Pamuk üreticisi ´destek´ istiyor
Tarım Bakanlığı, pamuk üretili yapılan 30 ilde ziraat odası başkanlarıyla toplanarak, değerledirme yaptı.
Tarih: 9.9.2019 11:11:54

Antakya/SES

 Tarım Bakanı Yardımcısı Mehmet Hadi Tunç´un da katıldığı toplantıda, pamuk üretimi ve sorunları ele alındı. Bakan yardımcısı ile yapılan görüşmede pamuk üreticisinin sorunları ve çözüm yollarının konuşulduğunu ifade eden Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Muzaffer Okay, üreticiye devlet desteğinin verilmesinin, pamuğun üretimini iki katına çıkaracağını belirtti. Hatay´da 1.700 bin ton olan pamuk üretiminin 700 bin tona düştüğünü anlatan Okay, Hatay´ın Türkiye pamuk üretiminde üçüncü sırada yer aldığını, önemli bir üretim merkezi olduğunu belirtti. Üreticinin elektrik ödemesinin aylık değil, hasat sonunda ödenmesi, faizlerin hasat sonu ödenmesini, pamuk fonundan üreticinin de yararlanmasını, ithal pamuk yapanların yüzde 25 oranında yerli pamuk almasının sağlanmasını, devlet desteklemelerinin pamuk hasatı döneminde ve taksitle yapılmamasını, pamukta oluşacak zararın karşılanmasını istediklerini ifade eden Okay, şu değerlendirmede bulundu: "Tarım Bakanlığı ile yapılan görüşmede pamuk üreticisinin sıkıntısı dile getirildi. Üreticinin en büyük sıkıntısı girdi fiyatlarındaki yüzde 100´ü bulan artış.Maalesef çiftçinin savunma mekanizması ithalatla bir kere daha kırıldı. İthalata fon uygulanmasını, 6 aylık sürede kullanılmasını talep ettik. Çin ile Amerika arasındaki ekonomik savaş, bize yansımıştır. Türk çiftçisinin bu bunalımı çözecek imkanı yok. Bu nasıl giderilecek? Pamuğa verilecek destekleme fiyatı belirleyi olacaktır. Hükümetten bunu talep ettik. Çiftçinin mağduriyetini bu şekilde gidereceği düşüncesindeyiz. Tarım Bakanlığı görüşmeleri kayıt altına aldı ve en kısa zamanda dönüş yapacaklarını söyledi. Biz de taleplerimizi takip edeceğiz. Çünkü bu toplumsal bir sorundur. Pamuk tarım ürünleri arasında katma değeri en yüksek olan ürün çeşididir. Çiftçinin pamuk üretiminden kopmaması için hem tekstil sanayisi, hem yerli tohum sanayisi için, hem de istihdam ve yağlar için çok önemli."
Destekleyi fiyat farkının giderilmesi olarak değerlendirdiklerini ifade eden Okay, "Her pamuk üretim sahasının kendine özgü maliyeti vardır. Antakya çiftçisinin tarla kirası dahil ortalama fiyatı kilo başına 4 lira 60 kuruştur. Fiyat farkını nasıl hesaplarız? Maliyet fiyatını bir kenara koyarız. Pamuğun bugünkü borsa değeri 3.100, 3.200´dür. Değerini 3 lira 100 kuruş kabul edersek, maliyet değeri ise 4 lira 60 kuruş ise kilogram olarak 1.5 lira çiftçinin cebinden çıkmaktadır. Talebimiz devletten 1.5 lira destekleme. Bölge için fiyat farkı 1 lira 50 kuruştur. Bunlar bölgesel olarak farklılık gösterebilir. Sebebi maliyetin çeşitliliği, sulama, ilaçlama, işçilik ücretleridir. Bu nedenle bölge ziraat odaları ve tarım müdürlüklerin rakamları hesaplanarak, ortak rakam bulunur. Bu da 1.2 ile 1.5 lira olarak değişmektedir. Destekleme üreticinin zarar etmemesi ve üretimden kopmaması için verilen destektik" açıklamasını yaptı.
Defne Ziraat Odası Başkanı Sedat Dural da pamuk üreticisinin en zor zamanlarını yaşadığını savundu. Dural, "Sebebi, 2019 yılının pamuk hasatının başlamasına rağmen desteklenmenin açıklanmaması. Geçen yıllarda destek 500 kiloya düşürülmüştü. Bu yıl açıklanmadı. Geçen yıl desteklenme taksit taksit ödenmiş ve planlanma yapılmamıştır. Desteklenmenin bir an önce açıklanması ve taksite bölünmeden tek seferde ödenmesi, pamuk çiftçisinin elini güçlendirecektir. Geçen yıl dönüm başına 500 kiloya düşürülen destek bu sene yeniden 600 kiloya çıkarılması gerekir" değerlendirmesini yaptı. pamuk üreticisi Metin Akal ise pamuğunu sularken elektriğinin kesildiğini belirterek, "Elektrik firması çiftçiye her ay fatura gönderiyor ama çiftçinin eline mahsulden mahsule para geçiyor. Çiftçinin dönemsel ödeme yapması daha doğru" dedi.
Kaynak:

Kaymakamdan habersiz ziyaret
Kaymakamdan habersiz ziyaret
İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, kente ilkokul, ortaokul ve lise eğitimi veren bazı devlet okullarını habersiz ziyaret ederek, okulun genel durumu, öğretmen, öğrenci ve velilerin uyum ve koordinasyonu, eğitim, öğretim ve sosyal faaliyetler konularda istişare de bulundu.
Güneş, görevine başladı
Güneş, görevine başladı
İskenderun Belediye Başkanı Fatih Tosyalı, polis teşkilatının her zaman yanlarında olduklarını belirtti.
Yayman´dan mera incelemesi
Yayman´dan mera incelemesi
Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Kırıkhan´daki meraları gezip, incelemede bulundu.
"Filistin, yeniden müslümanların gündeminde"
"Filistin, yeniden müslümanların gündeminde"
Arap Baharıyla birlikte Filistin davasının geri planlara itildiğini, unutulmaya başlandığını ifade eden SP GİP Üyesi Necmettin Çalışkan, İslam Birliği Araştırmaları Merkezi (İSBAM) tarafından Ankara´da düzenlenen İslam Birliği Kongresiyle birlikte, Filistin konusunun uzun bir aradan sonra yeniden Müslümanlarının gündemine girdiğini ifade etti.
MEM´de müdür değişimi
MEM´de müdür değişimi
Mahkeme kararı göreve dönmeye yetmedi
Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflardan, bina açıklaması
Vakıflar Hatay Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, mülkiyeti Antakya´daki Mehmet Şah Bin Mustafa Dede Efendi Vakfına ait olan vakıf işhanının Koruma Amaçlı İmar Planında ticaret alanı olarak planlandığını ifade etti.
‘137 günlük grev´ anıldı
‘137 günlük grev´ anıldı
İSDEMİR Çalışanları ve Emeklileri Derneği (İSÇEİD) üyeleri otuz yıl önce İSDEMİR´de 137 gün süren grevin yıldönümünde biraraya geldi.
Gazilerden saygı çelengi
Gazilerden saygı çelengi
Mustafa Kemal Atatürk´e Mareşal Rütbesi ve Gazilik ünvanının verildiği 19 Eylül´ün Gaziler Günü olarak kabul edilişinin 98. yıldönümü dolayısıyla gaziler, Atatürk´ün manevi huzuruna çıkarak saygı çelengi sundu.
Tolunay´a ‘veda yemeği´
Tolunay´a ‘veda yemeği´
İskenderun İlçe Emniyet Müdürü olarak 14 ay görev yapan Hatay İl Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilen 2.Sınıf Emniyet Müdürü Mustafa Mithat Tolunay onuruna veda yemeği düzenlendi.
TMMOB: Toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz
TMMOB: Toplumumuzun ortak geleceğine sahip çıkıyoruz
TMMOB Mühendis, Mimar ve Şehir Plancıları Dayanışma Gününü kutluyor…
‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
‘Hatay Günleri´ artık valiliğin
Hatay Günleri, Hatay Gastronomi Günleri ve benzer isimlerle Hatay Valiliğinin izni dışında artık etkinlik düzenlenemeyecek.
Çözüme odaklandılar
Çözüme odaklandılar
İskenderun Kaymakamlığı, ülke genelinde uygulanan “Muhtarlarla Buluşma” ve “Güvenlik Koordinasyon” toplantılarının kentte de gerçekleştirilerek gündeme getirilen sorun ve ihtiyaçlar üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğunu, çözüm odaklı çalışmalar yürütüldüğünü bildirdi.
Poşet satışı denetlenecek
Poşet satışı denetlenecek
Sıfır Atık Projesinin Hatay´daki uygulanma aşamaları ile sıfır atık sisteminin geliştirilmesi amacıyla Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantısında poşet satışı yapan iş yerlerinin denetlenmesi kararlaştırıldı.
Bugün 8 ilçede kesinti var
Bugün 8 ilçede kesinti var
Hatay Valiliği, altyapı ve tesis çalışmalarından dolayı Hatay´ın 8 ilçesinde elektrik kesintisi yapılacağı duyurdu.
Arsuz 43 yatı ağırlayacak
Arsuz 43 yatı ağırlayacak
Arsuz´da HADO seferleri, marina ve su sporları faaliyetleri kapsamında yatırımların projelendirildiği Madenli Balıkçı Barınağı ilk kez önümüzdeki günlerde 43 yat kafilesini ağırlamaya hazırlanıyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi