Özgentürk: Harita, pusula gibi yön gösteren insanlar var
"Bir yudum insan; Babayani; O daima şıktı; Bir kültür yolculuğu; Galatasaray tarihi; Sanatımızın hatıra defteri; Türkiye´nin hatıra defteri" gibi kitapları bulunan, binden fazla belgesel hazırlayan, belgeselci ve yazar Nebil Özgentürk, meslek yaşamına ilişkin yaşadığı anı ve anekdotları İskenderun´da buluştuğu kitleyle, söyleşiyle paylaştı.
Tarih: 1.3.2018 10:05:09

Akın Bodur/İskenderun

Söyleşi, Sunay Akın tarafından hazırlanan ve Nebil Özgentürk´ü anlatan mini bir belgeselin gösterimiyle başladı.

İki derneğin konuğu oldu
Ayna İskenderun Kültür Sanat Derneği ile Evimiz İskenderun Süpürge Derneğinin hafta sonu konuğu olan, yazar ve belgeselci Nebil Özgentürk, Adanalı olduğunu anımsattı ve İskenderun, Antakya bölgesine sık geldiğini belirtti.
Çeyrek asrı aşan meslek yaşamındaki birikimlerini İskenderunlularla paylaşan ve bir anlamda Türkiye´nin hatıra defterini sözleriyle ifade eden Özgentürk, aydın insanların yaşadığına inandığı İskenderun´un da arasında bulunduğu sahil kentlerini sevdiğini söyledi.

´Kültür erezyonu yaşanıyor´
Yaşamına dair anekdotlarını anlatan Özgentürk, "Bir yerde yaşam (hayat) duruyorsa, orada bir anormallik vardır" dedi ve ülkenin zor bir zamandan geçtiğini, savaş ve kültür erezyonu yaşandığını belirtti. Günümüzde ahmaklaşma ve aptallaşma ikliminin yaşandığını savunan Nebil Özgentürk, "Ayakta kalmakta zorlanıyoruz. Bu Anadolu´da böyle. İstanbul´da ayakta kalmak daha da zor ve biz de ayakta kalmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

´Aslında çok kalabalığız´
Yaşar kemal´in "Hayat, umutsuzluktan dahi umut yaratmaktır" dediğini ifade eden Özgentürk, herkesin umutlu olması gerektiğini söyledi. Özgentürk, "Anlık, günlük mutluluklar, insanı umutlandırıyor. Bu buluşma da öyledir. Aslında biz çok kalabalığız ama kalabalık olduğumuzu ifade edemiyoruz" diye konuştu.
Pusulaların, haritaların insanlara yol gösterdiğinin bilindiğini anlatan Nebil Özgentürk, "Bazı insanlar da haritalar, pusulalar gibi yol ve yön gösterir. Bu tür insanlar olmalı hayatımızda. Ve ışığı sadece kendimize değil, diğer insanlara da tutmamız gerektiğini bilmeli, öğrenmeliyiz" değerlendirmesini yaptı.

Bir yudum insan nasıl başladı?
İnsanların, ülkeye farklı alanlarda yön verenlerin hayatını anlatmak için ´Bir yudum insan´ belgeseline başladığını anlatan Nebil Özgentürk, siyasetçiden, devlet adamlarına, spordan sanata kadar yaşamın birçok yönünde bu çalışmayı yaptığını ifade etti. Özgentürk, insanların yaşamlarını anlattığı hikayelerle, aslında Türkiye´nin hikayesinin anlatıldığını da belirtti. Kendisinin hayata dair bakışındaki değişikliğin, Milli Eğitim eski Bakanı Hasan Ali Yücel´in, 1972 yılında cezaevine girmesi ve Adana´ya gönderilmesi üzerine, Yücel ailesinin, kendi ailesinin konuğu olarak her hafta Adana´ya gelmesiyle başladığını anlatan Özgentürk, "Anadolu, saf ve temiz insanlarla dolu. Ama bunların etrafını kirleten başka şeyler var" diye konuştu.
Özgentürk, yaptığı çalışmaların, kendi hayatına da çok büyük katkısı olduğun, bu çalışmalarla bilgide birikim oluşturduğunu da söyledi. Özgentürk, bir soru üzerine "15 Temmuz darbedir. Yaşanalar bunu gösteriyor. Ama 12 mart darbesi gibi değildir" dedi.
Söyleşinin açılışında konuşan Evimiz İskenderun Süpürge Derneği Başkanı D. Eyüp Tümkaya, iki derneğin, yaşadığımız kente nasıl bir katkı sunulabileceği düşüncesinin gelişmesiyle kurulduğunu anımsattı. İki derneğin ´sokakta sanat; bisiklet turu, söyleşi, imza günleri, sinema günleri, müzik dinletisi´ gibi ortak birçok etkinlik yaptığını ve bunu sürdürdüğünü anlatan Tümkaya, geçmiş dönemde İspanyolca, Arapça kursları açtıklarını da kaydetti.
Kaynak:

Meclis´e ´Angus´ önergesi
Meclis´e ´Angus´ önergesi
Hatay Milletvekili Serkan Topal, İskenderun´da LimakPort´a yanaşan gemilerden boşalan ´Angus´ türü canlı ithal hayvanların kentte yaydığı koku ve oluşturduğu çevresel kirlilğin tehlike saçtığını ifade etti.
Karayolları  parkına temel atma töreni
Karayolları parkına temel atma töreni
İskenderun Belediyesi tarafından kentin Fener caddesi üzerinde eski karayolları alanındaku 53 dönümlük alana yapılacak ´kent parkı´nın temeli yarın (22 Eylül 2018 Cumartesi) atılacak.
Okul bahçesine fidan diktiler
Okul bahçesine fidan diktiler
İskenderun´un Denizciler Mahallesindeki Şirinyurt İlkokulu, yeni eğitim yılının ilk haftasında okul bahçesine fidan dikti.
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
‘Su ürünleri yetiştiriciliği´ çalıştayı
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi tarafından düzenlenen 3. Ulusal/1. Uluslararası Su Ürünleri Yetiştiriciliğinde Gamet Biyolojisi Çalıştayı başladı.
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Ücretli öğretmenlik yerine atama istedi
Türk Eğitim-Sen Hatay 1 Nolu Şube Başkanı Ömer Solğun, yeni Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk´un geçtiğimiz eğitim-öğretim yıllarındaki hataları tekrarlamamasını dileyerek yeni dönemle ilgili, “hem eğitim hayatımız hem de eğitim çalışanları için önemli değişimlerin yaşanacağı, hak kayıplarının olmayacağı, ülkemizin dünya ülkeleri ile yarışmasını sağlayacak dönüşümlerin gerçekleşeceği bir yıl olur” dileğinde bulundu.
Ahilik Haftası kutlanıyor
Ahilik Haftası kutlanıyor
17 Eylül´de başlayan Ahilik Haftası, 23 Eylül tarihine kadar kutlanıyor.
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
"Devletin imkânları, maddi manevi anlamda yanınızda"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Antakya Anemon Otel´de yemek verildi.
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Polisten operasyon: 2 gözaltı
Suriye´ye geçmek için Hatay´a gelmişler
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Pamuk tarlasında 307 bin uyuşturucu hap
Hatay İl Emniyet Müdürlüğü narkotip ekiplerinin reyhanlı´da bir spamuk tarlasına düzenlediği operasyonda 4 ayrı poşette 151 adet paketlenmiş halde 307 bin 418 adet uyuşturucu/uyarıcı türü hap ele geçirildiği açıklandı.
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen´e Dağlık-Karabağ Parkı
Belen Belediyesi, kentte Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılışını yaptı. Belen´in Fatih Mahallesindeki açılış töreni Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva´nın katılımıyla gerçekleşti.
Takıma moral ziyareti
Takıma moral ziyareti
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden İskenderun Belediye Spor, yeni sezon öncesinde çalışmalarını teknik direktör Mehmet Kurt yönetiminde sürdürüyor.
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Vali, hükümet konağı çalışmasını inceledi
Hatay Valisi Erdal Ata, Arsuz Kaymakam Musa Sarı´yı ziyaret etti, yapımı devam eden Hükümet Konağı´nda incelemede bulundu.
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
HBB personeline ´beden dili´ eğitimi
Hatay Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığı, iş ve özel hayatlarındaki kişisel gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla personeline kişisel gelişim eğitimi vermeye başladı.
HBB angus defin işini üslenmeli
HBB angus defin işini üslenmeli
Arsuz Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Veteriner Şerif Akçalı, şarbon endişesine karşı tüketiciden et alırken hayvanın mezbahanede kesildiğinden ve mühürlü et olduğundan emin olmasını önerdi.
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
"Kahramanlarımız gurur kaynağımız"
19 Eylül Gaziler Günü kapsamında dün etkinlikler düzenlendi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi