Piyango satışı düştü
Alım gücünün azalması ve güvensizliğin etkisi mi?
Tarih: 28.12.2019 09:38:29

 Halkın alım gücünün düşmesi, milli piyangonun devrine yönelik anlaşma ve bunun getirdiği güvensizlik duygusu, yılbaşı biletlerinin satışında geçen yıla göre en az yüzde 20 oranında azalma yarattı. Ancak, ´Acaba bana çıkar mı?´ diyenler ve umut taşıyanların ise zengin olma adresi olarak, Milli Piyango özelliğini korumayı sürdürüyor.

Akın Bodur/İskenderun
Yeni yılda yeni umutlar bekleyen yurttaşların geleneksel olarak aldığı Milli Piyango´nun satışının bu yıl geçen yıllara göre en az yüzde 20 oranında azaldığı belirtiliyor. İskenderun´daki birçok bayi, geçen yıla göre satışlarının yüzde 20 ile 30 arasında düştüğünü, düşüşün, önceki yıllara göre bu oranın daha da arttığını belirtti. bayilere göre Milli Piyango´ya ilginin azalmasının nedeni halkın alım gücünün düşmesi ama Milli Piyango´nun bir şirkete devrinin de etkisi olduğu biliniyor. Piyangonun devri, önümüzdeki yıl haziran ayında başlayacak olsa da halkın psikolojik olarak güvensizlik duygusunun satışın azalmasında etkisi olduğu kanısı da bulunuyor.
İskenderun´da seyyar piyango satışı yapan bayilerden Şemsettin Okurlar, piyango bileti satışının geçen yıla göre yüzde 20 oranında azaldığın ancak bunda etkili olan şeyin halkın alım gücünün düşmesi olduğunu belirtti. Seyyar piyango bayisi Okurlar, Milli Piyango´nun Yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyenin 80 milyon lira olduğunu, umut taşıyanların piyango almayı sürdürdüğünü ifada etti. Piyangonun devrinin başlamamış olmasına karşın zaman zaman bilen alanlardan devir olmuş gibi söylemler duyduklarını anlatan Okurlar, bunun doğru bir yaklaşım olmadığını da kaydetti. Okurlar, "Milli Piyango halen bir umut ve bu umudu taşıyanlar, zengin olmak isteyenler ´acaba bana çıkar mı?´ sorusunu kendisine yöneltenler, piyango almayı sürdürüyor. piyango hediye edenler de milli piyango alıp, insanlarla umut verebiliyor" değerlendirmesini yaptı.
Öte yandan İskenderun Gelişim Hastanesi psikoloğu Gamze Uygun Ekenel de toplumun yeni yıla umutla girmesin önemli olduğunu ifade etti. Ekenel, "Yeni bir yıl, başka günlerin başlayıp, değişim için yeni bir şans tanınmış gibi bir algı oluşturur ve aslında bir umuttur. Bir şeylerin değişeceği, iyi şeylerin olacağı beklentisi içinde ileriye bakmaktır. Bir yılın sonuna geldiğimiz zaman o yılı gözden geçirmek ve hedef belirlemek çok daha kolaydır. Geçen yıla göre sizi rahatsız eden konuyu kafanızda netleştirmeniz ilk adımdır. Daha sonra gerçekçi hedefler belirlemek, hedef için planlar yapmak vardır. Hedefinizi gerçekleştirmek için kurduğunuz planın zaman içinde değişebileceğini ya da bazen yardım istemek zorunda kalabileceğinizi aklınızda çıkarmayın. Hayal kırıklığına uğramak istemiyorsak, ´ya hep ya hiç´ yaklaşımından uzaklaşmak gerekir" değerlendirmesini yaptı.
Kaynak:

263 madenci anıldı
263 madenci anıldı
vDünya madencilik tarihinde yaşanan en büyük facialardan biri olan ve 03 Mart 1992´de Kozlu´daki grizu patlamasında yaşamını yitiren 263 madenci, İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü´nde anıldı.
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Jandarma, 35 altın , 7 bilezik bulunan çantayı sahibine teslim etti
Kamelyada unutulan ziynet eşyalarının yeni evli çiftin olduğu belirlendi
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ´den sokak hayvanları için tedavi protokolü
MKÜ Veteriner Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi arasında tedavi hizmet protokolü imzalandı.
Kadınlar için ortak proje
Kadınlar için ortak proje
HBB ve Defne Belediyesi kadına yönelik şiddetle mücadele için ortak proje yürütecek.
Turizm eğitimini konuştular
Turizm eğitimini konuştular
İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Rektörü Tolga Depçi´nin Arsuz Kaymakamı Musa Sarı´ya gerçekleştirdiği ziyarette Turizm Fakültesi´nin bir biriminin faaliyete geçirilmesi değerlendirildi.
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
ADD´den hilafet çağrısına suç duyurusu
Atatürkçü Düşünce Derneği Dörtyol ve Payas Şubeleri sosyal medya üzerinden hilafet çağrısı yapanlara karşı, hilafetin kaldırılışının 97. yıl dönümünde suç duyurusunda bulunuldu.
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Başkan Güven´den Arsuz daveti
Arsuz Belediye Başkanı Güven: Ailelerinizle birlikte maske-mesafe-hijyen ve ilçe hıfzıssıhha kararlarına uyarak ilçemize bekliyoruz.
4 mahallede su için sondaj
4 mahallede su için sondaj
Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (HATSU), su iletim seviyesini daha da güçlendirmek için açtığı yeni içme suyu sondaj kuyusunda deneme çalışmasında yaptı.
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Üretici için 1. 429 kilometre yol
Hatay Büyükşehir Belediyesi, il ekonomisine katkı vermesi amacıyla üreticilerin ihtiyaçlarına dönük projeler üretmeye devam edildiğini belirtti.
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
İnfaz koruma memurlarının şartlarına düzenleme istemi
Hatay Milletvekili Suzan Şahin, cezaevlerinde görev yapan infaz koruma memurlarının görevleri sırasında ve emekliliklerinde daha iyi şartlarda yaşayabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılması gerektiğini belirterek, konuyu soru önergesiyle parlamentoya taşıdı.
Balina iskeletine müzede sergi planı
Balina iskeletine müzede sergi planı
İskenderun´da kıyıya vuran 12 metre boyundaki balina (Balaenoptera physalus) yavrusu, denizden çıkarıldı ve yapılacak incelemenin ardından İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bahçesine gömülecek.
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Kırsaldaki mahallelerin sorunu; orman kadastrosu
Arsuz Kaymakamı Musa Sarı, Hatay Milletvekili Abdulkadir Özel, kentteki mahallelerin sorunları arasında bulunan orman kadastrosu ve tapu kadastro arasındaki kaymaların oluşturduğu sorunları, düzenlenen toplantıda dinledi.
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belediyeye römorklu çapa traktörünü
Belen Belediyesi, kent coğrafyasının engebeli ve dar sokaklara sahip olması nedeniyle vatandaşlara sunulan belediye hizmetlerinin aksaması için Belen´in dar sokaklarında kullanılmak üzere belediye envanterine römorklu çapa traktörünü ekledi.
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Belediyede toplu iş sözleşmesi
Samandağ Belediyesi ile DİSK´e bağlı Genel İş Sendikası arasında sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı ve sözleşme bağıtlandı.
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
"Ülkenin gerçek gündemi; yoksulluk"
Emek Partisi İskenderun İlçe Başkanı Makbule Kılıç, insanca bir yaşam için yapılan zamların geri alınmasını ve ücretlerin attırılması gerektiğini belirtti.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi