Pac´a cami yapımına karşı uyarı
İskenderun Pac Meydanında TEK binası olarak bilinen yapının, ´kültür varlığı´ olarak tescillendiğini belirten Mimar Ercüment Kimyon, yanındaki alana cami kararına bu nedenle itiraz ittiğini hatırlattı, yasal itirazlarını sürdürüceğini kaydetti.
Tarih: 25.4.2021 09:17:29

İskenderun´da yaşayan mimar Ercüment Kimyon, Pac Meydanında yapılması planlanan cami inşaatına karşı yıkım yapılması üzerine sosyal iletişim sitesinden açıklama yaptı. Daha önce de İskenderun Belediye Meclisine, Pac Meydanına cami yapımına ilişkin aldığı karara itiraz eden Kimyon, sosyal paylaşımında şu ifadeye yer verdi: "Olası Pac Meydanın da kaçak cami inşaatı yapacak olanlara duyurudur. Bir şekilde oldu bitti ile bu inşaatı ruhsatsız yapabileceklerini düşünüyorlarsa yanılırlar. Bu işe azmettici olacak yöneticiler ile inşaatı üstlenenler hakkında her türlü yasal başvuruları yapacağımı hatırlatmakta fayda görüyorum. Bundan sonrası ilgililerin sorumluluğunda kalacaktır. Hatırlatmış olayım. Bu kentin sahipsiz olduğunu hiç düşünmesinler. Bu işe tevessül edenlerin ünvanları ne olursa olsun onların hepsi gelip geçici şahsiyetlerdir. Biz bu kentin haklarını her türlü bedeli ödeyerek bugünlere geldik, hukukumuzu da sonuna kadar korumaktan çekinmediğimizi İskenderun halkı bilir. Sizlerinde bu durumu bilmenizi öneririm. Bu uyarıyı ilgililerin ve kamuoyun bilgisine sunarım. Bundan sonra gelişecek olayların sorumluluğu ilgili ve bilgili bu kişilerin iradelerinde olacaktır" ifadesine yer verdi. Kimyon bir başka paylaşımında ise "Pac meydanına cami yapım işinin maliyetini üstlenen Y.B. adlı iş insanı acaba neyin diyetini ödeyecek?" değerlendirmesini yaptı.

Meclis kararına itiraz etmişti

Kimyon, İskenderun Belediye Meclisinin 01 Aralık 2020 tarih ve 87 sayılı kararıyla onaylanan İskenderun´un Aşkarbeyli mıntıkasındakin 6322, 6323, 6325,6442 ve 6443 numaralı parsellerin kullanımının yeniden düzenlenmesine ait 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliğinin iptaline ilişkin İskenderun Belediye Başkanlığına verdiği itiraz dilekçesinde, "Hatay Büyükşehir Belediye Meclisinin 10.09.2020 tarih ve 182 sayılı kararıyla onaylanan Hatay ili İskenderun İlçesi Aşkarbeyli Mıntıkasında yer alan 6322, 6323, 6325, 6442 ve 6443 numaralı parsellerdeki ´resmi kurum alanı, ibadet alanı ve teknik alt yapı alanı´ kullanımlarının yeniden düzenlenmesine yönelik 1/5000 ölçekli Nazım İmar Plan değişikliğine dayanarak; İskenderun Belediye Meclisinin 01.12.2020 tarih ve 87 sayılı kararıyla Aşkarbeyli Mıntıkasında yer alan 6322, 6323, 6325,6442 ve 6443 numaralı parsellerdeki ´kamu hizmet alanı ve ibadet alanı´ kullanımların yeniden düzenlenmesine ait 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği onaylanmıştır. Bu kararlar 03.03.2021 tarihinde İskenderun Belediyesinin web sayfasında duyurular kısmında ilan edilmiştir. 1/1.000 Ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği onayına ait kararın iptaline karar verilmesi için İmar Kanununun 8. maddesi (b) fıkrası gereğince itiraz etmekteyim" ifadesine yer vermişti. Aşkarbeyli mıntıkasında yer alan 6443 numaralı parselde TEK binası olarak bilinen yapının, 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kanunu kapsamında Adana Kültür ve Tabiat Varlıkları Bölge Kurulunun 24.03.2008 tarih ve 3650 sayılı kararıyla ´kültür varlığı´ olarak tescilli olduğunu belirten Kimyon, koruma kurulunun izni olmadığını, Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliği EK-2 Kentsel, Sosyal ve Teknik Altyapı alanlarını gösterir cetvelde en küçük ibadet yerinin en az 1000 metrekare olması gerektiğini ve söz konusu alanın cami yapımı için yetersiz olduğunu kaydetti.
Kaynak:

Anahtar Kelimeler: cami yapımına karşı uyarı
Tosyalı, din görevlileriyle buluştu
Tosyalı, din görevlileriyle buluştu
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, din görevlilerini ağırladı.
İskenderun Belediyesi´nden dolandırıcılık uyarısı
İskenderun Belediyesi´nden dolandırıcılık uyarısı
İskenderun Belediyesi, işe alım vaadiyle dolandırıcılık yapıldığı duyumları üzerine kamuoyunu uyardı.
Kent Konseyine akademisyen başkan
Kent Konseyine akademisyen başkan
Kent Konseyi 2. Genel Kurulunu gerçekleştirdi
´Polisim´ diye tanıtıp altın alan kişi yakalandı
´Polisim´ diye tanıtıp altın alan kişi yakalandı
Kendisini polis ve savcı´ olarak tanıtıp, İstanbul´da vatandaşlardan 217 adet cumhuriyet altını aldığı savunulan M.A. adlı kişi, İskenderun´da polisin düzenlediği operasyonla yakalandı.
Çalışmalarını partilisine anlattı
Çalışmalarını partilisine anlattı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, belediyenin kentte yaptığı çalışmaları partisi AKP´li seçilmişlere anlattı.
Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
Tosyalı limanına 80 dönüm ilave dolgu alanı
CHP´li Kayış: Sadece kendi yatırımlarını düşünüyorlar
Şahintepesi su istiyor
Şahintepesi su istiyor
İskenderun´a bağlı Şahintepesi sitesinde yaşayan sakinler programsız kesintinin 4 gününde susuzluğu protesto etti.
Yayla yolunda asfalt çalışması
Yayla yolunda asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, kentte başlattığı asfalt çalışmalarını sürdürüyor.
Kurban satış alanında çalışma
Kurban satış alanında çalışma
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, kentin Modern Evler girişinde bulunan boş arazinin kurban satış alanı olarak belirlendiğini duyurdu.
Festival turnuvasının ödülleri
Festival turnuvasının ödülleri
İskenderun 5 Temmuz Kültür Sanat ve Turizm Festivali kapsamında düzenlenen spor turnuvalarında dereceye girenlere ödülleri düzenlenen törenlerle verildi.
15 Tammuz´a toren ve etkinlik planlaması
15 Tammuz´a toren ve etkinlik planlaması
İskenderun´da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 5. yıldönümüne yönelik toplantı düzenlendi.
5 Temmuz etkinliklerinde tekne turu
5 Temmuz etkinliklerinde tekne turu
İMEAK DTO İskenderun Şubesi ve İskenderun Belediyesi´nin işbirliğiyle 5 Temmuz etkinlikleri kapsamında ücretsiz tekne turu gerçekleştirildi, balık ekmek ikram edildi.
Tosyalı: İskenderun´da güzel şeyler olacak
Tosyalı: İskenderun´da güzel şeyler olacak
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, bir dizi ziyaret ve açılış töreni için Hatay´a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da kumar operasyonu
İskenderun´da polisin düzenlediği operasyonda evde kumar oynadığı belirtilen 4 kişiye kumar oynamaktan 3.416 lira, kumar oynayan ve alanda bulunan 8 kişiye sosyal mesafeye uymamaktan 5.344 lira ceza verilirken, evinde kumar oynatan 2 kişi hakkında da işlem başlatıldı.
Belediyenin asfalt çalışması
Belediyenin asfalt çalışması
İskenderun Belediyesi, sokağa çıkma kısıtlamasında yolların boş olmasından yararlanarak, yol yenileme çalışmalarına devam edildiğini bildirdi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi