Partilerden 8 maddelik protokol
İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, demokrasi şöneli olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlikli´ gerçekleşmesine yönelik önlemleri hem partilerle hem basınla paylaştı. 8 maddelik ortak metin 9 parti tarafından imzalandı.
Tarih: 31.5.2018 11:18:13

Sadet Berkyürek/İskenderun

24 Haziran Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimine yönelik İskenderun´da sürecin bugüne kadar ‘sakin, uyumlu ve iletişim içinde bir atmosferde´ sürdüğünü belirten İskenderun Kaymakamı Recep Soytürk, seçimin demokratik bir şölenle gerçekleşmesinin ortak arzuyu oluşturduğunu söyledi.
İskenderun´da seçime yönelik bugüne kadarki atmosferin korunması yönünde tüm çevrelere görev düştüğünü, siyasi parti ilçe başkanlarıyla gerçekleştirilen toplantıda da 8 maddelik ortak metnin imza altına alındığını kaydeden Kaymakam Soytürk, tüm siyasi partilere aynı yakınlıkta oldukları mesajını verdi, demokrasi şöleni olarak adlandırdığı seçimin ‘adaletli ve güvenlik´ içinde gerçekleşmesine yönelik önlemlerin alındığını ifade etti.

Güvenlik Büro Amirinden sunum
Kaymakam Soytürk, siyasi parti ilçe başkanlarının ardından İskenderun´daki basın yayın kuruluş temsilcilerini seçim güvenliği konusunda bilgilendirdi. Kaymakamlık toplantı salonunda saat 15.00´da yapılan İlçe Emniyet Müdürü Zeki Balcı, Sahil Güvenlik Grup Komutanı Sg. Yrb. Çağın Taşkın ile İlçe Jandarma Komutanı Yzb. Ferit Gül´ün de katıldığı toplantıda İlçe Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Büro Amiri Komiser Yardımcısı Kubilay Törer, seçim süreci, güvenliği konusunda sunum yaptı.

Anonslar için partilere uyarı yapıldı
Seçim günü basın mensuplarının çalışmalarının kolaylaştırılması yönündeki taleplerin de değerlendirildiği toplantıda görüntü ve gürültü kirliliğine neden olabilecek uygulamalar konusunda siyasi partilerin de hassasiyet göstereceğine inandıklarını dile getiren Kaymakam Soytürk, giydirilmiş parti propaganda araçlarının güvenlik kameralarının göreceği yerlere park edilmesi önerisinde bulundu. Soytürk, bunun olası girişimler açısından caydırıcılığı yanında olası durumlarda sanıkların tespitini de kolaylaştıracağına işaret etti. Kentteki siyasi parti yöneticilerinin olası gelişmelerle ilgili birbirlerine arayacak hukuklarının da süreçte olumlu etkisine işaret eden Kaymakam Soytürk, araçlarla yapılan propaganda anonslarının ‘normal seviyeye çekilmesi yönünde partilere yazılı ve sözlü uyarı yapıldığını da sözlerine ekledi. Soytürk, seçimin kentin kültürel yapısına uygun bir demokratik şölen şeklinde geçmesinin ortak arzuyu oluşturduğunu söyledi. Soytürk “Akşamları mümkünse kamera gören yerlere araçları park edilmesi, onlara karşı bir suç oluşmasın, önlensin anlamında tavsiyemiz var. Hatta ilçe başkanları şöyle bir şey söylediler; ‘Biz birbirimizi çok eskiden beri tanırız, birbirimizle ilgili bir olumsuzluk olursa, size hiç gerek kalmadan birbirimizi arar ‘şurada şunu yapmışsınız, düzelt diye söyleriz, öyle bir hukukumuz kendi aramızda var. İnşallah size güvenlik açısından ek bir yük oluşturmayız´, temennisi ve taahhüdünde de bulundular” diye konuştu.

Protokolü 9 parti imzaladı
Öte yandan Kaymakam Soytürk başkanlığında 9 siyasi parti yöneticisinin katıldığı toplantıda seçim sürecinin güvenliği açısından ele alınan konular, 8 maddelik bir protokole dönüştürüldü. Protokole AKP İlçe Başkanı B. Bestami Bilgili, CHP İlçe Başkanı Yusuf Mansuroğlu, DP İlçe Başkanı Bilal Karaosman, HDP İlçe Başkanı Ahmet Çahan, HÜDAPAR İlçe Başkanı Adem Öztürk, İYİ Parti İlçe Başkanı Erdal Karakuyu, MHP İlçe Başkanı Turan Bozkurt, SP İlçe Başkan Yardımcısı Bestami Çiçek, Vatan Partisi İlçe Başkanı İbrahim Bedir´in imzaladığı potokolde adının açılmasına karşın toplantıya katılmayan BBP İlçe Başkanı Hulusi Uğur´un imzası yer almadı.

Protokolde hangi maddeler yer aldı?
1- Siyasi Partilerin seçim dönemi içerisinde yapacakları tüm propaganda faaliyetlerinde 298 sayılı Seçimlerin Temel hükümlerini düzenleyen kanun ile Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı ve İl/İlçe Seçim Kurulları tarafından alınan ve yayınlanan kararlara uygun şekilde hareket edilmesine,

2- Siyasi Partilerin tanıtım ve propaganda amacıyla asılacak olan afiş, pankart, flama vb. propaganda malzemelerini, 298 sayılı Seçimlerin Temel hükümlerini düzenleyen kanun hükümlerinde ve Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından alınan ve yayınlanan kararlarında belirtilen yer ve zaman dilimleri içerisinde asılmasına, bu yerler dışındaki alanlara asılmamasına, propaganda malzemeleri asılırken çevre ve görüntü kirliliğine yol açacak uygulamalardan kaçınılmasına, miting günü miting alanı ve çevresi ile güzergâhta asılan propaganda malzemelerinin miting bitiminde kaldırılmasına, Seçim Bürolarına asılacak propaganda malzemelerinin cadde veya sokağa karşıdan karşıya asılmamasına sadece Seçim Bürosunun bulunduğu alanın kullanılmasına,

3- Siyasi partilerin tanıtım ve propaganda amacıyla asacağı afiş, pankart, flama vb. propaganda malzemelerinin, miting bitiminden itibaren ertesi gün akşamı saat 17.00´ye kadar kaldırılmasına, miting yapan siyasi parti tarafından kaldırılmadığı takdirde, belediye tarafından toplattırılmasına,
4- Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının kararları doğrultusunda ticari faaliyetleri devam eden iş yerleri ve ikamet olarak kullanılan binaların Seçim Bürosu olarak kullanılamayacağından anılan yerlerde seçim bürosu açılmamasına, açılacak seçim bürolarının merkezi yerlerde, MOBESE kameralarının gördüğü, güvenlik kameralarının bulunduğu, ekip ve devriyelerin rahatça ulaşabileceği ana arterler üzerinde açılmasına özen gösterilmesine,
5- Siyasi partilerin halkın huzur ve rahatını bozmamaları ve gürültü kirliliği yapmamaları için okul, hastane, ibadethane, cenaze toplulukları ve benzeri hassas bölgelerden uzak alanlarda halkı rahatsız etmeyecek şekilde sabah 10.00 akşam 17.00 saatleri arasında hoparlör ile müzik yayını eşliğinde sınırlı duyuru yapılmasına, siyasi partilerin seçim çalışmalarında kullandıkları araçlara karşı olabilecek olumsuzlukların önüne geçmek adına güvenilir ve açık alanlara park edilmesine,
6- Siyasi partilerin el ilanı, broşür vb. matbualarını hazırlarken Kentimizin yüzyıllar içerisinde oluşmuş bulunan barış, hoşgörü ve kardeşlik içerisinde yaşama iradesine ve iklimine ters düşecek ve diğer siyasi parti mensuplarının eleştiri sınırlarını aşmak suretiyle rencide edebilecek ifade ve ibarelerin yer almamasına özen gösterilmesine,
7- Siyasi partilerin seçim dönemi içerisinde genel başkanlarının geleceği ve katılacağı toplantılar ve ziyaretler haricinde araç konvoyu yapılmamasına,
8- Siyasi parti ilçe başkanlıklarının mahalle teşkilatlarına bu protokolün uygulanması ile ilgili duyuruyu yapmasına, uygulamayı takip etmesine, protokole aykırı uygulamaların önlenmesine; İlçe Jandarma Komutanlığı ve İlçe Emniyet Müdürlüğünün bu hususta siyasi parti teşkilatları ile gerekli koordinasyonu sağlamasına,
Oy birliği ile karar verilmiştir.”
Kaynak:

Antakya´da ´bahar meltemi´ konseri
Antakya´da ´bahar meltemi´ konseri
Hatay Büyükşehir Belediyesi Türk Müziği Korosu, Antakya´da ‘Bahar Meltemi Konseri´ verdi. Antakya Kültür Merkezi´ndeki konsere Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş da katıldı.
İhtiyaç sahiplerine yardım sürüyor
İhtiyaç sahiplerine yardım sürüyor
Antakya Belediyesinin ´Kardeşinle, sevgiyle paylaş´ projesi kapsamında bağışlanan giysi, oyuncak, ayakkabı, kırtasiye ürünleri, mobilya ve kullanılabilir durumdaki ev eşyaları,ı ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırmaya devam ediliyor.
Dünya Veterinerler Günü
Dünya Veterinerler Günü
Dünya Veterinerler Günü törenle kutlandı. Dünya Veteriner Hekimler Birliği, her yıl nisan ayının son cumartesi gününü Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanmasını kararlaştırırken, 2000 yılından itibaren bu tarih, ülkemizde de Dünya Veteriner Hekimler Günü olarak kutlanıyor.
Adaylar başvuruyu sürdürüyor
Adaylar başvuruyu sürdürüyor
24 Haziran Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için siyasi partilerde başvuru sürüyor.
HDP: Niyetleri çok açık
HDP: Niyetleri çok açık
Erken genel seçim tarihi ile ilgili açıklamayı HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli´nin 21 Nisan´da kalabalık bir milletvekili grubuyla gerçekleştireceği Hatay ziyaret programı için parti kurullarıyla toplantıda alan İskenderun İlçe Başkanı Ahmet Çahan, tarihin Haziran ayına çekilmesini niyetlerin daha da belirginleşmesi olarak değerlendirdi.
"Hedefimiz eğitimde  kalite ve fırsat eşitliği"
"Hedefimiz eğitimde kalite ve fırsat eşitliği"
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 okul açtı. Bakan Yılmaz, İskenderun´da 32 derslikli Nuri Üysen Ortaokulu´nun, Kırıkhan´da Naim Atakaş Anadolu Lisesi´nin resmi açılışı yaptı. Belen´i ziyaretinde Anadolu Lisesi talebini not alan Bakan Yılmaz, "Anadolu Lisesi Belen´e hayırlı olsun" dedi.
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
Kırıkhan´da 2 yeni transfer
TFF Spor Toto 3. Ligi 2. Grubu maçlarının ikinci yarı hazırlıklarını kendi tesislerinde takımın teknik direktörü Hakan Çimen nezaretinde sürdüren Kırıkhan Spor, iki oyuncuyu renklerine bağladı.
Esen-Kayra berabere kaldı
Esen-Kayra berabere kaldı
Hatay Amatör Küme U-16 Liginde İskenderun Esen Gençlik ile İskenderun Kayra Spor takımları karşılaştı.
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
HBB: 78-Mersin Sanat: 47
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubunda mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediye Spor Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı, Mersin Sanat Engelliler Basketbol takımını 78-47´lık skorla yendi.
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
HBB: 100-İstanbul Üniversitesi: 64
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Ligi´nde mücadele eden Hatay Büyükşehir Belediyespor Kadın Basketbol Takımı, deplasmanda İstanbul Üniversitesini 100-64´lık skorla yendi.
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Karaağaç´ta ´izin bitti´
Arsuz Karaağaç Spor, ikinci yarı hazırlıklarına Karaağaç Belediye Spor tesislerinde Teknik Direktör Bilal Özdemir nezaretinde başladı.
Şampiyon, İSTE oldu
Şampiyon, İSTE oldu
İskenderun´da düzenlenenTürkiye Üniversitelerarası 2. Ligi Salon Futbolu Müsabakaları İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Futbol Takımı´ birincili oldu.
Hatay, 2 farkla yendi
Hatay, 2 farkla yendi
Türkiye Bedensel Engelliler Basketbol Bölgesel Ligi C Grubu´nda mücadele eden HBB Spor Bedensel Engelliler Basketbol Takımı, Niğde´yi 66-64 yendi.
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Süper Ligde Gözcüler 2-0 yendi
Hatay Süper Amatör Liginde mücadele eden Arsuz Gözcüler Spor, sahasında konuk ettiği Karaağaç Spor´u 2-0 mağlup etti
Maçlar İskenderun´da başladı
Maçlar İskenderun´da başladı
Türkiye Üniversitelerarası Futsal 2. Ligi Müsabakaları, İskenderun´da dün başladı. İki gün sürecek ligde, ilk maç olarak İSTE ile Çağ Üniversitesi karşı karşıya geldi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi