Partilerden 8 maddelik protokol
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, demokrasi şöneli olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlikli´ gerçekleşmesine yönelik önlemleri hem partilerle hem basınla paylaştı. 8 maddelik ortak metin 9 parti tarafından imzalandı.
Tarih: 31.5.2018 11:18:13

Sadet Berkyürek/İskenderun

24 Haziran Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik İskenderun´da sürecin bugüne kadar ‘sakin, uyumlu ve iletişim içinde bir atmosferde´ sürdüğünü belirten İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, seçimin demokratik bir şölenle gerçekleşmesinin ortak arzuyu oluşturduğunu söyledi.
İskenderun´da seçime yönelik bugüne kadarki atmosferin korunması yönünde tüm çevrelere görev düştüğünü, siyasi parti ilçe başkanlarıyla gerçekleştirilen toplantıda da 8 maddelik ortak metnin imza altına alındığını kaydeden Kaymakam Soytürk, tüm siyasi partilere aynı yakınlıkta oldukları mesajını verdi, demokrasi şöleni olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlik´ içinde gerçekleşmesine yönelik önlemlerin alındığını ifade etti.

Güvenlik Büro Amirinden sunum
Kaymakam Soytürk, siyasi parti ilçe başkanlarının ardından İskenderun´daki basın yayın kuruluş temsilcilerini seçim güvenliği konusunda bilgilendirdi. Kaymakamlık toplantı salonunda saat 15.00´da yapılan İlçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Sg. Yrb. Çağın Taşkın ile İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Ferit Gül´ün de katıldığı toplantıda İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amiri Komiser Yardımcısı Kubilay Törer, seçim süreci, güvenliği konusunda sunum yaptı.

Anonslar için partilere uyarı yapıldı
Seçim günü basın mensuplarının çalışmalarının kolaylaştırılması yönündeki taleplerin de değerlendirildiği toplantıda görüntü ve gürültü kirliliğine neden olabilecek uygulamalar konusunda siyasi partilerin de hassasiyet göstereceğine inandıklarını dile getiren Kaymakam Soytürk, giydirilmiş parti propaganda araçlarının güvenlik kameralarının göreceği yerlere park edilmesi önerisinde bulundu. Soytürk, bunun olası girişimler açısından caydırıcılığı yanında olası durumlarda sanıkların tespitini de kolaylaştıracağına işaret etti. Kentteki siyasi parti yöneticilerinin olası gelişmelerle ilgili birbirlerine arayacak hukuklarının da süreçte olumlu etkisine işaret eden Kaymakam Soytürk, araçlarla yapılan propaganda anonslarının ‘normal seviyeye çekilmesi yönünde partilere yazılı ve sözlü uyarı yapıldığını da sözlerine ekledi. Soytürk, seçimin kentin kültürel yapısına uygun bir demokratik şölen şeklinde geçmesinin ortak arzuyu oluşturduğunu söyledi. Soytürk “Akşamları mümkünse kamera gören yerlere araçları park edilmesi, onlara karşı bir suç oluşmasın, önlensin anlamında tavsiyemiz var. Hatta ilçe başkanları şöyle bir şey söylediler; ‘Biz birbirimizi çok eskiden beri tanırız, birbirimizle ilgili bir olumsuzluk olursa, size hiç gerek kalmadan birbirimizi arar ‘şurada şunu yapmışsınız, düzelt diye söyleriz, öyle bir hukukumuz kendi aramızda var. İnşallah size güvenlik açısından ek bir yük oluşturmayız´, temennisi ve taahhüdünde de bulundular” diye konuştu.

Protokolü 9 parti imzaladı
Öte yandan Kaymakam Soytürk başkanlığında 9 siyasi parti yöneticisinin katıldığı toplantıda seçim sürecinin güvenliği açısından ele alınan konular, 8 maddelik bir protokole dönüştürüldü. Protokole AKP İlçe Başkanı B. Bestami Bilgili, CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, DP İlçe Başkanı Bilal Karaosman, HDP İlçe Başkanı Ahmet Çahan, HÜDAPAR İlçe Başkanı Adem Öztürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Erdal Karakuyu, MHP İlçe Başkanı Turan Bozkurt, SP İlçe Başkan Yardımcısı Bestami Çiçek, Vatan Partisi İlçe Başkanı İbrahim Bedir´in imzaladığı potokolde adının açılmasına karşın toplantıya katılmayan BBP İlçe Başkanı Hulusi Uğur´un imzası yer almadı.

Protokolde hangi maddeler yer aldı?
1- Siyasi Partilerin seçim dönemi içerisinde yapacakları tüm propaganda faaliyetlerinde 298 sayılı Seçimlerin Temel hükümlerini düzenleyen kanun ile Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ve İl/İlçe Seçim Kurulları tarafından alınan ve yayınlanan kararlara uygun şekilde hareket edilmesine,

2- Siyasi Partilerin tanıtım ve propaganda amacıyla asılacak olan afiş, pankart, flama vb. propaganda malzemelerini, 298 sayılı Seçimlerin Temel hükümlerini düzenleyen kanun hükümlerinde ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan ve yayınlanan kararlarında belirtilen yer ve zaman dilimleri içerisinde asılmasına, bu yerler dışındaki alanlara asılmamasına, propaganda malzemeleri asılırken çevre ve görüntü kirliliğine yol açacak uygulamalardan kaçınılmasına, miting günü miting alanı ve çevresi ile güzergâhta asılan propaganda malzemelerinin miting bitiminde kaldırılmasına, Seçim Bürolarına asılacak propaganda malzemelerinin cadde veya sokağa karşıdan karşıya asılmamasına sadece Seçim Bürosunun bulunduğu alanın kullanılmasına,

3- Siyasi partilerin tanıtım ve propaganda amacıyla asacağı afiş, pankart, flama vb. propaganda malzemelerinin, miting bitiminden itibaren ertesi gün akşamı saat 17.00´ye kadar kaldırılmasına, miting yapan siyasi parti tarafından kaldırılmadığı takdirde, belediye tarafından toplattırılmasına,
4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının kararları doğrultusunda ticari faaliyetleri devam eden iş yerleri ve ikamet olarak kullanılan binaların Seçim Bürosu olarak kullanılamayacağından anılan yerlerde seçim bürosu açılmamasına, açılacak seçim bürolarının merkezi yerlerde, MOBESE kameralarının gördüğü, güvenlik kameralarının bulunduğu, ekip ve devriyelerin rahatça ulaşabileceği ana arterler üzerinde açılmasına özen gösterilmesine,
5- Siyasi partilerin halkın huzur ve rahatını bozmamaları ve gürültü kirliliği yapmamaları için okul, hastane, ibadethane, cenaze toplulukları ve benzeri hassas bölgelerden uzak alanlarda halkı rahatsız etmeyecek şekilde sabah 10.00 akşam 17.00 saatleri arasında hoparlör ile müzik yayını eşliğinde sınırlı duyuru yapılmasına, siyasi partilerin seçim çalışmalarında kullandıkları araçlara karşı olabilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına güvenilir ve açık alanlara park edilmesine,
6- Siyasi partilerin el ilanı, broşür vb. matbualarını hazırlarken Kentimizin yüzyıllar içerisinde oluşmuş bulunan barış, hoşgörü ve kardeşlik içerisinde yaşama iradesine ve iklimine ters düşecek ve diğer siyasi parti mensuplarının eleştiri sınırlarını aşmak suretiyle rencide edebilecek ifade ve ibarelerin yer almamasına özen gösterilmesine,
7- Siyasi partilerin seçim dönemi içerisinde genel başkanlarının geleceği ve katılacağı toplantılar ve ziyaretler haricinde araç konvoyu yapılmamasına,
8- Siyasi parti ilçe başkanlıklarının mahalle teşkilatlarına bu protokolün uygulanması ile ilgili duyuruyu yapmasına, uygulamayı takip etmesine, protokole aykırı uygulamaların önlenmesine; İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün bu hususta siyasi parti teşkilatları ile gerekli koordinasyonu sağlamasına,
Oy birliği ile karar verilmiştir.”
Kaynak:

Mahalleye spor tesisi
Mahalleye spor tesisi
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, kentte yapımına başlanan Yıldırım Tepe Mahallesi Spor Sompleksi projesinin tamamlandığı açıkladı.
Erzin´den Cizre´ye transfer oldu
Erzin´den Cizre´ye transfer oldu
TFF Spor Toto 3. Ligi 1. Grup takımlarından Erzin Belediye Spor´da forma giyen orta saha oyuncusu Nureddin Ersoy, Spor Toto 3. Ligi 3. Grubunda mücadele eden Cizre Spor ile anlaştı.
Özel okulda ´okuma şenliği´
Özel okulda ´okuma şenliği´
İskenderun yöresinde özel eğitim veren TEK Kampüs Okulları ilkokul birinci sınıf öğrenci ve öğretmenleri tarafından hazırlanan okuma şenliği okulun konferans salonunda yapıldı.
Gelinlikle uğurlandı
Gelinlikle uğurlandı
Ukrayna´da öldürülen üniversiteli öğrencisi Buket, toprağa verildi
"Hatay´da enflasyon yüzde 45"
"Hatay´da enflasyon yüzde 45"
Hatay´da yaşanan ekonomik sıkıntıyı incelemeye alan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Samsun Milletvekili Kemal Zeybek´in yaptığı görüşmeler sonrası hazırlayacağı raporuyla bölge ekonomsi hakkında değerlendirme ve daha derin bir inceleme yapacak.
"Hoş geldin bebek sürecek"
"Hoş geldin bebek sürecek"
İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil, belediyenin uyguladağı ve yeni bebekleri olan ailelere bebek takımının hediye edildiği "Hoş geldin bebek” projesininbu yılda da devam edeceğini açıkladı.
"Müfettişler kadrolu personel gibi çalışıyor"
"Müfettişler kadrolu personel gibi çalışıyor"
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, 2019 bütçe görüşmelerinin yapıldığı TBMM Genel Kurulunda, müfettişlerin CHP´li belediyelerde kadrolu personel gibi çalıştığını savundu.
Komutanların vali ziyareti
Komutanların vali ziyareti
Hatay Valisi Rahmi Doğan, nezaket ziyaretleri kapsamında İskenderun Deniz Üs Komutanı Tuğamiral Ercan Kireçtepe, Müşterek Özel Görev Kuvvet Komutanı Tuğgeneral Erdal Şener ile İskenderun 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Alpaslan Kılınç´ı kabul etti.
Şahin, aday için sandık istedi
Şahin, aday için sandık istedi
Muhtarlıklara konulacak sandıkta halkın oy kullanmasını önerdi
Vali doğan: Eğitim çok önemli
Vali doğan: Eğitim çok önemli
Hatay Valisi Rahmi Doğan, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan ve öğretmenleri temsilen bir grup öğretmeni makamında kabul etti. Ziyarette konuşan vali Doğan, öğretmenlerimizin gününü kutladı ve ziyarete teşekkür etti.
Karaağaç Spor haftayı 1 puanla kapattı
Karaağaç Spor haftayı 1 puanla kapattı
Bölgesel Amatör Ligi (BAL) 5. Grubunda mücadele eden Arsuz Karaağaç Spor, kendi saha ve seyircisi önünde Adana Kiremithane Spor ile 3-3 berabere kalarak haftayı bir puan ile kapattı.
“Kilis´e bekliyorum”
“Kilis´e bekliyorum”
Kaymakam Soytürk´le veda buluşması
´Zeytin Dalı´nda görev yapanlara belge
´Zeytin Dalı´nda görev yapanlara belge
Zeytin Dalı Harekatına destek veren Belen Belediyesi adına Afrin´de görev yapan belediye çalışanlarına ´Başarı Belgesi´ verildi.
Tarımda teknolojiyi kullanmamız lazım
Tarımda teknolojiyi kullanmamız lazım
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Altınözü´nde başlayan zeytin hasadının açılışına katılmak üzere Hatay´a geldi.
“Konkordato suistimal ediliyor mu?”
“Konkordato suistimal ediliyor mu?”
Güzelmansur konkordato mağduriyetleri için Meclis Araştırması istedi
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi