor ve biz de ayakta kalmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

´Aslında çok kalabalığız´
Yaşar kemal´in "Hayat, umutsuzluktan dahi umut yaratmaktır" dediğini ifade eden Özgentürk, herkesin umutlu olması gerektiğini söyledi. Özgentürk, "Anlık, günlük mutluluklar, insanı umutlandırıyor. Bu buluşma da öyledir. Aslında biz çok kalabalığız ama kalabalık olduğumuzu ifade edemiyoruz" diye konuştu.
Pusulaların, haritaların insanlara yol gösterdiğinin bilindiğini anlatan Nebil Özgentürk, "Bazı insanlar da haritalar, pusulalar gibi yol ve yön gösterir. Bu tür insanlar olmalı hayatımızda. Ve ışığı sadece kendimize değil, diğer insanlara da tutmamız gerektiğini bilmeli, öğrenmeliyiz" değerlendirmesini yaptı.

Bir yudum insan nasıl başladı?
İnsanların, ülkeye farklı alanlarda yön verenlerin hayatını anlatmak için ´Bir yudum insan´ belgeseline başladığını anlatan Nebil Özgentürk, siyasetçiden, devlet adamlarına, spordan sanata kadar yaşamın birçok yönünde bu çalışmayı yaptığını ifade etti. Özgentürk, insanların yaşamlarını anlattığı hikayelerle, aslında Türkiye´nin hikayesinin anlatıldığını da belirtti. Kendisinin hayata dair bakışındaki değişikliğin, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel´in, 1972 yılında cezaevine girmesi ve Adana´ya gönderilmesi üzerine, Yücel ailesinin, kendi ailesinin konuğu olarak her hafta Adana´ya gelmesiyle başladığını anlatan Özgentürk, "Anadolu, saf ve temiz insanlarla dolu. Ama bunların etrafını kirleten başka şeyler var" diye konuştu.
Özgentürk, yaptığı çalışmaların, kendi hayatına da çok büyük katkısı olduğun, bu çalışmalarla bilgide birikim oluşturduğunu da söyledi. Özgentürk, bir soru üzerine "15 Temmuz darbedir. Yaşanalar bunu gösteriyor. Ama 12 mart darbesi gibi değildir" dedi.
Söyleşinin açılışında konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı D. Eyüp Tümkaya, iki derneğin, yaşadığımız kente nasıl bir katkı sunulabileceği düşüncesinin gelişmesiyle kurulduğunu anımsattı. İki derneğin ´sokakta sanat; bisiklet turu, söyleşi, imza günleri, sinema günleri, müzik dinletisi´ gibi ortak birçok etkinlik yaptığını ve bunu sürdürdüğünü anlatan Tümkaya, geçmiş dönemde İspanyolca, Arapça kursları açtıklarını da kaydetti.
Kaynak:

Yerli malı kutlaması
Yerli malı kutlaması
Terziler bir bir kapandı, artık giyim sokaklardaki terzilerde değil, konfeksiyondan alınıyor. Eskiden kentlerde imal edilen gazoz ve pamuklu şeker üretimi de kalmadı. Çeşitli tür şeker ve kağıt helvalar ise ambalaja girip, fabrikasyon yöntemiyle üretilmeye başladı. Marketlere gittiğinde birçok ürünün yerli olmadığını görüyorsunuz; buna da küreselleşme deniliyor... Böyle bir ortamda ülkemizde Yerli Malı Haftası kutlanıyor, tıpkı çeyrek asırı aşan süreç öncesi okullarda kutlandığı gibi...
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
Durukan: Krize karşı haklarımıza sahip çıkacağız
TMMOB´dan dayanışma yemeği
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
"Sağlık çalışanları için hayal kırıklığı"
Türkiye Kamu-Sen Hatay İl Temsilcisi ve Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin, Hükümet tarafından açıklanan ikinci 100 günlük eylem planı hakkında değerlendirmede bulundu.
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Adalet Bakanlığı´nın Afrin incelemesi
Hatay´a gelen heyet, vali Doğan´ı makamında ziyaret etti
Bahriyeliler ´and içti´
Bahriyeliler ´and içti´
İskenderun Deniz Er Eğitim Alayında, 2018/3B tertip döneminde temel askerlik eğitimini alan erler, düzenlenen törenle and içti.
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Heyelandan etkilenen evlere belediye yardımı
Antakya Belediyesi, geçen hafta bölgede yaşanan sağanak yağmur nedeniyle oluşan heyelandan etkilenen ailelere yardım yapıldığını duyurdu.
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
Yeral, uluslararası Ehl-i Beyt konferansında
EHDAV Başkanı Ali Yeral, İran´da düzenlenen "Uluslararası Ehl-i Beyt Sevenleri" adlı konferansa katıldı. Yeral, 10-11 Aralık tarihlerinde düzenlenen konferansa Ali Ekber Velayeti´nin resmi davetiyle katıldığını belirtti.
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Öğrencilere ´balık-ekmek´
Amaç, su ürünlerin tanıtmak
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Suriye Türkmen Meclisinin vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan´a nezaket ziyaretleri sürüyor. Hatay Diş Hekimleri Odası Başkanı Nebil Seyfettin ve yönetimi, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Ahmet Ataman, Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral ve beraberindeki heyet ile işinsanı Fatih Tosyalı, vali Doğan´ı zyaret etti.
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Kaymakamdan ´operasyon değerlendirmesi´
Yeni dünya düzeninde ´şekillenmeye katkıda bulunan´ ülke olacağımızı belirtti
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Havaalanına isim değişikliği önerisi
Tayfur Sökmen olması teklif edildi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Yılın son girişimcilik eğitimi
Samandağ Belediyesi ve KOSGEB İl Müdürlüğü işbirliği ile 2018 yılının son Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başladı. Samandağ Belediyesi Toplantı Salonunda başlayan Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 30 girişimci adayın katılımıyla 10-13 Aralık tarihleri olmak üzere dört gün sürecek.
Mülteci öğrencilere hediye
Mülteci öğrencilere hediye
Hatay´ın Almanya´daki kardeş şehirlerinden biri olan Aalen Belediyesi ve bağlı bulunduğu Baden-Württemberg Eyaleti yetkililerinin katkıları ve Hatay Büyükşehir Belediyesinin öncülüğünde açılan geçici eğitim merkezlerinin öğrencilerine çeşitli hediyeler verildi.
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Antakya müftüsü ´Şuur Dersleri´nde konuştu
Anadolu Gençlik Derneği Hatay Şubesinin düzenlediği “Şuur Dersleri” etkinliğinde konuşan Antakya Müftüsü Necati Şafak, Kur´an-ı Kerim´den verdiği örneklerle “Allah´ı zikretmek” konusunda konuştu.
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Soba bacalarına ´H´ tipi önerisi
Çuhadaroğlu, tavsiyesini Sağlık Bakanlığına iletti
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi